GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I WOLMARKTEN r No. 42 1876 20 M E I. N. TE SNEER. Jaarlijksche Wolmarkten zullen plaats hebben: de eerste op den 7 Juni en de tweede op den 21 Juni e. k. ii-. ng. 7j, 'ga. van “in- eu- 7 50 10 i A 00 50 50 s B1VM .V LAND Door Z. M. is benoemd tot bewaarder van de '■V'i ft I vke ran 00 30. ur 5e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Z. M. heeft tot burgemeester van Dantumadeei benoemd Jhr. de Geer, burgemeester te IJlst. De berichten omtrent den toestand van den heer Groen luiden meer en meer zorgwekkend. Zijn krachten nemen van uur tot uur af. 50 -a er- de. Jke van Jan ns> dde ske lijk >0 ió 18 ,3 ur 16 >r ■4' 1 >r ar jr 4 5 d 88 i. 20 i De veroordeelde Jut is gisteren (Donderdag) morgen om zes uur, onder geleide van vijf rijks- veldwachters, van ’s Gravenhage naar het tucht huis te Leeuwarden overgebracht. Met den trein van 2.12 uur kwam hij aldaar aan. Onmiddellijk werd hij met den gevange nenwagen naar het tuchthuis getransporteerd. Zoowel op de reis gedurende welke hij sterk geboeid was en zich in het dwangbuis bevond als hij de aankomst in het tuchthuis was hij zeer kalm. Een groote volksmenigte was bij den trein. De Rechtbank te Roermond heeft uitspraak gedaan in zake het protest tegen het brengen op de kiezerslijsten van 4 personenhet protest ten opzichte van één dezer was gegrond op de om standigheden, dat hij vroeger in Pauselijken dienst was geweest. De Rechtbank beval, in strijd met de conclusie van het O. M., dat ze alle 4 op de lijsten moesten blijven. K.t 1 van de Potte over de Op last van den officier van justitie te ’s Gra venhage is door de politie te Utrecht aangehou den jhr. mr. Jacob van Berenstein, advocaat, wo nende te Brussel. Deze had te ’s Gravenhage het 3-jarig dochtertje van een zijner vrienden, dat bij vonnis der Rechtbank bij diens echtschei ding aan zijne echtgenoot was toegewezen, hei melijk en in overleg met dien vriend wegge voerd. hypotheken het kadaster en de scheepsbewijzen en tot ontvanger der registratie te Heerenveen de heer de Laat de Kanter ontvanger der regi stratie te Tiel. Door J. II. de Jong, sjouwer te ’s Gravenha ge, is bij de Tweede Kamer een adres ingediend, waarin hij haar verzoekt het initiatief te nemen om hem het nadeel te vergoeden, dat hij in zijne zaken heeft geleden wegens de voorloopige hech tenis, waarin hij gedurende 10 maanden is ge houden wegens de thans onjuist gebleken ver denking, als zou hij deel hebben gehad aan den moord op mevrouw van der Konwen en hare dienstbode gepleegd. Hij vraagt, ofschoon daartoe niet gemachtigd, tevens vergoeding voor .Verhnt en Behagel. Door de goede zorg der uitgevers worden de lezers van Eigen Haard in de gelegenheid ge steld reeds heden kennis te maken met een af beeldsel van het standbeeld van Thorbecke. Daarbij is gevoegd een artikel, waarin de verdiensten van den grooten staatsman worden herdacht. Tevens deelt het blad de feestcantate mede van den heer H. J. Schimmel. Wij ontleenen daaraan de vol gende strofen, de eerste in krachtige taal zeg gende wie Thorbecke was, de tweede wat Neer- lands volk aan hem te danken heeft Geen reeks van geslachten plaveiden zijn pad; Hij steunde op ’t geloof van geen kerk; ’t Was zelf zich verworven al wat hij bezat, Hij, vader en zoon van zijn werk. Beminnelijk niet, en toch vurig bemind; Stug dikwijls, maar ’t stugst in zijn buiging^ Verbitterend vaak, toch vergevingsgezind, Waar ’t niet gold zijn heilige overtuiging. Een ijskorst, verbergend ’t weldadigste vuur Verdraagzaam, toch ’t hoofd van zeloten. Der Kroon en den Volke een onwrikbare muurJ Een hoekige, magere en steile figuur, Een man, als uit ijzer gegoten! Dat Ge op den stroom der moderne gedachten Mee wordt gevoerd naar de klaarheid en ’t licht; De erfenis raapt der verstorven geslachten, ’t Oog op de ontwikkeling van allen gericht; Dat Gij uw eigene kracht leerdet kennen, Meiren verkeerend in zeeën van goud; ’t Stoomkaros over uw vlakten doet rennen Niet slechts den schuldbrief uw rijkdom vertrouwt; Dat van uw stedén de gordelen bersten, Handels-en raadzaal weerklinkt van uw slem, Wat ook de laster of de ijverzucht knersten Dank het aan hem 1 nu en nen de burgemeester, de leden der hoofdcommis sie en Thorbecke’s kinderen. De fanfares der muziek vermengden zich met de toejuichingen der menigte. De heer Dullert hield een toespraak, waarin hij een kort overzicht gaf van alles wat betrekking had op de oprichting van het standbeeld. Wat de oprichting te ’s Hage in den weg was gelegd wilde hij liefst verzwijgen, ’t Oprichten van het beeld is geen partijzaak, dat deed hij vooral uit komen. Hij bracht vervolgens lof aan de stad Amsterdam, droeg haar het beeld op en gaf toen het teeken. Na deze indrukwekkende rede viel het doek en hoorde men van alle kanten toejuichingen. De leerlingen der hoogere burgerschool en der han delschool hebben een krans op het voetstuk neergelegd. De burgemeester aanvaarde hel stand beeld, namens de gemeente, met een korte rede «Amsterdam is fierzeide hij o. a.dezichtbare hulde aan de nagedachtenis van een groot staats man in ontvangst te nemen.” Het Reguliersplein is herdoopt in Thorbecke- pleinde naambordjes zijn terstond aangebracht. Het standbeeld van geel brons stelt Thorbecke voor staande met de wetsrol in de hand. Het voetstuk is van zwart escozijnsche steen en draagt de volgende opschriften Voorzijde «Thorbecke.” Achterzijde «hoog- leeraar, lid der Staten-Generaal, minister van bin- nenlandsche zaken, geboren te Zwolle 14 Januari 1798, overleden te ’s Gravenhage 4 Juni 1872.” Rechterzijde «Optimo civi cives.” Linkerzijde «Diepzinnige denker, hervormer der staatsregeling, krachtig staatsman oprecht volksvriend trouwe dienaar der Kroon.” Met geestdrift begroette de menigte het thans zichtbaar gedenkteeken. Fanfares en volksliede- I ren wisselden elkander af, en de plechtigheid werd hiermede geëindigd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. t»TATE\-tEVEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 16 Mei. De Kamer heeft heden de beraadslaging voortgezet over de wijziging der militiewet. De Minister van Oorlog heeft zich bepaald tot be antwoording van de speciale opmerkingen der sprekers en vooral de noodzakelijkheid van de verhooging van het contingent als eene eerste stap tot verbetering der defensie verdedigd. Voorts weerlegde hij het beweren, alsof hij niet met volle overtuiging en na overleg met zijne ambtgcnooten bet ontwerp kan verdedigen. De heer Storm heeft vervolgens ook de aanneming van het ontwerp aangeprezen, waarvan de verwerping een ramp voor *t Land zou zijn. De heer Corver Hooft heeft meer bijzonder de af schaffing van de plaatsvervanging besproken, waarvan hij geen tegenstander is, mits niet op eenmaal en na grondige voorafgaande overweging. De heeren van Nispen, de Bieberstein eu de Roo hebben gerepliceerd- De eerste is vooral opgekomen tegen de meeninz, als zou hij van oordeel zijn dat het Land niet verdedigd behoort te worden. De laatste heeft, zich geheel referende aan zijn eerste rede, betoogd dat de verdedigers van bet ontwerp en de Regeering geenszins overtuigende gronden voor de noodzakelijkheid van dezen maatregel hebben bijgebracht. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft nader volgehouden den strijd tusscben de rede van den beer de Roo van gister en diens vroegere artikelen en beschouwingen De heeren Stieltjes, de Casembroot, Storm en de Roo repliceerden De heer Begram acht de verdedigbaarheid van het Land mogelijk en protesteert tegen de oppositie, gevoerd tegen de pogingen van de Regeering om de defensie te versterken De heer Fransen van de Putte komt tegen dit beweren op. De oppositie wil geenszins uoodzakehjke verbele ringen in de defensie beletten, maar oppert bezwaren tegeu het thans voorgestelde stelsel De heer van Houten waarschuwt tegen te groote versterking der strijdkrachten, teneinde geen wantrouwen te zaaien in het Buitenland. De algemeene beraadslaging over artikel 1 is gesloten en na veel discussie met 41 tegen 33 stemmen aangenomen de motie van den heer van Baar om, alvorens voort te gaan met de behandeling van artikel 1, al de amendementen op de wet in de seclien te onderzoeken. De heer Virulij heeft verlof bekomen om op een naderen dag de Regeering te interpelleren over de wijze waarop gebruik wordt gemaakt van den spoorweg Zwaluwe Zevenbergen. Maandag is de interpellatie suikerkwestio aan de orde. Zitting van Woensdag 17 Mei. In de Kamer u heden na beraadslaging het ontwerp tot verlenging van de termijn voor de oplevering der werken vau de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aan. genomen met 44 tegen 17 stemmen. Daarna is de Kamer gescheiden tot aanstaanden Maandag 1 uur. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken»’ de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De justitie te Maastricht heeft een belangrijke vondst gedaan. In de woning van zekeren B. te Simpelveld heeft zij van onder den vloer ƒ16,000 aan Pruisische en Nederlandsche bank- billetlen te voorschijn gebracht. Deze allen wa ren echter valsch. De vervaardiger, die reeds drie maanden preventief gevangen zit, zal zich daarover voor het gerechtshof te Bosch te ver antwoorden hebben. Gisteren (Donderdag) heeft, onder begunstiging van goed weder te Amsterdam de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Thorbecke. De hoofdslad had een feestelijk aanzien. Alle open bare, benevens eenige particuliere gebouwen prijk ten met de nationale vlag. Op het Reguliers plein en aangrenzende grachten waar het stand beeld slechts kon gezien worden, bevonden zich een massa menschen. Ook de vensters en da ken waren bezet. In de onmiddellijke nabijheid van het standbeeld zag men decoratien, trophee- en, banieren en groen. Tegen 1 uur versche- Onder het opschrift«baldadigheden” levert de Nieuwe Arnhemsche Courant een artikel over het ruwe, dat ons volk nog aankleeft en over de zucht om te beleedigen, die in zoo menig feit is op te merken. Te Amsterdam werd onlangs uit moedwil eene dame door een jongen zoodanig met een steen geworpen, dat ze, zwaar gewond, een tijdlang bedlegerig bleef. Te Rotterdam was nauwelijks de buitenplaats «de heuvel” door de stad gekocht en voor ’t pu bliek geopend, of bloemperken en heesters wer den geplunderd en vernield. Te Utrecht en ook te Arnhem leveren dan honderden jongens elkander slag. Te Arnhem bestaat bijzonderen lust met stee nen en vuil te werpen op rijtuigen en tegen de huizen terwijl op de laatste liederlijke dingen worden geschreven. Te Deventer is een kind doodgeschopt en te Goes moest zich een leerling van 't Gymnasium tegen de ruwe aanvallen van woeste knapen ver dedigen, omdat de politie hem niet te hulp kwam. Was hij een hond geweest, dan zou de mensch- lievendheid hem beschermd hebben. De Amstelbode, over al die dingen sprekende, zegt «Om de ruwheid in het opkomend geslacht te bedwingen, moet het onderwijs en de opvoeding een geheel anderen weg inslaan. Wat het zwaar ste is moet het zwaarste wegen. Eerst zorgen voor beschaving en verzachting van zeden en dan voor handigheid en kennis. Weg met de wijs heid, die slechts slimme dieven van de kinderen maken wil weg met de wijsheid die in den mensch alleen een productief wezen ziet en daar naar zijn waarde schat I Weg met de domheid, die oogsten wil waar de akker niet voorbereid is om de vruchten te dragen 1 Weg met het onverstand dat het onkruid laat opgroeien om het goede zaad te verstikken Willen wij een- beschaafde natie blijven dan is er nog geheel wat anders noodig dan het voorstel-Moens be oogt. «De geheele richting van het lager onderwijs moet omgekeerd worden. Opvoeding moet hoofd zaak, kennis alleen middel zijn, maar slechts één gering middel in den beginne om de ruwheid en wildheid van ’t jonge geslacht te betoomen. Denkt er eens ernstig overwat baat het of gij een geleerde, maar laaghartige en onbeschaamde jeugd opkweekt Ook buitenslands begint men dit in te zien; laten wij niet weer achteraan ko men.” In een artikel, het opschrift dragende «Wat kost het berekent de Standaard dat het voorstel-Moens wordt het aangenomen zooals het nu luidt, een bedrag van ƒ18.666.000 voor de lagere school in Nederland zal vorderen. Bij de berekening wordt uitgegaan van het denk beeld, dat alle kinderen in Nederland op de neu trale staatschool zullen komen. Gespecificeerd luidt de rekening als volgt Ter school gaan 585.000 kinderen daar zijn voor noodig 17 500 onderwijzers, verdeeld in 4400 hoofdonderwij zers en 13.100 hulponderwijzers, waarvan 6000 met hoofdonderwijzers-acte. Aan tractementen met inbegrip van vrije woning, (de laatste wordt gemiddeld op ƒ500 begroot) zal moeten uifbe- taald worden 15.037.000, aan renten en school gebouwen 1.755.000 aan; pensioenen 230.000 en aan overige posten ƒ1.644 000. In een volgend artikel becijfert de Standaard, dat hel onderwijs, naar de dezelfde gegevens be rekend, voor alle kinderen in Nederland bijna ƒ9.152.000 zou moeten kosten, ’t geen dus een verschil maakt van ruim 10 millioen met hetgeen de heer Moens wil. Terwijl de kosten nu per ui <.h’. v*'-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1