GEMEEME EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-READ VOOR DE f 1876 Ier No, 49. E-E-N-E N-D E E T I O 8 T E J 17 ZATERDAG EN. - V L. I ,00 I rd 191 n. i.00 f .-V' SNEEKBR COURANT. ers ADVERTENTIËN z BI.VNEXL4ND. 16 I lö l Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. enr 5e M. ni. o I 6 50 ió6 .17 58 43 5. om i 6. >or 15 wr 34 51 )or )or )or 14 5 16 <6 van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. In de Gron. Cour, wijst iemand op het voor Een ziekelijk gestel wordt de jonge planten zoo schadelijk diertje de aard- ».5O >0i 4. ming als bewoner meentehuis. Adres van bewoners der Hooibloksteeg, een stalt aan de gracht. Voorstel tot vaststelling van een Reglement en Tarief voor het bcurtveer tusschen Sneek en Winschoten. 7. Request De na den moord op de wed. van der Rou wen preventief in hechtenis gehouden J. H. de Jong heeft zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de Tweede Kamer, thans met een adres aan den Koning gewend, tot het ontvangen van schadevergoeding, wegens de ondergane preventieve gevangenis. De re- questrant heeft aan de Tweede Kamer ondersteu ning van het adres verzocht en heeft daarvan eer» afschrift ingezonden. De Rijksveeaj’ts van Staden deelt in het Dagbl. mede, dat hij in de laatste maanden, gedurende welke in de residentiestad de muilkorfwet van kracht is, meer honden met oog- en oorkwalen en hersenziekten behandeld heeft dan in de ne gen voorgaande jaren. Dit heeft hem bevestigd in de overtuiging, dat de muilkorf schadelijk voor de honden is. Hij deelt voorts een geval mede van een hondje, dat door den muilkorf een wond achter de kaak had gekregen. Het ijzerdraad drong er in en het vleesch groeide er weder over heen. Men lette niet op het dier, dat schro melijk veel pijn leed en niet kon dulden dat men ’t aanraakte. Eindelijk bespeurde men wat er scheelde en het dier werd door een operatie uit zijn droevigen toestand verlost. Dit voorval haalt de schrijver aan als een bewijs dat werkelijke hondsdolheid hoogst zelden voorkomt, anders toch ware, dal beestje van pijn en ongemak dol ge worden. van het perso- De Arnh. Cour, wijdt nogmaals een hoöfdar- tikel aan onzen staatkundigen toestand. Als een geneesheer zegt het blad een ziekte verschijnsel heeft geconstateerd, dan verwacht men dat hij een geneesmiddel voorschrijven zal, maar ook de bekwaamste geneesheer is niet altijd in staat dit te doen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend’ dat de 2de jaarlijksche Wolmarkt zaf plaats hebben op den 21e Juni e.k. Op den aanvoer worden geene rechten gehe ven. Deze zijn alleen verschuldigd wegens de ter weging aangeboden Wol. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan H. Fennema, als 2de luit, bij dd. schutterij te Sneek en benoemd bij de dd. schutterij aldaar tot kap. comm. S. Gorter, thans 1ste luit. tot 1ste luit. B. de Stoppelaar Blijdesteyn, thans 2de luit. tol 2de luit, effectief J. Jaarsma, thans 2de luit, a la suite, en P. H. Stienstra, thans korp. Als eene curiositeit deelt men uit ’sHage aan vloo. De middelen tot vernietiging, daartegen aangewend, bestaan in den regel in ongebluschte kalk, roet, asch, opgeloste terpentijn enz., maar de uitkomsten waren meestal teleurstellend, daar die middelen veelal bleken te scherp of niet krach tig genoeg te zijn, waardoor dan óf de medicijn nadeeliger werd dan de ziekte, óf wel de ziekte bleef voortgaan. Thans raadt hij als middel aan het bestrooien van den grond met zaagsel van greeneri hout. De koolplanten, aanvankelijk reeds aangetast door dat leelijk gedierte staan thans, na met zaagsel van greenen hout bestrooid te zijn geworden zoo prachtig en menigvuldig als men ’t maar wenschen kan. Zaagsel van greenen hout kan men over ’t al gemeen in voldoende hoeveelheid bekomen bij de houtzaagmolens. Een matig strooisel mag boven dien nog aanbevelenswaardig worden geacht, om dat de vruchtbaarheid van den grond er door be vorderd wordt. door een drankje geen gezond gestel, en al is de oorzaak der ziekelijkheid bekend, de geneesheer is nog niet altijd bij machte ze weg te nemen. I Nu het ziekteverschijnsel in onze Tweede Ka- mer geconstateerd is, wil men het geneesmiddel. De een verwacht dat een nieuwe Kamer met versch, I nieuw bloed verbetering zal aanbrengen de tweede, i die de fout dieper acht, wil het kiesstelsel her- I vormen, ’t Is echter de vraag of deze middelen hulp zouden aanbrengen en of het verbeteren van de vormen om het volk zijn geest te doen uiten, zullen baten als die bezielende geest ont- i breekt. Het blad zoekt de grondoorzaak van de gees- leszwakte onzer Tweede Kamer in den algemee- nen nationalen geest van zwakte en haalt als voorbeeld daarvoor de jongste gemeenteraadsver- kiezing te Amsterdam aan, toen van de 7000 I kiezers slechts 960 opkwamen, ’t Is met het oog i hierop de vraag of de raad van ’t Vaderland, i «laten wij niet wachten tot er iemand komt om ons wakker te schudden, maar laten wij zelf de oogen opendoen, zelfkennis is ook voor een natie het halve werk”, wel veel zal uitwerken. Onze slapte en zwakheid is niet het gevolg hiervan, dat wij slap en zwak zijn willen, maar dat wij het zijn. Hierin zit juist de kwaal, en de Arnh. Crt. heeft in ’t betoog van het Vaderland het antwoord op de vraag, hoe we weder gezond, krachtig en energiek als weleer zullen worden, niet gevon den. Met zekerheid bericht men, dat Z. K. H. de Prins van Oranje te Parijs in den echt is ver- eenigd met eene dochter uit een der achtens- waardige familiën van ons land, waarvan de naam is bekend, doch dien wij voor heden nog met noemen. (Telegraaf) Volgeos het voorloopig afdeelingsverslag van de Twee de Kamer over het voorstel Moens, tot wijziging der wet op het. lager onderwijs, betwijfelen zeer vele leden of de voorstelier wel had gedaan met de indiening van het voorstel en of daardoor de hoogst gewichtige aan gelegenheid wei zou worden bevorderd. Hel tegenwoordig bewind heeft, van zijne optreding af, op de meest stellige wijze zijn voornemen uitgesproken tot indiening eener voordracht tot herziening. Alleen op den grondslag van het Regeeringsvoorstel was eene betere regeling van hel lager onderwijs te verkrijgen Niemand kan verwachten, dar de voorstanders van het bijzonder onderwijs lichtelijk met dit voorstel zullen niedegaan. Daardoor wordt bet voortdurend bestaan der bijzondere school bedreigd, ja in levensgevaar gebracht. Naar het gevoelen der meeste andere leden plaatste men zich, door het voorstel uit dit oogpunt te bestrijden, op een geheel verkeerd standpunt. Vele leden oordeelden dat bet voorstel niet alles bevatle, waaromtrent allen het eens zijn. Nagenoeg algemeen klaagde men over gemis van eenige financiëele berekeningen, die de gevolgen konden doen beoordeelen van de aanneming van het voorstel, waardoor de staatsuitgaven millioenen zouden stijgen. Verscheidenen klaagden over de onvolledigheid van bet voorstel. Anderen meenden dat de bedoelingen van den voorsteller groot onrecht werd aangedaan Over de voorgestelde wijzigingen bestond groot verschil van gevoelen; verscheidenen waren overtuigd, dat de normaal lessen of normaalscholen ten onrechte werden veroordeeld. De meeste leden hadden bezwaar legen het stellen van een algemeeuen regel omtrent de verdeeling der kosten tusschen het Rijk en de gemeente. daarvan dringend noodig. Op zijne verklaring, dat door het toestaan der som voor hel herstel van de beslaande kazernes te Breda niets gepre judicieerd werd, trok de commissie haar amen dement in en werd de oorlogsbegrooting ten slotte aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Vervolgens is het voorstel van den heer van Houten, tot uilnoodiging der Regeering, om schrif telijke inlichtingen betreffende de bestaande be palingen bij staat van oorlog en van beleg, zon der stemming aangenomen. Op voorstel des voorzitters is zonder discussie met 34 tegen 28 stemmen besloten het debat over de militiewet voort te zetten op Vrijdag a.s. Na de militiewet blijft, zonder nader voorstel, het ontwerp op de coöperatieve vereenigingen aan de orde. Morgen worden de muntwetten in de afdeelingen onderzocht. .50 I ?Jk- 36 a 12 Z. M. heeft benoemd tot refendaris bij het De part. van Justitie jhr. mr. P. J. van Beyma, thans officier van Justitie te Sneek. Te Rotterdam zijn in de jongstverloopen week 12 gezinnen, die gelijktijdig biefstuk hadden ge bruikt van een en denzelfden slager, allen in he vige mate ongesteld geworden. Mannen, vrou wen en kinderen leden aan geweldige braking en diarrheae. Allen zijn geneeskundig behan deld, en op dit oogenblik geheel of gedeeltelijk hersteld. Enkele leden der familiën, die ’t vleesch niet gebruikten, bleven gezond. Ons is toegezonden het programma van hel 30e Nederlandsch landhuishoudkundig Congres, dit jaar van 26 Juni tot 1 Juli te Amsterdam te houden. Eerevoorzilters daarvan zijn de heeren mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis te Zwolle en jhr. mr. G. J. A. den Tex te Amster dam. Het programma vermeldt de onderwerpen Ier bespreking 10 in getal een 40tal vraag punten op ’t gebied van akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding en 19 vraagpunten betreffende houtteelt, natuurkennis, tuinbouw, land- en volks huishoudkunde en kolonialen landbouw. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 17 Juni 1876, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Benoeming van een Directeur van het Stads Werkhuis. Verzoek van B. de Jonghom herbenoe- en bewaarder van hel Ge- Gewag makend van het artikel van den heer Veegens in de Vragen des Tijds van onzen tegenwoordige» staatkundigen toestand, bespreekt het Vaderland o. a. de houding der Tweede Kamer ten opzichte van het voorstel-Moens. In dividueel zijn de leden overtuigd naar het blad doet opmerken dat de zaak urgent is, maar tot handelen ontbreekt de moed. Er zit zooveel aan vast, zeggen ze, en het zou zooveel geld kosten, en men moet letten op de eischen der politiek VeryJ^^Hnhter doen ze hel niet, dat zou een slecfft^^^^Buk maken, maar men kan afwachten, de de lange baan schuiven, m. a. w. verstoppertje spelen. Wat in deze te doen Eerst op verbetering van het kiesstelsel aan te dringen, zooals mr. Veegens. wil, is het trekken van een wissel op de toekomst, waarmede men vooralsnog al bijzon der weinig gebaat zou zijn. Neen, nu de natie langzamerhand uit haar sluimering ontwaakt en het besef komt dat de algemeene ontwikkeling der jeugd de grondslag moet zijn voor een betere toekomst, poge men ook op het Binnenhof de mist te verdrijven, die aan de goochelaars vrij spel laat en zelfs het uitzicht van de pioniers on der de mannen van den vooruitgang benevelt. Lang kan die toestand niet voortduren, zonder botsing te weeg te brengen. Een van beiden: óf het Nederlandsche volk moet zelf weer indom melen, óf -de volksvertegenwoordiging moet weer van de wenschen der natie notitie beginnen te nemen. Voor het eerste hopen wij, zegt het Vad., bewaard te blijven. Aan alle geestver wanten, voorstanders van volksontwikkeling, roe pen wij toe Versaagt nietLaat u niet afschrik ken door den onwil, waarop tol heden al uw pogingen zijn afgestuit! Bestormt de griffie met uw adressen, die aldaar gedeponeerd zullen blij ven als zoovele bewijzen dat niet door uw schuld het verzuim wordt gepleegd 1 Waar in den boezem van een vrij volk zich duizenden stemmen verheffen om te protesteeren tegen het stelselmatig laten voortwoekeren van onkunde en bijgeloof, daar is de dageraad eener betere toekomst reeds in T verschiet. «TlTEV-tEXEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 13 Juni. De Kamer heeft heden, na eenige beraadsla ging, de vestingbegrooting aangenomen met 54 tegen 5 stemmen. Vervolgens is het debat over de ocrlogsbegrooting voortgezet. Alleen is nog behandeld het amendement van de commissie van rapporteurs, tot vermindering van art. 61 (kazer nering) met f 80,000 voor verbetering van de kazernes te Breda. De heer de Roo deed uitkomen dat deze kwes tie geheel afgescheiden moet worden van de over plaatsing der Kon. Militaire Academie van Breda naar Utrecht, waaromtrent hij alleen een onder zoek van den Minister verlangde. De vraag was alleen of, in afwachting van een algemeen plan van verdeeling van het leger, ’t wel goed was, een aanmerkelijke som te besteden tot kazerne- verbetering. In de discussiën verklaarde de Minister van Oorlog zich bereid, een onderzoek in te stellen nopens de verplaatsing van de Militaire Academie, ofschoon hij een negatief resultaat verwachtte met het oog op de kolossale kosten. De verbetering der kazernes te Breda bleef echter onafhankelijk 7. Request van M. W. Offringa, wed. van P. J. Kooiker, om een stalt te mogen maken in den Trekweg onder Goénga. 8. Verzoek van den Schuttersraad, om eene subsidie van ƒ250 ten behoeve van het Muziek corps. 9. Idem van Bestuurderen der Zeilvereeniging »Sneek”, om eene tegemoetkoming van ƒ260 ten behoeve der in dit jaar te honden Hardzeil- partij. 10. Verzoek van E. Piebenga, om pensioen als le klerk en stadsbode. 11. Regeling der jaarwedden neel ter Secretarie. 12. Af- en overschrijving op de begrooting van 1875.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1