OTTE EA HET ARROMHSSEJIEiVT SA’E EK. I I 1 -tIMEIIWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE er, te I F No. 17. 1876. 26 FEBRUAR I. 69,’ot) 7 ro.oo. W; 7$ 7. >7,.... j7.8 07 i8*/s. 7. SMIhi: 01R A A T. ra j a ir. BVITEKLAKD OVERZICHT. ra ■J: Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90, heer van de jaarwedde veeteeld heeft, wegens bedan- 1 van Beijma, te Weidum, tot mr. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken.- de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. haam, Jan rs, 86 >ijbren ‘7,t 7,. o 7* Feb. /l 6 2 1/. aerd 102 rd. ƒ8 12 62 a Sneek. doen te weten, de Zondagswet te storen aan de kerkgangers. Heeft dwaas gezien? ïbr. ?a en ten v. ®g - dra, te d. v. Ila de Ernst nd. 1 le en. gerga. ind.— Alle- e Jut- linger- Sijbe eer, 7 tgeven Naar de N. R. C. verneemt, is het voorstel at herziening van eenige bepalingen der wet, egelende het lager onderwijs, dat door den heer loens was toegezegd, bij de Tweede Kamer in- ;ediend. Is het blad wél onderricht, dan wil ten, heeten (dit is het begrip der wet) daardoor en ergernis le geven men het ooft zoo Op welken rechtsgrond onderdrukt hier de staatsmacht, om ergernis te sparen aan den een, de meest natuurlijke vrijheid van den ander? ’t geval te Geldermalsen het voorstel o. a. de kosten van het lager onder wijs gelijkmatig verdeelen tusschen de gemeente en het rijk. Volgens het Vad. hebben de dooi- den Moens voorgestelde wijzigingen in de wet 1857 betrekking op de opleiding en der onderwijzers, de talrijkheid van het onder wijzend personeel op de scholen en de hulp, door het rijk aan de gemeenten te verleenen. Door de Friesche Maatschappij van Landbouw is een zilveren medaille en 15 toegekend aan I. Fortuijn te Sneek, voor boterkleursel, en aan C. F. Lantinga le Sneek, voor kaaskleursel. Het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van ‘landbouw en v 1 den van jhr. E. D i voorzitter der maatschappij benoemd jhr. C. L. van Beijma thoe Kingma te Lemmer tot dusverre onder-voorzitter, en tot laatstgenoem de betrekking den heer P. C. Walma te Op penhuizen. dat reglement 28, inhoudende eene «instructie voor den provincialen hoofdingenieur van den Wa terstaat in de provincie Friesland”; no. 29, inhoudende een besluit tot wijziging dier instructie; 71.00 J10- 30, inhoudende eene AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 15 Januari 1876, no. 16, zijn vastgesteld: I. BESLUIT TOT HEFFING van een WEEG LOON TER GELEGENHEID DER JAARLIJK- sche WOLMARKTEN in de gemeente SNEEK. i Er zal van de Wol, die ter jaarlijksche Wol markten wordt gewogen, eene belasting worden eeheven ten bedrage van 15 cent voor iedere poeveelheid van 25 kilogram en daar beneden, >n 10 cent voor elke 25 kilogram of onderdee- en van 25 kilogram daarboven', terwijl voor het veegcedul 5 cent zal worden gevorderd. Deza heffing treedt in de plaats van het markt veld, dat tot dusverre werd geheven krachtens Jaadsbesluit van 8 April 1872, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 16 Mei 1872, no. 4. I Welke nieuwe heffing is goedgekeurd bij Ko- linklijk besluit van 6 Februari 1876, no. 5. II. VERORDENING op de invordering van het WEEGLOON, geheven ter jaar lijksche WOLMARKTEN te SNEEK. Art. 1. De invordering der belasting, geheven vordende aan de Wolmarkten, heeft plaats bij aardering door den Waagmeester. Art. 2. De belasting is verschuldigd door den- ene, die de Wol laat wegen. Hij zal, tegen i ntvangst van hel weegcedul, de daarop vermel- e rechten betalen. Art. 3. Indien de betaling der verschuldigde «lasting- wordt geweigerd, zal de Waagmeester aarvan, overeenkomstig art. 275 der Gemeente net, proces-verbaal opmaken, en dit ter hand tellen aan den Gemeente-ontvanger, die onmid- lellijk zal overgaan tot de maatregelen, vermeld n de artt. 258, 259 en 260 der Gemeentewet, irwijl ook de artt. 261, 262, 269, 270, 271, 72 en 281 der zelfde wet, en de wet van 22 I no. 29) toepasselijk zijn. Uitgegeven den 26 Februari 18^6. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. 12 I Ai Ai E V A A £0 «instructie voor den provincialen ingenieur van den waterstaat in de provincie Friesland.” Sneek, 24 Februari 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. kerk in het ontwerp op ’t hooger onderwijs ge bracht. Aan staatsexamens zijn groote bezwaren verbondende meest gewichtige is wel het plaats maken van het streven naar echt wetenschappe lijke kennis voor examen-studie. Leemten in de kennis zj.i tegenover den onbekenden examina tor gevaarlijk, terwijl zij voor den leermeester, die weel dat de candidaat zich met de borst op een of ander deel der studie heeft toegelegd en het daarin ver heeft, gebracht, geen gewicht in de schaal leggen. Het zal zich kunnen voordoen dat uitstekende candidaten bij 't staatsexamen worden afgewezen en al de middehnatigen toe gelaten worden. Voorts is hel zeer moeilijk, of liever ondenk baar, staatscommissies buiten het onderwijzend personeel te benoemen. Ook ’t examineeren is een studie. Om zijn vragen zoo te stellen, dat men de overtuiging verkrijgt of de candidaat de zaken weet, moet men zelf de quaeslie in al haar deelen bij ’t onderwijs hebben ter sprake ge bracht. Ten laatste kan nog opgemerkl worden, dat een veranderlijke staatscommissie, gekozen door de politieke partij die tijdelijk de teugels van het bewind in handen heeft, niet dezelfde waar borgen van onpartijdigheid aanbiedt als de onaf hankelijke staatsambtenaren aan de universiteiten, wier richting niet bepaald wordt door de staal kundige kleur van hel ministerie van den dag. Ten vervolge van bet in ons vorig nummer vermeld artikel van Vrije universiteiten behan delt de N. R. C. meer in 't bijzonder het ver leenen van het jus examinandi en promovendi aan iedere inrichting van hooger onderwijs. Na nogmaals herinnerd te hebben, dat in onze hoo- gescholen de meest mogelijke vrijheid van on derwijs beslaat, dat men b. v. de vrije keuze heeft tusschen Nuyens en Fruin, verklaart het blad, dat die vrijheid en daarmede de waarborg voor hel gehalte der examens verloren zou gaan, als de vrije hoogescholen hetzelfde recht verkre gen als ’s rijks inrichtingen. Onder ’t voorge ven dat de jongelieden op de hoogescholen tot atheïsten en materialisten worden gevormd, wenscht de ultrumontaansche partij eigen universiteiten die tegen «slechte” leeringen vrijwaren, univer siteiten waar alle boeken worden geweerd, die op den Index staan. Maar hiertoe de hulp van den staat verlangende, wil men dal deze de hand leene om het geweten, het woord en de gedachte der sludeerende jongelingschap te boeien men wil dat de staat, die onpartijdig is, ten grieve van een kerkelijke partij, de vrijheid der indi viduen helpe vermoorden. Is werkelijk het. geloof dier jongelingen zoo zwak dat het niet bestand is legen den ademtocht der vrijheid aan ’s rijks universiteiten, dal men hel dan wijle aan zichzelven, aan ouders en pries ters, maar niet aan het onderwijs van den staat dat zuiver wetenschap is, in dienst van geen secte staat, en alleen de geschiktheid ontwikkelt om een zelfstandig onderzoeker te worden. Wat zal het gevolg zijn als men aan bijzon dere instellingen van hooger onderwijs het jus promovendi gunt? Het toezicht van rijkswege zal 'l kan niet anders een doode letter blijven, de katholieke kerk, juister gezegd, de veelvermogende, woelige, veroveringszuchtige ul- tramontaansche partij, welke thans die kerk aan zich onderworpen heeft, zal eerlang hel noodige aantal hoogleeraren bijeen hebben en de staat kan de keuze moeilijk misbillijken wil hij niet voor despotiek doorgaan er zal geld komen voor flinke laboratoria, enz. en men zal geen waarborgen hebben voor het gehalte van het on derwijs. In plaats van rechtsgeleerden en phy- siologen, krijgt men practizijns; het academisch onderwijs wordt technisch onderwijs en aan het hooger leven der natie zal de doodsteek gegeven zijn. In een derde artikel bepleit het blad het wensclielijke van academische examens in stede van staatsexamens, en hecht in deze haar zegel aan de verandering door den heer Heems- De Kamp. Ct. bespreekt nog eens de heerlij ke werking, der Zondagswet, naar aanleiding van het ook in ons vorig nummer meegedeelde bericht uit Geldermalsen, volgens hetwelk eenige arbei ders, wegens overtreding dier wet, door den kan tonrechter werden veroordeeld lol eene geldboe te van 5 cents Blijkbaar zegt dat blad had men hier te doen met een verstandigen rechter, die al het dwaze van de Zondagswet, inzag. Genoodzaakt de wet toe te passen, omdat zij nu eenmaal be slaat wilde hij althans, voor zooveel van hem afhing, hare gevolgen zoo weinig drukkend mo gelijk maken, en daarom sprak hij een straf uit die geen straf heeten mag. Wij herinneren ons een geval van dergelijken aard, eenige jaren geleden. Eenige boeren die, uit vrees voor regen, op Zondag graan geborgen hadden, werden deswege van overtreding der Zondagswet beschuldigd en tot 5 cents boete vet ooi deeld. Zou men meenen, dat het den eerbied voor de wetten bij het volk verhoogt, wanneer aldus de rechter-zelf genoodzaakt is een loopje te ne men met eene wet Er is op de intrekking der Zondagswet reeds zóó dikwijls te vergeefs aangedrongen, dat men geneigd wordt te gelooven, dat voor onze wet gevers deze wet iets buitengewoon aantrekkelijks heeft, of wel iels eerbiedwekkends, dat hen terug houdt er de schendende hand aan te slaan. Ver klaarbaar is het ons niet. Wij zouden meenep dat eene verstandige Regeering en eene verstan dige Vertegenwoordiging reeds lang een wel had den moeten terugnemen, die toch niet te hand haven is, dat wil zeggenwaaraan de rechterlijke macht, omdat zij zich niet belachelijk wenscht te maken, de hand niet houden wil. Men heeft ten onzent den mond vol over de scheiding van Kerk en Slaat, in dien zin dat de Staal aan den eenen kant zich mei geen kerkleer hebbe in te latenen aan den anderen kant zijn gezag niet dienstbaar te maken hebbe aan Kerkbelang. Maar de handhaving der Zon dagswet heeft toch al den schijn van alleen in het Kerkbelang te geschieden. Er is geen enkel publiek belang, dat bij afschaffing dezer wet scha de zou lijden; en er is nog nooit iemand ge weest, die bet bestaan dezer wel verdedigd heeft, Hef groote feit van den dag is de verblijden de uitslag van den in Frankrijk gehouden ver kiezingsstrijd, die meerendeels in republikeinschen geest is uitgevallen. Wij geven hier de volgen de cijfers dievolgens de Indép. Beigever trouwen verdienen Voor de Kamer van Afgevaardigden zijn geko zen 225 republikeinen en radicalen, 100 consti- tulioneelen en leden van het linkercentrum, 60 monarchalen en legitimisten, 60 Bonapartisten. Daarbij komen nu nog de herstemmingen, welke over het algemeen gunstig slaan voor de repu blikeinen. Zijn deze cijfers, en bloc genomen, reeds wel sprekend voor allen die den vooruitgang liefheb ben en die in deze uitspraak van de kiezers te recht den uitgedrukten wil van het fransche volk 6.60 6,656 7,17 7,58 8,43 9-— April 1864 (Staatsblad door z t 9,15 door 9,34 961 door door door 10*14 Het Gemeentebestuur van Sneek Voldoende aan de uitnoodiging, gedaan bij bet T RN besluit der Gedeputeerde Staten van Friesland fvan 18 Februari 1876 (Prov. blad no. 25), 68 50 brengt ter kennis van de ingezetenen dat, ter 33’25 iPr0V*nc'ale Griffie te Leeuwarden, afdrukken ver- 1 krijgbaar zijn gesteld van de volgende nommers 15,25. van het provinciaal blad, voor den prijs van 10 Cents voor ieder Dommer, en wel no. 26, inhoudende een «reglement, betreffende de inrigting van de provinciale Water staatsdienst in Friesland ino. 27, inhoudende een besluit tot wijziging van dnt rMrfomAnt - no. anders dan op gronden aan kerkelijke belangen ontleend. Ter wille van die kerkelijke belangen, wordt bij de zondagswet de persoonlijke vrijheid op de ergerlijkste wijze aan banden gelegd. De am bachtslieden uit Geldermalsen, die op Zondag hun stukje land omspitten of er aardappelen op po- Naar aanleiding van dringt de Kamp. Ct. ten slotte dan ook op nieuw aan, op de intrekking der slechte Zondagswet. SNEEK, 25 Februari. Buitengewone vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken te Sneek, van 23 Fe bruari 1876. Voorzitterde heer II. Jz. Kingma. 1. In behandeling wordt genomen: een brief van de Kamer van K* en F. te Leeuwarden, waaruit blijkt dat voor de algemeene vergadering der friesche Kamers, ie houden te Leeuwarden den 2 Maart 1876, als punten van behandeling zijn voorcesteld door de Kamer te Heerenveen 1°. om bij de bevoegde macht erop aan te dringen, dat, even als dit thans het geval is te Amsterdam. Rotter dam, Dordrecht, en Middelburg, ook le Harlingen wor de gemaakt eeue opslagplaats van alle artikelen van de Nederlandsehe ban del-maatschappij. 2° om aan de Regeering te verzoeken, de opheffing van de tollen op ’s Rijks groote wegen. door de Kamer te Sneek Bespreking der wenschelijkheid van bet graven van een kanaal langs den aan te leggen Staatsspoorweg Stavoren Sneek Leeuwarden. door de Kamer le Leeuwarden Verzoek aan de Directie der mialscbappij tot exploi talie van Staatsspoorwegen, dat van de boofdstatious der Spoorwegen in Friesland een rechtstreeksch goederen- vervoerplaals vinde van. Utrecht per Rijnspoorweg naar Amsterdam, ’s Gravenhage en Rotterdam, en tusschen gelegen hoofdstal ion» van den Rijnspoorweg en omge keerd Waaromtrent wordt besloten, aan de Kamer te Leeu warden te berichten, dat deze Kamer zich met de plaat sing der opgegevene punten op de agenda der algemee ne vergadering kan vereenigen. Ais afgevaardigden ter gemelde algemeene vergade ring worden gekozen.- de heeren H Jz Kingma, .1 Hou wink en de Secretaris, en als plaatsvervangers de hce ren N W .1 C de Voogt en P Fennema 2 Ter voorziening in de tegen 15 Maart a s te ont stane vacature in de betrekking van Secretaris der Ka nier, wordt met algemeene stemmen gekozen.- de heer Mr J C Meijer I I w V,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1