SHKENTB EN BET ARRONDISSEMENT HL NIEUWS- EN ADVERTENTIB-BLAD VOOR DE 1876 No. 37. E E N-E N-E> ERTIGSTE J ZATERDAG 6 M El. N, )0. ’5. 6. °P t: IIIHIVI. S I]I K i tg- BIAXEALAMI. ur JO 50 a >i. 1 r de laatste overstrooming du- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. STATEV-GJAlliAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 2 Mei. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden Op de buitenplaats »St. Jan ten Heere” der Domburg (Zeeland) werd Maandag een langrijke verkooping gehouden, o. a. van hun ingesloken kapi- dat is alléén hunne zorg, r r 1 i 5 !in- seg lus Jan stje w.) nt- )0 :ht- Ize 50 ■a >tje )k- Pz. aas srk Jo ke, pl. en en n. O hervat. De heer A. E. baron Mackay heeft zit ting genomen. Door de afdeeüngen zijn benoemd: tot voorzitters de heeren Wintgens, Kappeijne, Blussé, Oorver Hooft en Jonckbloet; tot onder voorzitters de heerenBegram, Mirandolle, Gevers, Verheyen en de Vries. nierd en wetkundig ook de heeren directeuren, administrateuren, ingenieuren en controleuren De gevolgen van van al onze particuliere spoorweg-, zeekanaal- en exploitatie-maatschappijen ook, in den regel, zijn mogen, groote communicatie-middelen mochten, ook uit een strategisch oogpunt, niet overgelatén worden aan de speculatie en winzucht van ette lijke aandeelhouders, waaronder vele buitenlan ders, die hoegenaamd geen belang kunnen stel len in onze landsverdediging. «Renten te trekken van taal, groote dividenden, hunne begeerte. «Men zij toch niet altijd: zziende blind". Volgens het Deventer Zondagsblad zal de ver- eeniging «het Nederlandsch Tooneel” het eerst haar voorstelling beginnen met de opvoering van Antigone van Sophokles, naar de vertaling van mr. A. J. ten Brink. Dit klinkt waarschijnlijker dan het vroeger bericht omtrent «de leis naar de maan.” Maandag stond voor de rechtbank te Goes o.a. terecht een leerling der hoogere burgerschool beschuldigd van een straatjongen met zijn stok mishandeld te hebben. Zijn verdediging, die hij zelf voordroeg kwam op het volgende neder Menigmaal stond hij bloot aan de beleedigende uit drukking van «smous” hij is Israëliet hem door de straatjeugd toegeworpen, welke uitdruk king ook wel vergezeld ging van het werpen van straatsteenen. Op een zijner wandelingen weder dusdanig beleedigd, had hij een der jongens een paar stokslagen toegediend. De moeder van den jongen verklaarde echter dat deze het wel ver diend had en de beklaagde vorderde nietigver klaring der dagvaarding omdat aan zijn handeling alleen zelfverdediging ten grondslag lag. Het re quisitoir van den subst. oftic. was veroordeeling tot 25 boete. Het centraal-bestuur van het Algemeen Ne derlandsch Werkliedenverbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht ter ondersteuning van het voorstel-Moens, in zake de aanvulling der wet op ’l lager onderwijs. Omtrent den afschuwelijken moord te Nieuw- Dordrecht, zegt de Ass. Crt., vernemen wij nog, dat de verslagene niet is verwond, maar ge worgd. De dader heeft haar bij de keel gegrepen en op den grond geworpen dit laatste met zooveel geweld, dat een der halswervels ter zijde is ge schoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Mocht het blijken, dat de beschuldigde werke lijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekend, dan wordt het feit nog onmenschelijker, omdat hij op verschillende wij zen de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hij bezorgde altijd haar huiswerk en had boven dien nog vele andere kleine voordeeltjes van haar. Rijst bij het vernemen dezer verschrikkelijke geschiedenis niet de vraag welke moord het meest afschuw wekt, deze of die op mevr, van der Kouwen? Jut had bij het plegen van den zijne, het doel om een groot vermogen machtig te wor den en daardoor zijne aanstaande vrouw en kind een onbezorgd leven te verschaften. Hier echter was een ellendig klein sommetje, men zegt ƒ30, de aanleiding tot het vernietigen van een men- schenleven. Zoo Jut een levenslange tuchthuis straf wordt opgelegd, zou de dader van dit af grijselijke misdrijf dan wel iets minder verdie nen ren op sommige plaatsen nog voort. Uit Brake] schrijft men o. a. dd. 1 Mei dat al het land daar nog onder water staat. Voor het verbou wen van aardappelen (daar het hoofdproduct) is het reeds te laatook voor het zaaien van beet wortelen zal vermoedelijk het land niet vroeg genoeg van hel water bevrijd zijn. Het vee wordt van de hand gedaan of aan de overzijde der rivier in zeer duur gepacht weiland gedreven. Maar men moet kiezen of koopen, of aan gene zijde der rivier weiden, tenzij men een uiterwaard hebbe. Voor zomer-slalvoedering is men niet in gericht en daartoe ontbreekt ook grootendeels het 1 noodige. Uit Oijen schrijft men, dat de toestand aldaar met den dag beter wordt. Het overtollige water is nagenoeg geheel opgeruimd. Enkele weiden zijn reeds door het vee betrokken en met de bouwlanden is men druk bezig. Alles wat han den heeft om te werken mannen vrouwen en kinderenis aan den arbeid. Vanwege de com missie voor den watersnood zijn reeds een hon derd hectoliter pootaardappelèn aan de meest behoeftigen verstrekt, terwijl de noodige kalk op gedaan is, om zoo spoedig mogelijk met het op bouwen der huizen te kunnen beginnen. bruari 1876, no. verordening BESLUIT TOT WIJZIGING VAN HET BESLUIT TOT HEFFING VAN SCHOOLGELDEN AAN de HOOGERE BURGERSCHOOL te SNEEK De Gemeenteraad van Sneek heeft besloten Het besluit tot heffing van schoolgeld aan de gemelde school, vastgesteld bij raadsbesluit van 18 Juli 1864, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 September 1864, no. 47, ten aanzien van het vak-onderwijs te wijzigen als volgt: Zij, die slechts in enkele vakken verlangen te worden onderwezen en aan de daarvoor vastge stelde voorwaarden hebben voldaan, betalen voor ieder lesuur per week: in de eerste drie studie jaren f 1, en in de laatste twee studiejaren 1.60 in 'het jaar. Als echter door een leer ling onderwijs in meer dan de helft der aan de H. B. School onderwezen wordende vakken wordt genoten, is het volle schoolgeld verschuldigd. Vak-onderwijs in de Gymnastiek wordt niet gegeven. Dit besluit, waarop de Verordening op de in vordering, vastgesteld bij het aangehaalde raads besluit, toepasselijk wordt verklaard, zal binnen 8 dagen aan de Gedeputeerde Staten van Fries land worden voorgedragen, teneinde aan de goed keuring des Konings te worden onderworpen. Gedaan te Sneek in de openbare vergadering van 12 Februari 1876, no 4. J. van DRIESSEN, L. Voorz. H. FENNEMA Secretaris. Welk raadsbesluit is goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 30 Maart 1876, no. 22. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 6 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 6 Mei 1876, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Verdere behandeling van het verzoek van Jelle de Haan pachter van de bruggen om te gemoetkoming in de schade welke hij beweert te hebben geleden door de plaats gehad heb bende wijziging in de regeling der ligplaatsen van eenige veerschepen. 4. Verzoek van B. Hammersma aannemer om kwijtschelding van boete beloopen wegens te late oplevering van Schoolmeubelen. 5. Brief van mr. C. W. A. baron van Haer- solle, die daarbij mededeelt, dat hij een der ver- eischten voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad verliest. Voorstel van Burg, en Weth. naar aanleiding van een rapport der Comm. van beheer van gemeente-eigendommen, strekkende om nog eene som van ƒ1500 beschikbaar te stellen, ten einde daaruit te bestrijden de kos'ten voor het in orde brengen van een gedeelte yan den Sneeker Leeuwarder trekweg met aanwijzing der mid delen waaruit deze uitgaaf zal kuunen worden gedekt. Z. M. heeft benoemdtot leeraar aan de Rijks h. b.-school te Leeuwarden L. Nauta, leeraar aan het gymnasium aldaar. ADVERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Certs, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. SNEEK, 5 Mei. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op achterstaande annonce, waarbij aan alle meer derjarige ingezetenen onzer gemeente de gelegen heid wordt aangeboden, van hunne belangstelling te doen blijken in het bekende voorstel-Moens tot wijziging van enkele bepalingen der wet op het lager onderwijs, door het teekenen van een adres van adhsesie aan de Tweede Kamer't welk Maandag e. k. ten huize van den heer R. Agema ter teekening zal liggen. Na ’t geen we nog onlangs hebben geschreven omtrent het doel en de strekking van bedoeld voor stel, meenen we ons thans van verdere toelichting desbetreffende te kunnen onthouden. Wij vertrou wen toch dat de voorstanders van ons epenb. lager onderwijs in deze gemeente wel geen nadere op wekking zullen noodig hebben om langs dezen weg een blijk van sympathie te geven voor het ernstig streven van onzen verdienstelijken afge vaardigde. Slechts zelden zien de beminnaars van het tooneel zich hier de gelegenheid aangeboden aan hun kunstzin te kunnen voldoen door het zien en hooren van iets goeds en degelijks. Men dient het hier dus wel op prijs te stellen als zoo’n gelegenheid zich werkelijk aanbiedtwat in de volgende week ’t geval zal zijn. Immers het tooneelgezelschap van den Nieuwen Rolterdamschen Schouwburg, onder directie van de hh. Legras van Zuylen Haspels sedert het vorige jaar een zeer «goede” bekende ook bij ons kunst lievend publiek zal alsdan een tweetal voor stellingen geven die, blijkens programma veel goeds beloven. De op te voeren stukken toch getuigen, ook thans weer, van een meer ernstig streven, dan we dat gewoon zijn van de meeste tooneel-directiën in ons land. »Z o een eersteling van het tweemanschap houdkundig, diplomatiek, filantropisch, goedgema- Slinger,voet Ramondt en^Margadant onder- i indertijd van dit tooneelspel lazen, gunstig van ’l geen A F K O N D I G I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 12 Fe- 4, is vastgesteld de navolgende Zaterdagavond was te Urk zekere T. v. d. B. bezig met op vogels te schieten. Een jongeling joeg opzettelijk of toevallig een vogel weg, waarop eerstgenoemde hem achtervolgde en de volle laag hem in het rechteroog schoot. Onmiddellijk werd heelkundige hulp ingeroepen, doch men vreest het ergste. Donderdag is hel onderzoek van het voorstel van deh heer Moens, tot wijziging der wet op het lager onderwijs, in de afdeelingen der Twee de Kamer aan de erde gesteld, terwijl Vrijdag en volgende dagen de rechterlijke ontwerpen en de wetsvoordracht tot definitieve vaststelling der begrooting van oorlog voor 1876 in de sec tiën zullen worden overwogen. Te Vlissingen heeft, volgens het ontworpen plan, de herdenking van den sterfdag van de Ruiter plaats gehad. on- be- antiëk porcelein. Tot de voornaamste voorwerpen, die in veiling kwamen, behoorden een paar fijn ge beitelde witmarmeren vazen, die ƒ1905 opbrach ten. Onder het porcelein bevond zich een Rou- aansch eetservies van 150 stuks, alles met ver-1 schillende tafereelen beschilderd, hetwelk voor 2100 werd toegewezen. Een Indisch servies van 370 stuks werd op 4000 ingesteld, doch niet verkocht. Op een groote Japansche pul met gekleurde bloemen, en verguldsel werd ƒ1600 geboden, doch ze werd niet gegund. Volgens het Vad. heeft zich reeds een nieuw hoofd-comité gevormd voor het aanstaande con gres van taal en letterkunde te Brussel. Hel voorzitterschap is door den heer Hendrik Gons- scimce aangenomen. De ingenieur de Quartel plaatste in het Ut- rechtsch Dagblad een artikel«onze spoorwegen en onze defensie” en eindigt het artikel aldus '«Dat ons Rijk ook aankoope de Rijn-, Cen traal- en Hollandsche Spoorwegen afschaffe de exploitalie-Maatschappij van onze dure Staats spoorwegen en dien kostbaren en lastigen Raad van Toezicht, om in den vervolge alles over te laten aan de zorg en leiding Van een Minister voor de openbare werken en het verkeer. «De Staat moet, bij ons ook, alléén en geheel meester blijven van de defensie en al de midde len, die daartoe leiden. Die middelen zijn aller eerst: de spoorwegen. «In Noord-Amerika, Spanje en elders heeft men, mijns inziens, toch al te over ondervonden, waar al die exploitatie-maatschappijen en parti culiere spoorweg-directièn, in den regel, toe lei den, en wat, au fond, hunlieden unique, oftewel inique, doel is, blijft en blijven zal. «Ook in ons Land moesten alle communicatie middelen, die uit Amsterdam en Holland naar de Ulrechtsche linie en naar onze Oostelijke en Zui delijke grenzen voeren, onverdeeld in de hand van onze Regeering zijn en blijven. «Wij hebben slechts het voorbeeld van Belgie, Pruissen en Italië te volgen «Er is letterlijk geen enkel bezwaar daartegen op te noemen of te vinden. «Hoe achtingswaardig, onbaatzuchtig, staatshuis i scheidt zichvolgens de beoordeelingen die we

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1