GEMEENTE EK HET fflOWSSEMT SNEEK. NWS- EN ADVERTENTIE-BLAD ÏOOR DE k E E N-E N-D E R T I G S T E JAARGANG 4876- No. 40. 17 ME I. WOENSDAG EN. OiiaOÈM a ■w Ai SNEEKER t LRU Veit- kalmte, »Wil juk- id. BIXXEALAMt. 9 Het Weekblad de Bazuin wil een petitionne- 1 van Slager in het huis aan het Oude Kerkhof 9 f» den i’kes lan- iiel- len- ikje, Rus- nelis mer. van i van der istra 11 12 lijn- !htg. juke ooij- Jr- scht. 50 r ,15 jor 34 51 >or >or >or 14 .57 50 .18 ,53 met mk. van oer mer. de L, te Hen- van te iter- 4 M. ei. 8 <0 8 /I 6 8 8 8 Het Vaderland deelt mede, dat de Vereeni- ging voor lijkenverbranding haar eerste algemee- ne vergadering zal houden in den nazomer van dit jaar te Rotterdam. Zij telt thans bijna 1300 leden, waaronder ruim honderd dames. 1 h i 11 middags om 12 uur Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De kantonrechter te Zuidhorn heeft de 10 be klaagde ingezetenen van Oldekerk en de 12 van Marum en Grootegeest schuldig verklaard aan het hun te laste gelegde feit van katknuppelen en hen op grond van art. 7 der wet van 5 Juni 1875 (op de hondsdolheid), met inachtneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een boete van ƒ2 ieder of subsidiaire gevange nisstraf van 2 dagen. ten kadaster bekend Gem. Sneek Sectie B. no. 1257 en b. aan DIRK GILIAM en zijne rechtverkrij genden tot het uitoefenen eener Koperslagerij, in het huis aan den Oosterdijk, ten kadaster bekend Sectie B. no. 14. Sneek IQ Mei 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. De volgende punten zullen in de algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, den 8 Augustus dezes jaars te Am sterdam, onder ’t voorzitterschap van den heer Volgens de Middelb. Crt. zou de heer Schim- melpenninck, lid der Tweede Kamer, in de Maan- dag-avond te Arnhem gehoudene vergadering der Afd. Volksonderwijs, ter bespreking van een ad viestot ondersteuning van het wetsvoorstel-Moens, dit laatste als een partij-voorstel bestreden, maar tegelijk bij het aanraden om liever de nakoming der belofte van den Min. Heemskerk af te wachten, gezegd hebben: sMocht deze eene wet indienen die niet naar den zin der liberalen was, dan kon den deze de wet gemakkelijk in hun geest ver beteren.” Scherper démenti van de politiek eens minis ters kan moeilijk door een tegenstander gegeven worden. toogt hij het nut der afschaffing van plaatsver vanging. De heer Nierstrasz zalzoo eenigszins mogelijk medewerken tot aanneming der wet welke een stap voorwaarts is. De hh. Stieltjes en de Bieberstein hebben gerepliceerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft het ontwerp verdedigd. De zorg voor de defensie is een dure plicht der regeering. De algemeene overtuiging is gevestigd over de noodzakelijkheid tot verbetering van de levende strijdkrachten. De verhooging van het militie contingent moge niet populair zijn, bepaalden tegenstand heeft het voorstel geenszins uitgelokt. Wal de plaatsver vanging betreft, afschaffing er van kon de regee- ring niet voorstellen in verband met vroegere beslissingen der kamer en omdat zij niet over tuigd was, dat eene dergelijke beperking ten op zichte van de persoonlijke vrijheid noodzakelijk is. Bij den raad van state is heden eene nieuwe schutterijwet ingezonden. Een barer beginselen is dat degeen die op twintigjarigen leeftijd is vrijgeloot voor de militie, op zijn 21sten jaar bij de schutterij wordt ingelijfd. Morgen voortzet ting alsdan is de minister van oorlog aan het woord. Het Hand, kan met zekerheid mededeelen dat het spektakelstuk De Reis naar de Maan, niet door de vereeniging »het Nederlandsch Too- neel” in den Amsterdamschen Stadsscbouwbui g ten tooneele zal worden gebracht. De heer AA. Stumpfï is wel naar Parijs geweest om het stuk te zien maar tot de opvoering daar ter stede zal niet worden overgegaan. Het berichtdat het tooneelsaizoen 18761877 met de Antigone van Sophocles zal worden geopend is onjuist. Wel zal dat stuk worden opgevoerd maar het zal niet als openingsvoorstelling dienen. Naar de Arnh. Crt. verneemt heeft jhr. H. A. D. Coenen, die niet op de voorloopig vast gestelde lijst der hoogstaangeslagenen in ’s Rijks directe belastingen voorkomt, zich ter zake tot Ged. Staten gewend, met verzoek, te bevorderen dat zijn naam alsnog op die lijst worde gebracht, als daarop behoorende. wijk 1, 2 en 3 4. 5 en 6 7, 8 en 9 10. De Haagsche Correspondent van de Gron. Crt. geeft niet veel hoop ten aanzien van het voor stel-Moens. Hij bzegt: »Met volkomen zekerheid kan ik melden dat het voorslel-Moens in de afdeelingen der Tweede Kamer niet zeer gunstig is ontvangen. Dit be vreemdt u zeker maar de oorzaak is te raden de liberalen ont brille par leur absence van daar dat ook drie conservatieven, de heeren van Rap- pardTeding van Berkhout en Wintgens (de laatste, voorstander van het openhaar onder wijs, is tegen ’t ontwerp-Moens), en slechts twee liberalen, de heeren Jonckbloet en Kappeyne zijn gekozen tot rapporteurs. Gij kunt er thans zeker van zijn, dat de tour, waarvan ik u onlangs sprak, gelukt, ’t Voorstel- Moens is ad calendas graecas verschoven, dank zij de liberalen Die goede, «vrienden De Kamper Crt., deze correspondentie overne mende, laat daarop deze opmerking volgen »We kunnen niet nalaten, hierbij te voegen dat we het onverantwoordelijk vinden wanneer werkelijk door de schuld van de liberale afgevaar digden de zoo dringend noodige zaak op den achtergrond zou worden geschoven. Zoo ergens, dan gold het in dit geval een dringende quaestie. In zekeren zin medeplichtig te zijn aan het ver schuiven van de behandeling, is medeplichtig te zijn aan ’t behoud van den ongunstigen toestand, waarin ons lager onderwijs in vele opzichten nog verkeert en waarin door ’t voorstel-Moens zeer zeker verandering zou. zijn gebracht.” Door het openbaar ministerie bij het gerechts hof te ’s Gravenhage is cassatie aangeteekend tegen hel arrest, waarbij Christina Goedvolk is vrijgesproken van de beschuldiging van moord. Het Vaderland meldt echter, dat Jut van zijn beroep in cassatie is teruggekomen nadat hij vernomen had, dat de procureur-generaal zijner zijds cassatie had aangeteekend van het veroor- deelend arrest, voor zoover zijne vrouw betreft en dat vervolgens ook die ambtenaar van dat beroep heeft afgezien. Het Utr. Dagblad meldt, dat vrouw Jut Dins dag (heden) naar ’s Bosch zóv worden overgebracht, ten einde aldaar haar straftijd te ondergaan. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Als een bewijs van de logische toestanden, die door onze kieswet in het leven geroepen worden, kan dienen, dat de voorzitter en twee leden der Algemeene Rekenkamer te *s Graven hage geen kiezers zijn voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten, dewijl hun aanslag in de directe belastingen het bedrag van den cen sus niet haalt. Deze drie hooggeplaatste heeren behooren dus tot het volk achter de kiezers. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1876 hun 25en jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1851, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen in schrijven: zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethoudersop de Secreta rie der gemeente worden gevaceerd. WOENSDAG DEN 24 MEI 1876. des morgens van 9 tot 10 uur, voor die van n STATEN-GENIEKAAL,. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 12 Mei. In de kamer is heden, bij den aanvang der beraad slaging over het wetsontwerp tot wijziging der militie wet, door den heer de Casembroot voorgeste'd, de be bandeling uit te stellen tot Februari 1877 en de nieu we schutterijwet daarop dan onmiddelijk te doen vol gen. Na eenige discussie, waarbij de Regeering zich bleef bereid verklaren tot onmiddelijke behandeling, is bet voorstel echter verworpen met 55 tegen 7 stemmen. Het debat is alstoen aangevangen. De heer van Baar had groote bezwaren tegen deze radicale inkrimping der vrijstellingen, tegen de bepa hug. dat de grootste helft moet dienen, en vooral tegen de beperking van den leeftijd der plaatsvervangers tot 25 jaar, terwijl hij de vermeerdering van het contin gent niet kon goedkeuren- Hij behield zich zijne stem voor. De heer Denting, voorstander van de invoering van de persoonlijke dienst, bestreed bet ontwerp, waarbij de afschaffing der plaatsvervanging niet is voorgesteld en wees op de merkwaardige beweging van den Anti dienstver vangingsbond- De heer Stieltjes verdedigde het ontwerp. Vermeer dering van het contingent is alleszins noodig' Hij beval de aanneming van het ontwerp sterk aan. De heer de Bieberstein is tegen het ontwerp met het oog op de verhooging van het contingent, wat hij ver zwarlng der bloedbelasling noemde- De heeren Gralema Basterd Bredius van Nispen en Geertsema hebbeu hunne bezwaren tegen bet ont werp uiteengezet Ze komen neer op het onvoldoende der voorgestelde verhooging van bet militiecontingent op bet privilegie door de beperking van de piaatsver vanging op het halfslachtige van de voorgestelde maatregelen Beide eerstgenoemden verklaarden zieh bepaalde voorstanders van de afschaffing der piaatsver vanging De heer van der Schrieck kan zich met het hoofddoel van het ontwerp vereenigen Maandag een uur voortzetting Zitting van Maandag 15 Mei. In de kamer is heden de beraadslaging voort gezet over het wetsontwerp tot wijziging der mililiewel. De heer de Roo bestrijdt het ontwerp, dat niet is principiële herziening der militiewet, maar eene gewijzigde editie der wet van 1861. Sprekers stelsel is: algemeene oefening in de wapenen, algemeene organisatie van weerbare krachten der natie. Dat doel is alleen te verkrijgen door herziening der militie-en schutterijwet, naar dezelfde grond gedachte. Langs den weg der regeering geraken wij niet tot een gewapend en geoefend volk. De regee ring regelt partieel, wat in den tegenwoordigen toestand voor partiële regeling niet vatbaar is. Mocht de regeering niet besluiten kunnen de wet in te trekken en een schutterij- en militiewet voor te dragen dan adviseert spreker tot ver werping. De heer Fabius verdedigt het ontwerp daar verhooging van het militie contingent dringend noodig is. Vooral verlangt hij verbetering van het lot en den toestand van den soldaat ter ver- kiijging van vrijwilligers. De heer Casembroot maakt zijne stem van eventuele amendementen afhankelijk. Vooral be- ment tegen het voorstel-Moens. Dat denkbeeld vindt ouder de confessioneelen ernstige bestrijding. Ds. Bronsveld vindt het adres, door ds. Brum- melkamp gesteld, te hartstochtelijk van toon en dus te weinig strookend met die waardigheid en ’t geweien spreektals het waarmee spreken moet. men zegt hij de Kamer tot af stemmen bewegen, dan moet men met argumen ten komen en niet met gerammel van ketens en boeien.” - vx Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die, vroeger in andere gemeen ten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moe ten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1842 tot en met 1850 waar toe zij volgens hun ouderdom behooren. Dateen ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e.k. geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gesloten worden, en dat allen, die bevon den worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schut terijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zul len worden ingeschreven, en door den Schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal ge- blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving naar behooren geschie de, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is, en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95) ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend: a. Aan P. P. WikGENMAKERS en zijne recht verkrijgenden tot het uitoefenen van het bedrijf

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1