GEMEEME EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I1EUWS- EN ADTERTENTIE-READ VOOR DE tS I E E N-E N-D ER.TIGSTE J 1876 WOENSDAG 19 APRIL. s- No. 32. N. De Oranje-partij in Ierland. oor ira- l BINWEXLAND. vor- Mr. W. F. SCHOOK. B V I T E NI. A NI> OVERZICHT. u- i 10 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. iter pu- ilge ebt, oor )O >.60 .17 ,58 1.43 loor ).15 loor 1,34 I 51 loor loor loor 14 i M. D'. 1° is I ie p. bij Ju te te A. ne- te ïw- lofl K. 'ep- Zuidholland hebben van Katwijk, tegen de fir- Meldde de Amst. Crt. dezer dagen, dat de Min. van Fin, het wetsontwerp tot invoering van den gouden standaard van den Raad van State zou hebben teruggenomen, in het nummer van Donderdag wordt dat bericht weersproken, maar tevens wordt als zeker medegedeeld, dat, behal ve de drie wetsontwerpen op de comptabiliteit bij het Dep. van Fin. in gereedheid worden ge bracht een ontwerp van wet voor zegelbelasting, een op de patent-belasting en een tol herziening* van de personeele belasting. Het ontwerp tot belasting van de tabak zal worden ingetrokken daarentegen zal de herziening van het tarief op den in- en uitvoer op grootere schaal worden voorgedragen. De Zaanl. Cour, uit de vrees, dat de minis ter van binnenlandsche zaken al spoedig gebruik zal maken van de hem bij art. 34 der wet op het hooger onderwijs gegeven bevoegdheid om aan de vakken, aan de universiteiten te doceeren, de twee verworpen leervakken, leerstellige god geleerdheid en practische godgeleerdheid, toe te voegen. Wij deelen die vrees niet, zegt het Vad., maar om alle misverstand voor het vervolg te voorko men, is het misschien niet geheel overbodig, dat op dit punt door de Eerste Kamer een duidelijke verklaring van de regeering worde uilgelokt. Gedeputeerde Staten van het besluit van den gemeenteraad om eventueel een proces te voeren ma Villefort Co., goedgekeurd. i Of de thans door het officieele Fransche regeeringsblad aangekondigde en met zooveel on geduld verwachte wijziging in het personeel der prefecten, de publieke opinie in Frankrijk wel geheel zal bevredigenis eene vraag, die wij voorshans niet onwaarschijnlijk in toestemmenden zin zouden durven beantwoorden, maar toch valt het niet te ontkennen, dat de regeering door de- ze maatregelen toont, dat zij er veel belang in stelt, met de meerderheid der Kamer op een ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Het hoofdbestuurvan het Nederlandsch on derwijzers genootschap heeft zich in zake het be kende voorstel-Moens tot wijziging der schoolwet, tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, om zijne warme ingenomenheid met dat voor stel te kennen te geven en tevens te verzoeken, dat de tweede kamer genoemd voorstel zoo spoe dig mogelijk in behandeling moge nemen, opdat het nog in de tegenwoordige zitting door hare goedkeuring bekrachtigd en tot afdoening worde gebracht. Zij, die, zonder een diploma als veearts te be zitten, vóór 1 Februari 1875 als veearts gepa tenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage om pa tent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst na 1 Januari 1877 wenschen te verkrijgen, wor den uitgenoodigd zich met duidelijke opgaaf van namen en woonplaats vóór 20 Juni e. k. schrif- telijk te wenden tot den Minister van Binnen landsche Zaken, teneinde tot bovenvermeld exa men te worden toegelaten. Bij deze aanvrage moeien zij een bewijs over leggen, dat zij vóór 1 Februari 1875 een patent als veearts hadden of daartoe vóór dat tijdstip aanvrage gedaan hebben. ’s Gravenhage7 Maart 1876. Voor den Minister De Secretaris-Generaal HUBRECHT. Sneek, 18 April 1876. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. Protestantisme uit Ierland en tegelijk van de En- gelsche heerschappij. Zijn profetiën overtuigden de R. K. boeren en deden veel kwaad. Zelfs op den bisschop (protesl.) van Dublin, Magal, oefenden zij zoo grooten invloed uitdat hij de regeering aanried geen concessiën aan de R. Kath. te doen, voordat het jaar 1825 voorbij' was. De agitatie voor emancipatie der R. Kath., in 28, veroorzaakte eene reorganisatie der Oranje partij nadat zij 3 jaren dood geweest was. In 35 hield het Parlement eene enquête over de Oranje-partij bij welke lord Mandeville haar hoofd de verklaring aflegde dat zij in ’t laatst van ’31 slechts 160.U00 leden telde, doch 4 jaren later ruim 220.000. Het tegenwoordig getal schijnt iets grooter te zijn. Tegenover de Oranje-partij staan verscheidene geheime vereenigingen zooalsWhite boijs (wit te jongens) Defenders (verdedigers), Heart- of Steal boijs (jongens met een hart van staal) Heart- of Oak boijs (id. met eiken harten), Rib- boxmen (mannen van ’t lint), enz. De chefs heeten steeds door Golie Doe Rei- hard Roe, Dreadnaught, Moonshind, Starlight, Rock enz.doch hun ware naam is slechts aan enkelen dier vereenigingen bekend. De Fenians noemen zich naar Fingal of ei genlijk naar Fin-Mac-Cüm schoonzoon van Co- ream, die in de 3e èeuw önzèr jaartelling leefde en aanvoerder was der Fianno Eirium, de oude nationale garde van Erin. Reeds vroeger heb ik aangetoond de groote overeenkomst tusschen de oude Friezen en de oude Ieren. Van tijd tot tijd vermelden de dagbladen iets aan gaande de Oranje-partij in Ierland, terwijl weinigen weten, wat zij eigenlijk is, of hoe zij is ontstaan. In den avond van 21 Sept. 1795 had een he rig gevecht plaats tusschen een groot aantal Pro testanten en Roomsch Katholieken in de her- >erg de Diamant, nabij het dorp Loughgall, in ’t graafschap Armagh. De Protestanten behoorden tot het district, de H Katholijken waren uit de omstreken en daar gekomen, om wraak te nemen over de uitban ning van 7000 geloofsgenooten, welke in de len te van hetzelfde jaar in een naburig district had ilaats gehad. De Protestanten behaalden de overwinning ie R. Katholijken lieten 33 dooden achter. Den volgenden dag vergaderden de overwin naars ten huize van zekeren Sloan, in ’t genoem de dorp, en hielden daar hun eerste loge. De vereeniging was spoedig opgericht en derde snel in alle steden en dorpen van Ulster. !ij nam de Peep-o’-Daij-Boijs (vroegen-morgen- stond-jongens) op, en spoedig sloten zich vele United Irishmen (vereenigde Ieren) bij haar aan. Het doel der vereeniging was strenge hand having der wetten tegen de R. Kath., die daar bij de Hervormden werden ten achter De scheepsoptuigers te Amsterdam, die eeni- ge dagen geleden het werk staakten hebben zonder dat hunne eischen zijn ingewilligd, het werk hervat. Ook verscheidene scheepstimmerlieden zijn weer aan het werk gegaan. In de Wekker zegt iemand over de hulpon derwijzers uit B., dat hij, van nabij met de zaak bekend, de onderwijzers voor bedoelde hulpon derwijzers waarschuwt. Hij zegt: sonverant- woördélijk zou het zijn de jeugd, aan zulk eene persoon tóe te vertrouwen, wier degelijkheid en geschiktheid bovendien zeer in twijfel moeten getrokken worden.” De drukker van het Dagbl. v. Zuidh. en ’s Gravenhage is vrijgesproken van de aanklacht van laster, jegens een politieagent, wien in een ingezonden stuk was ten laste gelegd, dat hij de woning van een ingezeten zonder toestemming zou zijn binnengegaan en, een hond zou hebben mishandeld. Overeenkomstig de conclusie des verdedigers, mr. J. van Gigh, overwoog het rechts college dat de schrijver niet de bedoeling heeft gehad om te beleedigen, maar zich veeleer heeft voorgesteld om een misbruik onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. Een buitenman die te Amsterdam van een tramwagen sprong terwijl die nog in beweging was, is onder het zware voertuig geraakt, onbe langrijk gewond naar het gasthuis vervoerd, waar hij overleden is. Ziedaar de oorsprong der Oranje-partij in Ier land. Het stelstel dezer partij was niet om voort te bestaan, doch zoodra een Ministerie gezind was om aan de R. Katholieken eenige staalkundige rechten te gunnen, of de R. K. Geestelijkheid in Europa naar de alleenheerschappij greep of in Engeland de zekerheid der Staatskerk belaagde, herleefde de Oranje-partij in vollen bloei. In 1824 scheen de partij voor goed te hebben opgehouden te beslaan doch Pastorini’s pro fetiën deden haar krachlig herleven. Pastorini was niemand anders dande bisschop Walmslag. Hij voorspelde, dat het jaar 1825 zou gekenmerkt worden door de verdrijving van het K E N N I S G E'V ING. De Burgemeester van Sneek brengt naar aan leiding van eene missive van den heer Commis saris des Konings van Friesland van den 10 April 1876 3e afd. L. no. 121 (Prov. blad no. 44) ter kennis van de ingezetenen navolgende oproe ping De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Juli e.k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van examen, bedoeld in art. 16 der Wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad no. 98) gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad no.‘ 37.) De N. R. Cr. heeft een drietal hoofdartikelen gewijd aan de beschouwing van de dijken langs onze rivieren en den waterafvoer. Zij vat hare beschouwingen als volgt samen Het hoog opperwater van het voorjaar van 1876 heeft geleerd dat 1. de oude Rijnmond moet gesloten worden. 2. de Geldersche IJssel meer opperwater naar zee moet kunnen afvoeren. 3. de Noorder Lekdijk van Amerongen naar Schoonhoven, door den aard en de uitgestrekt heid der landstreek die hij verdedigt, moet wor den een dijk waarover het rijk het beheer voert, opdat door verzwaring en verhooging op vele vakken, aanleg van slaperdijken achter kwelach- tige gedeelten, beschikbaarstelling van goede ar beidskrachten in tijden van gevaar, de belangen der provinciën Utrecht, Zuid- en Noordholland behoorlijk worden behartigd. 4. het gevaar dat door de grootere hoogte van den Zuider Lekdijk ontstaan is, moet zoo veel en vooral zoo spoedig doenlijk worden af gewend. 5. De Heerewaartsche overlaat moet gesloten worden. 6. De rivierverbetering tusschen St. Andries en Gorinchem moet krachlig worden voortgezet. 7. Na de sluiting van den Heerewaardschen overlaat moet door sluiting der overlaten in Noord- brabant het lage gedeelte dezer province in een tegen het Maaswater verdedigbaren toestand wor den gebracht en tevens gelegenheid vinden het van de heide afkomende water behoorlijk naar zee te voeren. bij verre gesteld. Ziehier een paar staaltjes: een Ier kon, met Uitsluiting van broers en zusters, de geheele va derlijke nalatenschap verkrijgen, mits hij tot de Hervormde Kerk overging. Tot eer der leden moet gezegd worden, dat zij bijna nooit van dit schandelijk privilege gebruik hebben gemaakt. Werden R. Katholijken met Hervormden te gelijk tot. eene nalatenschap gerechtigd, dan sloot de Wet de eerstgenoemden uit. Zij waren van bijna alle ambten uitgesloten, en mochten menig bedrijf niet uitoefenen. Die schandelijke wetten stelden hen eenigszins gelijk met de Joden in de Middeleeuwen. De Oranje-partij was inderdaad van die wetten ,de vleesch geworden geest. De gruwelen, door de leden dezer partij ge pleegd, riepen den bloedigen opstand van 1798 in ’t leven, dien zij gedempt hebben en op welk feit zij zich ten onrechte beroepen, om de waar de van hun bestaan te bewijzen. De leiders der United Irishmen, O’Conner, Emmet en Nevin, verklaarden dan ook, en zij zijn in deze onwraakbare getuigen, dat de vervolgin gen, door hunne partij aangericht in Armagh, de Irishmen Union heeft in ’t leven geroepen en doen bloeien, dat daar, waar het Oranje-stelsel werd ingevoerd, zonder eenige uitzondering, het getal leden der Irishmen Union verbazend toe nam. Geen wonder voorwaar I Toen deze afschuwelijke gruwelen pleegden aan de Hervormden in Wexford, zijn velen hun ner overgegaan tot de Oranje-partij en daarvan ,niet zelden de woedendste en gruwelijkste leden geworden. M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1