ÜEBEEME EN HET ARROW» SNIK. MEUWS- FJ ADVERTENTIEBLAD VOOR HE h Etf. 1876 No. 31. E B N-K N-D K JK, T I ZATERDAG De Noord- en Zuid-Hollanclsche Redding-Maatschappij. ■a® 7, 7. rert- t H. i H. 31M I SMIkllt 1 DW. H) de ho geschool herdacht. JO a J.50 .00 ,00. rd a l M* nr. vrij wat Mr. W. F. SCHOOK. *lXSi EXLAN gemeen zijn. 4' Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. d. 8 eur 5e ,50. ,75 izen. Ou* md., Jr,> >.50 ,5ó4 .17 ’,58 1,43 ioor 1,15 ioor 1,34 )51 Ioor ioor Ioor J14 1 o 4 4 4 2 16 1 6 /is 2 9 2 De eisch nu be- Zaterdag zijn de statuten der naamlooze ven- noolschapschap tot droogmaking van de Makkum- mer, Parregaster en Workummer meren voor den notaris Zijlstra te Harlingen gepasseerd. Afke en fries M. i en cha- ga- en lirds Zee, i 11 Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de minis ter van financiën het ontwerp van wet betreffen de de invoering van den gouden standaard van den Raad van State teruggenomen. Men schrijft uit den Helder, 11 April Het vergaan van een Scheveniiiger bomschuit in hel Zuidergat heeft groote verslagenheid hier te weeg gebracht. Zes gehuwde mannen, vaders In een particulier schrijven aan ’t Hand, van den luit.-kol. B T. Meijer chef van den staf expeditionaire troepen, wordt ’t volgende meege deeld over den dood van generaal Pel »We waren den 24sten dezer gekomen tol een kampong Touga nabij een modderachtige rivier gelegen, die we over moesten. Het leggen van een loopbrug onder vijandelijk vuur hield lang aan, zoodat eerst ’s avonds een bataljon in fanterie met twee stukken geschut over waren en de generaal bevel gaf om aan beide zijden van de rivier te blijven bivakkeeren. Daar we van alle zijden beschoten werden, bleef de ge neraal in een vouwstoelgekleedzittenmet zijn beenen op een anderen voor hem staanden stoel uitgestrekt. Dat deed hij trouwens meer te velde. De generaal was dien dag meer dan ge woonlijk opgeruimd, had ’s avonds goed gegeten en vroolijk gesproken en mij die een weinig onwel was en niet gegeten had, aangeraden om Te Utrecht zou Maandag avond door het Rot- terdamsche tooneelgezelschap van Le Gras, Has pels en van Zuylen het tooneelstuk Jan van Ley den worden opgevoerd. Daar echter geen en kele toeschouwer kwam opdagen, is de voorstel ling niet doorgegaan en is het gezelschap on middellijk naar Rotterdam teruggekeerd. De verwoestingen, do5& de jongste waterramp in een gedeelte van Noord-Brabant en Gelderland teweeggebracht, doen andermaal de noodzakelijk heid gevoelen, naar maatregelen om te zien, om den bijna elke vijf jaren wederkeerenden vijand die zooveel ellende en kommer aanbrengtvoor altijd te weren. Als afdoend middel daartoe wordt genoemd, de heropening van den boven mond der Oude Maas waardoor het waler van de rivier de Maas, in plaats van langs Hedikhui zen naar Gorinchem door de Oude Maas naar de rivier de Amer zou worden afgevoerd. De oude Maas zou tot dien afvoer door verbreeding en verdieping geschikt moeten worden gemaakt. Naar men verneemt, is het denkbeeld in het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant lot een punt van ernstige overweging gemaakt. In de gemeente Beverwijk werd onlangs eene hulponderwijzeres ontslagen, omdat zij met den gemeente-secretaiis een uitstapje had gemaakt naar Amsterdam. Bij onderzoek bleek, dal de twee jongelurbeiden als zeer fatsoenlijk, be kwaam en degelijk bekend staande, in Amster dam overnacht hadden, doch in afzonderlijke lo gementen, en zich over dag vertoond hadden op plaatsen, waar een zeer beschaafd publiek bijeen komt. De Raad vond daarin echter reden ge noeg, om de hulponderwijzeres wegens wange drag te ontslaan De burgemeester weigerde evenwel om het raadsbesluit uit te voeren ,en kwam daarvan in hooger beroep. Thans wordt gemeld, dat de gemeenle-secreta- ris, M. F., zich door een pistoolschot van het leven heeft beroofd, en naar men zegt slaat de ze noodlotiige daad in verband met het vorenbe doeld ontslag. ABVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. waaronder van Vloten, te Directeuren der »Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid” hebben een adres, betreffende de Noordpoolvaart aan Z. M. den Koning gezonden. In dit stuk wordt betoogd het nut van slaatsondersteuning der Noordpool- expeditiën. Vijfhonderd scheepstimmerlieden te Amsterdam hebben het werk gestaakt, omdat hun verzoek van hooger loon niet werd toegestaan, was 25 cent per dag meer dan hetgeen taald wordt. jarig verblijf aan de hogeschool herdacht. Hem zijn bij dit zeldzaam voorkomend feest door be langstellende vrienden eenige fraaie stukken ko peren huisraad vereerd. Door de algemeene walersnood-commissie is tot nu toe ontvangen 169,440.63. nomen water te lozen. De manschappen zijn allen voorzien van doelmatige kurken schaf han ders. Er bestaat ééne kielboot, te Nieuwediep, de eenige. plaats waar zij dienst kan doen, daar ove rigens langs de geheele kust de banken geen meerderen diepgang toelaten dan van 2 voet. Het materiaal is uitmuntend, doch kost veel, ook aan onderhoud. Het komt mij voor, dat niet alleen particulie ren, maar ook belanghebbende gemeenten, en dat zijn allen, waar zeevarenden wonen, conlribueeren moesten. Het leven van een zeeman gered, maakt vaak te verleenen onderstand aan weduwen en kinde ren onnoodig. Vele gemeenten hebben alzoo fmantiëel belang bij deze maatschappij. Die bijdrage op het budget te brengen zou niet moeilijk zijn. Hoofdstuk IX, g, biedt er plaats voor aan, en ik geloof niet, dat Ged. Staten van eenig gewest iets tegen dien post zouden inbrengen, want zoo er eene instelling is van openbaar nut, dan zal het wel deze zijn. Het is mij niet bekend, of de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen ondersteuning verleent; zoo niet, dan is het hoog tijd, dat zij er mede aan vangt, zal zij haren naam niet tot onwaarheid maken; want is eene maatschappij nuttig voor ’t algemeen, dan is het voorzeker de Redding-Maal- schappij. Of is het gemiddeld jaarlijks redden van 45 menschenlevens niet let nut van ’t algemeen Men bedenke, dat met die 45 geredden door gaans het bestaan van ’t viervoud samenhangt. Dat rekene men niet licht. Ook daarom konden rijke weeshuizen contri- buëeren; zij besteden wel eens geld aan minder nuttige instellingen. Ik hoop, ja vertrouw, dat deze woorden in gang zullen vinden, zoodat zij klinkende gevol gen hebben. Te Haarlem hebben in de laatste week her haaldelijk vechtpartijen plaats gehad tusschen hus- saren en burgers. Een burger heeft o. a. een diepe sabelwond in ’t gelaat gekregen. Zondag avond heeft er op nieuw een vechtpartij in de Breesteeg plaats gehad. Het gelukte de politie den aldaar met burgers vechtenden hussaar on gedeerd naar het politie-bureau over te brengen. Wat later werd een brigadier door een hoop in de Smeedestraat mishandeld, toen de inspec teur van polilie, F. van Leijen, kwam toeschie ten, den brigadier in bescherming nam en on middellijk daarop door een sterke militaire patrouil le (die den inspecteur bij vergissing voor aan voerder hield) met een blanke sabel werd aan gevallen, met dit ongelukkig gevolg, dat hij zwa re kneuzingen aan zijn arm bekwam en een diep gehouwen wond over den schedel. De in specteur is onrniddellijk door den heelmeester van Maas, in tegenwoordigheid van den burge meester, op het politie-bureau verbonden en la ter naar zijn woning overgebracht. Ook in een herberg bij de Amsterdamsche poort is gevoch ten tusschen hussaren en infanteristen; de te hulp geroepen politie heeft een paar vechtende hussaren aldaar in arrest genomen, hetgeen met hevig verzet gepaard ging. De wond van den inspecteur staat, volgens de Haarl. Cour., zeer goed en men mag een spoe dig herstel verwachten. Het blad meldt tevens, dat al de militairen die bij vechtpartijen zijn betrokken voor den krijgsraad terecht zullen staan. maar te gaan liggen. Ik vleide mij naast hem op den grond neder, doch kon niet slapen en woelde heen en weer. Om 11 uur ’s nachts richtte ik mij op, om wat frissche lucht te schep pen, toen ik eensklaps zag, dat de generaal van zijn stoel opstond en op den tegenoverstaanden ging zitten het hoofd op de borst liet hangen en kermde God, God wat een pijnHij klaag de over pijn in de borst en bovenarmen. Met behulp van den hiit.-adj. De Jongh trok ik den generaal de uniform uil en vleide hem op een veldbed neder, waarop onmiddellijk om den doc- ter werd gevraagd. Eer deze was gekomen vroeg de generaal mij zijn wollen hemd uit te trekken, omdat hij het al meer en meer benauwd kreeg. Ik richte hem op met zijn hoofd tegen mijn borst geleund, hij kermde nog eenige woor- don van pijn en gaf kort daarop in mijn armen den geest. Een beroerte had een einde gemaakt aan zijn leven. Ge kunt nagaan hoe wij gesteld- waren in dat ellendig bivak.” a Blijkens een bij het Depart, van Kol. ontvan gen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned. Indie d.d. 6 dezer, is den 3den dezer door den gen.-majoor Wiggers van Kerchem uit Aljeh aan de Ind. regeering het volgende bericht De vijand blijft rustig. In onze zuidoostelijke linie is de kol. van der Heyden ijverig bezig met den aanleg van wegen. De gezondheidstoestand is over ’t algemeen niet veranderd, maar de cholera is afgenomen. Aan de ziekte overleed de luit. Verschoor. De luit, baron van Heeckeren Molecaten is licht gewond. In de Kamper Cour, wordt in overweging ge geven een inschrijving te openen ten behoeve van De Jong Bebagel en Verlindthet drietal dat zoozeer geleden heeft onder de vergissing van den commissaris van politie Beukman. De justitie herstelt in deze gevallen niets. Vergoe ding geven zou geen daad van ziekelijke philan- tropie, maar van ware menschelijkheid zijn. Naar t N. v. d. D. meedeelt heeft een der Leidsche academieburgers dezer dagen zijn 12'/2 Toen in ’t voorjaar van 4824, bij Huisduinen, eene schipbreuk plaats had, waarbij, door ge brek aan reddingsmiddelen, zoowel schipbreuke lingen als redders allen het leven verloren, ver- eenigden zich de heeren Jhr. H. I. Ortte, I. Hon- siion, A. Fock, B. van Spreekens en Mr. A. de Bruine met het waarlijk menschlievend doel, om op de kusten reddingsbooten te plaatsen, en, zoo noodig, ook andere toestellen, om den kustbewo ners behulpzaam te zijn in hun goeden wil, tot het redden van in nood verkeerende schipbreuke lingen. Deze vijf edele menschenvrienden deden een beroep op de Nederlandsche Natie en slaagden boven verwachting. Den 11 November trad de Maatschappij in het leven. Door vele en herhaalde giften groeide het ka pitaal aan, zoodat de reddingsmiddelen, als daar zijn booten, wagens, schafhanders, gedurig konden verbeterd worden. Na vele proefnemingen gelukte het eindelijk een bruikbaar vuurpijl-toestel te vinden, waar mede gemeenschap tusschen het strand en ’t schip kon verkregen worden. Dit toestel (systeem Bird.) werd uit Engeland verkregen, doch hier te lande aanmerkelijk ver beterd. De vuurpijlen, die eerst uit Engeland, later uit Denemarken kwamen, worden nu, met medewer king der Regeering, in het Pyrotechnisch Labora torium te Delft vervaardigd. Er zijn in ’t geheel 13 vuurpijltoestellen, waar van 12 op de stations en 1 te Velsen. De stations, die beginnen te Loosduinen, zijn verder te Scheveningen Katwijk Noordwijk Zandvoort, Wijk a/Z, Egmond, Petten, Callants- oog, Huisduinen, Nieuwe Diep, 3 op Texel, 2 op Ameland, 1 op Schiermonnikoog. De Maatschappij bestaat van giften, die goed inkomen. Zoo ontving zij ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan 28,678.96, ƒ20,000 van den heer E. A. Brussel. Echter moesten, m. i., de bijdragen meer al- Er zijn toch weinigen, die geen belang bij de zeevaart hebben; daargelaten nog het menschlievend doel der Maatschappij. Gedurende haar 50-jarig bestaan heeft zij het leveu gered van 2240 personen, waaronder 286 door de beide stations op Ameland. De moed en volharding der bootbemanning is even bewonderingswaardig, als de gevaren, waar mede zij te worstelen heeft, en de ontberingen, die zij zich getroost, groot zijn. Ook daarom acht ik het algemeene plicht deze maatschappij geldelijk te steunen. Aanvankelijk waren er slechts 14 stations met booten van gebrekkig drijfvermogen, voorzien van biezen schafhanders; nuzijner23, waar schoo- ne hooien zijn met luchtdichte koperen kisten als drjjfvermogen en koperen kleppen, om het opge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1