GE.W1VTE Efl HET ffiOfllllSSEfflT SflEEE, MEOWS- Efl ADVERTEflTlE-BEAI) VOOR RE ll I 1 No. 29. E E N-E N-D ERTIGSTE JAARGANG 1876 8 APR I L. o ‘7< f- ti ll, i. .01% ’27.. >9‘7.. >47. !.1O 258%. f S MEEK EK (OlliHT, 18,50 a t BIOEKLANil' 60,00 Na aanneming, eenigszins gewijzigd Missive van den lieer Inspecteur L i a. b. r de al- •stkwa- lever- ;ewees! versche in de aanden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. het examen A van de poly- met groote meerderheid ver in ddeel len is, laamde at 0,15 taf ith. keur )0. j- 5. vakken. T c. d. e. f 61.00 ■55,’00, voerd 1- rden. n ƒ10 n - i STATHW-6ENEBAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 4 Apr. In de Kamer zijn heden de beraadslagingen scholen onder de bepalingen dezer wet vallen. van den de inspec- van voor- nderwijs te belasten terwijl Door de algemeene commissie voor den wa tersnood te Amsterdam is tot nu toe ontvangen 116,713,85%. het onderwijs, voor Js s rk an als grondwetsherziening be- Bij aanneming er van zou de minis- 8,43 geneeskunde, wis- en natuurkunde en staatwe- tenschappen verlangen al hebben zij alleen een J getuigschrift, van het eindexamen van de hoogére burgerschool of van 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Te Veendam, Ommelanderwijk en Zuidwending Wildervank en Stadskanaal, Oude en Nieuwe Pekela, Muntendam, Zuid- en Noordbroek circu- leeren bij de ingezetenen adressen aan de Tweede Kamer, waarin ingenomenheid wordt betuigd met het wetsontwerp van den heer Moens tot wijzi ging der schoolwet en de Kamer wordt uitge- noodigd, zoo spoedig mogelijk hare goedkeuring aan dat ontwerp te verleenen. ven in dat opzicht het voorbeeld. Of het voorstel van de hh. Wintgens en Schim- melpenninck veel kans op succes heeft, betwij felt het blad, maar het is evenwel goed dat de aandacht gevestigd wordt op de liberaliteit waar mede onze vertegenwoordigers met den nationalen tijd omspringen. Misschien zal het ook de vrucht dragen dat de voorzitter, afgescheiden van het voorstel zelf, zich genoeg gesteund voelt de zit- Bij koninklijk besluit is 1, met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot directeur der rijks-landbouwschool C. J. M. Jong kind! Coninck, directeur der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord 2. met ingang van 1 Augustus a. s, benoemd tot tijdelijk leeraar in de landbouwscheikunde aan de rijks-landbouwschool, tevens belast met de leiding der werkzaamheden van het aan die instelling verbonden proefstation, dr. Adolf Mayer, thans buitengewoon hoogleeraar aan de univer- siteit te Heidelberg, en is hem de personele titel van hoogleeraar toegekend iig me in het rstthee, i ked' iksaan- Te Amsterdam is dezer dagen opgevoerd »De Millioenen-erfenis of het Driemanschap”, een stuk je geschreven naar aanleiding van de erfenis- quaeslie te ’s Gavenhage, waarvan voor eenigen tijd melding is gemaakt en waarbij, zooals door sommigen beweerd wordt, niet alles op deugde lijke wijze is toegegaan. van ’t ver- De Amst. Cour, bericht, dat voor de aardrijks kundige expeditie naar Sumatra de noodige fond sen zijn bijeengebracht en dat hij bepaald zal doorgaan. Bijdragen échter blijven nog altijd welkom. Men is bezig met ’t bijeenbrengen van alles wat de onderneming zoo vruchtbaar moge lijk voor handel en wetenschap kan doen zijn. DAM. Apr. 13% 7% 6% >2% iO% >7%, 7/4 - over de wet op het Hooger Onderwijs voortge zet. Bij art. 85, bepalende dat ieder toegelaten wordt tot het afleggen van universitaire examens, mits bezittende een getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen zijn drie amendementen artikelen aangaande het bijzonder hooger onder wijs kwamen de overgangsbepalingen in behan deling. Een amendement van den heer Messchert, om den overgangstermijn van 5 jaren voor het onderwijs in pastoraal en dogmatiek voor leera ren der hervormde kerk te behouden, is verwor pen met 57 tegen 12 stemmen. Alle overige artikelen zijn afgehandeld. Het geheele welontwerp op het Hooger On derwijs zal morgen na de gewone pauze in stem ming worden gebiacht. Te Amersfoort is tot lid der Tweede Kamer gekozen, m. A. E. baron Mackay, rechter te Zutphen (candidaat der antirevolutionairen en ul- tramontanen) met 4168 van de 4803 geldige stemmen. Mr. W. H. de Beaufort (candidaat der' conservatieven) had 613. Het Arrest van terechtstelling en de akte van beschuldiging tegen Hendrik Jacobus Jut en zijn huisvrouw Christina Goedvolk, is openbaar ge maakt. Wat de moord zelf en de reden, door Jut op gegeven, betreft, wordt het volgende aan de ak te van beschuldiging ontleend: »In het breede heeft Jut in de instructie ver haald hoe hij tot de gruwelijke misdaad was ge komen. Hel komt in T kort hierop neder: dat hij eerst te Schoonhoven bij de artillerie en la ter te Haarlem bij de hussaren in dienst zijnde, en de hoop koesterde in de wereld vooruit te komen, bij het op de inspecties te voorschijn brengen van zijn zakboekje, zeer veel van pla gerijen te lijden had, omdat daarop vermeld stond »vader onbekend”. Hij begreep toen, dat die omstandigheid hem het behalen van den of ficiersrang onmogelijk zou maken, weshalve hij op zekeren keer in de duinen te Zandvoort met zijn paard een onmogelijken sprong deed, zich zwaar bezeerde, en daarna voor den dienst werd afgekeurd. Toen nu Christina Goedvolk moest bevallen, kwam de gedahte bijhem boven, dat hij haar in ieder geval wilde huwen, opdat de smet, die op zijn naam kleefde, en hem zoo had doen lij den, niet ook op dien van zijn kind zou rusten. Doch om te kunnen trouwen, had hij geld’noo- dig, en steeds op middelen peinzende om dal te erlangen, rijpte langzamerhand bij hem het denk beeld om zich van het geld van mevr. Van der lingen te openen op het door hem bepaald uur en dal de leden uit eigen beweging de slechte gewoonte om te laat te komen afleggen. Voor de eer der Kamer is het laatste te hopen. Mis schien zou het breken der vertegenwoordigers met de nationale fout gunstig op 't volk kunnen werken. Naar aanleiding van het voorstel der hh. Wintgens en .Schimmelpenninck in de Tweede Kamer, om de zittingen precies op het bepaalde uur en niet een kwartier of een half uur later te openen, wijst de Arnh. Cour, op de bui tengewone gulheid der Nederlanders met hun tijd. Terwijl men in Engeland en nog veel meer in Amerika altijd voortmaakt, doel men het in ons land zeer kalm af. Lui zijn we niet, maar haast is met ons volkskarakter in strijd. Diezelfde kalmte en gemis aan haast ziet men bij onze huiselijke en openbare bijeenkomsten. Bij een diner of soirée op tijd te komen, is eenigszins belachelijkeenig verwijl geldt zelfs als bewijs dat riten zijn wereld verstaat. In den schouwburg en op concerten ziet men altijd eemge der beste plaatsen leeg, omdat zij, die ze bespro ken hebben, blijk willen geven van hun voor naamheid, door eerst te verschijnen gedurende de tweede acte of tegen de pauze. Nu schaadt het in deze gevallen weinig, of men zich zelven al wat langer het genot of de verveling onthoudt, die diners of soirées opleveren, maar er zijn sa menkomsten waar iets uitgevoerd moet worden, en ook daar wordt nooit haast gemaakt. De voor zitter komt niet vroeg, omdat hij weet dat de leden toch niet op lijd komen, en de leden blij ven een kwartiertje weg omdat de voorzitter er toch nog niet is. In vele gemeenteraden slaat men dan ook het zoogenaamde prinsen-kwartier (professoraal kwartiertje) toe en onze Kamers ge- van de Hoogere Burgerschool tot aankoop van eenige hulpmiddelen in ’t belang van den dienst van 1876. 10. Kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876, met de daartegen ingébrachte leclames. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 8 April 1876, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel van mr. C. W. A. baron van Haersolte, betreffende de traclements verhooging van den Directeur-Boekhouder der Gasfabriek alhier. 4. Rapport van de Commissie tot onderzoek der rekeningen van rekenplichtigen aan den ge meenteraad over 1875. De ontvangen leges van den Secretaris. De opbrengst van het trouwen op een bui- ter.gewonen dag of uur. De leges van den Burgerlijken stand. De ontvangen Begrafenisrechten. De rekening van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. Idem van den Vischafslager. Idem van heeren Brandmeesters. Idem van den gaarder der walgelden. De af- en overschrijving op de begrooling van het Old Burger Weeshuis. De Rekening van den Waagmeester. Adres van G. Bloemen en T. Ferwerda, tot demping van eene haven achter hunne be woonde huizen, en advies van de commissie over gemeente-eigendommen. 6. Adres van Th. Groeneveld, omtrent den grond tot het bouwen van woningen, en advies van dezelfde commissie. 7. Verzoek van J. Gerritsen om eervol ont slag als hulponderwijzeres voor de vrouwelijke handwerken aan de Meisjesschool alhier, op 1 Mei a.s. 8. Voorstel van Burg, en Weth. om het raadsbesluit van 25 Maart 1876 no. 21 aan te vullen met de vermelding »dal de aflestane grond niet valt in de termenvanart. 230 der Gemeente wet.” 9. In do Synagoge te Meppel is een vreemdsoor-' tige diefstal gepleegd. Toen men namelijk de kerkbus wilde ledigen, welke volgens berekening minstens ƒ25 moest bevatten, vond men daarin slechts eenige stuivers, hoewel de bus goed ge sloten was. Daar de kerk voor korten tijd is schoon gemaakt waardoor zij over dag open stond, vermoedt men, dat een of ander eerlijke ziel zich door middel van een valschen sleutel van dat geld heeft meester gemaakt. Aan de politie is kennis van dezen diefstal gegeven. 2 5.50 9 6,554 voorgesteld door de heeren Rombach Stieltjes 7,17 en van Houten en strekkende om ook hen tot 7,58 de examens tce te laten, die doctoraten in de 8.43 geneeskunde, wis- en natuurkunde f door 9,15 technische school, 951 f worpen. door door door I 1014 aanneemt, hij twijfelt of hij nog wel zijne stem er aan zal kunnen geven. Het debat is gevorderd tot art. 90. Morgen 11 ure voortzetting. Zitting van Woensdag 5 Apr. De Kamer heeft heden, bij de voortzetting der beraadslagingen over het Hooger Onderwijs, een amendement van den Heer Messchert van Vol lenhoven op art. 90, om aan den graad van doc tor niet de bevoegdheid te geven tot het uitoe fenen^ van ambten en bedieningen, verworpen met 55 tegen 9 stemmen. Op art. 91 is aangenomen met 48 tegen 20 stemmen een amendement van de hh. Mackay en Mirandolle, om de doctoren in de rechtswe tenschap benoembaar te maken tot Indisch amb tenaar 1ste klasse, ria aflegging aan de acade mie van een examen in de speciale Indische vakken. Art. 97, dat aan hen, die in het buitenland een wetenschappeiijken graad verkregen hebben, die gelijke bevoegdheid meebrengt als een doc toraat hier te Lande,dispensatie vaneen of,meer examens geeft, is, na bestrijding door den heer de Vries, verworpen met 55 tegen 11 stemmen. Na aanneming, eenigszins gewijzigd, v aangehouden art. 14 (nu 16) omtrent de eischten voor de benoembaarheid tot leeraren aan de gymnasia in de verschillende wordt de discussie geopend over titel 3 (van bijzonder onderwijs). Morgen voortzetting over art. 97. Morgenavond worden eenige wetsontwerpen behandeld. Op het voorstel van den heer van Kerkwijk is be sloten, met 37 tegen 32 stemmen, om de inter pellatie van den heer Mackay over de suiker- kwestie voort te zetten na afloop van de behan deling der wet op het Hooger Onderwijs. Zitting van Donderdag 6 Apr. In de kamer zijn heden de beraadslagingen over de wet op het Hooger Onderwijs voorgezet. Art. 99 (vrijheid voor iederen Nederlander, iede- ren vreemdeling die vergunning bezit elke er kende vereeniging en ieder kerkgenootschap tot oprichting eener bijzondere school voor hooger onderwijs, mits vooraf kennisgevende en met over legging van reglementen en statuten) is goedge keurd, zoomede de artikelen 100102. Hierna werd door den heer Jonckbloet een nieuw artikel voorgesteld, om Ie bepalen, dat als bijzondere scholen voor het hooger onderwijs be schouwd worden, die, waar voortdurend de meer derheid der leerlingen in de classieke letteren onderwezen worden, doch verworpen met 47 te gen 21 stemmen, nadat in de discussie de Minis ter tegenover de heeren Jonckbloet en Bergman Bij artikel 87 is, met 51 tegen 19 stemmen verworpen een amendement'van de heeren van Nispen en van der Hoeven, om naast het facul- teits-examen ook het Staatsexamen op te nemen. De heer van der Hoeven heeft er op gewezen, dat,' na alle wijzigingen, reeds in deze wet op genomen, waardoor zij haar vroeger karakter ver loren heeft en integendeel een modern karakter bepaaldelijk had volgehouden dat de kerkelijke Vervolgens kwam een nieuw artikel heer Jonckbloet in behandeling om teurs met het toezicht op de scholen bereidend hooger 01 de beer Lenling de laatste woorden veranderen wilde in bijzondere scholen van hooger onder wijs, De heeren Verheijcn en Bergman, eve de Minister, hebben beide amendementen bestreden, als strijdende met de vrijheid hooger onderwijs en doelende. ter de wet intrekken. Op die verklaring heeft de heer Jonckbloet zijn amendement ingetrokken, alsmede dal, om aan bijzondere Universiteilen onder bepaalde voor waarden de rechten der Rijksuniversiteiten te geven. Het amendement-Lenting is daarna verworpen met 44 tegen 2' stemmen. Na de onveranderde aanneming der verdere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1