fiEffiffl EN HET 1RRONDISSEJIENT SNEER. NIEUWS- EN ADIERTENTIE-BEID NOOR RE IFE'DHILILIETOW» 1876. No. 21. E E N-E N-D E R T I G S T E JAARGANG ZATËRDAG 11 MAART. N. en s*. P. bij li te te A. te le u- off K. ?- 4 S N E E K E R CM' R1 1'. ra- de lijsten zijn ge- a M. 6 de B X X E M. A A’ B schoolbezoek in Genoemd reglement komt voor in de Staats- Cour. van Woensdag. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. van 34 en an en is- e 8 o 8 1 or 15 or 14 >1 or or or 14 >0 54 17 >8 13 ter pu- Ige :hl’ jor Een reeks van handelsfirma’s te Amsterdam on Rotterdam hebben zich tot de Tweede Kamer ge wend tol ondersteuning van het wets-voorstel van den heer De Bruyn Kops algeheele afschaf fing van den accijns op de suiker. Te Amsterdam liep het gerucht, dat de gene raal majoor Pel door een kettingganger was ver moord. Te Jaarsveld had in de afgeloopen week eene herstemming plaats. Terwijl 83 personen hun stembiljet in de bus hadden geworpen kwamen er bij de opening der bus 130 te voorschijn. Men v.ad vergeten dê biljetten der vorige stem ming uit de bus te nemen 1 Voor eenige dagen hebben wij reeds meege deeld welke Rechtbanken door den Min. van Jus titie tot opheffing zijn voorgedragen. Thans ver nemen wy, dat de opheffing van de volgende Kantongerechten wordt voorgesteld Grave, Box tel, Asten Ginneken-, Zevenbergen Meerssen Horst, Gennep, ZevenaarNijkerk, Elburg, Wij.- chen, Lochem, Aalten, Doelinchem, Vollenhoven, Hillersberg, ,s Gravendeel, Ridderkerk, Vlissingen, Raalte Delden Oldenzaal Ootmarssum Voor burg, Naaldwijk, Woubrugge, Vlaardingen, Sluis, HeinkenszandKortgene Axel, Brouwershaven Holwerd’, Rauwerd Hindeloopen Oldeberkoop Hoogezand, Nieuwer-Amstel, Weesp, Edam, Enk- huizen BeverwijkMaarssen Loenen, en Rhc- nen. Te Rotterdam, is tot lid van de Tweede Ka mer gekozen mr. H. G. Verniers van der Loefï (liberaal), met 685 van de 759 geldige stemmen. De heer van Bosse had 66 stemmen. behulp der cartesiaansche wijsbegeerte, losgemaakt had van de laatste overblijfsels van aangeboren overleveringen, hoe zou de meest waarheid lievende onder de menschen, zich nog aan een geloof hebben kunnen vasthouden, dat. om zoo te zeggen, in zinledigen schijn of hoogstens als een historisch moment, ver achter of beneden hem lag?! Natuurlijk moest de verandering, welke met Baruch had plaats gehad, in de Synagoge spoe dig worden opgemerkt, want de oogen van al len, die van hem, als het toekomstig licht der gemeente roem en eere verwachtten wa ren voortdurend op hem gevestigd, evenzeer als de nog scherper toeziende oogen van den nijd zijner medeleerlingen van de rabbijn en school, die zich reeds door het kind beschaamd hadden zien maken en overschaduwd waren. De nijd, de kerkelijke politiek, het echte fanatisme, waren dan ook van nu af aan de steeds spionneerende metgezellen van den wijsgeer, die echter on wrik roemde van aller, was; het was dus een zeer gevaarlijke afvalligheid, daar de afgevallene we gens zijne geleerdheid en zijn scherpen geest een vernietigende tegenstander kon worden. Mis schien zou men zich veel minder ongerust heb ben gemaakt, indien men in Spinoza den toe- kornstigenphilosoof, den tegenstander van alle dwa ze gelooverij, joodsche zoowel als christelijke had gezien. Men zag echter in hem den toekom- stigen gedoopten jood, een overlooper naar het leger der christenen, een directen vijand. Zoo spoedig mogelijk werden alle middelen be proefd, om Spinoza van zijn dwaalweg af te brengen, of, als dat niet gelukte, hem onschadelijk te maken. Men omringde hem met spionnen en liet hem op echt farizesche wijze uithooren, teneinde punten van aanklacht tegen hem tevinden. Op zekeren dag, toen hij de portugesche synagoge verliet, inden tijd dus toen hij nog niet definitief en openlijk met het jodendom gebroken had, daar juist thans verdenking en argwaan op hem loerden, zag hg (Vervolg.) De natuurwetenschap, in welks Jempel Spinoza door van den Ende was binnengeleid, voerde hem zelfstandig verder tot. de philosophic vaq Car- tesius, waarmee hij zich, naar aile waarschijnlijk heid, reeds in den eersten lijd .van zijn omgang met den doctor bezig hield. En hoe zou nu de jongeling, wien de zucht naar waarheid en de waarheidsliefde als een natuurgave en zóó krachtig als wellicht bij geen mensch voor of na hem het geval was was ingeschapendie zich, zelfstandig had losgemaakt van Talmud en Kabba la die volgedrenkt was met humanisme, ver trouwd met de natuurwetenschap, en zich, met een amendement van het booger Jhr. van Loon, lid van de Tweede Kamer voor Amersfoort, is Dinsdagavond op straat door een krampaanval getroffen en, kort nadat, geneeskun dige bijstand was verleend, overleden. trenl de beginselen, opzichtens het doel van het ‘ji en ook dat daarbij geen al te groote overlading van leerstof moet plaats heb ben, was men het vrijwel eens, maar het ver schil liep over het meerder cf minder, over de keus der vakken. Sommige amendementen strek ken tot inkrimping, andere tot uitbreiding van het programma der' leervakken van het regee- rings-ontwerp. baar en kalm den weg blijft bewandelen, die zijn geest, de verlichtste onder zijne tijdgenooten, hem aanwijst en verheldert. Zijne bezoeken in de synagoge werd en steeds zeldzamermen weet, met welke studiën hij zich bezig houdt, met welk soort menschen hij om gaat; vele zijner uitspraken, die’bij gelegenheid, zonder verwaandheid maar ook zonder daartoe gedwongen te zijn en slechts als onwillekeurig te voorschijn komende stralen van zijn binnenste geuit werden, kregen ruchtbaaiheid en wel dra beslaat er dan ook in de gemeente geen twijfel meer aan, dat zich hier in de synagoge een veel gevaarlijker afvallige bevindt, dan Uriel Acosta, aan wien men nog steeds met afschuw d'enkt, ooit geweest is. Een vreeselijk »Chillel haschem”, ontheiliging van den naam Gods, zooals de joden elke in hun midden begane mis daad en eiken afval noemen, stond voor de cjeur, en wel te vreeselijker, nu Spinoza een kweekeling der rabbijnen en wel de meest be- Z. M. heelt benoemd tot rechter-plaatsverv. te Heerenveen jhr. mr. J. M. van Beyma thoe Kingma, adv. aldaar. Door de zeven tot boete veroordeelde Zaan- damsche schutters is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal waarin de loop der kwestie uitvoerig wordt meegedeeld en op bescherming en handhaving van hun grond wettig recht wordt aangedrongen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, Gelet op artt. 10, 35 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staats blad no. 37), regelende het Kiesrecht enz Maken bij deze bekend, dat de lijsten, aanwij zende de personen, die in deze Gemeente tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generdal, de Provinciale Staten voor Fries land, en van den Raad dezer Gemeente bevoegd zijn, zijn herzien, en een exemplaar van ieder derzelve gedurende 14 dagen van af heden ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter in zage zijn nedergelegd en aan het Gemeente huis aangeplakt. Dat bij die herziening van schrapt: 1. Van de Lijsten der Bevoegden tot het kie zen van Leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal en de Provinciale Staten van Fries land: P. van Bergen, J. Bergmans, A. Bleeker, J. H. de Bruijn C. J. Brunings, Rudolphus Feenstra. Sije Feenstra, Durk Ferwerda, J Groen huizen, S. van Haarlem, B. Haga Az., K. H. Hoit- kamp, K. A. Jongbloed, T. K. v.d. Meulen, R. Monkel, B. J. Posma, R. A. Prins, G A. Rademaker,. F. Risselada, J. G. Siksma, Mr. L. W. U. de Sitter, Juurd Stelma, E. Veen, J. J. van Velzen, M. R. Vierstra, Abe Visser, Jolle de Vries, H. van Vugt, Auke v. d. Weij, Abraham Wielenga en Tjerk Wielenga. 2. Van de lijst der Bevoegden tot het kiezen van Leden van den Gemeenteraad: D. van Akke ren, Jan F. Bakker, H. Berendsen A. Bleeker P. Bloksma H Broekhuizen J. H de Bruijn G. J. Ekkait, Rudolphus Feenstra, J. G. Flach., Okke de Groen, K. Groeneveld, S. 1. de Groot, B. Haga Az., S. van Haarlem, K H. Holtkamp P. v. d. Horst, Hendr Keulen, H. Rinia Kingma, Abel Naula, G. Nieuwhof, W. S. Postma, U. R. Pranger, Jacob Postmus Feije Prins G. Rade maker J. Reilsma, G. B. Reddingius, J. Repko, F. Risselada, J. Schilstra, Mr. L. W. U. de Sitter, Juurd Stelma, A. Stoker, J. Stoker, D. Terpslra, E. Veen, M. R. Vierstra, Abe VisserR. S. Vis ser S. Wagenmakers N. Wagenaar Abraham Wielinga K. J. Wielinga en A. Wilbers die daarop verkeerdelijk waren gebrachtdie een of meer in de Kiezers gevorderde vereiseliten ver loren hebben, of overleden zijn En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 11 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd .1 van DRIESSEN, L. Burgem. H. .FENNEMASpcretaris. heer Rombaeh is Een amendement van den heer van der Kaaij wil het minimum, dat van de commissie van rap porteurs houdt den middenweg tusschen dit en het ontwerp, dat ook aan den heer Teding van Berkhout te omvangrijk voorkwam. De heer Moens heeft nader het standpunt van de commissie van rapporteurs en haar amende ment verdedigd. Zij heeft ingekrompen wat voor inkrimping vatbaar was, maar mocht niet zoo ver gaan als de heer van der Kaaij. Nog onderscheidene sprekers hebben over de zelfde punten gesproken. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft die amendementen, wel ke geen principiële punten betreffen, aan de be slissing der kamer overgelaten, maar verzette zich bepaald tegen het amendementv. d. Kaaij, dat nog beneden het programma besluit 15 blijft. Hij ontkende, dat het programma-artikel 5 zóó veel te ruim was onder opmerking dat in dit ontwerp niet voorkomt de bepaling als in 56 van het middelbaar onderwijs volgens welke in al de vakken van het programma examen moet af gelegd worden- Overigens merkt hij op, dat door dit artikel 5 niets wordt geprejudicieerd omtrent de bepalingen of de examina noch op de pro- gymnasia en hetgeen daarop zal worden geleerd. Daarna volgt de minister de vakken van zijn ont werp daarbij telkens antwoordende op de ge maakte bedenkingen de voorgestelde uitbreidin gen of verminderingen hier en daar voorgesteld. Hij blijft zich verzetten tegen opname der staat huishoudkunde als meer betreffende het pracfische leven en minder de universitaire opleiding en verdedigt de andere vakken van het ontwerp. De Kon. goedkeuring is verleend op het re glement van «Volksonderwijs, Vereeniging tot be vordering van het onderwijs en Nederland.” ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewachL STATEV-GEM51AAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 8 Mrt. In de zitting van 1 van Catwijck een warm woord gewijd van den heer van Loon uitstekende ontwikkeling, diepe diensten als mensch en als Christen. 'De discussm over het Hooger Onderwijs vangen. Bij die discussie hebben ook de beeren Jonckbloet, Teding van Berkhout en de Minister zich vereenigd met de warme hulde, door den heer Wassenaer van Catwijck gebracht aan de verdiensten van den plotseling over leden heer van Loon. Wat bet ontwerp zelf betreft, d' algemeene discussie was niet zeer uitgebreid, omdat bij de onderafdelingen de gelegenheid zal gegeven wor den om de hoofdbeginselen afzonderlijk te bespreken De heer Rombacti wilde geeue classieke studiën voor natuur en geneeskundige vakken verplichtend stellen. De hoogere burgerschool met öjarigen cursus in een volledige voorbereiding, hetgeen door de bh. Jonckbloet, Teding van Berkhout en den Minister bestreden werd. De beer Wassenaer van Catwijck wilde geene theolo gische faculteit, of onderwijs iu godsdienstwetenschap van Staatswege. De heer van den Berch van Heemstede wenschte bij eene mogelijke verwerping der wel. eene partiéele regeling en allereerst eene omtrent teactementen, hij achtte ééne hoogescliool voldoende De Minister heeft in eenige algemeene trekken ’tka rakter der wet uiteengezet en vooral op de behoefte en de vormende kracht van de classieke studiën gewe zen- Over de theologische faculteit zou hij later met den beer Wassenaer debatteren hij de betrokken af deeling- Aau den heer van Heemstede antwoordde de Minister dat hij niet wilde spreken in de onder stelling van verwerping der wet en wat dan gedaan zou moeten worden, maar het onderwerp is minder dan elk ander geschikt tot partiële regeling of ’t doen van een enkelen greep Na korte repliek van den algemeene discussie gesloten Art 1 is, na verwerping van een amendement van den heer Leutimr, om de definitie van het booger on derwijs uit te drukken als alleen dienende tot zelfstan dige beoefening der wetenschappen, aangenomen met 4ö tegen 19 stemmen De artikelen 2 eu 3 zijn aangenomen. Op art 4 is eeu amendement door den heer de Vries ingediend, om in plaats van Athenaea te lezen het Athenaeum te Amsterdam de behandeling daarvan is uitgesteld lot na die van art 30 Morgen veortzelting der discuseie over de Gymnasia Zitting van Donderdag 9 Mrt. De geheele discussie in de heden gehouden zitting, betrekkelijk het hooger onderwijs, heefl zich bepaald lot art. 5, waarop een aantal amen dementen en sub-amendementen zijn toegelicht en gedebatteerd. Vooral het programma der leer vakken nam schier de gansche discussie in Om- Door het Hoofdbestuur van het N. O. G. is het plan gevormd tot stichting van een paedago- gymnasiaal onderwijs licdcii heeft de beer Wassenaer aan de nagedachtenis en gewezen op diens kennis, op zijne ver- -- y-1 is aange-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1