rm NIEUWS- EN AOVERTENTIE-BIAO VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1876 No. 52. E E N-E N-D E R T I G S C 28 J UN I. WOENSDAG >3 Ni. en >1 •en i SMI. hilt 01 K t\ 1 J 85 P» >4 Datums. B 1 X VEV LA VD. De Hoogleeraar Wynne te Utrecht opende de •A X 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. der Heim te licht sprake kunnen zijn en bÖ o 10 12 13 14 15 17 19 20 21 22 ge- be- /s i I pr- et- k M. nü i ft oe zü te an en or de en •n, en in. en iet ne an •il- mi id, en van de voormalige Koemarkt, in orde Uren. Nam. 2-5 2—4 2-*4 2—4 2—4 1— 3 2- 4 2—4 2—4 2—4 De wijziging, door den Minister van Justitie in art. 48 van het tarief van gerechtskosten in strafzaken gemaakt, luidt als volgt »Aan getuigen, die zich verder dan twee kilo meters builen hunne woonplaats, of, in het ge val bedoeld bij art. 3 buiten hunne verblijfplaats of tijdelijke ligplaats moeten begeven, wordt,-in dien zij het verlangen, voor iederen kilometer af stand op de heen- en op de terugreis afgelegd, eene schadeloosstelling voor reiskosten toegeschat van ƒ0.05. Boven die vergoeding voor reiskos ten wordt toegeschal de vergoeding voor tijdver zuim, bepaald in art. 24.” Deze wijziging is Woensdag door de Tweede Kamer goedgekeurd met 49 tegen 3 stemmen. 5 60 >.556 7,17 7,58 8,43 9.- door 9,16 door 9,31 9 51 door door door 10 14 rj 5 8 Juli Voorm. 10—12 '*♦0—12 9-12 9—12 9—i 2 9—12 10—12 9 12 9-12 9—12 9—12 Het Vaderland, de ministerieele crisis bespre kende, is van oordeel dat de tijd voor de libera len om de hand aan 'l roer te slaan nog niet gekomen is. Het ministerie-Heemskerk moet op zijn post blijven. Met het oog op het nietige van de zaak die tot het vragen om ontslag leidde Uit - 8TATEN*CEltiERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaterdag 24 Juni. De Kamer heeft het ontwerp tot wijziging van het civiel-cassalieproces aangenomen met 18 te gen 2 stemmen (Villers de Pité en Cremers,) dat tot intrekking van het decreet van 1809 omtrent de kerkfabrieken met 25 tegen 4 stemmen, na vrij uitvoerige discussiëntegen waren de heeren Villers, Hengst, Beerenbroek en Michiels van Kes- senioh. Hel budget van Oorlog, in verband met de vestingwet, gaf mede aanleiding lot discussie, waarbij werd gewezen op den abnormalen toe stand, dat men eene definitieve begroeting tegen over een demissionnair Minister heeft te voteeren.' Lichtelijk kon zijn opvolger daardoor worden be lemmerd. Anderen hadden bezwaar tegen het eindcijfer, zonder behoorlijke organisatie der strijd kracht. De Minister geloofde niet, dat zijn op volger verbonden zou zijnhij heeft niets nieuws in deze begrooting opgenomen. Ten slotte is de vestingbegrooting aangenomen met 21 legen 6 en het Oorlogsbudget met 18 tegen 9 stem- Aangaande de plannen tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, deelt de Prov. 0. en Z<v. Crt. het volgende mede: Na dat ten vorigen jare door de wetgevende macht een som was toegestaan tot het instellen van een nader onderzoek naar den bodem van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, had. dit onder zoek plaats door den civiel-Ingenieur J. P. Havelaar, kameraar van den Lekdijk Bovendamsdoor mid del van boringen in den bodem der Zuiderzee, ter aanvulling van de indertijd door de hh. Stieltjes en Beijerinck verrichtte boringen. Deze boringen hadden plaats in den zomer van 1875 door middel van de opzettelijk daartoe ingerichte stoomboot Overijssel, en daarbij werden een dui zendtal monsters van verschillende lagen van den Zuiderzee-bodem verkregen. Sedert zijn deze monsters grond, naar wij vernemen, aan een scheikundig onderzoek naar hun waarde voor den landbouw onderworpen door den hoogleer aar aan de academie te Leiden, dr. Van Beinme- len, en heeft er verder nog een onderzoek plaats gehad over den invloed van de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee op den ge zondheidstoestand der aangrenzende gewesten door de Koninklijke Academie van Wetenschap pen te Amsterdam. Het rapport van drie leden der gemelde academie, benoemd tot voorlichting der academie aangaande dit punt, de hh. I. van Geuns, J. Zeeman en T. Blace is gedrukt in de Verslagen en Mededeelingen, afdeeling Na tuurkunde, 2e reeks, deel X. In hoeverre thans de zaak bij de regeering tot rijpheid is gekomen, en in hoeverre spoedig de uitvoering te wachten is van de zoo alierwe- ge toegejuichte zinsnede in ’s Konings troonre de van 1874, waarbij de hoofdgedachte van het werk der droogmaking van staatswege hare uit drukking vond, is ons met bekend. Laat ons den wensch mogen uiten, dat de ministerieele crisis, waarin wij thans verkeeren, geen nieuwe aanleiding tot vertraging van een werk zal ge ven, dat zoo tot vermeerderden bloei van onzen landbouw, handel en onze scheepvaart zal strek ken, en waaraan door het optreden van het mi- nisterie-Heemskerk zoo’n krachtigen, allerwege op hoogen prijs gestelden stoot werd gegeven. Ter correctioneele zitting van de rechtbank te Haailem werd in de vorige week de zaak behan deld tegen A. Smit en W. M. van der Pas tot voor weinige maanden, de eerste brigadier-titulair, de tweede brigadier-majoor-titulair van de lijks- veldwacht te Velsenthans beklaagd van in het begin van September 1875 geld te hebben aan genomen om zich te onthouden van het verbali- seeren tegen twee schippers die bij de kermis te Velsen den 4en September verwondingen en beleedigingen hebben toegebracht aan den eer sten beklaagde, waarbij deze zijn sabel had moe ten trekken. De beklaagden ontkenden alle schuld. Het O. M. requireerde, daar er geene verzachten de omstandigheden waren te vinden, tegen no 1 l'/2 jaar en tegen no. 2 (den verleider) 2 jaar cellulaire gevarfgenis bovendien tegen elk van beiden 100 boete of 7 dagen gevangenis en ontzetting voor 8 .jaren van alle burgerschaps rechten. De uitspraak van het vonnis is bepaald op 29 Juni aanslaande. Woensdag is met eenige feestelijkheid het 25- jarig bestaan gevierd van sNederlandsch Mettray.” BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan eene uilnoodiging van den IJker der malen en gewichten te Leeuwar den, d d. 24 Juni 1*76, brengen ter kennis van de ingezetenenda*/ voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden ge vaceerd, in een der localen Tusschenschoo), op de Oude als volgt: Dagen. Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Dat de onjuist bevondene gewichten, alleen op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke be- van taling van een vastgesteld loon, ten bate ’s Rijks kas worden gejusteerd dat de ter herijk aangeboden maten en wichten, om te kunnen worden onderzocht, hoorlijk schoon en droog moeten zyn dat dit jaar geene andere droogmaten aan den herijk onderworpen zijn, dan de tonvormige ma ten, welke verleden jaar niet konden herijkt worden en dat dit jaar geen herijk of stempeling van weegwei ktuigen plaats heeft. Sneek, 27 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. komt de vraag op of de weinig belangrijke con- tingents-quaestie ook expresselijk tot een cause célébre is gemaakt om ernstige nederlagen op beginselen te otitloopen. Eerst als Heemskerk een ernstige nederlaag leed bij de schoolwel, als de belastingplannen van van bevonden werden, dan zou er van ontslag, maar nu niet. Het artikel wordt met de volgende opmerking besloten »Zij die gelooven, haasten niet. Juist omdat wij geloof hebben in de liberale zaak, ver langen wij met naar hel gezagmaar naar den strijd. Wij hopen, dat onze geestverwanten zich niet door de gunstige omstandigheden van het oogenbiik zullen laten verleiden om weder achter de groene tafel plaats te nemen voordat onze tegenpartij tot de erkentenis zal zijn gebracht ons program is veroordeeld. Dan maar ook niet vroeger zal de lijd zijn aangebroken om de natie te toonen, dat de liberale beginselen nog even groote regeerkracht bezitten als in Thorbec- ke’s besten tijd.” Volgens het Dagblad zal in de eerste dagen althans geen beslissing in de crisis worden geno men. Z. M. komt eerst 4 Juli van 'tLoo terug, en de directeur van ’t kabinet des Konings heeft een verlof van acht dagen verkregen. In een schrijven uit Den Haag in de Amst. Ct. wordt mede de de wenscheiijkheid betoogd van ’t aanblijven van ’t ministerie. Wanneer ik in aanmerking neem ten eerste dat de heer Heemskerk nog de grootsche taak te vervullen heeft van zijn plan tot vreedzame verovering eener nieuwe provincie voor Nederland de droogmaking pan een deel der Zuiderzee bij de Stalen-Generaal aanhangig te makendat zij ne schutlenjwet reeds in het stadium verkeert om spoedig de Tweede Kamer te kunnen berei ken; dat hij nog zoovele gewichtige onderwei pen heeft voorbereid, die zeer zeker bij zijn aftreden groote schade zouden lijden als ik in aan merking neemten tweede de verbazende ont wikkeling van werkkracht van den minister Van Lijnden, reeds gebleken en .waarvan binnenkort zeer zeker nog nader blijken zal'; en als ik dan, ten derde, let op het feit, dat verschillende liberale afgevaardigden, die tegen artikel 1 der militiewet hebben gestemd', aan de regeering de bepaalde verzekering hebben gegeven, dat bij hen geen zweem van een politiek votum bestond als ik dit alles in aanmerking neem, dan is de beslissing door Z. M. te nemen, niet moeilijk. Het Hand, heeft mede de bevestiging verno men van de groote mate van eensgezindheid die onder de leden der liberale partij bestaat een feit, waardoor de groote hinderpaal tegen het optreden van een liberaal 'kabinet uit den weg is gertfimd. Dat het blad zich ever deze uitkomst verheugt, behoeft niet verzekerd te worden, ’t Zou echter ten zeerste af te keuren zijn, als mannen uit de liberale richting op nieuw het bewind aanvaard den, zonder zich vooraf verzekerd te hebben van de geneigdheid der verschillende fracljes tot een heid van handelen en het voorafgaand overleg omtrent de belangrijkste vraagstukken. In dien geest is evenwel een en ander voorbereid als althans de inlichtingen van ’t Hand, juist zijn en de verkregeu uitkomsten geven hoop op wel slagen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen door deze onder de aandacht van degenen, die gedurende het jaar 1875, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar gele verd, dat hunne pretentien voor zoover ze niet vóór of op den 30 Juni e.k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en ver nietigd, volgens art. 188 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51). Sneek, 9 Juni 1876. r Bij koninklijk besluit is benoemd tot commis saris van politie te Bolsward, de heer Modder man, thans inspecteur van poiilie te Groningen. men, zijnde de hh.Cremers, Karsten, Schot, Smidt, Geertsema, van Swinderen, Storck, van Akerlaken en Villers de Pité Zitting van Maandag 26 Juni. De kamer heeft alle heden aan de orde ge stelde wetsontwerpen, waarvan slechts enkele tot eenige opmerkingen aanleiding hebben gegeven met algemeene stemmen aangenomen. De minis ter van financiën heeft bij het ontwerp der beet- wortelfabrieken te kennen gegeven, dat het ant woord van Fankrijk omtrent de bepaling eener bijeenkomst nog niet is ontvangen Over de kwes tie tot afschaffing van den accijns in verband tot een aequivalent zou de kamer het natuurlijk vin den dat de minister nu niet zich zou verklaren. Hij wenschte alleen te zeggen, dat men niet uit het oog moet verhezen, dat men te doen heeft met tweeërlei industrie, de ééne welke in ver band staat tot onzeoverzeesche bezittingen, groot handel en scheepvaart, met alles wat daarmede in verband staat en de andere, die pas sedert eenige jaren ontstaan is en exceptionele bescher ming genoot, in strijd met het beginsel onzer wetgeving. Dë kamer is uileengegaan. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 23 Juni. De elf wetsontwerpen, door de Kamer nog on der de loopende zaken gerangschikt, zijn alle heden afgehandeld en meerendeels met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Kolo niën heeft de hoop uitgedrukt op een goeden uitslag van den oorlog met Atsjin. De toestand is niet zoo ongunstig als wel 'eens wordt voor gesteld zelfs in vergelijking met het vorig jaar is hij gunstiger. Hij bracht hulde aan het Ned. Indische leger en meende dat de Kamer en de Natie vertrouwen mogen stellen in de energie van den landvoogd in Indie, die ongetwijfeld den oorlog met kracht zal ten einde brengen. De heer Fabius dacht niet zoo gunstig over den toestand en hoopte spoedig een einde te zien aan deze ramp en ellende voor Indie en Neder land. Wil men hoop op beëindiging dezer zaak koesteren, dan moet er een man opstaan, die niet veel schrijft of praat of uitstelt, maar handelt en doortast. De vergadering is, na in comité de huishoude lijke raming te hebben afgedaan, uiteengegaan. Onze lezers herinneren zich den moord, den 14 Feb. 11. te Ruinen gepleegd op Willem Eising, die ’s avonds laat buitenshuis werd geroepen en door een pistoolschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij is overleden, zonder dat men den dader heeft kunnen opsporen. Naar wij vernemen heeft de justitie, die eenige aanwijzing schijnt te hebben gekregen, zich Vrijdag 11. weder naar Ruinen begeven en aldaar den vermoedelijken dader in hechtenis genomen. Hij moet reeds naar hier zijn overgebracht. 4ss. Crt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1