GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE ,1 No. 50. WOENSDAG 21 j UN r. r e F 4 1876 i courant. s n i: i: K I >sse 0 A ,75 »5 l .X .V E X E A X I». In de n’a van els. den ijbe 9 I DE VERWERPING VAN HET MI LIT I E-ON T W E R P. ra en eert van jr. mas te van ■en- Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65, buiten de Stad franco 1.90. ske d. 26 las rna, s en ke oor ,15 aor 34 51 oor oor oor 14 5 en I. V M. mi. icha >d. tra, fol- AIYVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 1 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. t L Van dal beginsel scheen ook het tegenwoordig kabinet weer uit Ie gaan, toen bet in het door haar aan geboden wetsontwerp tot wijziging der wet op de Nationale Militie, bel maximum van het con tingent op 14,000 wenschte bepaald te zien, dus eene vermeerdering jaarlijks van 3000 man. Dat de meerderheid der volksvertegenwoordi ging de regeering daarin niet wenschte Ie volgen, heeft ons veel genoegen gedaan wij juichen de verwerping van dit wetsontwerp ten zeerste toe. Ditontwerp toch was, zooals zeer terecht door de K. C. werd opgemerkt onaannemelijk voor hen die de militaire lasten op de natie reeds zoo zwaar drukkend, niet met nog meer willen verzwa ren; onaannemelijk voor hen, die afschaffing willen 16 I 6 4 4 s I aan onzer na dat zij Zitting van Maandag 19 Juni. De zitting is heden namiddag ten 1 */4 ure ge- .50 Ï5ó ,17 ,68 ,43 Naar aanleiding der gissing dat Piet Paaltjes, zou zijn de schrijver yap het Oera Linda Bok schrijft ds. Fr. Haverschmidt in de Zutph Cour. het volgendeWees zoo goed Mijnheer de Redacteur, en vertel aan uwe lezers dat gij mis geraden hebt. Ik heb het Oera Linda Bók nog I niet eens gelezen; laat staan dat ik het geschre ven heb. Anders, dr. Ottema, heeft mij zelf ge zegd ik mocht willen dat ik knap genoeg was om het te maken. Maar in dit geval zou ik er ook eerlijk voor uitkomen want dr. Ottema is nog een oud Leermeester van pijjen ik houd meer en meer haar stem begint te verheffen, ’t is de geheele wijze waarop hei circum-loculie- kantoor werkt en de wijze waarop in zijne behoeften wordt voorzien, waartegen zich steeds meerdere stemmen doen hooren. Een der hoofdgrieven, is de wijze van samen stelling onzer nationale militie. En dat zeer terecht. Immers, zoo ergens, dan voorzeker heerscht daarin eene plutocratische be voorrechting van den bezitter boven den met-be- zitler, waarvan vooral in dezen geen sprake moest kunnen zijn. Art. 177 der Grondwet zegt wel »het dragen der wapenen tot handhaving der on afhankelijkheid van den Slaat en tot beveiliging van zijn grondgebied blijft, een der eerste plichten van alle ingezetenen” maar: volgens art. 4 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie ustaat het elk vr ij, zijn dienst bij de militie door een ander te doen waarnemen.’’ Een der seerste plichten" wordt eenvoudig uilbestéedde wet staat toe dal. de bezitter zich daarvan vrijkoopt. Tot welke onrechtvaardige verhoudingen dit privilegie aanleiding gaf en op welk eene demorali- seerende wijze het gewerkt heeft op het gehalte van ons leger, is van Ie algemeene bekendheid dan dat het noodig zou zijn, dat wij er hier nog aan be hoefden te herinneren. Genoeg zij het voor’t oogen- blik er op te wijzen hoe in de laatste maanden reeds dqizende stemmen zich hebben doen hooren, die aandrongen op afschaffing van bet privilegie der plaatsvervanging bij de Nationale Militie. Een toegeven aan dat billijk verlangen zou in elk geval dit gunstig gevolg hebben, dat, volgens den geest in de letter der Grondwet, de last van den persoonlijken dienstplicht meer billijk en evenredig zou drukken; dat het gehalte van ons leger, mo reel zoowel als intellectueel, er door zou winnen, en dat voor de leiding, aanvoeringen verzorging der manschappen meer zou gedaan worden dan tot nu toe. En daarmeê zou reeds eene groole verbetering zijn aangebracht in onze levende strijdkrachten. ’I Schijnt echter, dat men aan het circum-locu- Iie-kantoor, zich vastklampende aan tra diliën, Oost-Indisch doof is, en, zich boven eiken goe den raad verheven achtende, meent, dat er genoeg gedaan is voor ons defensie-wezen, als wij ieder jaar maar gretig onze offers brengen aan het danaïden-vaf, door veel geld en veel manschappen voor militaire zaken veil te hebben. van de plaatsvervanging: onaannemelijk ook voor hen dre niet de gelegenheid, om in den militai ren dienst vervangen te worden ingekrompen wenschen te zien zoodat alleen de zeer vermo- genden daarvan gebt uik kunnen maken. Moge de verwerping althans dit praktische re sultaat hebben, dat de oogen van het ministerie van oorlogeindelijk eens opengaan, opdat er einde lijk eens een einde komen aan den slender en sleur, die er aan het miliioenen-verslindend.e, improductie ve circum-lccutie-kantoor steeds heeft geheerscht. Door de 86 leerlingen die in de afgeloopen maand Mei de openbare school te Hoog-Keppel bezochten zijn alleen wegens veldarbeid 507 schooltijden verzuimd. Het Hof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de beide zaken tegen de dienstboden van den heer D Smit Sibinga te Groningen. Het hof heeft aangenomen, dat de dienstboden niet moch ten beschikken over het overgebleven middageten, maar de geringe waarde van het ontvreemde err het goed gedrag van beschuldigden werden als verzachtende omstandigheden aangenomen, de eerste zaak is de keukenmeid veroordeeld lot 1 maand, het kamermeisje tot 14 dagen en moeder van deze laatste tol 6 wekenin de tweede zaak de keukenmeid tot 14 dagen, en de werkster tot 8 dagen gevangenisstraf, te onder gaan in eenzame opsluiting. Telken jare worden van de natie hoogere of fers gevraagd voor ons zoogenaamd defensiewezen De millioenen aan oorlog en marine ten kos te gelegd, zijn in de laatste jaren op schrikba rende wijze toegenomen en nog altijd klimt het budget der respectieve ministers en wordt het .eindcijfer hooger. Niet zonder reden werd dan ook in den ïaat- sten tijd bij herhaling de vraag geopperd of men, door steeds toe te geven aan de altijd klim mende eischen van altjjd onbevredigde vechtmi- msters wier politiek leven in Nederland herinnert aan de bloemen des velds, die heden gezien wor den, om morgen niet meer te bloeien minus hare eenvoudigheid altijd of men, door daar aan voortdurend toe te geven, onze natie geen lasten op de schouders zou leggen, die op den duur zouden blijken ondragelijk te zijn? Die vraag kreeg te meer recht van bestaan sedert de overtuiging meer en meer veld begon te winnen dat in onze huishouding van Staat geen uitgaven meer improductief zijn dan juist die, welke jaarlijks aan het danaïden-vaf, ’t welk »oorbg en marine”heet, worden ten offer gebracht. Juist de specialiteiten immers hebben ons bij herhaling verkondigd.dat ons defensie-wezen in de. plotabelen toestand verkeert, niettegenstaande de millioenen schats daarvoor telken jare daor de natie ten offer gebracht, en diezelfde speciali teiten conlinueeren nog altijd in oneens zijn om trent de wijze waarop die verdedigbaarheid zou kunnen worden verkregen. Is het dus te verwonderen, dat het geloof die verdedigbaarheid bij een groot deel tie er volstrekt niet meer in wilen niet dan met weerzin de telkens zwaarder wordende lasten opbrengt wélke haar daarvoor op de schouders worden gelegd Is hel wonder, dat in den laatsten tijd bij herhaling de wensch werd uitgesproken tof inkrimping, djer uitgaven, ten einde die op meer productieve wijze te kunnen besteden in het belang van ons" voile' Dat dit belang toch gediend zou worden door het gjjopen van oude en 't bouwen van itieuwe. vestingen of forten; hel prijsgeven ot opwerpen van nieuwe verdedigings-liniën; het verkoopenen aankoopen van nieuwe kanonnen en geweren, die morgen weer door nog nieuwere zullen worden vervangen, om daarna weer als onbruikbaar te worden afgekeurd. kan bijna niet in ernst worden beweerd, zelfs niet door de elkaar voortdurend beoorlogende specialitei ten van oorlog, die 't, blijkens hunne vrij stereotype verklaringen, alleen daarin ééns zijn, dat ons de fensie-wezen nog altijd niet is, wat het behoorde te zijn; dat de levende en doode strijdkrachten nog voortdurend veel te wenschen overlaten, dat in één woord al de vroeger daaraan be steedde millioenen slechts weggeworpen geld is, zooals de heden door een nieuwe specialiteit £eëischte, het morgen op nieuw zullen blijken te zyn. Maar ’t is niet enkel die telkens aanwassende millioenen-stroom waartegen de publieke meening Het hoofdbestuur der Vereeniging »VoIksonder- wijs” heelt tot voorzitter bepoemd dr. van Hoorn te Hoorntot secretaris mr. Kerdijk en tot pen ningmeester den heer van Vladeracken beiden te Delft. STATEX-GEMERAAE. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 16 Juni. Bij de kamer zijn heden ingekomen verschil lende ontwerpen, waaronder: tot wering van be smetting door zeeschepen in verband met de wet van 4 December 1873 tot wijziging van enkele bepalingen in de wet op de brievenposterij tot wijziging van art. 38 van de wet op het middel baar onderwijs (toelating van Rijks-Iandbouwscho- len). De beraadslagingen zijn hervat over artikel 1 van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de* nationale militie, bepalende het maximum van het jaarlijksch contingent op 14,000 man, dus eene vermeerdering jaarlijks van 3000 man. Hier op zijn twee amendementen voorgesteld het eerste van den heer llaffinans, om de jaarlijksche vermeerdering slechts 1700 man te doen bedra gen, en het tweede van den heer van Naamen om die jaarlijksche vermeerdering op 2000 man te brengen. De heeren van Baar, Schimmelpenninck van der Oije en Insinger waren voar beide amende menten en voor het Regeeringsartikei. De heer Storm achtte de amendementen on aannemelijk, maar was voor art. 1. De heer de Roo bestreed sterk elke verhoo- ging van het contingent, met het oog op den toe stand van het krijgswezen en de kaders. Hij adviseerde uit volle overtuiging elke verhooging af te stemmen zoolang niet eerst de bestaande gebrekkige toestand zal zijn gereorganiseerd. De heer van der Hoeven heeft sterk den heer de Roo bestreden. In het belang der weerbaar heid, om toch iets te doen, is de voordracht, al of niet geamendeerd, noodzakelijk. De verwer ping z«u alleen ten gevolge hebben val van dit Ministerie, hetgeen in de tegenwoordige omstan digheden door de meerderheid der Kamer en door de natie niet wordt gewrenscht. Andere praclische resultaten heeft de opvolging van het advies van den heer de Roo niet. Na eene breedvoerige verdediging door de mi nisters van oorlog en van binnenlandsche zaken, die eene verwerping van art 1 van het ontwerp ter verantwoording der kamer lieten en aan dat artikel de voorkeur bleven geven boven de beide amendementen was de uitslag der stemmingen aldus hel amendement-Haffmans (de lichting op 12,700 man te bepalen) werd verworpen met 54 tegen 20 stemmen. Het amendemenl-van Naa men (de lichting op 13,000 man Ie bepalen) werd verworpen met 49 tegen 25 stemmen. Art. 1 van het Regeeringsontwerp (de lichting op 14,000 man ’sjaars te bepalen) werd mede ver worpen met 43 tegen 31 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, daartoe door den koning gemachtigd, trok de voordracht in. opepd. De minister van financiën, als tijdelijk voorzitter van den mimsterraad, heeft der kamér medegedeeld, dal, ten gevolge van het votum op Vrijdag jl., de gezamenlijke ministers hun ont slag aan den koning hebben gevraagd. Het heeft Z. M. behaagd de beschikking daarop te verda gen tot na de afdoening der lóopende werkzaam heden. De ministers verklaren zich bereid tot medewerking van de afdoening daarvan. De Voor zitter bedankte den minister voor de gedane me dedeling. Daarna heeft de heer Winlgens voorgesteld om het ontwerp omtrent de coöperatieve veree- nigingen nu niet meer te behandelen. Nadat de minister van justitie de beslissing aan de kamer had overgelalen, is het voorstel met 40 tegen 13 stemmen aangenomen. Insgelijks is besloten, om de conclusie van het rapport over den toestand der koopvaardijvloot nu te laten rusten. Dit werd door den heer Tak voorgesleld na deswege het gevoelen van de regeering te hebben vernomen. Achtereenvolgens zijn al .ie heden aan de orde zijnde ontwerpen van geringen omvang aangeno men, waaronder dat tot onteigening voor de localen der griffie ten behoeve der tweede ka mer met 27 tegen 24 stemmen. Wijders is het ontwerp tot wijziging der begrooting voor Nederlandsch Indië (5 millioen uit de Indische baten voor onze vestingbouw) na dis-cussie op voorstel van den heer van de Putt, aangehou den tot na het ontwerp tot aanvulling der middelen voor 1876 dat er nauw mede samen hangt. Morgen ten 2 ure is het ontwerp tot nadere regeling eener belasting op de bieren en azij- nen aan de orde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1