GEMEENTE E« HET AlUtONDISSEHENT SNEEK, MEEHS- EN ADVERTENTIE-BLAU VOOR HE I a k i8;6 E E N-E N-D ERT1GSTE JAARGANG No. 51. T E R DAO ft J A A R D A G EN. i V E 4 r il t 0 0 I 10 5 7. ‘V SMUK EK 10 t ib ver- B 5 X X E X E A X IS. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoo- het Departement van Justitie. j£ tee- Mr. W. F. SCHOOL IS I. IA T. 1 a 10, nt. op on- ■iov >'a ib 5 60 i.555 7,17 7,68 8,43 9 door 9,15 door 9,31 9 51 door door door 10 14 irj 5 1 ---- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /"1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90 misgeboorte, ontsiert het vat» zelf-aanbiddende ijdel- ADVERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. - Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. k. zijn ingeleverd, verjaard en ver in IA IA 4 t R van Rappard drong speciaal aan een centraal gezag voor de verplichting tot derhoud der dijken. De heeren Begram en van Nispen bestreden echter het denkbeeld tot subsidiëenng der water staatsbesturen. De regeering onthield zich van toezeggingen maar meende dat de provinciale wetgever de aan gewezen macht is om te zorgen voor dijken en waterstaatsbelangen. Al de overige ontwerpen zijn mede aangenomen. Bij het ontwerp tot verlenging van den ter mijn voor de herziening van den aanslag der beetworlelsuikerfabriekanten heeft de Minister van Finanliën namens dien van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de Engelsche Regeering bereid is mede te werken tot eene suikerconferentie te Pa rijs, op dezelfde voorwaarden en grondslagen als het Nederlandsch Gouvernement. gewag gemaakt als van hoofdstuk V van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen door deze onder de aandacht van degenen, die gedurende het jaar 1875, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar gele verd, dat hunne pretentien voor zoover ze niet Het gaat er mede, als met de kattenvalschheid: alle katten zijn valsch behalve die welke ons zelf toebehooren. voor of op den 30 Juni e. moeten worden gehouden voor nietigd, volgens art. 188 der gemeentewet, verband met de wet van 8 Novembe-r 1815 (Staatsblad no. 51). Sneek, 9 Juni 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. Over het verzoek om ontslag van de ministers sprekende, doel de Arnh. Ct. opmerken, dat de politieke toestand van- het oogenblik geen Ver andering van bestuur gedoogt. De oppositie kan misschien voor een paar saizoenen de teugels van ’t bewind in handen houden, maar een blij vend en duurzaam gouvernement kan zij in de tegenwoordige omstandigheden niet vormen. De niel-liberalen moeten dus aan de regeering blij ven. Het votum der Kamer rechtvaardigt overigens, meent het blad, de groote werkelijk of voor gewende gevoeligheid der regeering niet. Het verzoek om ontslag is niet rationeel. Men mag het votum niet opvatten alsof de Kamer gericht is tegen alle vermeerdering onzer levende strijd krachten, en nog minder alsof zij niets voor on ze verdedigbaarheid wenscht te doen. Het ver schil is alleen een verschil in de toepassing van het beginsel der weerbaarmaking. De aanvraag om.ontslag, die op de hartstoch telijke woorden van den minister Heemskerk in de Kamer zijn gevolgd, kan niet ernstig gemeend zijn, maar zij kan zijn een hoogst vijandige, slim beraamde, forsch uitgevoerde manoeuvre tegen de Kamer. Weigert de koning het ontslag, de positie van Kamer en Kabinet wordt onhoudbaar en vreedzaam samenwerken zou onmogelijk wor den. We zouden dan alleen aan het kwaad van een ministerieele crisis ontsnapt zijn om in dat eener Kamerontbinding te vervallen, en ’t is de vraag of de al sterk ondermijnde populariteit der Kamer bestand zou zijn (pgen een stormlooperij met alle oude grieven, reeds lang tegen dat li chaam bestaande, ’t Zou de Kamer wellicht gaap als zoo menigmaal met personen en lichamen ge beurt menige grove fout werd straffeloos be gaan en de enkele maal dal de Kamer niet an ders deed danjielgeen zij gerechtigd waste doen en volgens hare overtuiging doen moest, zal zij door het land als een land ven adelijke Kanjer verloochend en uilgew'orpen worden.” Wij deelen die zwartgallige beschouwing onzer Arnh. zuster nietwij vertrouwen te zeer op den gezonden zin der kiezers, dan dat wij bij eene eventueele kamerontbinding, een reactionai ren uitslag zouden vreeZen. Alleen komt het ons wenschelyk voor, dat in ’t gegeven geval ëene flinke zuivering worde gehouden: de halve! poli tieke geestverwanten en de dwarsdrijvers a tout prix zouden zonder schade verwijderd kunnen worden. De liberale partij zou daarbij zeker winnen. Wij sluiten ons in dezen meer aan bij ’t gevoelen van den correspondent der Zutph. Ct., die het ook hoogst noodig acht dat er weer STATEN-GEMKAAL. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 19 Juni. De kamer heeft heden hare werkzaamheden herval. Ingekomen is eene mededeeling van den heer Coenen dat hij opgehouden heeft lid der Kamer te zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezelfde mededeeling gedaan, als de Minister van Financiën in de Tweede Kamer. De wetsont werpen, van de Tweede Kamer ontvangen, zijn verzonden naar de afdeelingen. I gen Raad, mr. A. A. de Pinto, raadadviseur bij Zitting van Woensdag 21 Juni. De Kamer heeft heden de eèrgisler en gister van de Tweede Kamer ontvangen ontwerpen aan genomen. Tegen morgen zijn acht ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Zitting van Donderdag 22 Juni In de zitting van heden is het zevental tegen heden aan de orde gesteld ontwerpen aangeno men, waaronder dat betreffende de uitoefening der tandheelkunst met 24 tegen 2 stemmen; de overigen, waaronder tot verlenging der termijnen voor de oplevering der werken betreffende de Kanaalmaatschappij, na discussie, en tol ontei gening van de verbinding der Rijn- en Staats spoorwegen te Amsterdam met algemeene stem men. Zaterdag 12 uur worden behandeld: wij ziging der procedure in cassatie, afschaffing van de kerkfabrieken, de oorlog- en vesting-begroo- lingen. Op de vraag, door Belgie aan Frankrijk gedaan, om den dag der samenkomst te Parijs te bepa len, wordt het antwoord nog ingewacht. Morgen zal de voorzitter een voorstel tot rege ling der werkzaamheden doen. Zitting van Donderdag 22 Juni. In de kamer zijn tegen morgen ten elf nre een tiental wetsontwerpen aan de orde gesteld, waaronder tot aanvulling der middelen, voor 1876 uit de Oost-Indische baten, ten behoeve van den vestingbouw. Het bleek uit de korte discussie dat de regeering toegegeven heeft aan het voor stel der commissie van rapporteurs, om in plaats yan-vijf millioen, uit te trekken dezelfde som als op de primitieve vestingbegrooting voorkomt, nl. ƒ2.700,000. MCM-I I—TUI IM I IW VI I, X-,.-r-nrx-a- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter algemeene kennis, dat zy vergunning hebben verleend a aan Hendrikus Oswald en zijne rechtver krijgenden; tot het uitoefenen eener Koperslage rij en Smederij, in hel huis op den hoek van het B.iltusstreekje en den Lemsterstraatweg, ten kadaster bekend Gemeente Sneek, Sectie 0 no. 181, en b aan Cornelis Jochums Bijl en zijne recht verkrijgenden tot het uitoefenen eener Vleesch- houwerij, in het huis op den hoek van het Hoog- end en de Kleinepalen, ten kadaster bekend Ge meente Sneek, Sectie B no. 819 onder voor waarde echter, dat van zonsondergang tot zons opkomst, geen vee hoegenaamd zal mogen wor den geborgen in de tot dat perceel behoorende steeg. i Sneek 23 Juni 1876. J. van DRIESSEN'L. Burgern. S. HAAGSMA ,1 Secretaris. dere van dien aard. Die vieringen zijn tol niets nut en staan de zoo noodige verbroedering der volken in den weg. Het is af te keuren, dat zoo’n feestviering langs officieëlen weg wordt opgewekt. Dit is in strijd met de verdraagzaamheid en het internatio'naal belang. Ik noem zoo iets onverstandig en kleingeestig. Daarom zou ik de gedenkpomp, die te Am sterdam den Dam ontsiert, gaarne afgebroken willen zien. Dat monument, een plein eh is een blijk heid der oprichters. Die gedenkpomp, welke geen water geeft, is een misgeboorte en strekt der hoofdstad nóch tol eer, nóch tot getuigenis van gevoel voor schoonheid of kunstzin. De ijdelheid der oprichters is hier zichtbaar aan alle kanten. Nieuwjaar is voor allen een algemeene ver jaardag; de kerken weergalmen op dien dag van felicitalie-toasten en de straten leveren hel gelol op van gelukweuschende lui, die aan de politie heel veel moeite veroorzaken en aan de schat kist daarenboven geld kosten, alhoewel dit laat ste er vrij wat op verbeterd is; althans in vele plaatsen. Veel feestdrukte werd er voorheen gemaakt met den gouden- en zilveren huwelijksverjaardag, bij welken later gekomen zijn: de diamanten en koperen, welke laatste eigenlijk geen verjaardag kan genoemd worden, wegens het halve jaar. Men zou ook wel na 6'/4 jaar de ijzeren, of na 3% jaar huwelijk, de looden bruiloft kunnen vieren; vooral het laatste, als ’t huwelijk niet best gaat. De plechtstatigste verjaardagen worden gevierd: van lieden, op wiens erfenis men hoopt. Lange aanspraken, rijmende verzen, godsdien stige langlevenswenschen, worden deftig en aan doénlijk opgezegd, wier verborgen irihoud in- tusschen geen andere is dan deze: smaak mij erf genaam en sterf spoedig.” Iedereen weet dit, en toch laat menigeen zich nog foppen. In de oudste tijden vindt men van verjaardagen, zoowel van personen feiten en voorwerpen De oude Romeinen telden den tijd hij de jaardagen van den bouw der stad, dm hun zel- ven eigenlijk niet juist bekend was. De een zegt 754 vóór Christus, de andere 753. De Christenen lellen het jaar bij Christus ge boorte, of, beter, bij zijne besnijdenis, die ge zegd wordt op 1° Januari te hebben plaats ge had of dit nu 1876 jaren geleden is, is niet ze ker. Er zijn er die beweren, dat zulks 31 ja ren vroeger heeft plaats gehad, doch op zoo’n langen lijd beteekent 31 jaar niet vee). Soms worden verjaardagen gevierd, die hate lijk zija voor de volken, zooals de slag bij Wa terloo, de Septemberfeesten in Belgie en vele an- De ijdelheid speelt een groote rol in alles en hij die haar weel te exploiteeren, heeft groote kans op welslagen Soms gaat ijdelheid zoover dat de lijder er aan een zelfmoord begaat, zooals onlangs in ons land is gedaan door een meervoudig millionair die zich verdronk omdat hem zeker eerepostje ontgaan was, dal hij had willen hebben. Was Salomo, die zoo hevig tegen de ijdelheid uit voer, niet zelf een ijdelheidsmodel De lieden die veel met verjaring ophebben kunnen verdeeld worden in twee klassen 1°. zij, die gaarne hun eigen verjaardag, 2°. zij, die liever dien van een ander vieren. Door een sterk vergrootglas bekeken zijn de eersten ijdelen de laatsfen tafelschuimersklap- loopers of hoe dit volkje meer moge heeten. Met deze zedelijke ziekte zijn geheele familiën behebt; zij is erfelijk even als adeldom en ring. Voor kinderen is de verjaardag een groot ge not. Doorgaans mogen zij dan van school blij ven, op zijn Zondags gekleed gaan en kameraadjes bij iteh te spelen hebben. Voorheen werd zoo’n feest besloten met de vertodning van Chinesche schimmen door een ouderen broeder, neef of huisvriend. Of deze soort van avond-poppenkast-spel op kleine schaal, nog bestaat, is mij niet bekend. Het had zijne aangename zijde even als de mooie strik om den arm met een koek er in; doch aan alle lofzangen komt een eindzoo ook aan dit opstel. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 20 Juni. Bij de Kamer is heden ingekomen het wets ontwerp toi verandering van de grondscheiding van gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland. Het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de belasting op het bier en de azijn is met algemeene stemmen aangenomen. Morgen om 2 uur is een viertal ontwerpen waaronder dat tot verhooging van der Staatsbegrooling voor 1876 (organisatie den waterstaat), aan de orde. Zitting van Woensdag 21 Juni. De Kamer heeft heden het wetsontwerp fot ver.hcoging van hoofdstuk V der Staal sbegrooting voor 1876 met algemeene. stemmen aangenomen, na eenige discussie over den toestand van het dijkwezen naar aanleiding van de jongste door braken. De heer 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1