GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE FS1 J i 1876 No. 34. N G- WOENSDAG Nederlandsche belangen. E E N-E N-D E R T I G S T E N. Pm KOPERSLAGERIJ. I 7 0 8 3 i 'At k van de a M. !5 de rijks i BlAXEM.AVJi. 6 m, n )or 'en uz. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 waanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. een oor- volksbe- 10. O. werken, zonder aanziens des persoons het natio naal belang te bevorderen. Wie dat doet, mag Nederlander heeten. Mr. W. F. SCHOOR. >r 5 >r 4 1 »r >r ir 4 de :er s s 16 end in’ £e' of 1 In de maand Juni zal waarschijnlijk Dokkum druk door bedevaartgangers worden bezocht. De Paus toch heeft bepaald, dat volledige aflaat te verkrijgen zal zijn voor ieder, die in die maand de kerk te Dokkum bezoekt, waar eenige reliquiën van den Heiligen Bonifacius worden bewaard. ffeh; x De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 Mei, te drie uur. Zal deze ooit komen Ik betwijfel hel; althans zoolang er militaire «specialiteiten” in de zoogenaamde Volksvertegen woordiging zijn, die met kromme sprongen, en langs kronkelwegen, het gelijkheidsbegrip met hand en tand tegenwerken. De door den roover Procustes ingevoerde ge lijkmaking deugde niet, doch de begunstiging door de Wet van geldhebbendeu boven nietbe- zilters, is nog erger. Schaf de militie af: ik ben er voor; maar als gij ze behoudt, laat dan ook allen er in deelen. Er bestaat in Nederland bevoorrechting van bezitters en niethebbers. De Wel op ’t Hooger Onderwijs, een lapwerk, heeft dit weder bewezen. Voor 't lager onderwijs, dat bij uitnemend heid volkszaak is, doet de Staat ongeveer niets; aan ’t hooger, alleen bereikbaar voor meer of zeer gegoeden, geeft hij tonnen gouds weg. Zietdaar het bewijs voor T geen ik zeide. Hoogere burgerscholen zijn er noodig en er zijn vg)e; burger-, dag- en avondscholen zijn nood zakelijker! Iloevele zijn er? S .1E E K g R In antwoord op het adres van het comité der sociale quaestie, waarbij werd aangedrongen op het instellen eener enquête met betrekking lot de j arbeiderswoningen, is door de regeering te ken nen gegeven: »Dat het feit, dat vele woningen van arbeiders met beantwoorden aan de eerste ejschen der ge zondheidsleer, van algemeene bekendheid is, zoo- Door den commissaris des konings in de pro vincie Friesland is bepaald, dat het eind-examen voor de hoogere burgerscholen, in die provincie dit jaar zal worden gehouden te Sneek. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heerendr.’ ,S. R. van der Ley, directeur der hoogere burger school te Sneek, tevens voorzitter; mr. J. G. Meijer en A. Minderhout, leeraren aan die school, dr. C. P. Burger, directeur van, dr. J. Zaaijer Az. en F. G. Heeris, leeraren aan de rijks boogere burgerschool te Leeuwarden, dr. J. L. Andreae en G. J. Landweer Az. leeraren uan de hoogere burgerschool te Harlingen, dr. H. J. Nassau Noordewier, directeur van en J. N. Valkhoff, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, en S. Susan, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. op Pruisen het oog hebben. Eén ding vergeet het echter dat indien de aderlating te sterk was, de dood er wel eens op volgen kon. En of onze ultramonlanen er dan beter aan toe wa ren, mogen zij zei ven beslissen. Gelukkig dat we over het aangeprezen middel nog kunnen schert sen. Kwam de dag waarop ons volksbestaan bedreigd werd, wij vertrouwen dat ons volk, als in de dagen der 17de eeuw, door de IJselbode zeker in een onbewaakt oogenblik verheerlijkt pal zou staan voorbands echter protesteeren we tegen het middel. Un homme averti en vaut deux. Voor de algemeene vergadering van Volkson derwijs, te houden te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen op Zaterdag 20 Mei e. k., zijn op den beschrijvingsbrief o. a. de volgende voorstellen gebracht van de afdeeling Gouda dat de algemeene vergadering besluite haren invloed aan te wen den tot het verkrijgen eener wettelijke regeling van voorbereidend lager onderwijs van de af deeling Heerenveen om het hoofdbestuur te mach tigen zich tot de regeering te wenden met hét verzoek om wettelijke regeling van den veldar beid van kinderen van de afdeeling zuid-west- hoek van Friesland dat de algemeene vergade ring het hoofdbestuur opdrage, namens de ver- eeniging bij de hooge regeering en de wetgeven de macht er op aan te dringen, dat bij de her ziening der wet op het onderwijs daarin worde opgenomen 1. de bepalingen, dat 4/5 voor het lager ondeiwijs door het rijk gedragen worde 2. het beginsel van den leerplicht; van de af deeling Krommenie, om met allen ernst bij de hooge regeering aan te dringen op de oprichting van een rijks-pensioenfonds voor de weduwen der openbare onderwijzers. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dal ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift van DIRK GILIAM om vergunning tot het uitoefenen eener Koper slagerij in het huisstaande aan het Oosterdijk kadaster sectie B. no. 514 met de bij die ver zoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Woensdag 10 Mei 1876, ’s mid dags 12 uur in het Gemeentehuis gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van het Gemeentebestuur’ of van een of meer zijner le den bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek 25 April 1876. J. van DRIESSEN, L. Rurgem. S. HAAGSMA Secretaris. Al die belangen, welke het grootste gedeelte van Nederlands ingezetenen raakt, worden mis kend en in den wind geslagen. De politieke practijk erkent, met een geslachts- adel, een ambtsadel, een boerenade), maar... bo venal een geldadel. Zulk eene practijk zal Nederland ten onder brengen, niettegenslaande alle mooie en leelijke praatjes over liberale en andere staatsbeginselen, over modernisme en orthodoxie, over kwik en kwak, over Darwin en Spiritisme. Er wordt bitter weinig gedaan voor ’t algemeen welzijn want niemand zal ’t er toch wel voor houden, dat het oprichten van naamlooze vennoot schappen en het speculeeren a la hausse of la baisse aan de beurs, volks- d. i. algemeen belang is. Neèrlands belangen zijn geheel andere. Handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw, on derwijs, volksgezondheid,en wat daarbij behoort.— ddarin vindt men de belangen van Nederland en zijne bevolking. Men zoekt die nogtans elders, bijv, in lange dis puten over het wezen van het zijn; in het ver- hoogen van de kunst, bijv, van het tooneel (als of dat kan), in het uitschrijven van prijsvragen; in geloofs-vraagstukken, en soortgelijke zotter nijen. Dal zijn geen Nederlandsche belangen,even min als de geleerde verhandeling van Magrobius, over de vraag: wat er eerst geweest is, de kip of het ei, eenige waarde heeft. Volksbelangen, dus ook voor Nederland, zijn de welvaart Ie bevorderen, belemmeringen die haar stremmen, uil den weg te ruimen, de ma laise, die sedert jaren heerscht, weg te nemen; tol één en hetzelfde mits goede doel, mede te ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Onlangs is door den commissaris van Politie te Tiel bij onderscheidene melkverkoopers die verdacht werden van wat al te veel water in hun ne koopwaar te mengen, de melk in beslagge nomen. Na een nauwkeurig scheikundig onderzoek is het gebleken, dat dit vermoeden niet uil de lucht gegrepen was. Dientengevolge zijn ettelij ke handelaars in dit algemeen gebruikt artikel bekeurd en veroordeeld tot geldboeten en enke le dagen gevangenisstraf. Gelukkig voor de vele melkverkoopers in ons lan,d dat alle Commissarissen van Politie niet even actief zijn als de Tielsche. Bij velen toch zou zoo’n scheikundig onderzoek niet minder wa terachtige resultaten opleveren. Tot opfrissching raadt de N. IJselbode log aan, en wel zulk een waarbij ons staan op spel gezet werd. Met welke mogend heid, voegt het blad er niet bij maar naar den geest dien hel bezielt, te oordeelen, zal hel wel Behalve afschaffing van ons verlept belasting stelsel, is er in den kring der Wetgevende Macht nog heel veel te doen. De vermindering der Hoven is een stap ten goede; de voorgestelde maatregelen in zake de rechtsprekende colleges, de opheffing van som mige kantongerechten, juich ik van ganscher harte toe. Maar daarmede is nog lang niet alles gedaan. Waartoe die dure dubbele bijstand bij de rechts colleges, met de aankleve van dien, welke het rechlvragen voor den verliezer vaak tot eene ruïne maakte. De verdedigers van dit Hybridisch stelsel voe ren aan, dat 2 meer weten dan 1 en dat de er varen procureur onmisbaar is voor den onerva ren advokaat. Wel zeker! doch wat bewijst dit.? Immers niets. Even goed zou men kunnen beweerengij moet twee lampen branden, want de eene kan slecht hc{)|f(gévén; gij moet met 2 vorken eten, want de c«%ne kan stomp zijn; gij moet 2 hoe den op één nooqfd zetten, want de eene kan af waaien, «iz. Zulke argumenten bewijzen te veel; dus eigen lijk niets. Men zou op dezelfde wijze kunnen beweeren, dat een zieke 2 geneesheeren moet hebben en wat dies meer zij. Doch, iets anders: Nederland heeft behoefte aan eene verbeterde Grondwet, die in de behoeften des tijds voor ziet, wat de herziene van ’48 niet doet en nooit gedaan heeft. Het natuurlijk recht, de billijkheid dus, eischt gelijkheid voor de wet; derhalve ook in militie- zaken; dus: algemeene dienstplicht. - - - Dezer dagen heeft te Maastricht, voor de derde maal in een kort tijdsverloop weder in een huis gezin van 5 personen een vergiftiging door het gebruiken van pannekoeken plaats gehad. (Hand.) van ’48, die een klein gedeelte ten uit voer gelegd is, bestaan er bevoorrechte standen in Nederland. Ieder, die niet blind is, weet dat. Zekere familiën zijn feitelijk geprivilegeerd; in sommige ambten bestaat erfopvolging, om van meer maar niet te gewagen. Nederland heeft veel te lijden van het water dus was het noodig, dat Nederland één algemeen Waterschapsbestuur had, dat in de behoeften kon voorzien; doch zoo als het thans is, zou men zich moeilijk grooter warboel kunnen bedenken. Zijn wel eens dijks-doorbraken niet voorkomen uit particulier eigenbelang? Ons kiesstelsel sa ééne ongerechtigheid. De Zondagswet maakt het den nijveren werk man onmogelijk zelf een stukje grond te bebou wen. Waar ze zijn moesten, wordt dispensatie oprichting gegeven. Is dat goed te keuren? Juist de zoogenaamde mindere man heeft be hoefte aan onderwijs; aan goed, aan uitgebreid onderwijs; maar hoe zelden kan hij het krij gen! Dat moest anders zijnen het kon ook anders wezen, mits men wat overleg gebruikte en billijkheid meer in ’t oog hield. Niettegenstaande de Grondwet echter slechts voor STATEN-GENEKAAL. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 24 Apr. De Kamer heeft heden de 24 aan de orde ge stelde wetsontwerpen aangenomen. Bij dat tot wijziging der begrooting voor de Staatsspoorwe gen heelt de Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat in hel voorjaar een onderzoek aangevangen is omtrent vijf der nieuwe spoor- weglijnen. Ten aanzien der lijnen Almelo Zwolle en NijmegenVenlo is het onderzoek zoover gevorderd, dat eerlang de voorloopige beslissing kan worden tegemoet gezien, namelijk de aanwijzing van de streek waardoor de spoor weg loopen zal, ter voorbereiding van de ontei gening. De overige lijnen verkeeren in een sta dium van wording. De twee nog overige ont werpen (tegemoetkoming aan den heer Angel beck en Hooger Onderwijs) komen Woensdag om elf uur aan de orde. Wh

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1