GEMEENTE E» WET ARRBlSSfflm SOEK NIEUWS- ES ADVERTESTIE-miO VOOR DE IS W 51 Rï 1876 No. 44. E E N-E N-D ERTIGSTE J A. 31 MEI. WOENSDAG N. Jacoba WolterbeekSoblet.” Adverteeren. I, i i. w- f - I m: A. BINNENLAND. aan het o beslaan. Mn. W. F. SCHOOK. be den trein KENNISGEVING. aan NATIONALE MILITIE. M- X Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. van van bijzon naar BURGEMEESTER de gemeente Sneek, .50 >5/, .17 ,58 .43 oor ,15 oor ,34 51 oor oor oor 14 5 r. ilhlillOOliBHB1''; De Arh. Ct. verneemt, dat het adres van jhr. H. A. D. Coenen te Zutphen aan Ged. Staten van Gelderland, om zijn naam alsnog te brengen op de lijst der hoogstaangeslagenen, niet ontvan kelijk is verklaard. ■■'V.i A.?' gel de hier voren De arrondissemënts-rechtbank te Gorinchem heeft den Engelschman, beschuldigd van het bin nendringen der hardglusfabriek te Leerdam en het ontvreemden van monsters glas, vrijgespro ken, op grond, dat de arglist niet overtuigend bewezen is. De vertraging in de aankomst van van het Centraalspoor, die Dinsdagavond te 10.52 uur te Zwolle moest arriveeren, werd veroorzaakt door een déraillement. Een achter eenige goe derenwagens aangehaakte kalkwagen was te zwaar geladen, zoodat de bodem uit dien wagen viel en de volgende passagierswaggons ontspoorden. Nadat de reizigers, die in de laatste waggons waren gezeten, eerst eenigen tijd vrij hevig door- eengeschud waren, bespeurden zij eindelijk, na een hevigen schok, dat zij stil stonden. De lich. Mr. G. J. Grashuis te Leiden heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, om aan te drin gen op het houden eener parlementaire enquête over den toestand van het openbaar en der lager onderwijs in Nederland en wel aanleiding van het voorstel-Moens. In de Haagscbe kroniek der Gron. Crt. wordt medegedeeld, dat het verschil tusschen onze Re- geering en die van Venezuela wordt bijgelegd. Onze Regeering zou afstand doen van den eisch, waarover de geheele strijd liep, tot wederopstel- ling van de havens van Maracaïbe en Vella di Goro. »Ik zou”, zegt de schrijver, »het feil hoe verblijdend ook, omdat de vordering onzer zijds (nu mag ik het erkennen), hoogst onbillijk was, niet durven gelooven, indien ’t mij niet van vertrouwbare zijde ware medegedeeld. »Men kan nu ook spoedig den terugkeer van onze flotille uit de West-Indische wateren ver wachten. Alle gevaar voor een oorlog met Ve nezuela is geweken. »Het bedoelde eskader is gereed om ’tanker te liggen. Wel is waar heeft het oog niet, zoo als door sommige bladen is gemeld het bevel ontvangen zich naar de Middellandsche zee te begeven, maar iets is er toch van aan. Het heeft in last zich geprepareerd te houden om op het eerste bericht derwaarts te stevenen. De toestand in het Oosten is van dien aard, dat de vertegenwoordiging van de Nederlandsche vlag daar spoedig noodzakelijk zou kunnen worden.” De Koning heeft het verzoek om gratie, gedaan door den veroordeelde IJ. R., gewezen burge meester van Hennaarderadeel, afgewezen hij ig naar het tuchthuis te Leeuwarden overgebracht. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’* voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukke de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Voor het Gerechtshof te ’s Gravenhage stond in de vorige week de griffier bij een kantongerecht in Zuid-Holland terecht, wegens overtreding der verordening op de openbare dronkenschap. De beschuldigde meende, dat hij in zooverre de ver ordening niet overtreden had, dat hij niet in »ken- neiijken staal van dronkenschap” had verkeerd Hij had een krasse doorhaling te verduren van den advocaat-generaal en van den president en eerstgemelde eischte, om den aard der betrekking die de beschuldigde bekleedde, het maximum der straf, zijnde 3 dagen gevangenisstraf. Het Hof zal Donderdag uitspraak doen. ST A TEN - CiENE K A A L Tweede Kamer. Zitting van Maandag 29 Mei. Bij de Kamer is heden ingekomen het wets ontwerp tot verlenging van den termijn van aan slag der beetwortelfabriekanten. De beraadslaging is voortgezet over het wets ontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De heeren Lenling, de Vries en Godefroi hebben het ontwerp uitvoerig verdedigd, als zijnde de kerk fabrieken in strijd met de vrijheid der kerkge nootschappen en het subsidiestelsel in strijd met het Staats- en gemeenterecht terwijl van ver kregen rechten geen sprake kan zijn. De heeren Haffmans en van Baar hebben daar entegen het ontwerp bestreden omdat daarbij geen volledige schadeloosstelling wordt gegeven voor het gemis van een genotdat de kerkge nootschappen rechtens bezaten, als schadeloosstel ling voor vroegere benadering. Ook de heer Arnoldts heeft het ontwerp streden. Morgen 1 uur is de Minister van Justitie het woord. Naar aanleiding van het rapport over de peti tie van de Jong, wiens onschuld aan den moord op de weduwe van der Kouwen en haar dienst meid nu duidelijk bewezen is, wordt het voorstel van den heer Kerkwijk tot verzending van het adres aan den Minister van Justitie met verzoek om inlichting, verworpen met 29 tegen 16 stem men. Het adres alleen is ter griffie nedergelegd. Als curiosum deel ik de volgende advertentie mede, welke voorkomt in de Utrechtsche Cou rant van 25 Augustus 1846. »De Goddelijke opvoeder der menschen heeft in zijne diepe wijsheid heden tot zich genomen onzen onvergetelijken lieveling, welke hij den 7en Aug...,.aan ons ter opvoeding had toevertrouwd, in den ouderdom van 16 dagen. I. G. Wolterbeek. De lieveling was alzoo, bij het zenden naar 's vaders en moeders opvoeding, reeds 16 dagen oud, waardoor het vermakelijke van den inhoud nog verhoogd wordt. De meest letterkundige, geschiedkundige, oud heidkundige en romantisch advertentiën levert de bekende Rowland, te Londen. Zie hier een staaltje, vertaald uit Public Opini on van 11 Febr. 1871 »ST. VALENTIJNSDAG IN DEN OUDEN TIJD »Een door fraaiheid van stijl en inhoud schit terend schrijven uil den ouden tijd, een beschrij ving gevende van het vroolijk oud-Engeland van de middeleeuwen, verhaalt ons, dat ’s avonds vóór St. Valentijnsdag een gelijk getal van jongens en meisjes bijelkander komen. Ieder der bijeenge- komenen schrijft zijn naam op een stukje papier. »Deze papiertjes worden in twee bussen ge daan, de een voor de meisjes-, de andere voor de jongensnamen, en vervolgens als in eene ge wone loterij uitgetrokken. »De jongen en het meisje, wier namen te ge lijkertijd worden getrokken, zijn Valentijns. »De jongen draagt gedurende eenige dagen den naam zijner Valentine op zijn borst gespeld. »Dit vermakelijkeaardige en vroolijke spel zegt onze begaafde geschiedschrijver gaat meestal over in liefde en heeft ten gevolge een huwelijk tusschen Valentijn en Valentine. »De tijden zijn gelukkig veranderd, en, in plaats van een wandelend liefdepand van een toekom stig verliefde met den naam zijner uitverkorene op zijn kleed vastgespeld, verzekert de tegen woordige verliefde jongelingschap zich tegenwoor dig op veel betere manier van eefv beminnelijk lachje zijner uitverkorene, en van het aannemen zij ner liefdes-declaratie, door het aanbieden van een geurig geschenk van pas uitgevondene en begeerde toiletartikelen, zooals Rowland’s Macasser-olie, Ka- lijdor, Odonte en andere onnavolgbare artikelen.” Tegen St. Valentijnsdag verdringen zich de jeug dige koopers in Rowland’s etablissementen. Dat is adverteeren. te zal plaats hebben op Zaterdag, den 10 Juni e. k., des voormiddags ten 10 ure, voor het ge meentehuis; dat aan dat onderzoek zullen be- hooren deel te nemen de Militiëns-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoover zij vóór den 1st en April jl. in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld; doch dat daarvan zijn vrijgesteld zij, die in de maand Juni in werke- lijken dienst moeten komen. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 (Jier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan wordea opgelegd den verlofganger: 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij onderzoek verschijnt; 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder dige redenen, niet voorzien is van vermelde voorwerpen; 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden. 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorendeals de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in een andere gemeente gaan vestigen, dë verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 31 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. anderen. De Duitschers munten uit door den uiterlijken vorm, dien zij aan de advertentiën geven, zooals van een kruis, een ruit, ovaal, rond, schoppen, harten, klaveren, dierenvorm, enz. Slechts weinigen in Nederland volgen hen hierin na. Ik betwijfel het ook zeer, of men bij meer dan een paar couranten in die vormen eene advertentie zou kunnen gezet krijgen. In verscheidenheid en aanhoudendheid van ad verteeren staan de Noord-Amerikanen boven aan, insgelijk door den humbug, dien zij er in maken. Wandelende advertentiën, d. z. personen met groote advertentiën behangen, of op deze of gene wijze er mede voorzien, is eene Amerikaansche uitvinding, die al spoedig door de Londenaars is toegepastdoch in Nederland hoogst zelden 1 wordt nagevolgd. Wie niet adverteert, aanhoudend adverteert, gaat met den tijd niet mede en benadeelt zich zelven, want zijne concurrenten adverteeren wel. Zeer terecht zeide de geniale Jan Goeverneur, dat eerst de zevende advertentie vruchten draagt. Het adverteeren is de beste uitstalling. Zij ‘is in de plaats gekomen van het ouder- wetsche omroepen en overal algemeen. De noodzakelijkheid er van heeft Je Neder- iandsche wetgever goed ingezien, door het ad verteeren in vele gevallen gebiedend voor te schrij ven, zooals. onder anderen bij scheiding van goe deren, scheiding van tafel en bed, echtscheiding, groote en kleine handlichting, rechtsvermoeden van overlijden, onder curatele stellingen en opheffing er van, onbeheerde nalatenschappen, erfenis aan vaarding onder voorrecht van boedelbeschrijving, bij vennootschappenfaillissementen, surséance van betaling, openlijke dagvaardingen, gerechtelij ke verkoop, enz. enz. enz. Onbekend maakt onbemind, waartegen adver teeren het beste middel is. Handel en nijverheid kunnen evenmin buiten adverteeren als de mensch zonder voedsel kan. Wie niet herhaaldelijk adverteert, bewijst daar door zijn onverstand. Wat zou er van Holloway geworden zijn, zoo hij niet adverteerde Aanzienlijke fortuinen zijn aan het adverteeren verschuldigd. Men zou daarom het adverteeren wel kunnen rangschikken onder de bronnen van Uit de wijze van adverteeren kan men het ka rakter, het geloof, de kennis van den adverteren- den persoon opmaken. Zoo zijn er geestige, korte, langwijlige, laffe, geloovige, ongeloovige, kalme, gemoedelijke, bluf ferige, goedmoedige, tevredene, wanhopige, lom pe, brutale, godsdienstige, ongodsdienstige, krank zinnige advertentiën, om van de duizend en meer andere soorten maar te zwijgen. Wie herinnert zich niet de advertentiën van Onsté, jhr. Mozes Salvador, Link van Naarden, vrijzinnig-democraat-publicist, van jhr. Hartsen, die geen jonkheer meer zijn wilde, en van vele en WETHOUDERS Gelet op het besluit den heer Commissaris des Konings dezer Pro vincie van den 22 Mei 1876, 2e afdeeling no. 403, brengen door deze ter kennis van de be langhebbenden, dat het onderzoek over de ver lofgangers van de militie te land in deze gemeen- ■i-p

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1