1 liEMEEi\TE E\ IIET AKROMIISSEIIEM SXEEK. NIEUWS- EN AIIOTENTIE-M VOOR DE No. 58. I8;6 SN. 7a 4 4. 4 7.0 1 a- SiEEKE BIVXE M. IMI. 4 MB Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ma, van door wordt. uli. er- v. fa ser tra ob, te kus van jtze At- te >0 a te van ikje •ies, :nd. jr. or p. Wj u- te te A. ie le 'U- oft K. !P- A M. ili. 7, 6 7.6 /.O ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 12 8,25 onver en zich Volgens het Utrechtsch Dagblad zou het Mi nisterie aldus saamgesteld zijn Heemskerk. Bin- nenlandsche Zaken; van Gollslein, buitenlandsche Zaken; Kip, Marine; Jacob, Koloniën; van Kuik, Finantien; van Lijnden, Justitie. De Minister van Oorlog is nog te zoeken. Een ander blad noemt graafSchimmelpenninck als Minister van Finantiën. 5.50 6,5 36 7,17 7,58 8,43 9— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 10 14 PO 5 6 Eet de Noord-Amerikaansche colorada-kever de aardappels op of verwoest hij althans de aardap pelvelden Die kever zelve eet bijna niets maar hij legt eieren op T aardappelloofuit die eieren ontwik kelen zich larven en deze verslinden het loof. De heer Gerdes vreest dat men op de komst van die tor bedacht moet zijn en zou het een vreeselijke geesel voor hel gansche volk achten als zij, hier komende, niet alleen het groeien van de aardappels onmogelijk maakte, maar ook epi- demiën deed ontstaan door het wegrotten der aardappelslengels. Daarom moest de Regeering door eene juiste teekening in kleuren de tor door ’t geheele Land op de scholenin de koloniën en gestichten be kend maken en last geven het dier waar ’t ge vonden wordt te dooden. van vrije seholen, mede onderhouden, vergroot Volgens de Arnh. Cour, zou de heer de Klerck zich hebben laten overreden om de portefeuille van Oorlog weder te aanvaarden. De heer van Lijnden, wiens gezichtsorgaan ern stig is aangedaan, maakt bezwaar langer Minis ter te blijven. Ook de heer de Willebois wensch heen te gaan. De heer A. Breunissen Troost, lid van het be stuur der vereeniging van gasfabrikanten geeft in de Nederl. Industrieel eenige toelichting van de bekende deballotage van de heeren mr. J. H van Roijen en dr. H. F. Kuyper. Bij de oprichting der vereeniging werd, na ge animeerde discussie in beginsel besloten ook andere personen dan directeuren van gasfabrie ken tot buitengewone leden aan te nemen, wan neer van de op een vergadering aanwezige leden zich daarvoor verklaarden. In 1874 en 1875 werden de voorgeslelde buitengewone le- Uit ’s Ilage meldt men, dat de Regeeringsont- vverpen nopens de droogmaking van de Zuider zee en het Lager onderwijs in gereedheid gebracht zijn. De Gron. Couranten zijn van officieuse zijde in staat gesteld mede te deelen, dat de opening van den aansluitingsspoorweg Nieuwe Schans Ihrhove voorloopig bepaald is met den aanvang van den winterdienst op den 15den October e.k Naar men verneemt, is dezer dagen door den heer Landreau te Brussel bij de Regeering aan vraag gedaan om in het laatst der maand Augus tus of in het begin van September te ’s Hage in de Maliebaan op te stijgen met vijf ballons tege lijk. Vier ballons, de werelddeelen voorstellen de, zijn kruislings aan den hoofdballon «Europa” verbonden, waaraan hel schuitje hangt voor den luchtreiziger. Men leest in het N. v. d. D. Hing de heer Bredius onlangs een treurig tafereel op van den toestand van ’t openbaar onderwijs in Noord-Bra- bant, ook op de Veluwe zijn scholen, die onder den invloed staan van ’t klerikalisme, al is ’t dan ook niet van het R. K Daarbij komt, dat on derscheidene hoofdonderwijzers een zeer treurige opvatting hebben van T woord «neutraal.” Er zijn er, die vóór of bij ’t einde van den school tijd hunne niet protestanlsche leerlingen wegzen den en met de overblijvenden een hoofdstuk uit den Bijbel lezen. Is dat de ware neutraliteit? En behalve dat, tot welke onpaedagogische han delingen dit Bijbellezen aanleiding geven kan blijkt hieruit, dal een der hierbedoelde hoofdon derwijzers zijn leerlingen er op heeft afgericht dat ze, zóó er een autoriteit in school komt, op hunne Bijbels gaan zitten, ten einde deze zoo doende onzichtbaar te maken.” «Dal de zoogenaamde neutraliteit op de Velu we eenigszins vrij wordt opgevat, is een sints lang bekend feit, zegt het U. D. Minder juist evenwel schijnt hetdat die opvatting een uitvloeisel is van clericalen invloed zij is een middel om 0- verheersching van den clericalen invloed tegen te gaan. Op die wijze bevredigt men nl., ten spijt der warme voorstanders van de conlessio- In haar slot-arlikel over het restitutie- stelsel zegt de Standaard, dat tegen het in pering van krachten. Financieel is dit voor de gemeente onverschillig. Hoe grooter verdeeld heid, hoe minder uitkeering. Deze omstandigheid dwingt de verschillende fracties feitelijk om el kaar te verstaan over ondergeschikte punten. 2°. De kosten. Als langzamerhand de school in de allereerste plaats door haar gebruikers wordt betaald, zal op den duur de gemeente, even als bij armenzorg, slechts daar te hulp komen, waar werkelijk gebrek is aan de noodige kracht. 3°. De onverdraagzaamheid. Deze zal niet toenemen wanneer aan de onderdrukte partij volkomen recht wordt gedaan. Thans staat de bijzondere bijna altijd vijandig tegenover de openbare school. De verhouding tusschen de openbare en de van overheidswege gesubsidieerde school zal 4°. dit veranderen, om dat de bijzondere school niet «christelijk natio naal” behoeft te zijn, maar haar reden van be staan aan allerlei maatschappelijke behoeften, o.a. bekrompenheid van lokaal, onvoldoend onderwijs enz., kan ontleenen. 5°. De richting der open bare school. De Standaard meent dat die moet zijn, wat men thans neutraal noemt. Doch zij ziet niet in, waarom zij, zoo de gemeente het anders wil, geen godsdienstige kleur zou mogen hebben. De dissentieerende minderheid heeft natuurlijk recht in eigen behoefte te voorzien6° Verhouding tusschen scholen en kerkgenootschap pen. Ook deze wordt beter dan thans. Maakt men de school van de kerk afhankelijk, dan ver plaatst men den strijd en bevredigt hen niet, die buiten de kerk staan. Waar kerk en school echter werkelijk één zijn, is in het vrije school stelsel aansluiting volkomen uitvoerbaar. Men vreest de overmacht der kerkgenootschappen maar waarom, zoo ieder zich afscheiden kan en met meeningsgenooten een nieuwe school kan oprichten Bovendien, de Stand, is tot liquidatie bereid, hetzij de Staat de fondsen voor predikan ten bestemd, voor scholen, onverschillig van welke richting, bezige of tusschen de thans in de kerk beslaande verdeele. In Roomsche gemeenten zal de gemeenteschool bepaald Roomsch worden. Wat nood. Thans is geen macht in staat te beletten, dat de ge meenteraden enkel hen benoemen, die de gees telijkheid goedkeurt, noch dat de zoo benoemden, zij het slechts door zwijgen, de geestelijkheid ontzien. Het restitutie-steisel hangt den Hoom- schen gemeentebesturen, een «ditmaal heilzaam werkend” Damocles’ zwaard, boven het hoofd. Hoe minder het bestuur de minderheden ontziet hoe meer het gevaar de gemeente te Te Kopenhagen in Noorwegen werd dezer da gen een tentoonstelling geopend alleen van kaas en wel alleen van soorten tot uit voer geschikt Door zeven en zestig zuivel-bereiders werd naar de uitgeloofde prijzen gedongen. De Friesche Maatschappij van Landbouw zond eene commissie naar bovengenoemde stad met opdracht om te rapporteeren over ’t geen zij ge zien en gehoerd had. De kaas-bereiding in ons Land laat te wer.- schen over ’t leven blijven der vrije school voornamelijk het geldelijk bezwaar bestaat. Niets belet echter het heffen van belastingen ten behoeve der school, en het hoofdbezwaar kan worden weggenomen, wanneer de bijdragen, tot het in stand houden der particuliere school benoodigd, verminderd worden met hetgeen de gemeente voor dezelfde scholieren zou hebben uitgegeven, zoo zij die zorg had op zich genomen. Bestaat er vrees dat het peil van het onderwijs verlaagd wordt, men houde het heft in handen. Men late aan elke gemeente het recht, haar scholen zóó in te richten, als haar bestuur het goed vindt, en de bevoegdheid, waar geen goede school is, er een op te richten. Uit de penningen voor aller onderwijs en opvoeding opgebracht, worde allereerst betaald wat voor die school noodig is. Maar ’t overige worde uitge- neele scholen, de orthodoxe lieden van de Ve luwe met de openbare school Hel zitten op de bijbels is, zoo ’t niet enkel str ekt als illustratie een, voor zoover ons bekend is, uieuw feil.” den zonder tegenkanting aangenomen en dadelijk toegelafen. Vóórdat ditmaal te Deventer gestemd werd, bracht een der leden het beginsel op nieuw ter sprake. Dit kwam den president vlak voor een stemming minder gepast voor, waar om hij de discussie afsneed, ’t geen wellicht aan leiding gaf dat door eenige leden, die na de op richting waren toegelreden, nu tegen de toelating werd gestemd, terwijl anderen zich builen stem ming hielden. Hierdoor werd de vereischte meer derheid van der aanwezige leden niet ver kregen. De uitslag voor het bestuur geheel wacht, voor hen die voorgesteld waren reeds te Deventer bevonden, alsmede voor dege nen die hen hadden voorgesteld, hoogst onaan genaam en krenkend maakte op de meeste aanwezigen een pijnlijken indruk. Uit (de terugroeping van den directeur der Zwolsche gasfabriek bleek dat de gascommissie de handelwijze der vereeniging afkeurde. Terstond na de ballotage werd het artikel over de ballotage besproken en in de tweede bijeen komst met algemeene stemmen deze motie aan genomen «De vergadering, overtuigd dat de on gelukkigs redactie van art. 6 der wet van de vereeniging de oorzaak is van het gevallen be sluit van gisteren ten opzichte der voorgestelde buitengewone leden, betreurt dat besluit en gaat over tot de orde van den dag.” Hoewel, zegt de heer Troost, de zaak hierme de niet ongedaan is gemaakt, blijkt er toch uit, dat hier bij de deballotage aan een misverstand moet worden gedacht van een kleine minderheid die zich later bij de meerderheid aansloot. school noodig is. Maar ’t overige worde uitge keerd aan hen, die zelf de handen uit de mouw staken. Wil men bij de wet voorschrij ven, dat een gesubsidieerde school minstens zoo veel vakken, schooluren, onderwijzers, ruimte moet hebben, goed, maar men wil zich niet onderwerpen aan allerlei particuliere inzichten van den heer Moens, of den heer Kei dijk, of eenig ander dilettant. Wat men voorts voor geen uitkeering in geld wil prijsgeven, is de keuze van de boeken en de onderwijzers. Dit wil de heer Farncombe Sanders voor den Staat, behou den. In het voorstel om de vrije scholen te ontbinden, de kinderen naar de gemeenteschool te zenden en op bepaalde uren door een predi kant, door een keikeraad door welken viaagt de Standaard aan te wijzen, godsdienstig onderricht te laten geven, in dit voorstel ligt geen wezenlijke tegemoetkoming der grieven. De Stand, heeft ten slotte nog eenige beden kingen van practischen aard1°. De versnip- De besmeitelijke longziekte onder het rundvee in deze provincie, is in de maand Juni jl. weder sterk verminderd. Er kwamen in T geheel niet meer dan 24 gevallen voor, in Haskeiland, Hen- naarderadeel, Idaarderadeel, Workum en IJlst ie der 1, Doniawerstal 2 Wonseradeel en Wijm- britseradeel ieder 4, Baarderadeel 7. Gedure - de de eerste zes maanden van 1876 was 1 et ge heele getal gevallen 325, tegen 857 over het zelfde tijdvak in 1875, en brak de ziekte uit op 23 stallen, tegen 72 in 1875. SN EEK 18 Juli. Slechts 144 van de 470 op de lijst voorko mende kiesgerechtigden hebben bij de stemming op gisteren ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad alhier, van hun stemrecht ge bruik gemaakt. De uitslag is als volgt Ter voorziening in de vacature-ten Gate (geel stembriefje) werd gekozen de heer H. Pijtter- sen Tz. met 109 stemmen, legen 15 op den heer H. S. de Vries 9 briefjes waren in blanco en 1 van onwaarde. Overigen verdeeld. Voor de vacalure-van Beijma (blauw stembrief je) werd gekozen de beer F. H. Kok met 111 stemmen, tegen 18 op den heer H. S. de Vries. Zes briefjes waren in blanco ingeleverd, en de overigen op onderscheidene personen verdeeld. Bij de ingezetenen dezer gemeente gaat een adres aan den Gemeenteraad ter teeke.iing rond, lot behoud van de Hoogëndster Waterpoort,, die gelijk men weel met gedeeltelijke amotie wordt bedreigd. Het adres moet reeds vele handteekeningén tellen. De heer G. J. Hennink, gemeente architect alhier, is in gelijke betrekking te Hoorn benoemd, op een jaarwedde van ƒ1700. Naar wij vernemenis de heer N. Meijer hulponderwijzer aan de Stads Tusschenschool al- hier, benoemd tol secondant aan het instituut van den heer G. Petersen te Dokkum en zulks op een salaris van 500 boven de gewone verple- I ging. In een artikel van de Tijd over de afschaffing van het decreet van 1809 wordt eens zonder omwegen en in duidelijKe termen verklaard wat onder de vrijheid der Kerk verstaan moet wor den Wie ontkent dat niet een ieder «en in het bijzonder de Staat en elk zijner onderdeelen” onderworpen zijn aan de verplichtingen welke de Kerk oplegtberooft de Kerk van al hare rechten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan de uitnoodiging ge daan bij hel besluit van heeren Gedeputeerde Stalen van Friesland, van den 29 Juni 1876, no. 70 (Prov. blad no. 72)brengt ter kennis van de ingezetenen dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voorde prijs van 10 cent,afdrukken verkrijgbaar zijn van Prov. blad no. 73, inhoudendehet re glement op de botervaten in de provincie Fries land. Sneek, 18 Juli 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1