NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 42. E E N-E N-D E R T I G S T E JAARGANG 18*6 WOENSDAG 24 M EI. De voorgestelde Muntwet. i i r- e s- L Stith Lil COIRAMT. lt s BINNENLAND. i. 5 De afschaffing Tot weinige dagen vóór zijn dood gaf hij bij I 3 van daarom slaagde. In edelaardigheid, i n e 0 b 1 3 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 1 bezig wets- r 5 >r 4 1 ir ir ir 4 e e i. it l, tusschenpozen de Nederlandsche gedachten uit, die vooral ten doel hadden de zaak, waaraan hii i en zijne Omtrent de verschrikkelijke gebeurtenis te Leens waarvan wij in ons vorig nummer melding maak ten, meldt men, dat Jan Bot waarschijnlijk niet zal bezwijken. Het vermoeden, dat hij het meis je eerst heeft vermoord en daarna getracht heeft zich zelf van kant te maken, wint meer en meer veld. J. B. staat als een twistziek en gevaarlijk mensch bekend. r Nauwelijks is in de-hoofdstad des rijks gebracht door het Nederlandsche volk aan nagedachtenis van een zijner verdienstelijke schafflng van den accijns blijve uitgesteld, heeft zij ontkennend geantwoord. Intusschen is de voortzetting van het debat geschorst, tot na het drukken van de door de regeerigg voorgelezen aanhalingen uit de gewisselde diplomatieke stuk ken. Na morgen zijn onderscheidene ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder de interpellatie Viruly, ’t cassatie-proces, enz. Van donderdag tot maan dag wordt geen zitting gehouden, zoodat de hoofdpunten zoo even genoemd eerst tegen maan dag in behandeling komen. Wij deelden in ons vorig nummer mede, dat de Standaard voor eenige dagen heeft uitge cijferd dat het voorstel-Moens jaarlijks 191/2 mil- lioen aan den lande zou kosten. Ook prof. P. van Geer te Leiden heeft thans de kosten bere kend. Hij neemt aan 2215 scholen, waar ge middeld onderwezen worden 150 leerlingen vol gens ’t stelsel Moens zouden op zulk een school onderwijzen: een hoofdonderwijzer ad. 1200, 1 hulponderwijzer me|t den rang van hoofdonder wijzer ad ƒ600 en 4 hulponderwijzers ad ƒ500. De scholen zouden dan kosten ƒ3500 maal 2215 ƒ7,752,500; daarbij gevoegd de kosten voor kweek- en normaalscholen, van het toezicht en de pensioenen, wordt bereikt het cijfer van tien millióen gulden. STATEA-GKXEI1AAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 22 Mei. In de zitting van heden heeft de heer Fran sen van de Putte, bij zijne interpellatie over de suikerkweslie, Kritiek geleverd op houding en het diplomatiek beleid van de regeering, en nadere ophelderingen gevraagd. De ministers van builenlandsche zaken en financiën hebben die gegeven, en op de bepaalde vraag van den interpellantof de regeering meent dat behandeling van het voorstel-Kops tot af- -. Vrijdag avond is te Utrecht de vergadering van Volksonderwijs met eene warme toespraak van den heer van Hoorn geopend. Tot eere- leden werden benoemd, de heeren van Beijma thoe Kingma en Humalda van Eijsinga. De af gevaardigde van Aalsmeer stelde voor, om ook den heer Moens te benoemen. De heer Moens bedankte daarvoor. De heer van Beijma werd onder daverend applaudissement binnengeleid en door den voorzitter met het bestuit in kennis gesteld, waarop hij in hartelijke taal zijnen dank betuigde, met verklaring, dat hij gedaan heeft wat hij ieders plicht achtte. Tot leden van het bestuur zijn gekozen, de heeren: Kerdijk, Bon man, Pekelharing, Mees, Bloembergen, van Hoorn en Vladeracken. De heer Moens had bedankt. De vereeniging telt 10,080 leden. Een groot getal voorstellen tot wijziging der Statuten werd behandeld, o. a. dat het tijdschrift kosteloos aan al de leden zal worden toegezon den en dat de helft der contributiën aan de al- gemeene kas wordt uitgekeerd. De vergadering droeg verder het hoofdbestuur op, stappen te doen om een weltelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs en van den veldarbeid van kinderen te verkrijgen. Een voorstel om bij een herziening der wet van 1857 te veroorlooven, dat de kosten voor door den Staat worden gedragen en leerplicht ingevoerd wordt, bleef buiten behandeling. Over de op richting Van een Rijkspensioenfonds voor wedu wen van openbare onderwijzers werd een com missie van onderzoek benoemd. Alvorens de ver gadering uiteenging bracht mr. J. A. Levy hul de aan de nagedachtenis van Groen van Prinsle- rer, ook in deze vereeniging, «die krachligen strijd tegen de beginselen weet te vereenigen met hoogachting voor de personen der tegen standers.” Met algemeene instemming werd deze hulde begroet. - zijn leven gewijd had, te bevorderen aanhangers bijeen te houden. Voor zijne partij, zegt het Hand., die in de laatste jaren zoovele hare steunpilaren zich zag ontvallen, is zijn dood een groot verlies, vooral nu dr. Kuijper met in staat is de teugels te voe ren. Groen was geen man van reactie, integen deel, de vrijheid en het echt constitutioneel leven waren hem lief en hij heeft ze vaak op welspre kende wijze verdedigd. De grondslag van den modernen Staat was hem een gruwel; hij was een der weinigen in wiep de geest onzer Repu bliek in baar besten tijd voortleefde, maar daar door geen man van het heden, geen staatsman, die, als Thorbecke, de eischen van zijn tijd be greep en ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Tot aan de Wet van 26 November 1847, no. 69, bestond in ons land een dubbele muntstand- aard, de gouden en zilveren. Feitelijk bepaalde de Staat daardoor de waarde verhouding tusschen goud en zilver en beging dus een schromelijke staathuishoudkundige fout welke hem zelven groot geldelijk nadeel heeft berokkend. De afschaffing van dat stelsel was noodzakelijk. De zilveren standaard werd ingevoerd. Gouden Willems konden wel geslagen worden, doch waren geen munt, maar handelspenningen even als de ducaat. Nu luidt het voorstel den gouden standaard in te voeren. Als munteenheid blijft de gulden, naar den grondslag van 0,6048 gram fijn goud. De voor steller bepaalt met andere woorden de waarde van het goud op ƒ1653,44 per kilo. Die te hooge waarde moet verklaard worden uit het doei, om de gouden munt in trek te brengen. De gouden munt zal bestaan uit stukken van 10 en 5. Ik betreur het, dat de minister daarbij is blij ven staan. Waarom niet opgenomen in zijn voorstel ook stukken van 20 en Om het tiendeelig stelsel wellicht Zeker neen, daar, zooals wij straks zullen zien, daarmede geen rekening is gehouden. In de Memorie van Toelichting wordt als re den opgegeven: de gronden tegen de ƒ20 stuk ken door het Muntcollege aangevoerd. Ik herinner hierbij aan de wederlegging van dat advies, in dit blad gegeven in 't begin van ’73. Zilveren munt Wordt pasmunt. Deze zal be staan uit stukken van ƒ2, 25, 10 en 5 cis, van den rijksdaalder en halve gulden acht ik niet gelukkig. Het 2'/a guldenstuk is bij ons zeer populair en daarenboven een gemakkelijk munt, ook met het oog op het‘5 gulïjén stuk.. Als reden voor het niet opnemen van den rijksdaalder ip zÜn voorstel geeft de minister op dat het Muntcollege, met het oog op Indië, er be zwaren tegen had, en dat er ook uit Indie zelf tegen geadviseerd is. Sedert wanneer wordt Nederland door Indië geregeerd Overigens bestaan dezelfde bezwaren tegen de stukken van ƒ2 en Het aangevoerde motief is dus niet juist. Over de halve gulden wordt het stilzwijgen bewaard. Het goudgehalte der standpenningen is 900/|000; dat der handelspenningen (de minister zegt ne- gotiepenningen) M3/IOoo- Waartoe dat verschil moet dienen is moeilijk te verklaren, evenmin als waarom de ruimte (re medie) bij de eersten 1,5 duizendste, bij de laat- slen 1 is. Het gehalte der een en twee guldenstukken hulde de zo nen, of uit de residentie komt het bericht, dat Nederland weer een groot man minder telt. De staatsman en geschiedschrijver mr. Guil laume Groen van Prinsterer, Thorbecke’s «vriend en polilieken tegenstander” tevens, is aldaar j.l. Vrijdag op 75-jarigen ouderdom overleden. Zijn welbesteed leven was geheel gewijd aan de wetenschap en aan de belangen des vader lands zooals hij die het best behartigd acht te. Reeds in 1827 nam hij een bescheiden deel aan het Staatsbestuur als referendaris bij den ka binetssecretaris des Konings, voor wien hij zijne openhartige opmerkingen over hetgeen hij ver keerd achtte niet verzweeg. Door zijne latere benoeming tot archivaris van het Koninklijk ar chief werd hij in staat gesteld zijn onsterfelijk werk {Archieven van het Huis van Oranje') uit te geven. In 1830 bekroond mei de gouden eerepenning wegens zijn plan voor de algemeene geschiede nis van Nederland, kreeg hij in 1836 de benoe ming tot Staatsraad in buitengewone dienst. In 1840 nam hij eerst deel aan de openbare Staatsdienst. Hij was toen voor de Grondwets- herziening. Eerst in 1849 echter werd hij ge woon lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Harderwijk; tot 20 Juli 1857 bleef hij daar op zijn post en stond pal voor de verkon diging van zijn legen den geest der revolutie ge richte staatsleer. Zijne redevoeringen uit die da gen, vooral toen hij tegenover Thorbecke stond, zullen modellen blijven van parlementair debat. Na aanneming der wet op het lager onderwijs nam hij zijn ontslag. Toch trad hij, nay Thor becke’s wederoptreden als Minister, in 1862 we der op als lid der Kamer voor Arnhem,, maar verliet weldra hel parlementaire strijdperk, om zich geheel te wijden aan geschiedkundige stu diën en aan de versterking en verspreiding van zijne denkbeelden tegen de openbare school. Uit den Haag wordt geschreven, dat de Minis ter vap Justitie jl. Zaterdag een langdurige con ferentie heeft gehad met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken over een aan de Kamer voor- te dragen wets-ontwerp, waarvan de strekking zou zijn het tegengaan van de zoogenaamde ver- deelingsmaatschappijen en de uitloving van bons bij den verkoop van sigaren, boeken en andere koopwaren. Op ’t departement van den Mi nister van Justitie moet men reeds druk zijn met de voorbereiding van, zulk een ontwerp. zal 94S/iooo 2Ün> met /moo remedie, dat der overige zilveren pasmunt 720 met 2. De koperen pasmunt vervalt en wordt door de bronzen vervangen, zijnde eene iegéring van 95 koper, 4 tin en 1 zink. Die munt zal bestaan uil stukken van 2*/2, en ets. Zoowel de afschaffing der centen, om de Bel gische munt te weeren, als de invoering van 2'/2 centstukken is zeer goed te keuren, doch minder goed is het zwijgen over de inwisseling, ten aan zien der Belgische centen. Wie zal in deze de schade dragende staat, of de ingezetenen Dit punt is te belangrijk, om er over te zwij gen. Opmerkelijk is het, dat de voorsteller niets zegt van het gewicht der voorgestelde munten. Dat gewicht behoorde even noodzakelijk als het gehalte en de ruimte, vermeld te zijn, want nu weet men niets. Wie een gouden munt ontvangt, weet, hoeveel gewicht fijn die heeft, omdat de gulden op 0.6048 gram fijn goud is vastgesteld, doch van de pasmunt is niets bekend. Wordt het voor ste], zonder verbetering, tot Wet verheven, dan kan de pasmunt van 2 gesteld worden op bijv. 10 gram en zou die naar de verhouding met goud slechts ,80 waard zijn. De tegenwoordige cent heeft eene handels waarde per kilo van 1,20 en wordt berekend naar ruim 2,60; de toekomstige zou, 2 gram wegende, gelijk staan met eene handelswaarde van /i cent. Op het gewicht komt het aan. Er i3 nog iets anders in het ontwerp verge ten, t.w. de diameter, welke bij de kleine zilveren en bij de bronzen pasmunt wel degelijk van belang is, met het oog op den invoer van vreemd geld, De gelijkheid Van diameter was de oorzaak dat de Belgische centen hier zoo gemakkehjk in omloop konden gebracht worden. Hetzelfde geldt van de 20 een times-st ukken en kan casu quo ook gelden van de Fransche 5 ct. Niemand behoeft in grove zilveren pasmunt (2 en 1 guldenstukken) meer te ontvangen dan 20, in kleine meer dan 5, en in bronzen meer dan 25 ct. De laatste bepaling geldt zelfs voor de Rijks, kassen. Het verlies, op de hermunting te lijden, begroot de minister op 6 millióen. Mr. W. F. SCHOOK.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1