GEffiNTONW ARRONDISSEMENT SNEEL. - EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 3 KI NIEIMS No. 59. 18; 6 T E R D J t I O W 'ï,l e v a )O ik. en i r EH S E M AXih M. i. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten tie Stad franco ƒ1.90. Men schrijft uit Oud Hensden, 15 Juli zwaar i i onderricht dat wel van den volk 0 d e e 5.50 ,55ó M7 1,58 3,43 9.— loor 9,15 loor 9,34 9 51 door door door 0 14 r> 5 10 'i o /.O 7a 2 8 10 1 en i. 16 )a 10, e i. e ï- s- ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Geilt?» voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Naar men verneemt zullen de commissiên, die in verschillende deelen des Rijks door de ambte naren zijn gekozen, om voor de zaak der wedu wen- en weezen-pensioenen werkzaam te zijn, den 28sten Augustus te Utrecht bijeenkomen, teneinde de statuten voor een vereeniging vast te stellen. De schaakspeler Zuketort heeft te Rotterdam in 3J/2 uur van 27 partijen, die tegelijkertijd voor het bord door hem gespeeld werden, er 23 gewonnen. Van de overige vier werden er twee remise gespeeld. Blijkens den staat van het lager onderwijs over 1874 in het Regeeringsverslag voorkomende blijkt, dat men in ons land in 1874 telde 2666 openbare scholen, waarvan 2207 voor gewoon en 459 voor meer uitgebreid lager onderwijs 136 gesubsidieerde bijzondere scholen waarvan 26 voor gewoon en 110 voor meer uitgebreid lager onderwijs 982 niel gesubsidieerde bijzondere scholen, waarvan 422 voor gewoon en 560 voor meer uitgebreid lager onderwijs. Wat het onderwijzend personeel betreft, bij al le lagere scholen te zamen telde men in 1874 3304 hoofdonderwijzers 3962 hulponderwijzers 1873 mannelijke kweekelingen 445 hoofdonder wijzeressen 1571 hulponderwijzeressen en 561 vrouwelijke kweekelingen. Bij vergelijking met 1873, telde men 11 hoofd onderwijzers minder, 123 hulponderwijzers meer, 36 mannelijke kweekelingen meer, 4 hoofd- 88 Een I hulponderwijzeressen en 11 vrouwelijke kweeke- verlies trof heden in den vroegen morgen I lingen meer. In de fabriek van de heer L. S. de Leeuw Zn. te Amsterdam is Zaterdag avond een he vige brand, door de brandweer gelukkig spoedig bedwongen, veroorzaakt door een dertienjarigen jongen, die wegens plichtverzuim beboet, uit wraak de fabriek in brand slak. Te rekenen van 1 Augustus zullen naam- of zoogenaamde visite-kaartjes weder op den voet van gedrukte stukken ter verzending met de post worden toegelaten. haling-, 28 zang-, 14 gymnastiek-, 20 leekenon- derwijs, 55 onderricht in vrouwelijke handwer ken, 246 volksleesbibliolheken, 65 volksvoorle zingen, 153 spaarbanken, 6 spaarkassen, 20 hulp of beleenbanken; 76 personen ontvingen als merk waardige voorbeelden van buitengewone plichts betrachting eene zilveren medalje. Volgens het jaarboek voor 18741875 telt de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen 16,645 leden, 38 inrichtingen van voorbereidend-, 23 her in het eerste nommer van de Liberaal, week blad onder hoofdredactie van mr. P. Brooshooft, komt onder de rubriek «Distels” het volgende voor »Een vochtige woning. Onze geliefde Vorste lijke familie heeft een nieuw paleis betrokken. Ds. van Toorenbergen uit Groningen deelde op het Zendingsfeest te Beekensteijn rnede dat de doorluchtige personen in zijn hart zijn gehuisvest. In het bijzonder van Prinses Marie werd verze kerd, dat zij «in zijn hart ligt. Deze verzekering werd gegeven in een gebed, waarin, zooals spre ker zelf mededeelde alle vragen werden geuit welke opborrelden in zijn hart. Gelukkig voor onze Vorstelijke familie dat zoo die borrelende woning haar soms begint te vervelen, de huisheer zelf door de woorden «snijdt mijn hart open en gij vindt er oranje”, haar het middel heeft aan gegeven om er weer uit te geraken.” Een raadseltje.- De Standaard geeft er heden een op naar aanleiding van een zij de Friesche Courant geeft en wei van volgenden inhoud: «De overheid door het verkozen ontleent niet aan het volk haar macht.” Ra, ra, wat is dat Een koning kiest een bur gemeester. Aan wien ontleent hij nu zijn macht? Eene vergadering kiest een president en zoo zouden wij de voorbeelden met duizenden kunnen vermeerderen. De Standaard antwoordt: De door het volk verkozen overheid ontleent haar macht aan het bezit van datgene, wat voor de vervulling barer roeping noodig is, alzoo aan het geen zij aan God verschuldigd is.” Is dit echter een antwoord Of is het niet veeleer eene vermenging van de leer van het droit divin der overheid met de keuze door het volk, een poging om beide te verzoenen Wie niet bezit wal tot de vervulling zijner roeping noodig iswordt niet gekozenof zoo men zich vergist niet herkozen of afgezet. Zoo in het klein zoo in het groot. Aan wien ontleent de gekozene dan zijn macht Aan wie hem kiest omdat deze in den te kiezene het bezit van wat ter vervulling zijner taak noodig is opmerkt en derhalve hem zijn vertrouwen schenkt. Zonder dat vertrouwen en die opmei king is dit bezit met het oog op een bepaalde keuze voor de bezitters een renteloos kapitaal. Dat het renten afwerpt ontleent hij aan de keus aan den man of het volk dat hem kiest. (Zulph. Crt.) Te Scharmer in de prov. Groningen doet zich het droevige geval voor, dat een flink werkman, zeer waarschijnlijk door godsdiensldweeperij, tot waanzin is vervallen. Dikwijls gaat hij zonder schoenen en met ontbloote borst veldwaarts om landerijen te bezien, die hij meent gekocht te hebben. Daar bij geheel alleen woont, wordt zeer slecht in zijn levensonderhoud voorzien en in zijn huis is het allerellendigst gesteld. Een klein zwijn en een geit loopen er ongehinderd rond. Voor een pair weken heeft hy een half geslacht varken gekocht, waarvan T vet door eene geit werd opgegelen. Om l woer te krij gen heelt hij het dier geslacht en alles ligt nu nog sedeit acht dagen ongezouten op de tafel. Een ondragelijke stank is in huis en velen vree- zen, dat daaruit eene besmeitelijke ziekte zal voort komen. Deze toestand kan zoo niet langer meer duren. Er zijn reeds pogingen aangewend om den man naar een krankzinnigengesticht te krijgen, doch daartoe is eene verklaring noodig, die de genees heer niet meent te mogen afgeven. dragen, en zijn voor de schade o( het gemis aan sprakelijk en verantwoordelijk. Art. 13. De schippers mogen geene goederen ter vervoer aannemen, die wegens onreinheid, stank, brandgevaar of anderszins, bijzondere em ballage behoeven tenzij zoodanig verzorgd, dat de overige goederen tegen alle schade beveiligd zijn. Art. 14. De Commissaris van politie is belast, om toe te zien, dat dit reglement worde nage komen, tegen de overtreders daarvan proces-ver- baal op Ie maken en dezen te vervolgen. A't. 15. Er zal, voor dit veer, door het be stuur der gemeente Sneek een Commissaris wor den aangesleld, bij wien de goederen kunnen worden aangeteekend, waarvoor vijf cent voor ieder adres moet worden betaald. Te Winscho ten geldt de verordening van den 30 April 1862, waarbij geregeld is, de instructie voor den Com missaris van expeditie. Art. 16. De schippers mogen geene hoogere vrachtloonen vorderen, dan hun, bij het hierach ter gevoegd tarief zijn toegestaan. De vracht van goederen, in dat tarief niet op gegeven zal worden geregeld in evenredigheid van hetgeen voor soortgelijke goederen is bepaald. Onderdeden van eene partij mogen in vracht prijs niet hooger komen dan die partij in haar geheel. Art. 17. Overtredingen van dit reglement wor den gestraft met eene geldboete van /5 tot ƒ25, ten voordeele der gemeente waarin de overtre ding is begaan. Art. 18. Tol het constateren van overtredin gen is behalve de ambtenaren bij de wet daar toe aangewezen ook de Commissaris van expe ditie te Winschoten bevoegd en verplicht. Volgt Tarief.) Gedaan te Winschoten ter openbare vergade ring van den 19 Februari 1876, nadat daartoe machtiging was verleend door HU. Ged. Staten van Groningen, bij resolutie dd. 24 November 1870, le afd. no. 11. De Raad voornoemd: (gel.) M. A. D. JOLLES, Voorzitter. G. J. SL1PHOR§T, Secretaris Gedaan in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Sneek dd. 17 Juni 1876, na dat daartoe machtiging was verleend door HH. Ged. Staten van Friesland bij resolutie dd. 23 November 1870 no. 3. J. van DRIESSEN, L. Voorz. S. HAAGSMA, Secr. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door H.H. Gedeputeerde Staten van Groningen, bij hun be sluit van den 7 April 1876, no. 9, le afd Burgemeester en Wethouders van Winschoten M. A. D. JOLLES. G. J. SL1PHORST, Secretaris. Zijnde deze verordening medegedeeld aan- en goedgekeurd door HH. Gedeputeerde Stalen van Friesland, blijkens hun besluitdd. 6 Juli 1876, no. 26. En is hiervan te Sneek afkondiging geschied waar het behoort den 20 Juli 1876. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. Ten vervolge op de berichten in de Staats courant van 5 en 9/10 dezer kan thans worden medegedeeld, dat bij het Depart, van Koloniën is ontvangen een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandse!) Indie, van den 3den dezer, meldende dat van de opvarenden van het verongelukte stoomschip «Luitenant Generaal Kroesen” de helft is gered, waaronder ook de majoor Boom. {StaatsCourant). De ligplaats der schepen zal door het bestuur worden aangewezen. Art. 8. Wanneer er geen schip aanwezig is zullen de goederen, die uit andere schepen moe ten worden gelost door den Commissaris der schepen worden opgeslagen, en de onkosten daar op vallende, worden vergoed door den schipper, die moest varen. Art. 9. Indien, op de bepaalde dagen van af vaart geen schip in lading ligt heeft de Com-, missaris der schepen het recht de beurt door een anderen schipper te doen waarnemen ten koste van den schipper, die moest varen. Art. 10. Wanneer het geen vaarbaar weer is, hetzij wegens vorst of andere ongunstige omstan digheden zal de Burgemeester of Commissaris van politie vrijheid kunnen verleenen om later dan het gewone uur te vertrekken. Art. 11. Ieder schipper is voor zijn onder- hoorigen aansprakelijk. Art. 12. De schippers moeten voor de hun tcevertrouwde goederen de meest mogelijke zorg onze gemeente. Onze allezins geachte burge meester, den heer Malingré, was met .eenige an deren op de patrijzenjacht onder Hedikhuizen, va rende in een schuitje. Nadat hij op een eend had misgeschoten, zeide hij tot een zijner mak kers, den heer Verhoeven, wonende te Heusden: «schiet gij nu”, waarop de heer Verhoeven ant woordde: «buk u,” waaraan de heer Malingré on- middelhjk voldeed en eenige oogenblikken gebukt in het vaartuig bleef liggen, en nu, denkende dal het schot, daar het wat lang uitbleef, niet meer zou komen, zich weder oprichtte terwijl het schot viel, waardoor hy het volle schot in het achterhoofd ontving over boord sloeg, doch door den heer Verhoeven nog bij tijds geval werd. Spoedig aangewende geneeskundige heeft echter niet kunnen baten, daar hij eenige uren daarna reeds een lijk was. Men kan de ontsteltenis van de heeren jagers, vooral die van den heer Ver hoeven, nagaan. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 17 Juni 1876 is vastgesleld de volgende verordening: VERORDENING op het BEURTVEER tus- schen SNEEK en WINSCHOTEN. Art. 1. Er zal een beurtveer bestaan tusschen Sneek en Winschoten vice versa. De schippers zullen varen over Martenshoek, Hoogezand Sappemeer. Art. 2. Dit Veer zal worden bevaren met drie schepen. Art-. 3. De schepen, in dit veer varende, zul len tot genoegen der •betrokken gemeentebestu ren moeten zijn. Art. 4. Niemand zal als schipper of zelschip- per in dit veer mogen varen zonder bekomene admissie. Die admissie wordt verleend aan twee der schippers door bet gemeentebestuur van Sneek en aan een door dat van Winschoten. Al t. 5. De tijd van afvaart zal zijn Van Sneek des Dmsdagsavonds 10 uur. Van Winschoten des Donderdagsavm ds 10 uur Van 6 December lot 15 Februari evenwel ge schiedt de dienst om de 14 dagen. Verdere tij delijke of gedeeltelijke wijziging of staking van den dienst wordt, met goedkeuring van het da- gelijksch bestuur der gemeente Snee.k geregeld. Art. 6. De schipper, die, zonder door weer of wind verhinderd te zijn, op den hierboven be paalden lijd niet vertrekt, verbeurt eene geldboe te van 5.00 tot 25.00, ten voordeele van de kas der gemeente waarin de overtreding is be gaan. Art. 7. B L I K S L A G E R IJ. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift van PIETER HANJA, om vergunning tót het oprichfen eener Blikslagerij in het door hem bewoonde huis, slaande aan de Pol bekend ten kadaster sectie B. no 2354 met de bij die verzoekschriften volgens art. 5 der aangehaalde Wet behoorende bijlagen en dat, op Zaterdag 5 Augustus 1876, ’s mid dags 12 uur in het Gemeentehuis gelegenheid zal worden gegeven om ten overslaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek, 21 Juli 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1