HERWEEN BETARROWSSEMTSOEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HE 1 21 No. 55. 1876 E E N-E N-D E R T 1 !N. I 4 I 16 4 4 4 4 S.VKKK K NT. :hje us =3 Datums. Dagen. 10 BIA W EX LA X W. B IT I T E N I. A X OVERZICHT. 21 22 00. 1g, ch- ele smt *»g 14 15 17 00, io .50 Nam. 2-5 2—4 2—4 2-4 2—4 1— 3 2- 4 2—4 2—4 2-4 rd en m. '15 Oa ■ru iste i. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot subsliluut- griffier bij de arrondissement-rechlbank te Sneek, mr. 0. F. Wiercx van Rhijn, thans griffier bij het kantongerecht te Cortgene. ADV ER TENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. 4 1 3% A M. li. 8 Zo 8 De bekende zaak tusschen de Banholters en de inwoners van Mheer in Limburg zal naar De Tijd verneemt, voor hel hof van ’s Hertogenbosch komen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Zekere v. L. wachtmeester in garnizoen te ’s Gravenhage heeft Zaterdag avond Ie Haarlem een schot gelost op een vrouw, met wie hij vroe ger verkeering bad. De vrouw werd in de rech terzijde verwond. De man is in arrest. Zaterdag Maandag Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag Zaterdag 8 Juli Een bij het Depart, van Kol. ontvangen tele gram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indie d.d. 25 Juni j.l. bevat het treurig bericht dat het stoomschip »Luilenant-Generaal Kroesen”, van de N. I. stoomvaartmaatschappij, op reis van Atjeh via Padang naar Batavia, bij Poeloe Lagoendi in straat Sunda is vergaan en dat van de 300 op varenden nog geen 70 zijn gered. Van de bij deze ramp omgekomenen worden genoemd de majoor Boom, de kapiteins Thieme, Welters, Lu blink, Weddink en Roozenraad, de hoofdingenieur Pet, de vroegere chef van het hydrographisch bu reau Edeling, de luitenant der mariniers Anh, de agent der Javasche bank Nagtglas Versteeg, de weduwe Boschmeester Weghake en mejuffrouw Leicester. 5.50 >,554 7,17 7,58 8,43 r 9— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 0 14 5 De oplossing der crisis is, als het Hand, goed is ingelicht, nog geen stap gevorderd en wel om dat de eerste stappen nog moeten gedaan worden. Overhaasting moet bij zulk een uitnemend lands belang vermeden worden schrijft hel blad de beslissing over hel ontslag van een ministerie en de keuze van nieuwe raadslieden behoort tot de gewichtige besluiten, die het hoofd van den staat geroepen kan worden te nemen. Maar elke week vertraging geeft een belemmering voor den dienst van het volgende jaar. De ministers die wen- schen heen te gaan, houden zich natuurlijk alleen bezig met het loopende werk en voorzieningen die geen uitstel lijden of aan vaste termijnen ge bonden zijn zij zijn verplicht hun opvolgers zoo weinig mogelijk voor faits accomplis te plaat sen. Maar op hen rust dan ook de verantwoor delijkheid, zoolang zij nog aan hel bestuur zijn ’s lands belangen zoo goed mogelijk te behartigen en te waken dal de gedeeltelijke regeeringloos- heid die een crisis altijd medebrengt niet lan ger dure dan strikt noodig is. Naar men ons mededeelt, is het bericht, zegt de Ass. Crt., dat een slapend kind te Brunsting zou zijn gestikt, doordien een adder in de geopende mond gekropen en vervolgens in de keel ge schoten zou zijn, gebleken geheel onwaar te zijn, gelijk wij reeds vermoedden, ofschoon het ge rucht daarvan te Beilen en in de naburige plaat sen wel heeft rondgeloopen. Z. M. de koning groothertog heeft den door ve len in ons land zoo gewaardeerden letierkundige benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De vijand trachtte herhaaldelijk onzen post Be- koelzuid te bekruipen, doch te vergeefs. Een aanval op onze versterking te Kwalla-Gi’hen werd afgeslagen zonder verlies aan onze zijde. Eene patrouille van drie militairen die twee bannelingen van Olehleh naar Lampager geleid de werd overvallen en vermoord. De hoofden van Lamtengah in de VI Moekim op wie de verdenking rustte dat zij met den vijand heulden, zijn gearresteerd. De radja van Pasei kwam den 14 Juni met den assistent-resident de Scheemaker te Atjeh, om zijne opwachting aan den bevelhebber te maken. De heer W. J. van Zeggelen heeft het gouden jubilé herdacht zijner verbinding aan de firma Gebr. Giunta d’Albani te ’s Gravenhage. Hem werd door de gezellen een sierlijke eerebokaal overhandigd, voorzien van inscription en attributen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken aan de belangheb benden bekend, dat de Commissie uit het plaat selijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier op Woens dag den 12 Juli aanstaande, des voormiddags ten 11% ure, tot onderzoek van alle reclames, l door de “ingeschrevene en geloothebbende perso- Men leest in de Arnhemsche Crt. In den Haag loopt nu weder een gerucht dal de Ministers zouden aftreden maar het Kabi net zou aanblijven. Van dit raadsel zou de op lossing wezen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aftrad optrad als Minister van Justitie. De Minister van Justitie toch zou aftreden, maar belast worden met de portefeuille van Binnen landsche Zaken. De Minister van Koloniën zou zijne portefeuille nederleggen en die van het de- partem. van Buitenlandsche Zaken aanvaarden. Als Minister van Koloniën werd een voormalig hooggeplaatst lid der rechterlijke macht in Indie genoemd. Op die wijze, door van portefeuilles te verwis selen, kunnen een zevental heeren een zeergroot aantal Ministeriën formeren. Volgens de leer der permutatie eu combinatie kunnen zij het tot 5000 brengen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaarmarkt, op welke geene bedelaars rijfelaarshazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koekglas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dinsdag den 8 Augustus 1876, des morgens 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 18 Augustus daaraanvolgende des morgens acht uur, en dat vóór den 20 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald «DAT NIEMAND EENE TENT, KRAAM OF IETS DERGELIJKS, OP DEN VOOR DEN OPENBAREN DIENST BESTEMDEN GROND MAG OPSLAAN, DAN OP AANWIJ ZING van den Marktmeester en na voldoening VAN HET MARKTGELD.” Sneek den 7 Juli 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. nen van dit jaar, en door de reeds vroeger in- gelijfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij nummerverwisseling voor anderen, verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, gee ne redenen tot vrijstelling te hebben en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, en niet vallen in de termen van art. 3 der wet, van den 11 April 1827, sub letter a, b, c. 1 en m van art. 4 bij de Schutterij zullen worden ingelijfd; blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen let vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En, opdat zulks kome ter kennis van een ie der, wien het aangaat, zal deze worden afgekon- digd zooals gebruikelijk is. Sneek, 7 Juli 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. De doodendans is in ’t Oosten op nieuw be gonnen. Het kanon is aan ’t.woord, en zal zeer zeker in ’t hoogste ressort uitspraak moeten doen tusschen Turkije eener- en Servië en Mon tenegro anderzijds. Of neen de thans uit gebroken oorlog kan een veel wijderen omvang krijgen g nog geheel afgescheiden van de po litieke verwikkelingen tusschen de Europesche grootmachten, welke daarvan het gevolg zou den kunnen zijn hij kan zich uitbreiden tot over het geheele Oosten hij kan krijgen, of zooals de Temps beweert hij draagt misschien reeds thans tegelijkertijd het karakter van een godsdienstoorlog en een oorlog der rassen. De Serviërs en Montenegrijnen aldus redeneert het genoemde blad gaan een kruistocht tegen de Turken beginnen de Christelijke kerk van hel Oosten doet een aanval op den Islam. Wan- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan eene uilnoodiging van den IJker der malen en gewichten te Leeuwar den, d.d. 24 Juni 1876, brengen ter kennis van de ingezetenendat, voor den herijk der malen en gewichten, in deze gemeente zal worden ge vaceerd, in een der localen van de voormalige Tusschenschool, op de Oude Koemarkt, in orde als volgt: Wijken. Bij het Dep. van Koloniën zijn twee telegram men van den Gouv.Generaal van Ned. Indie ont vangen, inhoudende de navolgende tijdingen uit Atjeh De naar Pedir gezonden bezettingstroepen wer den bij hunne aankomst aldaar (4 Juni) door den radja en de hoofden goed ontvangen en be gonnen dadelijk met het oprichlen eener verster king. Na eenige dagen nam de bevolKing eene vijandige houding aan en verwondde twee mili tairen. Daarom werd den lOden Juni nog eene Europesche compagnie ter versterking der bezet ting uit Aljeh gezonden. Sedert is echter alles naar wensch gegaan; de bevolking hield zich rus tig en de radja en hoofden bleven welgezind. In Atjeh heeft men op nieuw te kampen ge had met regen, zwaren wind en overstrooming, waardoor veel schade is veroorzaakt. Nagenoeg overal heeft het land onder water gestaan, ook bij het nieuwe hospitaal te Pantey Perak; Kotta Radjah bleef evenwel vrij. Volgens de laatste berichten was het water weder gezakt en waren alle versterkingen daarvan bevrijd. Het weder was zeer warm en droog geworden. De gezond heidstoestand, die eenigen tijd ongunstig was geweest, begon te verbeteren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der gebouwen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam poging tot inbraak gepleegd Een persoon die zich in de tuinen had laten opsluiten heeft ge tracht zich door het breken van een glasruit, toe gang te verschaffen tot het Japansche museum waar zoovele kostbaarheden zijn uitgestald. Hij had echter niet gerekend op den waker die in dat gebouw verblijf houdt, en werd onmiddellijk door dezen beambte in de kraag gepakt en aan de politie overgeleverd. De dader is naar de cel verw’ezen. SNEEK, 7 Juli. Als een merkwaardig bewijs hoezeer de lust tot het ontvangen van gymnastiek-onderwijs toe neemt en vroegere vooroordeelen beginnen te verdwijnen kan dienen dat op de school voor kosteloos onderwijs alhier van waar met 1 Juli 3 meisjes gratis konden geplaatst worden op de Gymnastiekschoolzich niet minder dan 33 aspi ranten hebben aangeboden. Schoon er geen va catures zijn voor jongens was toch de gelegen heid tot aangifte ook voor dezen opengesteld met het gevolg dat hiervan door 45 is gebruik ge maakt. Deze leerlingen behooren tot die klassen der school, waaruit vroeger niet anders dan met veel moeite ’t maximum van 10 jongens en 10 meisjes kon worden verkregen. Al de aangege- venen hadden de toestemming der ouders. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 8 Juli 1876 ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken en goedgekeurde raadsbesluiten. 3. Benoeming van Stemopnemers voor de ver kiezing van twee Raadsleden op Maandag 17 Juli a. s. 4. Idem van een Lid der Commissie tot on derzoek van de rekeningen over 1875, in plaats van Mr. C. W. A. baron van Haersolte. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van ’t nieuw benoemd Lid van den Raad Mr. L. Reilsma. 6. Rapport der Commissie tot onderzoek der Rekening en Veranlw. van het Old Burger Wees huis over 1875. 7. Aanbieding der vaststelling van een Con- cept-Programma der lessen aan de Hoogere Bur gerschool, voor den Cursus 1876/77. 8. Request van J. J. Rooda alhier om sub sidie voor de jaarlijksche Harddraverij. 9. Af- en overschrijvingen op de Gemeente- begrooling. 10. Voorstel aangaande de Hoogëndster Wa terpoort. Uren. Voorm. 10—12 10-12 9—12 9-12 9—12 9—12 10—12 9-12 9-12 9—12 9-12 Dat de onjuist bevondene gewichten, alleen op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke be taling van een vastgesteld loon, ten bate van ’s Rijks kas worden gejusteerd; dat de ter herijk aangeboden malen en ge wichten, om te kunnen worden onderzocht, be- - hoorlijk schoon en droog moeten zijn dat dit jaar geene andere drooginaten aan den herijk onderworpen zijn, dan de tonvormige ma ten, welke verleden jaar niet konden herijkt worden en dat dit jaar geen herijk of stempeling van weegwerkt uigen plaats heeft. Sneek, 27 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. ‘iiuuihilutiidÏL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1