fflOTE EN IIET «VH SNEEK. MEWS- EN ADFERTENTIE-BLAD VOOR DE LI 1876 No. 39. N 13 M El. ZATERDAG X De Transvaal Republiek. -I ar- tf. SMIhIJt Ci J'-> Ja- Burgemeester en Wethouders op ur 00 50 a B i 5 E A L1M». 6 Mr. W. F. SCHOOK. M i. rd. 5 .00 -a an rns mi- lui- Itje >lk- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Tot lid der provinciale staten in het hoofdkies district Dokkum is gekozen de heer mr. IJ. Foc- kema, met 597 van de 796 stemmen. 10 U ?n - ran de- nèt ran ide /an or 15 or )4 >1 or or or A 57 50 18 53 U 5 d 00 75. v. 011- i<jd 11 12 uur De toestand van den heer Groen van Prinste- rer blijft zorgwekkend. De lijder is zeer zwak. De Overmaassche Courant, een zuiver ultra- montaansch blad, bevat een warm pleidooi voor het voorstel-Moensdaarin worden de Katholieke afgevaardigden dringend uitgenoodigd hun stem aan dit voorstel te geven. stukken van 2’/2, 1 en */2 cent, ningen blijven de ducaat gebulte der twee bet gewicht van 5% verminderd. aan den Raad van State toegezonden wetsontwerp om trent het Indische muntwezen de munteenheid met Ne derland behouden wordt door in Indie bet goud in te voeren In den laatsten tijd is er zooveel over de Trans vaal Republiek gesproken, dat het mij niet on gepast voorkomt de lezers van dit blad er nog wat over te onderhouden. Deze jonge Staat hij is eerst 17 Januari 1852 onafhankelijk verklaard ontleent zijn naam aan de rivier, die hem van de Kaapkolonie scheidt, de Vaal, d. i. gele rivier. Volgens Behm en Wagner is de oppervlakte 5379 vierkante mijlen groot, niet medegerekend de diamantvelden, welke Engeland, bij proclama tie van 27 October 1871 bij de Kaapkolonie heeft geannexeerd, onder den naam van >GriquaLand West.” De Grondwet van dit land, dat ruim 9 maal zoo groot is als het onze, dagteekent van 13 Februari 1858. Het bewind is verdeeld tusschen de Uitvoeren de en Wetgevende Macht (Volksraad). Aan het hoofd der eerste staat T. F. Burgers, die, na zijne te Utrecht volbrachte studiën in de the ologie, predikant in de Kaapkolonie is geworden, doch voor de bevolking al te vrijzinnig was, daar hij de moderne leer predikte. Hij is den 27 Mei 1872 tot president voor 5 jaren gekozen, en is herkiesbaar. De staat is verdeeld in 10 districten, bestuurd door Landdrosten. De hoofdplaats heet Praetoria. Volgens F. Jeppe, lid van de uitvoerende macht, telt de blanke bevolking 25 a 30,000 zielen, de zwarte (Kaffers) 250 a 300,000. De staats-godsdienst is dezelfde als de Ned. Hervormde, welke alle openbare ambtenaren moe ten belijden overigens worden alle andere ge duld. Ik behoef niet te zeggendat de kerkelijke richting er orthodox is. Daarom betwijfel ik het, of het van den presi dent Burgers wel mensch- en staatkundig is ge handeld, uitsluitend sterk geprononceerde moder nen uit ons land als hooge staats-ambtenaren mede te nemen. Geen wonder dan ook, dat hij reeds nu onte vredenen heeft gemaakt. Indien dit mocht leiden tot zijne niet-herkie- zing is het zijn eigen schuld, doch voor de jeug dige Republiek zou ’t een groote ramp zijn. De taal der boeren is oud-Hollandsch met eenig Engelsch vermengd. Het finantiewezen is er goed. Het laatst bekende budget van ’74, 31 Janua ri, op welken datum het finantie-jaar eindigt, be- bedroeg 49,318 pd. st. in ontvangst en 45,481 in uitgaat. De voornaamste inkomsten bestaan uit belas ting op gebouwde en ongebouwde eigendommen, hoofdgeld, alléén van niet-bezitters te heffen, in voerrechten en licenlen. In Februari ’73 heeft de staat bij de Kaapsche Bank eene leening gesloten, groot 60,000 pd. si., om de bankbilletten, die hij met gedrongen koers had uitgegeven, in te trekken. De aandeelen in die leening zijn ieder groot 100 pd. st. en leveren 6°/0 rente op. Binnen 20 jr. moet zij afgelost zijn. De handel is passief, doch zal ongetwijfeld ac tief worden en een hooge vlucht nemen, hetgeen te danken zal zijn aan de bekwaamheid en het doorzicht van den tegenwoordigen president, die met recht een edel mensch mag genoemd wor den, een zeer beschaafd man is en, in alle be- teekenissen van het woord, de eerste burger van den staat. De uitvoer bestaat voornamelijk uit struisvede ren, wol, ivoor, vee, leder, granen, oranjes, ge droogde vruchten, tabak, boter, brandewijn enz. Derhalve eene groote verscheidenheid. In delfstoffen is de grond buitengewoon rijk. Ch. Mauch ontdekte in 1867, in het district Matebele, rijke goudmijnen, zoo ook in ’72 tus schen Marica en Noordhoofd. Nabij Marabasstad deed E. Button in ’71 de zelfde ontdekking. Parsons, Mc. Lauchlin en Valentin vonden er 173 rijke goudertsen in een grond, 5 geogr. mijlen gelegen ten oosten van Leidenburg. Deze is verklaard tot openbaren eigendom. Diamanten, koper, ijzer, steenkolen en andere delfstoffen zijn in ruime mate in den grond aan wezig doch om al die rijkdommen te exploite ren is kapitaal noodig, en dat juist ontbreekt. Voor liefhebbers van de jacht is de bodem een paradijs. Hij levert o. a. op: antilopen in 8 soor ten, springbokken, zebras, yaks, door de boeren genaamd »het wilde beest”. Het laatste is er zoo talrijk, dat Mohr eens tusschen Poltchefs- stroom en Drakenberg op één dag 18 wagens met gedroegde huiden van dit dier tegenkwam. Daar ieder wagen 3000 kilo’s voert en ieder huid er 6 kilo weegt, waren er 9000 yaks gedood en toch verminderen zij zichtbaar niet. Hetzelfde geldt van de antilopen. Tegenwoordig zenden de Engelsche geneeshee- ren vele borstlijders naar de Transvaal, om er te genezen. Met een goed bewateringsstelsel zou de bodem de vruchtbaarste der wereld worden, doch dit ontbreekt er, even als zooveel anders, dat noodig is, doch kapitaal vereischt. Boomrijk is de grond niet, doch alle soorten die er worden aangekweekt, wassen er uitmun ten goed. Zoodra de bevolking dichter wordt, zal de land bouw verbeteren aangezien er gebrek aan han den is. Wegen ontbreken er bijna geheel. Alle vervoer geschiedt door wagensmet os sen bespannendikwijls met 32 en meer. De eenige spoorweg die er in bewerking is zal loopen van Pretoria naar de naaste haven. Bij Z. M. beshiit van den 10 dezer is de heer commissaris des konings in Friesland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten der provincie in buitengewone vergadering, op den 23 Mei a. s. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1876 hun 25en jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1851, STATEX-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 10 Mei. In de Kamer is heden, na langdurige algemeene beraadslagingen over het voorstel Gratama c. s., tot in trekking van de jachtwet voor wat betreft de bijzondere bescherming van de jacht en het jachtbedrijf, en na verwerping van eene motie van den heer Bredius, tot schorsing, maar met uitdrukking van de noodzakelijk heid der algeheele herziening der jachtwet, artikel 1 van het voorstel verworpen met 39 tegen 25 stemmen, waarna het voorstel werd ingetrokken. Zitting van Donderdag 11 Mei. De Kamer heeft heden bijna de gansche zitting ge wijd aan de algemeene beraadslagingen over het wets In de Stemmen voor waarheid en Vrede wordt er den heer Moens een grief van gemaakt, dat de voorsteller geen onderwijs-specialiteit is. ontwerp tot regeling van de voorwaarden ter verkrijging van afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tand heelkunde. De heeren Idzerda, Romhach en Kappeijne hebben het ontwerp bestreden, vooruamelijk omdat daarbij afge weken is van het beginsel van eenheid van stand, bij de geneeskundige wetten aangenomen, en omdat zij dit 1 ontwerp geheel onnoodig achtten. De heer Godefrni en de Minister van Binnenlandsche Zaken hebben daarentegen het ontwerp uitvoerig ver dedigd, als strekkende in het belang van het publiek daar de geneeskundigen niet willen of kunnen als tand meesters fungeren Art 1 het hoofdbeginsel van het ontwerp inhoudende is daarop aangenomen met 42 tegen 22 stemmen Op art 2 is een amendement Idzerda aangenomen om de bepaling te doen vervallen dat vreemdelingen elders exa men afgelegd hebbende hier tot uitoefening bevoeed kunnen verklaard worden Ten slotte is het geheele ontwerp aangenomen met 45 tegen 22 stemmen ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents> voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen drie wets ontwerpen: 1 tot regeling van bet Nederlandsch munt wezen, 2 tot verhooging van hoofdstuk 7 der Staats begrooting (beschikbaarstelling van fondsen tot'uitvoering van de muntwetj; 3. houdende nadere bepaling omtrent de verwisselbaarheid van muntbillelten- De stukken zullen worden gedrukt. Naar men met zekerheid verneemt wordt bij de nieuwe muntwet aangenomen de enkele gouden standaard- De gouden standpenningen zullen zijn het tienguldenstuk en bet vijfguldenstuk. A'ls zi.veren pasmunt worden voorgesteld het tweeguldenstuk het eeuguldenstuk en de stukken van 25, 10 en 5 cents, als bronzen pasmunt Gouden negotiepen en de dubbele ducaat- Het en eenguldenstukken zal zijn 0,945, bet tegenwoordig guldenstuk wordt met Voorts verneemt men dal bij het Slate toegezonden wetsontwerp om zich voor den Schutterlijken dienst te doen in schrijven zullende daartoe door en namens heeren de Secreta rie der gemeente worden gevaceerd. WOENSDAG DEN 24 MEI 1876. des morgens van 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1, 2 en 3 ff ff ff ff ff ff ff middags om 12 Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die, vroeger in andere gemeen ten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moe ten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1842 tot en met 1850 waar toe zij volge,ns hun ouderdom behooren. Dateen ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e.k. geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gesloten worden, en dat allen, die bevon den worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schut terijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zul len worden ingeschreven, en door den Schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal ge- blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving naar behooren geschie de, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is, en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. 4, 5 en 6 7, 8 en 9 10- Een regeeringtelegram van Atjeh van den 28 April j. 1. deelt mede: In den nacht van den 22n op den 24n April bekroop den vijand onze ppsitie Lamprit en viel de buiten de versterking gelegerde dwangarbei ders aan. De bezetting versloeg den vijand in de vijandelijke stellingen met veel volk. Nu en dan worden onze convooienj aangevallen. Onzer zijds is krachtige voortgang gemaakt met den aanleg van wegen en de opvoering van vivres naar de zuidelijke versterkingslinie. De cholera heerscht sterk bij den vijand bij ons is zij nagenoeg geweken en de algemeene gezondheidstoestand is zeer bevredigend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1