GEBEENTE EJi HET ARROMMfflT SJEEL MEI WS EJi ADVERTENTIEBLAD VOOR HE 1876. No. 23. E E N-E N-D E R T I G S r Stoombooten. 1 r, H. n- 3 SNEEK v le, rt- ve ;e E’ K5 I X X K X E. A X de Zutf. Crt. I. 1 gen j 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 1 1 r e r. t. n r. e n t. T t- >'e- 1, i. n I. k, s- n- in is n- e» e, rI wet van het gymnasia zoo Van Loon, een wel- Zoo hoor- iemand, die, een reisje hij 300 bunders vrouw voor ƒ25 De Burgemeester van Sneek, gevolg gevende aan eene missieve van den heer Commissaris des Konings, van 11 Maart 1876 (Prov. blad no. 38), Gelast de geiagvoei ders van stoombooten om daar, waar, bij den legenwoordigen hoogen waterstand, de toestand der dijken het vordert, met hoogstens halve kracht te stoomen, op straf fe van intrekking der Concessie. Sneek den 14 Maart 1874. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN L. B. Onlangs meldden wij, dat de bestuursleden der Haagsche Vereeniging tot bescherming van dieren benoemd wenschteu te worden lot onbezoldigde rijksveldwachters, teneinde het mishandelen van dieren te kunnen tegengaan Vrijdag werden zij als zoodanig voor hel Kantongerecht te ’s Hage beëedigd. De vereeniging »Het Ned. tooneel” is als rechts persoon erkend. De Staats-Courant van Dinsdag bevat de statuten. afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsvervan- I ger of als nummerverwisselaar verlangt op te 1 treden. Sneek den 18 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J van DRIESSENL. Burgem. DE JONGH, waarn. Secretaris. Een zekere heer R. V. A. dringt in het N. v. d. D. aan op stipte uitvoering van de wel op het lager onderwijs. Op de openbare scholeu in Limburg laat die nog al wal le wenschen over wat blykl uit het volgende De hoofdonderwijzer te Posterholl geeftbij elke voorkomende gelegenheid, die hem een ge schikte aanleiding aanbiedt, godsdienstonderwijs. Hij sluit het dogma niet uil omdat naar zijne meening, kwetsing van andersdenkenden op zij ne school eene onmogelijkheid is. Immers zij wordt uitsluitend door Roomsch-Catholieken be zocht. Volgens hem mag waar kwetsing van andersdenkenden niet mogelijk isde openbare onderwijzer alles ten gehoore brengen, wat naar diens meening strekken kan tot de geestelijke op- bouwing zijner leerlingen. In nagenoeg alle openbare scholen van het district Weert houden zich de onderwijzers één maal ’s weeks bezig met de vragen en antwoor den van den catechismus te overhooren of ook ze als lees- en speloefeningen fe gebruiken. Te Baexem doen het de grootere jongens van de klasse. De geestelijkheid heeft in die streek de genoemde behandeling van den catechismus op school in de oogen van het dorpspubliek tot zoo’n heilige noodzakelijkheid welen te verheffen, dat slechts weinige onderwijzers die taak durven nalaten. Ter wille van de lieve vrede gaf het schooltoezicht aan nieuw benoemde onderwijzers den raad, «om maar te doen zooals gebruikelijk is.” De onderwijzer van Heithuizen heeft de ge woonte nu en dan »een tientje” van den Ro zenkrans voor te bidden, Het bidden van ’t «Onze Vader” met het kruis- teeken bij het begin en het einde van den schooltijd, komt vrij algemeen voor. In plaats dat de toestand van de waterwegen in ons Land verbetert, wordt deze steeds zorg wekkender Uit alle oorden van het Land komen berichten van den hoogen waterstand, die schier overal groote vrees voor overstrooming verwekt. Op vele plaatsen laat het zich dan ook zeer drei gend aanzien. Uit ’s Bosch meldt men, dat de spoorwegge- meenschap van daar met Vlugt en Hedel is ver-, broken, daar men bang was, dat de groote afslag van de spoordijken het rijden gevaarlijk maakte. Door den hevigen wind zijn vele buizen bescha digd, schepen van hunne ankers geslagen en boomer ontworteld. Het water staat in de stad zoo hoog, dat alleen mannen met hooge laarzen en jongens op stelten de straten kunnen passee- ren. De achterbuurten staan diep onder water, zoodat de nood daar zeer groot is. De handel staat geheel stil. Te Hardinxveld is een huis ingeslort en Heb ben vele huisgezinnen de vlucht moéten nemen naar den zolder of bij de buren. Te Gameren zijn eenige arbeiderswoningen, die buitendijks stonden, geheel weggeslagen. Het collossale gebouw voor de zelfregistree- rende peilschaal te Remmerten, bij Rhenen, voor weinige jaren met opoffering van vele duizenden guldens,door het Rijk opgericht, is totaal in het water verdwenen. Men meent dat het water ’t gebouw heeft ondermijnd en dat’t gevaarte dien tengevolge als ’t ware is verzonken. Nog slechts enkele fragmenten waien er van te ontdekken. De Beusichemsche polder is geheel onderge- loopen en de bewoners zijn gevlucht. De duizen- de ongebakken steenen van den steenoven zijn allen vernield en weggespoeld. In bet Bosscher veld zijn de woningen geheel door het water omringd. Zaterdag hadden de bewoners van een dier woningen de noodvlag geheschen, daar het hun aan levensmiddelen ontbrak. Te Nijmegen is de benedenstad grootendeels overstroomd. Uit Gorkum meldt men, dat de dijken aldaar door het stormweder erg zijn geteisterd. Een menigte horden en reiswerken, ter beveiliging voor den golfslag op de meeste bedreigde pun ten aangebracht, werden daarbij weggeslagen. Op den anders zoo joligen Gorinchemschem marktdag, verdrongen zich voortdurend talrijke troepen landbouwers uit de Alhlasserwaard, de Boramelerwaard en het Land van Arkel, op wier gelaat kommer en angstige bezorgdheid stereotyp waren afgedrukt voor het Raad huis der gemeente, waar dagelijks het waterbe- richt uit Keulen door het bestuur wordt afgekoi - digd. Te Weesp kan niet meer worden geschut, zoodat de scheepvaart is gestremd. Te Voorburg staan 1000 bunders weiland on der water en Zondagavond .was het water zoo I. zetenen raad STA TEV-ftES E IS A A E Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 Mrt. Na nog breedvoerige ber aadslagingen over art. 6 van het wetsontwerp op het hooger onderwijs en de daarop voorgestelde amendementen, zijn al die amendementen verworpen met overgroote of belangrijke meerderheid. Het legeeringsarti- kei is daarentegen aangenomen met 38 tegen 32 stemmen. Vóór het debat had de regeering in I art. 7 nog deze bepaling opgenomen, dat aan gemeenten, die tot de oprichting van gymnasia verplicht zijn, kan worden toegestaan daarvoor in plaats een pio-gymnasium (gymnasia met vier jarigen cursus, overeenstemmende met de vier eerste jaren van een gymnasium met zevenjari gen cursus) op te richten. Over dit artikel van- de discüssiën aan. Zitting van Woensdag 15 Mrt. In de zitting van heden is de heer Verniers van der Loeff beëedigd en heeft hij zitting ge nomen. De beraadslagingen z'jn voortgezet over art. 7 van de wet op het Hooger onderwijs (zevenjarige cursus op de Gymnasia en overbrenging van de j natuurkundige propaedeusis naar de Gymnasia). 1 Een amendement van den heer Lenting om den i zesjarigen cursus aan le nemen en de propaedeusis aan de hoogescbolen te behouden is verworpen met 46 tegen 23 stemmen, terwijl daarentegen met 46 tegen 23 stemmep is aangenomen het i amendement, door den heer Jonckbloet voorge- steld, om tot een zuivere beslissing te geraken, strekkende om den 6jarigen cursus op de Gym- nasia aan te nemen, met behoud der splitsing na het 5de jaar. K E N N I S G EV ING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad i)o, 72), brengen door deze ter kennis der inge- dat de tweede zitting van den Mililie- voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Dinsdag den 11 April 1876 der voormiddags ten elf ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane za ken en omtrent hen die als plaatsvervanger of noinrnerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is Na de pauze heeft de heer Schimmelpenninck van der Oije inlichtingen van den Minister Heems kerk gevraagd omtrent den toestand van het wa ter, met het oog op de vele onrustbarende be richten. De Minister heeft geantwoord, dat de toestand elk oogenblik verandert. Eenigermate geruststel lend is de daling van hedenochtend te Keulen en Maastricht (val 23 cm. in 24 uren); de dijk te Essen loopt gevaar. Men vreest voor den dijk even buiten de Pruisische grens. Omtrent de Lijmers heeft men geen bericht. De berich ten omtrent den Norderlekdijk zijn beter; Ne- derhemert in de Bommelerwaard is voorloopig buiten gevaar. In Noord-Brabant is de toestand zeer treurig in den omtrek van ’s Hertogenbosch is de scha de bijzonder groot, vooral aan den spoorweg. De omnibusdienst, die den spoorwegdienst ver ving, heeft men moeten staken. In Gelderland is men ook bezorgd over Kuilenburg. De heer Schtmmelpenninck dankte voor de inlichtingen en heeft geconstateerd dat. hoewel de toestand ernstig is, het toch blijkt dat er over drijving in de geruchten heerscht. Na artikel "7 is artikel 8, bepalende dat aan gemeenten ten behoeve van hare gymnasia Rijks- subsidie kan worden verleend, goedgekeurd, na verwerping van een amendement-fiergrsma met 47 tegen 24 stemmen, om aan de gemeenten de helft der kosten te vergoeden. Art. 9 (admissie- en overgangsexamens aan de gymnasia) is goedgekeurd. Thans is aangevangen de behandeling van art. 10 (toelatingsexamens voor de Hoogeschool), waar op amendementen zijn voorgesteld door de hh. Lenting en de Jonge, terwijl ook andere leden zich verklaren tegen ’t recht van promoveeren der gymnasia, dat de minister bleef verdedigen. Zitting van Donderdag 16 Mrt. Na langdurige discüssiën over art. 11 der op het hooger onderwijs is, met verwerping een amendement van den heer Smidl (om eind-examen van niet-leerlingen van ook voor gymnasia-commissiën te doen afleggen en niet, zooals de regeering voorstelde, voor de staatscommissie) aangenomen met 40 tegen 27 stemmen, een amendement van de commissie van rapporteurs, om aan de keuze van niet-leerlingen van gymnasia over le laten het examen af te leggen voor de staatscommissie, of voor leeraren van gymnasia. Vervolgens heeft de regeering gewijzigd over genomen een amendement van den heer van Hou ten, strekkende om een beperkt eind-examen aan te nemen voor hen die het eind-examen aan eene hoogere burgerschool hebben afgelegd. De discüssiën zijn aangevangen over artikelen paragraaf 2, »van de onderwijzers Al de artikelen over de onderwijzers (12—21) zijn goedgekeurd, behoudens art. 14 (vereischten der leeraars), dat aangehouden is tot hoofdstuk 4, afdeeling 3. Daarna is een belangrijk debat gevoerd over de kosten van het gymnasiaal on derwijs De regeering stelt voor van 40 lot ƒ100. De heer Meinesz neemt weder op het in getrokken amendement. De heer Lenting om de schoolgeldheffing lacultief te laten, nu gymna sia gemeentelijke instellingen zijn. De minister heeft dit zeer sterk bestreden het zou openstel ling der gymnasia zijn voor iedereen. Onderschei dene sprekers en de voorsteller betwistten dit. Het recht van de gemeentebesturen tot al of niet belastingheffing moet onverkort blijven en de weldaad tot het bekomen van onderwijs zooveel mogelijk verspreid worden. Ten slotte is het amendement aangenomen met 41 tegen 29 stem men. Morgen voortzetting. De Haagsche correspondent van geeft ’t volgende verhaal len beste: Niet alle millionairs vatten hunne roeping flink op als wijlen jhr. mr. doener in den besten zin des woords. de ik dëzer dagen van zoo naar Overijssel makende, waar land wilde koopen, een arme vrouw voor en een kop koffie met een broodje afzette. Bij de Dedemsvaart komende (wat ik u verhaal is historisch) was de boer, die hem met zijn wagen meest komen afhalen, nog niet gearriveerd, zoo dat hij een veerhuis binnen liep en een kop kof fie met een broodje bestelde. Aan de deur stond aangeplakt, dat het veerhuis over eenige dagen wederom voor drie jaren zou verpacht worden. Daar was wat mee te verdienen, dacht de milli- onair en weldra was hij met de vrouw des hui zes in een druk gesprek over de voordeelen aan het veer verbonden enz. enz. «Maar meneer, gij zijt toch geen liefhebber?” ».Ta vrouwtje, ik zal er maar rond voor uit ko men, daarom ben ik hier gekomen.” «Ach meneer, jaag qns toch in Godsnaam de pacht niet op, want we kunnen met ónze kinde ren nergens anders heen en kunnen ook onmo gelijk meer betalen.” «Dat spijt mij voor u, maar ik heb ook vrouw en kinderen, en zit ook zwaar in de zorgen.” «Maar bedenk toch, dat gij ons ongelukkig maakt; wij wonen hier nu reeds 10 jaren eh zijn dit huis langzamerhand als ons eigen gaan be schouwen.” «Nu vrouwtje ik heb medelijden met je; geef mij 25, dan zal ik geen bod doen.” Schreiende ging de vrouw naar hare linnen kast en nam er de penningen uit, die ze met zooveel moeite had bijeen vergaard en gaf ze aan den vrek. Deze, de 25 in zijn zak stekende, voegde haar toe: «Die kleine vertering krijg ik toch zeker op den koop toe?!” Twee dagen later was hij eigenaar geworden van de 300 bunders land. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1