fiMNTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RUAD VOOR DE i fc No. 53. 1876 E E N-E N-D ERTIGSTE J Ji. Een politiek praatje. io. 6. S M i k l it CO tAN iet I A. Jrb .00 Datums. eene daarop volgende ka- van ge- be- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco ƒ1.90. n, en an 22 en ob Oa st- ra. 10 12 13 14 15 17 19 20 21 22 as, jr- te an n., en. in- les te hf rd 132 n. ƒ8 8 4 30, ADVLRTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacbl. 1 5, van de voormalige Koemarkt, in orde - Voorns. 10—12 10—12 9-12 9-12 9—i 2 9-12 10—12 9-12 9-12 9-12 9—12 8 Juli Uren. Nam. 2-5. 2—4. 2—4. 2—4. 2—4. 1— 3. 2- 4. 2—4. 2—4. 2-4. A M. uni, 4 HET GEMEENTEBESTUUR van Sneek, ge- volg gevende aan de uitnoodiging gedaan bij be- sluiten van heeren Gedeputeerde Stater, van voelen er nog een lans voor te breken «Ik erken heel gaarne, dat onze politieke toe stand in den laatsten tijd verre van gezond is dat verdeeldheid in eigen boezem eenerzijds, en partij gedrijf en oppositie-zucht anderzijds, de tot standkoming van veel goeds hebben verhinderd of tegengehouden; ik wil u zelfs toestemmen, dat de schuld der tegenwoordige malaise voor een groot deel te wijten is aan onze eigene richting op politiek gebied, maar ik kan u niet toege ven, dat de deugdelijkheid van ons parlementair stelsel daarmeè eenigszins zou veroordeeld zijn en dat eene intrigeerende minderheid daaruit bij voortduring aanleiding zou mogen vindenom een plaats in te nemen die haar blijkbaar niet toekomt, vooral niet als zij gelijk in casn beginselloos schipperende en laverende, zelfs ha re halve vrienden van zich vervreemddeomdat zij deze geen concessies genoeg kón doen. Dat noem ik in elk geval een onhoudbare, ongezonde, immoreele tcestand, vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin de parasitische politiek gevaarlijk kan worden. Meer dan ooit loch staan thans de par tijen scherp tegenover elkaar. Gelyk bijna over al elders zoo trachten ook bij ons te lande de kerkelijke partijen hun invloed te doen gelden in den Slaat en zoeken zij onze nieuwere staats instellingen te ondermijnen teneinde daarvoor zoo mogelijk hun gezag in de plaats te stellen. Wat hun elders bijv, in België ook al ten gevolge verdeeldheid onder de liberalen ge lukte zou ook hier ten slotte eens kunnen ge lukken, en dat zou een allernoodlottigste ramp zijn voor het vrijzinnig Nederland. Er doen zich in den laatsten tijd verschijnselen voor, die ons tol ern stig nadenken en tot waakzaamheid moeten aanspo ren. Meer dan ooit is het daarom noodig, dat wij onze vrienden van onze vijanden leeren scheiden, dal we op zuiver terrein komen en weten wat we aan elkaar hebben. En zoudt ge nu denken, dat onze politieke dampkring gezuiverd zou kun nen worden docr eene reconstructie van hel te. genwoordig kabinet en mer-ontbinding ««Volstrekt niet! Maar dat is ook niet door mij beweerd Ik heb slechts mijn vrees te kennen willen geven voor iets wat mijns inziens zeer gebeur- hjk was juist omdat wij, tengevolge de mis slagen der liberalen, op ’t oogenblk te rekenen hebben met een parasitische politiek, die niet ge woon is spoedig hel veld te ruimen en die wél gewoon is kracht te puiten uit de misslagen van anderen. Men weet zeer goed, dat ons volk weinig politiseert, maar dat het practisch genoeg is te vragen: «wat geeft het?” Reeds voor eenige dagen vroeg het hoofdocgaan der ultra montane» hier te lande: «Wat heeft het liberalis me gegeven 7” En bet antwoord luidde: «zwak heid, beginselloosheid, impopulariteit”... en nog veel andere Jeelijke dingen meer. Nu weet ik wel, dat het van die zijde van verregaande onbe schaamdheid en ondankbaarheid getuigt, het li beralisme op zoo’n wijze te signaleeren, en dat het moeite kost zijne verontwaardiging te bedwin gen als men zich daarbij de cynische woorden te binnen brengt, door een der woordvoerders dier Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Dat de onjuist bevondene gewichten, alleen op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke be taling van een vastgesteld loon, ten bate ’s Rijks kas worden gejusteerd dat de ter herijk aangeboden maten en wichten, om te kunnen worden onderzocht, hoorlijk schoon en droog moeten zijn; dat dit jaar geene andere droogmaten aan den herijk onderworpen zijn, dan de tonvormige ma ten, welke verleden jaar niet konden herijkt worden en dat dit jaar geen herijk of stempeling van weeg werktuigen plaats heeft. Sneek, 27 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSENL. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. «Ook wat nieuws betreffende de politieke crisis?” «Voor zoover mij bekend, niet. De verschil lende lijstjes, die door onderscheidene «welinge lichte” bladen aan hunne lezers werden opgedischt en die daarin nog altijd in vermeerderde editie de rondte doen, zult ge zeker, even als ik, gele zen en schouderophalend de revue hebben laten passeeren. Eene enkele lezing omtrent de ver moedelijke oplossing der bestaande crisis, is mij echter niet zoo onwaarschijnlijk vóórgekomen, nl. deze: dal het den heer Heemskerk, even als vroe ger, ook nu met zijn aanvraag om ontslag geen ernst was, daar hij geenszins het plan heeft heen te gaan. Volgens die lezing zou dan ook het con servatieve kabinet worden gerestaureerd en Heems kerk, hoogst waarschijnlijk met verandering van portefeuille men spreekt van die van Justitie 6 60 6,564 7,17 7,58 N 8,43 9 - door 9,16 door 9,34 951 door door door 10 14 nj 5 daarin op nieuw zitting nemen.” «Dus nieuwe lappen op een oud kleed, dat reeds voorlang was afgedragen «Dat wil zeggen?” «De «conservatieve” rok wordt immers door bijna niemand meer gedragenhij werd in de politiek door alle partijen reeds als onbruikbaar teruggedrongen en is zelfs een rariteit gewor den in onze volksvertegenwoordiging. En hij zou thansnog zelfs opgelapt bij voortduring het kleed moeten zijn, waarin de regeering zich steekt «Wat zal ik u zeggen? Ik erken het conservatisme leefde sedert langen tijd nog slechts van genadebrokken, maar zoolang het een leider heeft van de capaciteiten van een Heems kerk, die, «gekleed” is in eiken frak, zoolang is het niet dood en voorspel ik het zelfs nog een taai leven vooral als het zuil leven en regee- ren wat ik, met het verleden van onzen pre mier voor oogen, volstrekt niet betwijfel.” «Dat willen blijven leven voor een oogenblik toegegeven, zoudt ge dan nog meenen, dat thans, zelfs bij een Heemskerk, de moed zou bestaan de proef te hernieuwen met onze tegenwoordige Kamer «Ik vreesja 1 Er blijft immers in het ui terste geval altijd nog een huismiddeltje over, dat «kamerontbinding” heet.” «Kamerontbinding Maar dat zou immers tot niets leiden dan tot wat onnoodige agitatie, tot wat beroering der politieke hartstochten geduren de de verkiezingsdagen, die zich zeker weer zou den kenmerken door de delicate en humane wij ze waarop de politieke strijd wederzijds gevoerd werd om na al die onnoodige druktes tot geen ander resultaat te leiden, dan dat de kie zers dezelfde mannen naar ’s lands vergaderzaal terugzonden «Wel mooglijk maar volstrekt niet zeker i ’t Blijft in zoo’n geval altijd een soort politieke kansrekening, die gemakkehjk weer eens beproefd kan worden. Slaagt men d w. t. wordt het liberalisme bij de stembus geslagen en tot min derheid in de Kamer gereduceerd dan zit met een enkelen coup de main het conservalief- clericale ministerie voor ’t eerst vast in den za del. Slaagt men niet welnu, dan is er nog niets verloren. Het getal" nederlagen zal slechts met één zijn vermeerderd ziedaar alles.” »’t Komt mij voor, dat ge thans wel wat heel losjes over de raak heenloopt. Op zoo’n manier zou immers van de politiek een soort dobbel spel worden gemaakt, en mij dunkt toch, dat de politieke moraliteit verbiedt ««Och kom! praat me niet van politieke moraliteit I Niets dan een fraze mijnheer. «Politiek” en «moraliteit” laten zich in den regel niet vereeni- gen. ’I Is ook hier weer slechts het schoonklin kende woord, dat als passe-partout gebezigd wordt door elke partij en clique, meestal om er heel wat leelijks achter te verbergen. ’I Is de fraaie eti quette, waarmee men burgers en boeren lokt om zijn elixer als ’t echte te verkoopen. In de poliliek zoo beweert men vaak is al les geoorloofd, en men is dan ook doorgaans niet te consciëntieus om het voorbeeld bij de les te te geven. Je hebt zelf zoo even reeds met een enkel woord gezinspeeld op de wijze waarop de politieke strijd gedurende de verkiezingsdagen meestal gevoerd wordt en welke middelen zoo- al gebezigd worden om aan den candidaat zijner richting de overwinning te bezorgen. En al er ken ik nu ook gaarne, dat daarin wel eenige verbetering is gekomen dat de strijd in den laatsten tijd bv. minder personeel was toch wordt hij tusschen de partijen onderling nog maar a| te vaak op weinig moreele wijze gevoerd. Ik wil nu nog niet eens spreken van het wapen der verdachtmaking, ’t welk wederzijds vaak met zoo veel bedrevenheid wordt gehanteerd, maar wensch hier alleen te wijzen op monsterverbonden die onderling gesloten worden tusschen de meest he terogene bestanddeelen, en de machinatièn, wel ke gebezigd worden om een stem of wal voor den candidaat zijner partij te winnen. En daarna Eilieve, hoe ging het maar al te vaak in 's lands vergaderzaalwaar de belangen des volks door de 80 uitverkorenen behartigd moeten worden? Werd daar steeds aan ons volk het voorbeeld gegeven van politieke moraliteit Of voerden ook daar niet vaak partij-gedrijf, cli- quegeest en porteleuille-jacht dert boventoon Gaan ook daar niet veelal«Partijen en personen vóór de zaken Een Turkscbe wip omhoog omlaagomhoog zooals koningin Louise leert in «Vorstenschool.” Moest men zich r.iet honderde malen ergeren over de wijze waarop de nationale tijd ver- babbeld en verknutseld werd, door hen, die ge roepen zijn tot iels anders dan nietsdoen en die toch niets tot stand brengen Ik vraag u jn gemoede: wat is er in de laatste jaren bij ons op wetgevend gebied tot stand gekomen Waar zijn de rijpe vruchten die door ons volk in de laatste jaren geoogst zijn van het stoppelveld der parlementaire oratorie, van het tournooiveld der parlij-machinatiën en combinaties Moet ge mij niet toestemmen dat als de deugdelijkheid van ons parlementair stelsel moest bewezen wor den uit de schrale onrijpe oogst der laatste ja ren geen van ons beiden veel lust zou ge- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan eene uitnoodiging van den IJker der maten en gewichten te Leeuwar den, d.d. 24 Juni 1876, brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden ge vaceerd, in een der localen Tusschenscbool, op de Oude als volgt: Dagen. partij in Frankrijk den liberalen toegevoegd: «Wan neer gij aan ’t roer staat, vragen wij van u de vrijheid, omdat dat uw beginsel ishebben wij de macht in handen, dan weigeren wij haar u, omdat dat ons beginsel is,” maar wat als eene lage in sinuatie klinkt in den mond van zoo’n kerkelijk- politieken kladschilder, kon, uit andere beweeg redenen natuurlijk, ook eens door polilieke geest verwanten worden gezegd, die met een practi- schen blik den toestand der laatste jaren hebben gadegeslagen. En nu vrees ik juist, dat daarop wel eens gespeculeerd kon worden, en dal dadr- op de politieke kansrekening wel eens kon wor den gebouwd. Van harte hoop ik eehler, dat mijne be schouwing te pessimistisch is. Niets zou mij aangenamer zijn, dan spoedig te verne men, dal de tegenwoordige crisis een meer ge- gewenschte oplossing gevonden heeft; dat aan de liberalen de gelegenheid gegeven is, te bewijzen, dat er thans werkelijk éénheid van streven en samenwerking bij hen bestaatdat zij met krachtige hand de teugels van het bewind hebben aanvaard, en onderling, de oude veeten en grieven vergetende, met jeugdigen ijver’ sa menwerken aan het welzijn van ons vaderland.’ «Ziedaar nu juist wat ook ik zou wenschen. Dat komt ook mij voor de beste en meest zui vere oplossing te zijn der tegenwoordige crisis.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1