GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE No. 56 is; 6 E E N-E N-D E R, T I G 8 T E N G WOENSDAG 12 JULI. E E R. J ril- 32 I 1 1EEKER A A I 3 ske O a IH 5 i: y L A M). Mr. W. F. SCHOOR. aan ont- al t- len len aar Ive vel ijn. ,85 len bij :n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. een van enz. eene len er- M. li. 8 10 B 1 B 10 8 6 4 I I I ADVERTENTIËN van 1 tot-4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. v. obs ne- jke ier- 23 1st. 5.60 ,55i M7 \58 3,43 - 9. ioor 9,15 loor 9,34 9 51 door door door 0 14 5 Ook hierin ben ik het oneens met Hierony mus van Alphen, dat eer »een handvol nietig slijk'' is. Wie toch geen eer meer heeft, staat buiten de maatschappij. Eer verkiert den De Tijd heeft weder een hoofdartikel over het Ministerie en de Crisis en laat daarin zien dat de eenigsftins anti-Ministerieeie kleur, die hij on langs aannam, wat is verscholen. Hij is wezenlijk benauwd voor een liberaal Ministerie en daarvan wil hij de speelbal niet we zen. Een nu optredend liberaal Ministerie meent de Tijd zou al spoedig verplicht zijn de Ka mer te ontbinden. Daar hel Blad ook verzekert, dat velen de oo- gen moeten opengaan zou het, dunkt ons voor eene ontbinding weinig vrees behoeven te koesten. De Staats. Cour, bevat de statuten van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond. Het verbond heeft ten doel a. eendracht aan te kweeken en verbroedering te bewerken tus- schen de leden van dit lichaam en die tevens te onderhoudenb. langs ordelijke en wettige wegen alles aan te wenden wal strekken kan tol ver heffing van den werkmansstand in zedelijke waar de, zijn stoffelijke welvaart, staatsburgerlijke rech ten en gelijkheid en maatschappelijke vrijheid c. de middelen op te sporen om den arbeid, als een der hoofdbronnen van 's menschen bestaan te beschermen en te verheffen, opdat zijne be oefenaren hunne wettige plaats in de maatschappij kunnen erlangen. Batstra en Hendrik Wielinga, die op den 21 Juli e.k. 's morgens 9'/4 uur, aan hel Spoorweg Sta tion te Leeuwarden present moeien zijn. 3°. Van het le Regement Infanterie: Lubbert Meijer en Petrus Srnit, die op den 31 Juli e.k. 's morgens 9 uur, voor de Kavallerie-stallen le Leeuwarden moeien present zijn; voorts: Petrus Dekker, Rinnert van der Wal, Ulbe Feikema, Wijbe Johannes Meijer, Maicus Velleman, Minne Smit, Lucas van der Schaaf, Albertus Etdé, Ma thijs Ringnalda, Willem Kuiper, Willebrordus Bos, Marinus Leeninga, Jan Bloksma, Marien Hellinga, Pieter Hofstra, Klaas Hoekstra, Anne de Jong, Christoffel Janzen, Jocobus van Balen, Heerke Spoelstra, Arjen de Leeuw, Johannes Mul ler, Klaas Giliams, Sidonius Ringnalda, Sjoerd Schoonhoven, Hijlke Jorritsma en Johannes Boeijin- ga, welke op den 31 Juli e.k. voor 4 uur des namiddags in de Kazerne te Leeuwarden moe ten zijn. 4°. Van het 8e Regement Infanterie: Corne lls van der Weij, Otto van der Heide, Willem Koelman en Jouke Post, welke op den 31 Juli e k. des morgens 8 uur, voor het Spoorweg Sta tion te Wolvega moeten present zijn, om naar hunne garnizoenen te vertrekken. Aan de verlofgangers wordt herinnerd, dat, in dien zij aan deze oproeping niet voldoen, met hen zal worden gehandeld overeenkomstig art. 245 der wet op de Nationale Militie. Sneek den 11 Juli 1876. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. burger; slijk, al is 't maar een handvol, ontsiert hem, die er mede beklad is. Hieronymus, of liever de Duitsche schrij ver, wiens werk hij in het Nederlandsch heeft over gezet, heeft met eer waarschijnlijk sgeld” be doeld. Zoo hoorde ik eens iemand antwoorden op de beleedigingdat hij opgehouden had, een man van eer te zijn, met: «hier zit mijn eer”, daar bij op de zak van zijn pantalon slaande, in wel ke hoorbaar eene welgevulde beurs was. Nu, hij was rijk, de ander arm! Eene definitie van eer te geven is even moei lijk, als te bepalen, wat schoon is. Het komt bij eer veel aan op de tijden, de gewoonten en vooral op de zeden, terwijl ook de betrekking, welke men bekleed*., in deze van grooten invloed is. De oorspronkelijke bewoners van Amerika, —-thans nagenoeg verdwenen,stelden er hooge eer in, een groot aantal ronde stukken van het hoofvel van menschen (scalpen) te bezitten, die zij eigenhandig hadden afgesneden. Wij noemen zulk een bedrijf afschuwelijk, doch de krijgsman van professie wel te onderschei den van dien door lotingsdwang oordeelt wei nig anders dan die halfwilde Amerikanen, als hij er zich een eer van maakt, in den oorlog een groot aantal medemenschen het leven nomen of ze verminkt te hebben. Hem wacht eer, maar de particulier, die het zelfde doet, gaat voor lange jaren of levenslang naar hel tuchthuis. De een schiet of steekt een onbekende dood, omdat zijn vak hem dat opleglde -ander een bekende, uit wraak- of hebzucht. Ziefdaar het eenig onderscheid Een goed doel, op eerlijke wijze le bereiken, slrekt tot eer, doch evenmin kan van het eerste en tweede eene bepaling gegeven worden als van het laatste. Wie zijn plicht goed vervult, slaat doorgaans in eere, dcch niet altijd, bijv, de voormalige scherprechters stonden in oneer, en toch waren ze noodig. Het is eervol, met goed gevolg een examen af te leggen, en toch hangt dit veel af van omstan digheden niet altijd zijn zij, die afgewezen wor den, onbekwaam. Gunst, wangunst, kennis van den examinator en zijne wijze van onderzoeken, zijn van grooten invloed. In China wordl de afgewezene met rottingsla gen op den rug of de voetzoolen gestraft; bij ons geschiedt dat wel niet, maar er is toch al tijd eeuige oneer aan verbonden, als de candi- daat zijn doe) niet bereikt. Die gewoonte keur ik af, zij is niet goed. telooze verzamelingen. Om geen Nederlanders lol vijanden le krijgen, haal ik staaltjes uit Engeland aan. Zekere geestelijke in Leicestershire overleden in 1776, liet na 50 jassen en overrokken 200 paar kousen, 100 paar laarsen, 400 paar schoe nen, 80 pruiken (hij droeg er nooit een), 80 rij tuigen, 50 zadels, 30 kruiwagens, 60 paarden, 50 honden, 200 spaden en houweelen, 250 scheer messen en zooveel wandelstokken, dat een uit drager er 192 voor gaf. Die man stelde in deze dwaasheid zijne eer. Hel bezit van fraaie dieren schilderstukken meubels enz. rekent menigeen zich tot eer. Mei boekerijen gaat het vaak even zoo, allhans wanneer de eigenaar er geen gebruik van maakt, iets wat volstrekt geen zeldzaamheid is. Eer zoeken in eerepostjes is, m. i., even dwaas als het jagen naar eereleekens. De laatsten beteekenen over het algemeen wei nig of niets uitgezonderd de Militaire Willems orde;afgescheiden altoos van het onmenschelijke, dat in oorlogvoeren ligtde medailles van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen die voor het maken en kweeken van de beste producten en dergelijkedoch het getal is niet groot. Hier rijst de vraag of hel uitschrijven van prijsvragen aan de hoogescholen nuttig dan wel nadeelig is Mijns inziens moest dat niet geschieden de wetenschap wordt er niet door gediend en de geregelde studie der beantwoorders er door be nadeeld. Op practise!) gebied zooals bij de nijverheid de bouwkunde in haren geheelen om vang, en al wat dienen kan om de productie te verbeteren te vermeerderen of gernakkelijk le maken is 't iets anders. Ik moet nog aanstippen dat het geven van prijzen op bijna alle lagere- en latijnsche scholen is afgeschaft op de middelbare nooit bestaan heeft, terwijl het op de hoogere nog bestaat. Eer kan zelden blijken uit de uiterlijke teeke- nen er van gegeven, 't zij uit het bekleeden van een eervol ambt, eene verdiening, belooning, of andere eerbewijzing noch uil eerbewijzingen, in welken vorm ook. Dat alléén strekt tot eer, wat de mensch mensch doel zijn in de hoogste beteekenis hel woord. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. De Burgemeester van de gemeente Sneek, maakt door deze aan de belanghebbenden bekend: dat op den Staat, gevoegd bij het besluit van den heer Commissaris des Konings van den 30 Juni 1876, 2e afd., no. 504, (Provinciaal blad no. 71), houdende oproeping in werkelijken dienst van verlofgangers der Nationale Militie, van de lich tingen 1873 en 1874, onder anderen voorkomen: 1°. Van het Regement Grenadiers en Jageis: Jan Wielinga, Pieter de Haan, Hendrik Jaasma en Klaas de Boer, die op den 18 Juli e k. ’s morgens 9 uur aan hel Spoorwegstation te Leeuwarden moeten present zijn. 2°. Van hel Regement Veld-ArtiilerieKlaas Op de kermis te Harlingen is een wassenbeel denspel dat een paar tableaux uithing, tafereelen uit de dagen der inkwisitie verloonende. Hieraan ergerden zich sommigen en de pastoor verzocht den burgemeester, om die stukken te doen weg nemen. De burgemeester verklaarde in deze niet te kunnen lusschenbeide komen, maar gaf den verzoeker den raad den man door geld te be wegen gezegde tableaux te verwijderen. En zoo is 't geschied. De inkwisitie is voor f 10 opge rold. Velen stellen er eer in, uit te munten in s;e- len, zooals het kaarten, schaken, dammen, bil jarten, kegelen, kolven, kaatsen enz.anderen weer in veel eten en drinkeneene vreemde eer, voorwaar, zich aan te stellen als een varken. Zonderling is de eer, die hel grootste gedeel te der menschen stelt in het op de borst mogen dragen van een gekleurd lintje, met of zonder een stukje metaal er aan, hun door een vorst geschonken. Zelfs hoogst bekwame en verlichte mannen achten zich met eene ridderorde vereerd. Zooals wij onlangs lazen, heeft de heer Regout» te Maastricht, 13000 voor zoo’n kruisje met een lintje betaald In Limburg zijn er mèer, die tegen betaling gedecoreerd zijn, doch vbor minderen prijs dan genoemden heer. Opmerkelijk is het, dh zoo weinig Nederland- sche verdienstelijke kooplieden industrieëlen en artisten met de Nederlandsche ridderorde begif tigd zijn, terwijl legio van notarissen, burgemees ters, predikanten beleeuwd zijn, welke doorgaans geen andere verdiensten hebben dan dat ze een groot aantal jaren hun vak hebben uitgeoe fend als daarin allhans verdienste gelegen is. Nadeelig voor de gezondheid, dikwijls doodelijk, is de eer welke de meeste schaatsrijders er in stellen om het snelst vooruit le komen op het ijs. In Friesland is dit een voorname bron van ziekten der ademhalingswerkluigen welke zoo’n treurig verloop hebben en ongeneeslijk zijn. Ijdelheid is de oorsprong zoowel van deze als van de vorige eer. Menige gastvrouw viert den teugel bot aan haar streven naar eerin het «uithalen.” Niet alleen dat zij groote verscheidenheid van spijzen en dranken opzet, maar de aanwezige hoeveel heid van de eersten is ook veelal vier vijf en meermalen te groot. Ik herinner mij van een dergelijke ontvangst iels, dat niet onvermakelijk is. Zekere oude juffrouw zat aan de speeltafel waar gereedgemaakte boterhammen voor 't ge mak der gasten werden rondgediend. Daar zij nog al van iels en vooral van verscheidenheid hield, had zij eens een kijkje in de provisie genomen om te zien wat er zoo al was. Zij had waargenomen dat er boterhammen wa ren met versche garnalen gerookte zalm ge rookte long, ansjovis; kortom: twaalf verscheiden heden. Zij kon geen keus doen, want zij hield van al les evenveel en wilde er geene overslaan maar o góden 1 een dozijn boterhammen dat was haar te veel. Zij vond er echter een middel op en nam van iedere soort een derde gedeelte. Deze soort van eer komt niet uit dezelfde bron voort; dan eens is de oorzaak gulheid, dan weer ijdelheid. De eerdie velen trachten te behalen door te pronkenis altijd een gevolg hunner ijdelheid. Soms is zekere manie de bron van het zoe ken van eer. Deze openbaart zich bijv, in bet aanleggen van nut- 'os- ;en. d., nd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1