GEBEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK- MEÜWS- E\ ADVERTENTIEBLAD VOOR HE No. 18. 1876. E E N-B N-D ERT1GSTE J WOENSDAG 1 MAART. L I M A A R T. r SHTIlIH 15 7 te van 10 jaar. u. c den het BI A5 Ei- Mr. W. F. SCHOOR. 2. 3. 4. 5. 6 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. de Stalen-Generaal kennis, toegetreden tot de XXIV Londensche alzoo genoegen nam met het ver- van naar com- aan gevangenisstraf a ?n in t, le r r l L r r r I a. in j de ze de n en De n- ne ;e- Ün in ie en ht re es pe a fat ri jn it- deelig, daar juist in deze maand naar droogte wordt verlangd. Het rijmpje zegt •»IIoe meer ge een blaaskaak zijt, o Maart tlloe meer wordt wei en akker waard.” Morgen te elf ure is de heer Blussé aan woord. der verneemt, de volgende hoofdbepalingen 1. I De Romeinen hébben deze maand toegewijd aan den oorlogsgod Mars, en dat zou voor mij reden genoeg zijn om haar te herdoopen, of maar hoe onwaar dan ook Lentemaand te hee- ten, want liever een leugen dan oorlog. Echter bestaat tusschen deze maand en oorlog dit verband, dat zij beiden aan het menschelijk geslacht vijandig zijn. De zon komt in Maart in hel teeken van den ram; ’t moest eigenlijk in den waterman zijn. Ook voor den landbouw is Maart meestal na- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. die Donderdag voor de terzake van en Wethouders voornoemd H. FENNEMA, Secretarie. STATEN-SJEAIEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 28 Feb. In de zitting van heden is de algemeene dis cussie betrekkelijk de conventie en den suiker- accijns aangevangen. De heer Lenting hield een kort betoog tot verwerping der conventie, vooral met het oog op het bezwarende der exercice. De heer Schimmelpenninck heeft zeer uitvoerig al de nadeelen der conventie uiteengezet, zoowel uit een handels- als uil een industrieel oogpunt. Verwerping behoeft nog niet afschaffing van accijns tengevolge te hebben. ieder die hierbij eenig belang heeft, wordt deze afge- kondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 29 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. II. FENNEMA, Secretaris. Naar wij thans met zekerheid vernemen, heb ben de heeren C. C. Ledeboer, notaris te Mak- kum, J. A. van der Kloes, directeur der gemeen- Bij de voortzetting der artikelen ovgr vrije uni- versiteiten beschouwt de N. Rott. Cour, de ge volgen van de staatsexamens in Dujtschland. Zij zijn ingevoerd wegens het schromelijk misbruik der promoties in absentia, waaronder een korps gepatenteerde moordenaars over de maatschappij losgelaten werd. Zulke wrange vruchten heeft de wedstrijd tusschen de hoogescholen in Neder land nooit afgeworpen. Navolging van Duitsch- land zou bovendien hun niet balen, die bijzon dere instellingen van hooger onderwijs met ’s rijks universiteiten op één lijn willen zien ge plaatst. Wetenschappelijke titels worden in Duilsch- tewerken te Dordrecht, en G. Bouterse, oud-op- zichter bij de Amsterdamsche kanaalmaatschap pij te Amsterdam, aan wie bij kon. besluit van 28 November 1875 concessie is verleend tot droogmaking van de Makkumer-, Parrega’sler- en Workumer meren met de aangrenzende poelen van den minister van binnenlandsche zaken toe stemming verzocht, die concessie in te brengen in eene op te richten naamlooze vennootschap de Friesche Landaanwinning-Maatschappij. Door de concessionarissen is domicilie geko zen ten kantore van mr. J. Wertheim te Am sterdam. Ar. R. Ct. missaris des Konings in Friesland ontvangen be sluit, alle houders van pretenliën ten laste van het Rijk, den dienst van 1875 betreffende, uit, hunne declaration zoo spoedig mogelijk in te zenden, en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laafsten der maand Juni e. k., niet behoud van Art. 36, in dien zin gewijzigd, dat de provincie in geen geval tot bij dragen verplicht is. Voor het onder sub 4 genoemde, is in het ontwerp een overgangstijd bepaald af te wachten, vermits die pretenliën, op dal tijd stip niet, ingediend zijnde, volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51,) wor den gehouden voor verjaard en vernietigd En opdat deze kome ter kennis van een In de Ned. Kunstbode dringt C. L. Lütkebühl jr. te Amsterdam aan op het plaatsen van Pot- gedenkleeken één enkele steen maar in 't door wijlen Potgieter bewoond huis. De stad Amsterdam, die de schoone boekerij van Pot gieter welwillend'aanvaard heeft”, is er z. i. toe verplicht. Met betrekking tot de voorvallen in ons land, na den val van Napoleon I, is Maart niet onbe langrijk. Den 30 Maart 1814 bezwoer de prins van Oranje in de Nieuwe Kei k te Amsterdam, in eene vergadering van dusgenaamde aanzienlijken de Grondwet welke zij daags te voren bij acclama tie hadden aangenomen, en bij welke hij den ti tel ontving van Souvereine Vorst. Doch dat duurde niet lang, want den 16 Maart van ’t volgend jaar werd de Souvereine Vorst van Nederland: koning der Nederlanden. En, wederom in Maart, (den 13den in 1838) gaf de koning aan dat hij was Artikelen en lies van Belgie. Den 18 Maart 1840 werden aan de Tweede Kamer aangeboden zeven voordrachten tot her ziening der 25 jaren oude Grondwet. Het gevolg er van was niet groot, doch mini steriële verantwoordelijkheid werd ingevoerd, de tienjarige begrooting afgeschaft, eene tweejarige aangenomen, zoo ook het contreseign, als uit vloeisel van de m. v. Den 17den Maart 1849 overleed te Tilburg de algemeen beminde koning Willem II, aan wien velen, vooral de kunst, zeer verplicht zijn en wiens nagedachtenis nog lang in eere zal blijven. In 1855 was Maart zoo waterlustig, dat Gel derland, Utrecht, Noord-Holland er lang de wran ge vruchten van hebben moeten verduren. De overstroomingen hebben veel geld en en kele menschenlevens gekost. Tien jaren later, op den len Maart, overleed de Weduwe van Willem II, naar wie de droog ge maakte watergrond (Anna Paulowna-polder) ge noemd is, die de algemeene rijkdom heeft ver meerderd. Laat Maart dit jaar welwillend zijn, en, in plaats van jammeren ellende, geluk en voorspoed geven KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, noodigen door deze, aanleiding van een deswege van den heer Een beschuldigde, rechtbank te Assen terecht stond, diefstal, heeft een getuige a charge ter terechtzit ting geslagen en is door de rechtbank daarvoor onmiddellijk met 3 maanden gevangenis gestraft. Door de Rechtbank te ’s Hertogenbosch is de gruwelijke dubbele moord behandeld, waarvan Maria van der Linden, oud 15 jaar wonende te Reek, thans gedetineerd, verdacht werd. Het O. Min. eischte schuldigverklaring moord en veroordeeling tot een van twintig jaar. De beschuldigde stond als man terecht, daar het bij onderzoek gebleken is dat hij, hoewel als meisje in de registers van den burgerlijken stand opgeteekend en steeds als zoodanig de vrouwelijke kleêren gedragen hebbende, toch on der het mannelijk geslacht moet gerekend wor den. De Rechtbank deed Woensdag uitspraak en verklaarde hem schuldig aan 1°. moedwilligen doodslag; 2°. diefstal, en 3°. moedwilligen dood slag, die strekken moest om de ontdekking van den eersten doodslag te voorkomen, gepleegd met oordeel des onderscheids door een jongen bene den de 16 jaren oud. Zij veroordeelde hem tot een löjarige gevangenzetting in een verbeter huis. De verdachte had na den eersten moord zich van het geld, zijnde 8 centen en eene por- temonnaie, hetwelk zich bij het lijkje bevond, meester gemaakt en het in den grond verbor gen. «Maart heeft krullen in ’t haar Maart roert zijn staart,” hoort men dikwijls zeggen, zon der dat spreker of hoorder vaak de juiste beteekenis van het gezegde weet. Hij bedoelt er me de. dat de maand Maart wispelturig is ten aan zien van het weer, en dat de gure Maartsche bui en ook in April nog wel voorkomen, maar dat de staart van Maart de tijd is tot nieuwe maan toe in April, weet bij niet. Ditmaal heeft Maart een zeer lange staart, te welen tot 24 April 's morgens 7 uur 23 pre cies. Intusschen zij de lezer niet ongerust, want aan alle spreekwoorden en rijmpjes ontbreekt iets namelijk de geheele waarheid. Datstaartgeloof is een uitvloeisel van het maan- geloof, waaraan nog een menigte menschen lij dende is. Maart is baas in zijn eigen maand, doch over April heeft hij niets te zeggen. Waarom Maart in het Hollandsch Lentemaand heet, vat ik niet, tenzij er in oude tijden inder daad lente in ons land was. Ik weet wel dat op 20 Maart a. s., de dag even lang is als de nacht en dat dit lente wordt genoemd, doch ’t geen in het spraakgebruik zoo heet, is heel wat anders en kennen wij niet dan van 'hooren en zeggen of uit de boeken. De opstellers van den revolutionairen kalen der in Frankrijk waren der waarheid getrouwer, toen zij de eerste twintig dagen van Maart tot regenmaand brachten en de overige tol kiem- maand. Maart is doorgaans nat en guur: regen, sneeuw en hagel de Maartsche buien. Maart is valschde zon schijnt vroolijk en is koesterend, doch eensklaps klettert liet u om de ooren en in het aangezicht, dat gij van koude en natheid rilt, als een drenkeling die pas ge red is. Voor ouden van dagen en borstlijders is Maart gevaarlijk, zij sleept velen in het graf; doch aan den anderen kant schenkt zij ook aan velen het leven, want het aantal geboorten in deze maand is aanzienlijk groot. Maart staat in dit geval met Mei in dezelfde betrekking als het koopen van nieuw bedstroo, en het veranderen van dienstboden. Het wetsontwerp van den heer Moens tot wijziging der schoolwet bevat, naar het Vad. na- Het kweekeling-stelsel vervalt jongelingen van 16 tot 19 jaren zullen in de school onder toezicht van een onderwijzer werk zaam mogen zijn maar alleen tot eigen oefening als overgangsmaatregel zullen kweekelingen boven 16 jaar nog gedu rende 10 jaar als onderwijskracht in de school mogen werkzaam zijn met een getuigschrift van hoofdonderwijzer en school opziener. Er zullen minstens 13 rijkskweekscholen en 20 normaallessen van rijkswege ko men waar gemeenten kweekscholen enz. oprichten wordt minstens de helft uit ’s Rijks kas bekostigd. Arl. 20 der schoolwet waarbij bepaald isdat hulponderwijzers aan het hoofd van buurtscholen mogen staan, vervalt. De sterkte van hel onderwijzend perso neel zal worden als volgt a voor 30 leerlingen 1 hulponderwijzer b. voor 60 leerlingen 2 hulponderwijzers c. tot 120 leerlingen 3 hulponderwijzers d. voor 120 en voor elk 40 tal of gedeelten daar van één hulponderwijzer en e. in eene school met meer dan 120 leerlingen minstens 1 hulponderwijzer met hoofdon derwijzersakte. De tractementen zullen geregeld worden als volgt het minimum-tractement van een hulponderwijzer 500, van een hulp onderwijzer met hoofdonderwijzers-akte ƒ800, van een hoofdonderwyzer 1000 met vrije woning. De kosten der minimum-uitgaven zullen worden gevonden uit ’s Rijks kas, met K E N N 1 S G E V I N G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de resolutie van den heer Commissaris der Konings in Fries land, van den 24 Febr. 1876, le Afdeeling no. 376, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de bij besluit van den 19 Januari j. 1. le afdee ling, no. 108, voorgeschrevene, lijdelijke afslui ting der groote wegen in deze provincie, voor zware vrachten, met dato dezer is opgeheven. En zal hiervan afkondiging geschieden waar hel behoort, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek, den 28 Februari 1876. Burgemeester J: van DRIESSENL. Burgem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1