NIEUWS- EN ARVERTENTIE-BliD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J 1876. No. 24. E E N-E N-D ERTIGSTE J 22 MA ART. WOENSDAG N. Ons belastingstelsel. i ui. _J'. 0 SIEEOli IA1T. a 16 'v nijverheid, enkele malen hel van 4 10 10 G e diens bedrijf heeft geregeld. re van uur M. I. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. a. r. )S i.50 554 ,17 ,58 1,43 I— loor ’.16 loor 1,34 >51 loor loor loor >14 t. is ;e g- II- je »n s- V. te I’S ;i- hs v. il- m én ti ns v. n- Van de directe belastingen kan, m. i., het over gangsrecht bij overlijden behouden blijven. Ik zou het zelfs willen zien loegepast in de rechte linie, zoowel nedei dalende als opgaande. Tegen die uitbreiding is wel eens aangevoerd, dat de kinderen dikwijls hebben bijgedragen tot het vormen of vergrooten der ouderlijke nalaten schap. Wel zeker, doch wat bewijst dit? Als iemand een vast goed koopt van zijn eigen geld, moet hij er immers ook van betalen, waar om dan zij niet, die erven en dus om niet ver krijgen, behoudens dan dat gedeelte tot welks verwerving zij zei ven hebben bijgedragen. De vrees van, door het versterfrecht tot de 10.000. v. d. D.) en daar dwaas niet zijn zal, is hij tot KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek Blijkens een gister bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver- neur-Generaal van Nederlandsch Indie is door den generaal-majoor Wiggers van Kerchern die den ÏOden dezer als militair en civiel bevelheb ber in Atjeh is opgelreden, op den 14den het navolgende aan de Indische Regeering geseind De Inam van Tjadé in de XXVI Moekim (die reeds herhaaldelijk zijn voornemen had te ken nen gegeven om in onderwerping te komen maar voor de uitvoering daarvan tot dusver steeds Burgem. en Weth. benevens ’t bestuur der Vlaamsche of fijne menisten gemeente Giethoorn, hebben van Ged Staten van Overijssel, zoomede door lusschenkomst dezer laalsten van den Min. van Justitie missives ontvangen, houdende rnede- deeling, dat volgens hunne beschouwing van ait. 9 der armenwet, gemeld bestuur niet gerechtigd is de eigendommen der gemeente, als zijnde ge heel of ten deele armengoederen, ten behoeve der leden onderling te verkoopen. Voorts zijn Burgem. en Weth uilgenoodigd, Ged. Staten op de hoogte te houden omtrent de bewuste zaak. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, geNvone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7Qents. ArI brieven en stukken; de uitgave of redactie betreffende Worden framfo ingewacht. voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no, 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen dat de tweede zitting van der. Militie raad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Dinsdag den 11 April 1876, der voormiddags ten elf ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent allé in de eerste zitting niet afgedane za ken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsvervan ger of als nummerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 18 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSENL. Burgem. DE JONGH, waarn. Secretaris BIANEALAM». De verkiezing vah een Jid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, ter vervan ging van wijlen jhr. mr. J. W. van Loon, is hepaald op Dinsdag 4 April, en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 April e. k. UelToofdbesluur van de Maatschappij tot Nut van ’talgemeen heeft de levensvatbaarheid van de tooneelschool te Amsterdam erkend en is met het hoofdbestuur van het tooneelverbond over eengekomen ten opzichte van de wijze van uit betaling der toegestane bijdrage van (N. De N. R. Crt. meldt, dat de heer Rosier Faassende bekende acteur en dramatische auteur, zich verbonden heeft aan het tooneelge- zelschap van de hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels. en verminde- Het accijnsstelse) is bijna hel slechtste belas tingstelsel, dat denkbaar is. De verdedigers wijzen op Gijsbf.rt Karel van Hoogendorp, die er mede ophad. Alsof deze de wijsheid in pacht hadOok schijnen zij niet te weten, dat hij later dit stelsel sterk heeft afge keurd. De verdedigers brengen op deze wijze óf on geldige bewijsgronden aan, óf handelen ter kwa der trouw. Het accijnsstelsel is eene dure belasting, daar de inning er van, en het toezicht zeer vele kos ten veroorzaken. De verbruiker betaalt meer dan het bedrag, waarmee hel product belast is, aangezien de producent den accijns voorschiet j ’tgeen hij niet renteloos doen kan. Men kan ons tegenwerpen, dat de verkooper gebruik kan maken van entrepót en op die wijze niet behoeft voor (e schieten, doch dit is slechts waar, als hij a contant heeft verkocht, ’t welk geen regel, maar uitzondering is. Gebruik le maken van entrepót, heeft daaren boven zijne eigenaardige bezwaren, die soms zeer lastig zijn en den handel drukken. Wie van entrepót gebruik maakt, is afhanke lijk van de daarbij geplaatste ambtenaren, die niet altijd aangenaam zijn, en die zelfs somtijds zich toeleggen op het zoeken van hindernissen. Vele malen ontstaan hierdoor botsingen, zoo- dat het entreposeren dan zeer hatelijk is. De accijnsen brengen veel op, doch kosten ook zeer veel, niet alleen in geld, maar ook nog lungs anderen weg. Zij belemmeren de tot vernietiging toe. De industrieel moet fabriceeren gelijk de wet Hij mag uit zeke- hoeveelheid grondstof niet meer dan de door de wet aangegevene hoeveelheid product trek ken. Het meerdere moet hij vernietigen, hij natuurlijk zoo sluiken genoodzaakt. Hieruit volgt van zelf, dat hel accijnsstelscl eene onZedelijke belasting is. Mevrouw Kleine heeft Woensdagavond haar 40jarige tooneelloopbaan herdacht. Opgevoerd werd Schimmel’s »Zege na strijd.” Na het einde der voorstelling sprak de heer Hofdijk haar in keurige dichtregelen toe en bood haar namens Nederland een lauwerkrans aan. Ook de heer Veltman begroette haar met een gedicht, onder ’t aanbieden van een geschenk in kristal en zilver, terwijl ten slotte mevrouw El lenberger in de hartehjksle woorden haar dank en liefde voor haar oudere zuster in de kunst uitsprak en haar een gouden krans overhandigde. Mevrouw Kleine dankte in weinige welsprekende woorden. Voorts werd den feestvierende door een klein aantal vrienden een kleine maar kost bare dramatische biblioheek aangeboden. Van nog onderscheidene zijde ontving mevr. Kleine gelukwenschen en bewijzen hoezeer haar kunst gave wordt gewaardeerd. Zoo ’t schijnt wor den er stappen gedaan om nog op andere wijze de gevierde tooneelspeelster een bewijs van hoog achting te geven. Te Katwijk had, volgens de N. R. Crt., Don derdag een gerechtelijke beschrijving plaats in zake het niet betalen van hoofdelijken omslag door de paters Jezuïeten De directeur kwam in verzet, lie burgemeester werd door den gerechte- lijken ambtenaar geroepen en nadat hij versche nen was had de opschrijving der goederen voort gang. rechte linie uit te breiden, onrecht te doen, is zeer gemakkelijk tot eene ijdele te maken, door het recht in deze linie wat lager dan in de zij linie te stellen. De thans nog bestaande toestand deugt niet. Van goederen, die nooit vererven, behoorde een afzonderlijk recht geheven te worden, bijv, om de 10 jaren, te eerder nog, daar eigen dom in de doode hand een maatschappelijk kwaad is, dat zooveel mogelijk behoort te worden tegen gegaan. De Nederlandsche wetgeving doet juist het te gendeel kerken, pastorijen enz. zijn vrij van grondbelasting; de eerste zelfs van personeel en meubilair. Niemand, die gezond verstand bezit en dit ge bruikt, kan dat goedkeuren; en toch herinner ik mij niet, dat er door de Volksvertegenwoordiging ooit op gewezen is. Het verkrijgen van eigendom in de doode hand gaat zelden eerlijk toe, ja is dikwijls *t ge volg van misdaad, vooral in Belgie. Dit kwaad ware te voorkomen door het ma ken van schenkingen bij leven of na den doode van vaste goederen, aan bedoelde instellingen te ver bieden. Wat het zegelrecht betreft, de wet daarop schijnt herzien te zullen worden het kan deels behouden blijven, mits gewijzigd en verlaagd; het zegelrecht op gerechtelijke acten (notariële uitgezonderd) behoort óf geheel afgeschaft, óf ui terst laag gesteld te worden. De heffing er van is eenigermate eene belas ting op de waarheid; want wie recht vraagt zoekt waarheid; en deze is niet zoo overvloedig, dat eene belasting daarop goed te keuren is. Het rechtdoen te belasten is, dunkt mij, on zedelijk., Het registratie-recht is in beginsel geen belas ting geweest, maar slechts vergoeding voor het geven van eene zekere dagteekeniiig door den Staat. Het registreeren is van onbeperkt nut en on misbaar. Het moet behouden blijven, doch als belasting aanmerkelijk worden verlaagd; en dit niet het minste ten aanzien van de door mij be doelde gerechtelijke acten. De wetgeving op de registratie is eene veel kleurige halfversleten lappendeken. De basis is de Fransche wet van 22 Frimaire an VII, op welke allerlei torentjes, paaltjes en dergelijke zijn opgericlit, zoodat het geheel een doolhof is geworden, waarin het jaarlijks verschij nend Periodiek Woordenboek den weg nog moei- lijker maakt. De registratie vordert regeling ring van kosten. Indien het registreeren minder kost, zal er meer gebruik van worden gemaakt. Mr. W. F. SCHOOK. STATlV-fcEMRlAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 17 Mrt. De kamer heeft heden hare beraadslagingen over het wetsontwerp op het hooger onderwijs voortgezet. De artikelen 23 29 zijn goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter is daarop besloten de behandeling van het hoofdstuk atbeuaea te laten volgen na artikel 32 fdrie universiteitenj en daarna het amendement van deu heer Kappeijne c- s. te behandelen, om het athe naeam te Amsterdam met eene rijks uuiversiteit gelijk te stellen. Art- 32, bepalende, dat er rijks uoiversi feiten zijn te Leiden, Utrecht en Groningen is alsnu zonder stemming goedgekeurd, na eenige discussie waarin de minister te kennen gaf, dat het getal hoog leeraren aan alle academiën niet gelijk behoeft te zijn. Er beeft eene langdurige discussie plaats gehad o ver het voorstel van den beer Kappeijne c- s, om het atheneum van Amsterdam tot eene rijksuniversiteit le verheü’eu en over dat van de commissie van rapporteurs, om bet jus promovendi aan die instelling toe te ken nen. De minister heeft beide bestreden Ten slotte heeft de beer Godefroi eene andere redactie van zelfde beginsel op het amendement Kappeyne voorge steld, die door deze werd overgeuomen. zoomede door de commissie van rapporteurs met intrekking van eigen amendement De heer van der Hueven is nu sterk tegen, omdat dit eeu monopolie voor Amsterdam zou zijn en eeue uitsluiting; van de gelegenheid om in het. zuiden vau het land ooit eene dergehjke inrichting hooger onderwijs te vestigen Maandag te eeu voortzetting Zitting van Maandag 20 Mrt. De kamer heeft heden de beraadslagingen vooitgezet over de amendementen, om in art 32a van het wets ontwerp op bet hooger onderwijs het athenaeum te Am sterdam tot de rijksuniversiteiten te verklaren (amende ment van den heer Godefroi aangevuld door den heer Jonckbioet) Hierop heeft de heer van der Hoeven als subamendement voorgesteld, om als slotalinea er bij te voegen „Aan alhenaea iu andere gemeenten kunnen, bij voldoening aan dezelfde eischeu, bij afzonderlijke wet dezelfde rechten worden toegekend” Na toelichting door den voorsteller, bad een langdu rig debat plaats over de vraag, of dit een sub amen dement was en of het niet beter ware het principieel te beslissen, of er athenaea zullen zijn Ten slotte is be sloten met de behandeling van art 32a en het sub amendement van den heer van der Hoeven voort te gaan De heer Wintgens bestrijdt het amendement om bet athenaeum te Amsterdam tot rijksuniversiteiten te maken. Verschillende sprekers hebben zich zoowel voor als tegen het amendement verklaard, hetzij afzonderlijk of in verband met het subamendement van der Hoeven. Morgen namiddag 1 uur voortzetting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1