NIEUWS- EN lilïlMTIE IILW VOOR DE GEMTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEL No. 19 4 MAART. EN. Ons belastingstelsel. v\' i. :4 '7. 7. 'A il ge- SWIhlll (01 ILK h>u- 2.OO, Mem 12, en Thans is het ontwerp wet op het lager Mr. W. F. SCHOOR. IS van- veelal i der Aalt- Hen- den- 8,50, 3,25. A M. 'eb. 3 00 0,50. 1,00 erd 110 len. >r.— a en st ma Iske, e,- Vis- Vijbe iturn. Lan- i der Hans l. v. lom- Vlaai- Fï- Au- idêrt, ;n te a en d. v. in. van u ma, sum. - Sij- Velf. 1. 2. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarbpven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken; de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. van vaste goede- honderd duizend van twee met 1 /4; vijf 2, enz. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de resolutie van den heer Commissaris der Konings in Fries land, van den 24 Febr. 1876, ie Afdeeling no. 376. brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de bij besluit van den 19 Januari j. 1. Ie afdee ling, no. 108, voorgeschrevene, lijdelijke afslui ting der groote wegen in deze provincie, voor zware vrachten, met dato dezer is opgeheven. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek, den 28 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. II. FENNEMA Secretaris. Het Nederlandsche belastingstelsel is veelhoof dig, eene soort van hydra. Het stelsel is gericht tegen de gezondheid der ingezetenen, tegen de nijverheid, den arbeider, den minvermogende; het belast de armoede, begunstigt het kapitaal, neemt de nietsdoener in bijzondere bescherming; het verleent vrijdom pan sommige goederen in de doode hand en aan de landbouwers. Ik weet wel, dat men in Nederland niet be hoeft te gaan vragen naar wetgevende geniën; doch dit is in deze ook niet noodig. De meeste onzer Staatswetten zijn slordige vertalingen van men op ’t belasting- 6.60 6,554 7,17 7,58 8,43 9— door 9,15 iverk van den halfvergoden aristocraat door 9,34 9 51 door door door 1014 men behoef ik niet te nemen; bekend. En desniettegenstaande gaan de kiezers voort met volksvertegenwoordigers te kiezen, die het volk niet vertegenwoordigen, maar slechts zich zelven of hunne vrienden, waardoor de verrot ting steeds grooteren omvang krijgt stand algemeen dreigt te worden. Idem van Y. Labordes om bijstand tot herstelling van zijn Vaartuig Idem van Th. Groeneveld omtrent het bouwen op den hem afgeslanen grond op de Steenklip. 13. en die toe- /4 de Belgische, welnu, dat -terrein dan ook bij de vreemdelingen zondzie, b.v. in Pruisen. Op dit gebied zijn wij hard achteruitgegaan- I De Staatsregeling van 1798 was goed, ook in flit opzicht, daar zij bepaalde, in art. 210, dat de belasting geevenredigd moest zijn aan ieders ver mogen; dat geene belasting mag gelegd worden Op levensmiddelen van de eerste noodzakelijkheid. Het jammerlijk stelsel, dat wij hebben, is het en raad pensionaris Rutger Jan Schimmelpenninck, die let zelf niet uitgevonden heeft, (waartoe hij lan ook onbekwaam zou geweest zijn) doch iet overnam van vóór 1795, en het door een lerk deed oplappen. Later, in ’22, is dat lap perk herlapl en bestaat in hoofdzaak nog. Het zou natuurlijk geweest zijn, als na de hondwetsherziening, in ’48, die lapperij over boord geworpen ware en een billijk stelsel, ’t zij een oorspronkelijk of een vertaald, ware ingevoerd. Slechts de finantie-ministers Betz en Blussé hebben getracht de vuile hoop op te ruimen, doch te vergeefs. De vertegenwoordiging was onwillig. val Laat de Staat den eigendom ren, bijv, tot een bedrag van gulden, belasten met één recht; van drie met 1 J/2, vier 13Z, Dan zal de schatkist voordeel hebben en het eu vel, waarop ik wees, óf verminderd, óf andere zeer drukkende belastingen, zooals de accijns en het patentrecht, zullen afgeschaft kunnen worden In vroegere dagen, nog in ’t begin der vorige eeuw, was T nagenoeg in alle deelen der Ver- eenigde Nederlanden verboden, meer dan 99 hui zen of hofsteden te bezitten. Het niet mogen vereenigen van meer perceelen tot één, hing hier mede te samen. Ik laat daar, of dat verbod góed was, doch er blijkt althans uit, dat de waar- er- K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbendendat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge- Adressen van den heer H. Fennema, om als Secretaris der Gemeente en Verslaggever van den Raad, te worden ontslagen. 14. Verzoek van F. G. Krol om ontslag als hulponderwijzer in de Tusschenschool. 15. Idem van den heer Mr. J. C. Meijer, ]eer- aar aan de H. B. School, om de betrekking van Secretaris der Kamer van K. en F. te mogen aannemen. 16. Idem van den heer A Breunissen Troost, om verhooging zijner jaarwedde als Directeur- hoekhouder der Gasfabriek. 17. Advies der Plaatselijke Schoolcommissie, aangaande het personeel der Tusschenschool. meenfe zal worden gehouden te Ileerenveen op Dinsdag den 14 Maart 1876, des voormiddags ten elf ure in welke zitting uitspraak zal wor den gedaan omtrent 1. de verschenen vrijwilligers voor de militie 2. de lotelingen die redenen van vrijstelling hebhen ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili tie hebben aangeboden 2. de lotelingen die vrijsleling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 21 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. Het Nederlandsche warstelsel bestaal uit de volgende onderdeelen: directe belasting (grond belasting, personeel en palent), indirecte (zegel, registratie, hypotheek, successie en erfrecht), ac cijnsen, waarborg, in- en uitvoerrecht. De grondbelasting is zoo slecht mogelijk inge richt: zij steunt op leugen. De ongebouwde eigendommen staan gemiddeld nog op geen vier de der waarde. Er is niets zóó in de war, als het kadaster. De bevolen 'tienjarige herziening zal nóg geschieden. Maar, ook al geschiedde zij, dan nog zou dat niet balen, zoolang men niet breekt met het stelsel, dat die belasting eene bepaalde som, niet meer of niet minder, moet opbrengen. Mijns inziens behoort de grondbelasting gehe ven te worden, percentsgewijze van de opbrengst of van de waarde, en dat wel onder deze bepa ling dat, naarmate de eigendom in hectaren grooter is, ook de percenten hooger worden. Groote eigendom van vaste goederen in ééne de dezelfde hand, werkt hoogst nadeehg op de welvaart en de zedelijkheid van de bevolking. Groote eigendom van vaste goederen in ééne hand, geeft aardeiding tot monopolie, dwang en knevelarij van allerlei soort. Hij is daarenboven een beletsel voor de vrije uitoefening der staat- burgerschapsrechten. Een groot landheer is baas over de stemmen’zijner pachters. Hij heeft hen allen in zijne macht; want willen zij niet, gelijk hij hun beveelt, dan hernieuwt hij de pechl niet, als deze om is. Vandaar, dat ten platten lande de verkiezingen vaak zóó uitvallen, dal zij geheel in strijd zijn met den geest der bevolking; daar, dat de rechtstreeksche verkiezingen leugen zijn, aangezien één groot eigenaar haar voor een groot deel in handen heeft. In Fries land, Gelderland en Zeeland is dit vooral het ge- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 4 Maart 1876. ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling Resumtie der notulen. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten ingekomen stukkenenz. 3. Besluit van heeren Gedeputeerde^ Statep waarbij nadere inlichtingen worden gevraagd aan gaande het aan Y. en H. Rienstra uit de hand verhuurde plekje grond. 4. Kohier der belasting op de honden, dienst 1876. 5. Verslag van het Commissoriaal onderzoek aangaande het adres der afd. Sneek xVolkson- derwijs”, om bekwame onvermogende leerlingen toe te laten tot hel m. u 1., middelbaar-en gym nasiaal onderwijs. 6. Voorstel van hel raadslid den heer F. H. W. Mulder tot instelling eener Commissie tot praeadvies over bezwaren legen den hoofdelijken omslag. 7. Idem van Burg, en Weth. tot belooning van buitengewone diensten van twee agenten van politie le klasse. 8. Idem van dezelfden tot af- en overschrij vingen op de Gemednte-begrootingen over 1875 en 1876. 9. Mem van H. Schotsmanes om bevloering van een pad buiten de Noorderpoort. 10. Idem van J. P. Horringa, om uitstel van betaling van landhuur. 11. STATEN-ftENERAAE. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 29 Feb. In de zitting van heden is de suikerconvenlie bestreden door de heeren Blussé, Mees, Insinger en Gorver Hooft. De Minister van Financiën heeft haar uitvoe rig verdedigd Afschaffing van den suikeraccijns was van hem niet te wachten vooral met het oog op de groote sommen voor de toekomst ver- eischt. Een nieuwe muntwet werd door den Minister als aanstaande aangekondigd. Zitting van Woensdag 1 Mrt. De heer Franssen van de Putte heeft, voordat de beraadslaging over de suikerconventie werd voorlgezet, het leedgevoel der Kamer betuigd met het smartelijk overlijden van den verdienstelijken generaal Pel, waarvan gisteren de verpletterende lijding kwam. Moed, zeide hij, schijnt de gelukkige eigenschap van alle onze officieren van het Indische leger te zijn, maar zeldzaam zal men, zoowel wat leiding, krijgs- als politieke aangelegenheden betreft, een man terug vinden als Pel. Het algemeen gevoe len der Nederlandsche natie zal voorzeker zijn dat Nederland op 25 Februari het grootste per soonlijke verlies heeft geleden wat het kon lijden. De discussie over de-suikerconventie is daarha voortgezet. De heer van de Putte zou geen af schaffing van den accijns wenschen zonder equi valent, maar acht de conventie onaannemelijk. De heer Bredius is mede tegen de conventie en voor de afschaffing van den accijns, ook zor.der equi valent. De minister van buitenlandsche zaken heeft de conventie breedvoerig verdedigd. De minister van financiën heeft haar nader toe gelicht. De heer de Bruijn Kops is niettemin tegen het voorstel terwijl andere leden nog kor telijk gerepliceerd hebben. De algemeene dis cussie over de conventie is gesloten. Op voorstel van den minister is besloten om de verdere dis cussie te schorsen tot Maandag, en inmiddels het voorstel-de Bruijn Kops tot afschaffing van den suikeraccijns, in de afdeelingen le onderzoeken. Ingekomen zijn 9 ontwerpen betreffende de in richting en het rechtsgebied der arrondissements rechtbanken en kantongerechten en een wets voorstel de Bruijn Kops tot opheffing van den suikeraccijns. Het ontwerp betreffende de inrichting en het rechtsgebied der rechtbanken, enz. strekt tot op heffing der rechtbanken Leiden, Gorinchem, Brielle, Hoorn, Amersfoort, Nijmegen, Deventer, Sneek, Appingadam, Eindhoven en Goes. meer samen. Ik laat daar, er blijkt althans uit, dat de heden der Staatshuishoudkunde hier te lande kend waren, voordat zij zelve nog als weten schap beoefend werd, d. i. vóór Adam Smith Say. Van de beschaafde landen in Europa, staat Ne derland, wat het belastingstelsel betreft, het laagst. Het stelsel is verouderd, is lappenwerk en verrot. Hoe algemeen erkend deze waarheid moge zijn, zoo blijft de regeering er toch bij volhar den, en maakt eene hervormingschuwe volksver tegenwoordiging (god beter ’I) verbetering ón mogelijk, zoowel door afbrekende amendementen, seclie-adviezen, als door tegenstemming. En des niettegenstaande dringt zij op verbetering aan, die zij niet wil. Zooveel zij kan, houdt zij ver andering tegen vooral is dit conservatisme waar te nemen bij de zich-zelf noemende liberalen. Waaruit die geest van tegenspraak ontstaat, zal ik maar niet in het licht stellen. Men kent de oorzaken van onwil, welke de soi-disantjliberalen beheerscht. Met een deel hunner valt te eggen noch te ploegen, daar zij slechts één belang ken nen, namelijk hun eigen belang. Van zulke li beralen heb ik een afkeer; doch gelukkig zijn er ook echte, ware, trouwe liberalen, wien het 8 (Staatsbelang en Volksgeluk ter harte gaan. Na- men behoef ik niet te nemen; ze zijn genoeg Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1