rm GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADFERTENTIE-READ VOOR DE 1876 No. 27. E E N-E N-D ERTIG8TE J Ons belastingstelsel. N. I )O 1 il- o. o 27 *1 SMIhlK C01RI1 a het af beta- be- IV. dat moest a 50 B I V X .V I. t A H. ge- /s e 1 n n een acht- geringen omvang, de be- Z. M. heeft benoemd lot rechter te Zwollemr. C. W. A. baron van Haersolte, thans rechter te Sneek. Bij Z. Ms. besluit is de heer D. J. V. baron ban Sijlzama op verzoek eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Dantumadeel. i Benoemd tot surnumerair bij het vak der pos terijen, de heer W. Meijer te Sneek. 1 e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco ƒ1.90. :e ÏF 0* M. t. I 16 16 16 16 Ti el z. 5.60 ,556’ L17 7,58 8,43 9.- door 9,15 door 9,34 951 door door door 0 14 n i. 5 >0. cl i. '8 12 a Men berekent dat het getal personen, die in de meest geteisterde gemeenten tengevolge van de waterramp hunne woningen moesten verlaten, bedraagt 5432. Van deze werden 1176 opgeno men in scholen en andere openbare gebouwen de overigen worden bij particulieren verpleegd. Ik merk hierbij op, dat te Groningen het Gerechtshof beter geplaatst zou geweest zijn dan te Leeuwarden, en dat de Rechtbank te Heerenveen beter gemist kan worden dan die te Sneek. Een telegram uit Atjeh van den 24 dezer meldt: Een gewichtig punt (Atoanoord) is door de troepen bezet. De gezondheid is slationairde weersgesteld heid is minder gunstig. De luitenants Caijaux en Beekman zijn over leden. In 1860 werd door den minister van binnen- andsche zaken in verband met een voorgeno- 6 /16 9 d 8 7r. Tengevolge op vroegere mededeelingen dien aangaande, deelt de N. B. Ct. thans mededat men er in geslaagd schijnt het eind spoorweg tusschen Nieuweschans en Ihrhove, nabij de Eems te Weener, dat herhaaldelijk totaal verzakt is eindelijk tot stand te brengen. Met hel bouwen van het stationsgebouw te Weener zou thans ook aangevangen worden. Men mag het er alzoovoor houden, dat de aansluiting toch nog tegen het aanstaande najaar gereed zal komen, De jong ste winter heeft de noodzakelijkheid daarvan voor het noorden onzes lands weder overtuigend ge leerd. Tegen den waarborg als belasting op goud- en zilverwerken heb ik vroeger een uitvoerig plei dooi in dit blad gehouden even als tegen de inkomsten, welke de Staat trekt uit de brieven- posterij, wier ambtenaren, vooral de kleine, zoo- als: brievengaarders, boden, bestellers, hij zoo schriel mogelijk beloont. In een volgend artikel zal ik handelen over de patentwet, naar aanleiding der brochure van Multapatior, en daarmede deze vertoogen eindigen. Mr. W. F. SGHOOK. Te Dordrecht heeft zekere P. J. E. Iegelijk met de commissie een collecte gehouden voor den watersnood naar hij zeide maar bestemde de opbrengst voor zich zèlven. Hij is gearres teerd. Het hypotheekrecht, dat geheven wordt, is veel te hooghet is eene belasting op de armoede, welke schreeuwend onrechtvaardig is. Wie loch zijn goed bezwaart, geeft daardoor '/4‘ k het bewijs, dat hij gebrek aan geld heeft; het r staat nagenoeg gelijk met verkoop uit nood. Dat geschiedt nooit uit weelde, en toch beschouwt de wet het als zoodanig, door er een hoog recht op te heffen. Men bedenke toch, dat niet de geldschieter, die belasting betaalt, maar hij, die zijn goed met hypotheek bezwaart. Daarenboven heeft de schatkist reeds genoten door de notariëele acte. Het Nederlandsch hypotheekstelsel is slecht, en in de registers heerscht groote verwarring. De oorzaak van het laatste is te zoeken in de De hooge zegel- en registratierechten beide zijn grootepdeels oorzaak, dat alleen rijken en armen processen kunnen doen voeren. De rechtspraak is hoog belast; en niet zoo zijn. Het recht tot een bron van Staats inkomsten te maken, acht ik eene onzedelijk heid. Hieraan verbindt zich iets anders, namelijk de vrij gangbare meening, dat het de rechter is, die de gerechtskosten veroorzaaktdat hij ze zoo en ten slotte, dat hij zelf ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 71/, Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. te bepalen dag. Aldus is besloten. Zitting van Donderdag 30 Mrt. In de kamer zijn, na aanneming van tal wetsontwerpen van raadslagingen over art. 34 van het Hooger On derwijs hervat. Nu de Regeering de vakken aan de faculteiten te onderwijzen heeft opgenomen, zijn de vroegere amendementen ingetrokken. Twee nieuwe amendementen zijn daarentegen voorge steld: van den heer de Vries, om sleerstellige godgeleerdheid” en van den heer van Naarnen van Eemnes, om spractische godgeleerdheid” te doen vervallen, heiden uit een oogpunt, dat de staat zich moet onthouden onderwijs aan hoo- gescholen te doen geven in dogma’s De heeren Wintgens en Messchert van VoUen- hoven bestrijden beide amendementen. Alle leer stellingen moeten vrijelijk onderwezen worden. De walersnood-commissie te Rotterdam heeft 36,420,28 ontvangen de Amsterdamsche com missie ruim ƒ42,000. stelsel verjaart de hypotheek nooit, zakelijk recht, ja den houder bijna als eigenaar voor een deel van het verhypothekeerde beschouwt. Waartoe die begunstiging Vreemd klinkt zij, vooral als men in het oog houdt, dat de Slaat, waar het hem zelven be treft, het zoo nauw niet met de verjaring neemt. Renten, door hem verschuldigd van inschrij vingen op het Grootboek, welke in zekeren zin toch ook hypotheek zijn, zijn na vijf jaren ver jaard. De reden, waarom de Nederlandsche Wetge ver de tienjarige verjaring afschafte, is geene andere geweest, dan eene fiscale: te dwingen tot roiement, dus tot belasfing-belaling. En welke is het gevolg dier schraapzucht weest? Verwarring en onwaarheid in de registers. I Het heffen van in- en uitvoerrechten, voor zooverre zij niet dienen tot vergoeding van dien sten, is af te keuren. Indien zij geheven worden als beschermend recht, werken zij nadeeling op de welvaart, daar zij handel en nijverheid verlammen. Toen in Frankrijk en Engeland de wederzijd- sche invoerrechten waren afgeschaft, vermeerder de de onderlinge handel tienvoudig. Frankrijk had er het meeste voordeel van, daar de uit voer van nijverheids-producten schier ongelooflijk vermeerderde, waardoor de welvaart verbazend toenam. Het stelsel van vrijen handel heeft overal zeer weldadig gewerkt, en toch zijn er nog lieden, die het bestrijden, conservatieven zoowel als li beralen 1 Het is alsof zij ziende blind zijn, en hoorende doof. De heer Wassenaer van Catwijck kan met den minister méégaan. De heer van Nispen bestrijdt het regeerings- artikel, dat eene geheele omkeering is van diens stelsel, onlangs verdedigd. Nadat de heeren Teding van Berkhout en Saaijmans Veder het artikel hadden besproken, verdedigde de minister van binnenlandsche zaken het regeerings-voorslel. Na de beslissing der Kamer omtrent de godgeleerde faculteit meende de regeering te moeten berusten en de vakken te moeten specialiseeren. De noodzakelijkheid van het behoud der leer stellige godgeleerdheid en practische godgeleerd heid als vakken der godgeleerde faculteitbleef hij met kracht volhouden tegenover de amende menten. Tot de theologische faculteit behoort de leerstellige godgeleerdheid. De heer Heijdenrijck heeft gewezen op de wankelende houding van den minister, die de argumenten van vroeger, bij de discussie tegen het amendament-Moens bijge bracht los liet zoomede die over het beginsel van scheiding van kerk en staat. Hij zou stem men vóór beide amendementen. ST A T E X’ -ft EK E 52 A A E Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 Mrt. In de Kamer is heden de heer van Baar ëedigd en toegelaten. Daarna zijn behandeld de voorstellen tot wij ziging van het reglement van orde. Dat van den heer Oldenhuis Gratema, om bij de begroo- tingdiscussiën Zaterdag en Maandag zitting te houden, is verworpen met 45 tegen '16 stemmen. Dal van den heer Insinger, bepalende dat eene motie tot sluiting van het debat niet met rede nen mag zijn omkleed, is aangenomen. Dat van de commissie voor de stenographic, tot oprich ting van een spreekgestoelte, is na discussie ver worpen met 56 tegen 11 stemmen. De beraadslagingen over de wet op ’t Hooger Onderwijs zijn voortgezet. De artt. 4853 zijn goedgekeurd na de aanneming van het amende- ment-Godefroi, om aan de hoogleeraren de uit oefening van consultative medische practijk toe te laten. Alsnu komt in behandeling het amendement- Hoflmans op art 55, om de collegegelden te be houden. Na breedvoerige discussiën is het amende- ment-Hoffmans verworpen met 45 regen 26 stemmen. Zitting van Woensdag 29 Mrt. In de Kamer zijn heden verschillende nalura- lisatie-ontwerpen aangenomen, zoomede de con sulaire overeenkomst met Italië. Na discussie is vervolgens bij de voortzetting van de beraadslagingen over de wet op het Hoo ger onderwijs art 54 goedgekeurd. Eveuzoo art. 56. Het aangehouden art. 43, nader door de Re geering gewijzigd en bepalende dat de jaarwed den der hoogleeraren minstens 400Q (zonder maximum) bedragen, is aangenomen met 44 te gen 26 stemmen. De Minister heeft verklaard bij organiek be sluit later de algemeene regeling dier tractemen- ten te zullen voordragen. De discussie over de wet op het Hooger On derwijs is gevorderd tot artikel 73. Morgen komt de Kamer terug op het aangehouden art. 34 omtrent de leervakken aan een faculteit, waar op nog vele amendementen zijn voorgesteld. Aan hel einde der zitting heeft de heer Mackay de Regeering geïnterpelleerd naar aanleiding van ’t gesprokene in het Engelsche Hoogerhuis no pens de gevolgen van de afstemming der suiker- conventie. De Minister heeft o. a. medegedeeld, dat, voor de Regeering zich uitlaat over hare eventuële plannen, eerst over ’t aanhangig voorstel van den heer de Bruijn Kops tot afschaffing van den suikeraccijns moet worden beslist. De heer van de Putte, onbevredigd met de me- dedeeling, heeft, om het belang der zaak, voor gesteld, de discussie te verdagen tot een nader belasting, welke geheven wordt van len der op hypotheek geleende som. Hel roiement blijftom genoemde reden, dik wijls achterwege, zoodat een vrij goed als be zwaard te boek staat; hetwelk later vaak tot moeilijkheden aanleiding geelt. De Fransche Wet was in dit opzicht beter dan de onze. Op het voetspoor van ’t Romeinsche Recht verklaarde zij na 40 jaren de hypotheek voor verjaard, zoo de inschrijving niet hernieuwd was geworden. Bezwaar had dit niet, omdat de hypotheekbe waarder in tijds de belanghebbenden kennis gaf. Minder goed was het in die Wetgeving, dat de hypotheken op naam stonden. In ons daar de Wet haar als een hoog mogelijk opvoert, belanghebbende is. Zulke onjuiste opvattingen zijn het noodzake lijk gevolg van ons misselijk belastingstelsel. Dat de menigte den rechter in deze beschul digt, bewijst, dat zij zedelijk hooger staat dan de Wetgever, die de rechtspraak heeft belast *t geen zij het publiek niet gelooft. Het is dan ook, uit een zedelijk oogpunt be schouwd, niet te gelooven, dat de Slaat het recht, d.i. de waarheid, hindernissen in den weg zou leg gen, door het te belasten. Ik verwacht van dit ministerie, waarmede ik, alhoewel het niet liberaal is, in zooverre sym pathiseer, omdat hel op rechtsgebied meer tot stand gebracht heeft dat .de voorgaande ik verwacht van dit ministerie, hoe wankleurig en onhoudbaar mogelijk 't op den duur ook zijn moge, verbetering in ons ellendig belastingstel sel. Dit ministerie heeft een flinke greep gedaan in het rechtswezen door de afschaffing der over tollige Gerechtshoven door de voorgestelde ver mindering van Rechtbanken en Kantongerechten, waarvan reeds voor langer dan tien jaren door mij de wenschelijkheid in dit blad werd betoogd. Dat het voortga op dien weg, en ’t zal blijken, dat, wie conservatief heet, ook wel goede her vormingen kan doen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1