HEUWS- IS ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE MEENTE EV HET WOMISSEfflT SMB. ffl I t' No. 35. !S76 E E N-E N<D E R, T 1 G S T E J ZATERDAG 29 APRIL. SN Voorjaars-Paardenmarkt i. r k» 1 kje en, SMIltIJi <O 1,80 a Bl M\ E M. A V!>. o V het zon- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Tot secretaris der gemeente Lemsterland is gekozen de lieer H. Witieveen te Wolvega. oed, loor opte ider irik- anig ren, >ud- ten, nen j In het hoofdkiesdistrict Franeker is tot lid der provinciale staten gekozen de heer IJ. Oosterloo, burgemeester van het Bildt. van om de Tweede dadelijk het Ira, van lin- etje van rts. ma ‘ga, vas els vo- M nen bij en tr- te lie IK ile sr e- aril, ne- v. jds- iltje ooi- z. elje ïide en v. >en- i en Volgens de A’. Arnh. Ct. is in de laatste 3 jaren in ons land meer aan effecten verloren dan de geheele milliarden leening van Frankrijk bedraagt. PAARDENMARKT TE SNEEK. BURGEMEESTER e.n WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend dat de dit jaar invalt op Woensdag den 31 Mei e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. voudig «Katholieke vereenigingen” noemden en zich niet tooiden met een leus die enkel een leus is en in clericalen geest overgezet niets an ders beteekent dan Gelijk recht voor (ons) al- len (alleen.) geval mag de meerderheid der Tweede Kamer op haar hoede zijn, want de anti-onderwijs par tij zal ongetwijfeld niets onbeproefd laten om haar te verschalken. En de Minister van Binnenland- sche Zaken zal dat zeker niet tegengaan.” Men schrijft uit Harderwijk, 23 April, aan de Zw. Crt. Gister zijn alhier op vrije voeten ge steld alle militairen, die zich in arrest bevonden als verdacht van deelneming aan de ongeregeld heden op 10 Maart jl. gepleegd, bij welke rust verstoring een grijsaard het leven er bij in schoot en een ander burger deerlijk werd mishandeld. Noch de auditeur-militairevenmin als de offi cier van justitie te Arnhem hebben voldoende bewijzen kunnen bijeenbrengen om den waren dader te ontdekken. De preventieve gevanger nen, thans ontslagen, zullen met het eerste trans port (29 dezer) naar Indie vertrekken. Ten behoeve van den mishandelden burger die nog niet in staat is om te werken, wordt in de kazerne van het koloniaal werfdepot eene col lecte gehouden. Het «algemeen beurscomité voor publieke fond sen" te Amsterdam heeft, na het bekend worden van de voorstellen door den Spaanschen minister aan de Cortes gedaan met betrekking tot de schuldregeling, zich per telegram gewend tot Zr. Ms. minister-resident te Madrid, met dringend verzoek, namens het comité te protesteeren tegen de ontworpen maatregelen, zoo nadeelig voor de fondsenhouders, die niet eens gehoord zijn over de te nemen maatregelen, waarbij hun belangen in zoo groote mate betrokken zijn. Gelijk recht voor allen. Zoo noemen zich (zegt de Zutph. Ct.) in ons vaderland bijna alle Ka tholieke kiesvereenigingen. Grooter parodie op een leus is zeker nooit geleverd. In het katho lieke Spanje dringt men aan op erkenning van den Katholieken godsdienst als Staatsgodsdienst dat is: als eenig erkende, en in Frankrijk? Ter wijl de clericalen overal vereenigingen vormen om de heerschappij over den Staat te heroveren, is het den protestanten aldaar niet eens geoor loofd kleine vereenigingen te slichten. Onlangs, had nam. de predikant Clavel zich met twee on derwijzers, geloofsgenooten, vereenigd, om in de stad hunner inwoning, Bourges, vergaderingen te houden, die voor protestanten zouden opengesteld worden en waarin men over verschillende pun ten van geloof met elkander van gedachten wis selen en elkaar tevens slichten zou. De prefect verhaalt de N. R. C. vond het echter niet geraden zulk een Vereeniging toe te laten en hij verbood die. De heer Clavel vormde nu klei ne vereenigingen van minder dan 21 personen. De zaak werd hierop voor het gerecht gebracht en daar het gebleken was dat de kleine veree nigingen met elkander in betrekking stonden werden de heer Clavel en de beide onderwijzers door de rechtbank elk tot eene boete van 300 francs veroordeeld. Laat deze uitspraak zijn volgens de wet, bepa lende dat na het verbod van den prefect geene godsdienstige vereenigingen mogen gevormd wor den, wat blijkt daaruit anders dan de bekrompen heid van den prefect en zijn scheeve opvatting van het «gelijk recht voor allen Zou het ultramontanisme hier anders zijn Ware het dan niet eerlijker, indien de Katholie ken hunne kiesvereenigingen herdoopten, ze een- Reeds vroeg in den ochtend was gisteren (Don derdag) een talrijke menigte op den weg geschaard van de gevangenis naar het gerechtshof te ’sHage. Te 9 ure werd Jut in een gewoon rijtuig en te Q'/2 uur Jut’s vrouw onder escorte overgebracht. De gerechtszaal was overvol. Nadat het hof was gezeteld, werden achtereenvolgens Christina Goed volk en Jut binnengeleid. De voorzitter vermaande den laatste vooral geen bewegingen te maken aangezien anders het hof zou kunnen besluiten hem te verwijderen en zonder hem de zitting voort te zetten. Bij de opgaven hunner namen gaf Christina Goedvolk blijk van eenige aandoe ning of bedeesdheid. Zij luisterden aandachtig naar de voorlezing van het arrest der terecht stelling en der acte van beschuldiging, welke tot over twaalven heeft geduurd. Tot half drie wa ren reeds twintig getuigen gehoord. Bijna zon der uitzonderingen komen de getuigenissen over een met de verklaringen in de acte van beschul- diging opgenomen. Opmerking verdient de verklaring van juffrouw van Heusden, dat zij op den avond van den moord het huis van mevrouw van der Kouwen verla tende, een man voor de deur meende (e zien en toen zij op straat kwam, twee mannen voor een aangrenzend huis. Deskundigen houden pertiment voldat de dood der beide verslagenen een ge volg is van verbloeding door verwonding. De getuige Slarckenborgh heeft vroeger mevrouw van der Kouwen gewaarschuwd beter op haar zaken te passen daar zij anders wat ergers dan dief stal zou kunnen beloopen. Het handschrift en de overtuigingsstukken zijn bijna door alle getuigen herkend alleen schijnt er twijfel omtrent het zilveren knipje te bestaan. De getuige Schlüler verklaart dat mevrouw van der Kouwen haar gezegd heeft, dat Helena haar had medegedeeld op St. Nicolaasavond twee mannen voor de deur te hebben zien staan. Koopvrouw Mietje Slap legt uitvoerig verkla ring af van hetgeen zij bij de verslagene gezien en voor haar gedaan heeft. Pertinent verklaart zij het beursje met de zilveren knip te herken nen als te hebben toebehoord aan mevr, van der Kouwen. Zij laat zich door geene opmerkingen er van terugbrengen en vangt haar getuigenis aan met de woorden «de moordenaars aan de galg.” Op de verklaring van den getuige Roelfs, dat hij Jut in diens herberg te Rotterdam tot beken tenis zou hebben gebracht, zegt Jut Volstrekt is dit het geval niet geweest." Op de verklaring van juffrouw Vreusen, dat zij vrouw Jut te Vlught had zien schrikken toen zij over moord sprak, ontkent Christina Goedvolk, dat iets daarvan zou zjjn gebleken. Het getuiging vei hoor is geheel afgeloopen, der verdere bijzonderheden of incidenten. SNEEK, 28 April. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Afdeeling Sneek der Nederl. Vereeniging Volksonderwijs is door het Bestuur vooigesteld ook van wege deze Afdeeling een adres van ad- haesie aan de bekende wetsvoorstellen, door den heer A. Moens, ónzen geachten volks vei tegen woordige!-, ingediend, bij de Tweede Kamer in te zenden en tevens dat adres ter onderteekening Z. M. heeft benoemd tot notaris te Anjum gem. Oostdongeradeel, mr. T. IJ. Kingma Boltjes, adv. en cand.-not. te Grouw. In den loop dezer week zijn o. a nog met gunstig gevolg te Leeuwarden geëxamineerd als hulponderwijzer J Oudkerk en voor de fraaie handwerken mej. Verslege, beide te Sneek. In de Haagsche Kroniek van de Gron. Crt. lezen wij het volgende: «Men wil na de terugkomst Kamer eene poging aanwenden voorstel van den heer Moens te doen onderzoe ken en behandelen. Maar van den kant der school- wet-oppositie ik bedoel oppositie tegen elke schoolwet, omdat ’t een schoolwet is zal men ook niet stilzitten. Allereerst wil men be proeven het onderzoek korten tijd te verschui ven, om den heer Heemskerk gelegenheid te ge ven eerst zijn ontwerp in te dienen, in de hoop dat de Kamer dan al ware ’t slechts uit paile- mentaire hoffelijkheid, aan het Regeerings-ont- werp de prioriteit zal toekennen. Is men een maal zóóver, dan hoopt men althans iets gewon nen te hebben wat ik nog betwijfel. In pik STATEN-CJKtVFRAAL.. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 26 Apr. De Kamer heeft heden, na nog al uitvoerige discussie, met 19 tegen 14 stemmen aangeno men het wetsontwerp, waarbij eene tegemoetko ming van dertig duizend gulden wordt verleend aan den heer Angelbeek. Bij de daarna aangevangene beraadslagingen over het wetsontwerp op het hooger onderwijs verklaarde de heer van Rhemen zich tegen de wet, op grond dat de wet onaannemelijk was, nu de Amsterdamsche universiteit en de godge leerde faculteit tegen den zin van den Minister zijn doorgedreven. De heer Hein meent, op dezelfde gronden, dat aan de wet de leidende gedachte ontbreekt. Hij reserveert zich zijne slem. De heer Michiels zal tegen stemmen, nu er vier universiteiten zullen bestaan. De heer Pické gaat de verschillende schaduw zijden na, maar vindt geen vrijheid om tegen te stemmen. De heer Duijmaer van Twist betoogt uitvoerig de aannemelijkheid der wet, hoewel ook hij niet in BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, gelet hebbende op art. 7 vai Zijner Majesleits besluit van den 7 Septem ber 1828, (Staatsblad no. 55,) roepen bij deze op: alle personen, welke, als gehuwd of als we duwnaar met kind of kinderen, in de tweede klasse van de Algemeene Rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der vjor dit jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden, om van zulke veranderde omstandighe den ter Secretarie dezer gemeente kennis te ge ven vóór den 15e der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aangifte, de belanghebbenden ingevolge art. 8 van voormeld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen wden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben- d<n gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben vdeindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hibben gestaan, desverkiezende kunnen worden oitslagen, wordende dus elk, die van dit recht wnscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uierlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secre- ta'ie aan te geven. En opdat niemand hieromtrent eenige onkun- <b zoude kunnen voorwenden, zal deze worden agekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 28 April 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. ADVERTENTTËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. allen opzichte bevredigd is. De heer Dumbar is tegen de wet, met oog op de Amsterdamsche universiteit. De heer Büchner verdedigt het ontwerp. Morgen voortzetting. Zitting van Donderdag 27 Apr. De kamer heeft heden de wet op het hooger onderwijs aangenomen met 28 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Rhemen, Dumbar, Van Swinderen en Michiels van Kessemch. De minister heeft aan het slot van het debat nog op de vraag van den heer Pincoffs verklaard, dat de beslaande onderwijs-wetgeving voldoende waar borgen en middelen aan de hanfl geeft tot voor koming dat onder den naam van bijzonder hoo ger onderwijs middelbaar- of lager onderwijs zou worden gegeven. A. van Beek te Hillegom zegt, na een onder zoek van 28 jaar, het «Perpetuum mobile" (eeu wigdurende beweging) te hebben uitgevonden. Hij vraagt 2 millioen gulden voor zijne uitvin ding. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. De Burgemeester van de gemeente Sneek, maakt doof deze aan de belanghebbenden be kend: dat op den Slaat gevoegd bij het besluit van den heer Commissaris des Konings, van den 20 April 1876, 2e afdeeling, no. 325, (Provin ciaal blad no. 46,) houdende oproeping in wer- kelijken dienst van verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1873 en 1874, onder anderen voorkomen 1. van het Depót des 7e Regements Infanterie. Andries de Boer, Wisse Boonstra, Arjen Hof- meijer en Age Terpstra, voorts Liske Dijkstra van hetzelfde Regement, die voor eene andere provincie is uitgetrokken, die allen den 4 Mei 1876 ’s morgens 6% uur, aan het Spoorweg station te Leeuwarden moeten present zijn, en: 2. van het le Regement Vesting Artillerie: Hendrikus van der Werf en Anne Visser, wel ken den 20 Mei 1876 ’s morgens 6% uur voor genoemd Spoorwegstation moeten tegenwoordig zijn, om naar hunne garnizoenen te vertrekken. Aan dp Verlofgangers wordt herinnerd, dat inlien zij aan deze oproeping niet voldoen, over- eeikomstig art. 245 der wet op de Nationale Miitie, met hen zal worden gehandeld. Sneek den 26 April 1876. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1