NIEUWS- EN ADFERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER i s N. r No. 63. E E N-E N-D E E T I G S T E 1876 J E Z A R T E D A G 5 AUGUSTUS. 1 I Si A 2'4 Gt. t snihiu 4 N I s 11 £5> E= BINNENLzlND. ur 50 ik. een i kunnen BUITKXLAWD OVERZICHT. M. 7- Uit goede bron verneemt het Vad., dat het Ministerie zijn verzoek om collectief ontslag heeft herhaald. Deze' CO URA N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. a 12 i I l.uaBiglüiïiiii l 10 I 4 >50 :9 z. n. d. li- a- es m e e .e e f- 1. 3 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. een stipt een weerzin die niemand van >.50 ,5 bb ,17 r,58 3.43 ioor 9,15 ioor ),34 9 51 door door door 0 14 j 5 Ofschoon verloovingen meer lot de particuliere aangelegenheden behooren, hepen wij toch niet van onbescheidenheid beschuldigd te worden door deze mededeeling omtrent een jonge dame, die zich op het gebied der kunst naam heeft ge maakt. van het het bovenstaand bericht 300 Onder de circa 400 kolonialen, die zich op dit oogenblik te Harderwijk bevinden en eerlang naar Indië vertrekken zullen, bevinden zich niet meer dan 6 Hollanders. De overigen zijn allen vreemdelingen. Wie op ’t oogenblik in T u r k ij e de teugels van het bewind in handen heeft is niet recht dui delijk. Van Sultan Murad V toch heette, het in de laatste dagen, dat men elk oogenblik zijn dood kon verwachten; zelfs werd bericht, dat hij reeds afstand van den troon had gedaan endood was. De man scheen trouwens al even ongeschikt te zijn om te regeeren als zijn voorganger, de uit den weg geruimden sultan Abdul-Aziz. Toch heette het voor weinige weken, dat Tur kije in zijn nieuwen sultan een man had gevon den die de eigenschappen in zich vereenigde welke hem geschikt maakten, een goed vorst voor zijn land te zijn. En thans zou aan alle kanten het tegendeel blijken en wordt de man reeds dood verklaard, die nieuw leven heette te zullen De Gemeentestem vraagt, of nog niet een bij zondere verordening hen behoort aan Ie wijzen wien het uit den aard hunner betrekking vrij staat, op de stations dronken te zijn en rumoer te maken. Ook te Leiden zijn na de mislukte luchtreis on geregeldheden voorgevallen. Althans het Leidsch Dagbl. verhaalt, dat hel publiek spoedig ontevre den werd en eindelijk de baldadigheden zoover gingen, dat men de vreemdelingen met zand enz. ging werpen, zoodat de militaire macht het noo* dig óórdeelde tusschen beide te komen en hen in bescherming te nemen. Zij vormde een kring om hen en bracht hen in een in de Singelgracht liggend vaartuig, waarmede het drietal naar de gasfabriek aan de overzijde in veiligheid werd gebracht. Op den Singel ontstonden ook nog eenige ongeregeldheden, zelfs zoo, dat een ser geant, wien hel al heel lastig werd gemaakt, zich genoodzaakt zag zijn geweer te laden de omstanders in bedwang te houden. Men leest in de Arnh. Cour. Het uitzicht mej. Elize Baart zich aan ons tooneel te zien wij den, is, gelooven we, thans voor goed verloren. Naar wij vernemen is mej. Baart verloofd met den heer B. P. Korteweg. boven 75 150 225 Met zekerheid wordt gemeld, dal ook te Mid delburg een kweekschool voor onderwijzers zal worden opgericht. In de N. R. Ct. leest men De trein van het Rijnspoor, die Maandag avond ten 9 u. 50 rn. Amsterdam verliet, is aan een groot gevaar ont komen, daar er te Harmelen een botsing heeft plaats gehad met den van Utrecht komende Irein waarbij gelukkig niemand letsel ontving. De bot sing had plaats circa half elf uur. Het schijnt dat de locomotief, die van den Utrechtschen trein te Harmelen losgehaakt was, zich te dicht bij hel k station bevond, óf dat de Amsterdamsche trein (e ver doorliep; zeker is het dat de twee locomo- Te ’s Hertogenbosch heeft een min of meer beschonken artillerist, met verlof aldaar, eenige burgers, die zich dood bedaard over straat bega ven, met zijn sabel geslagen. Een van hen, een bejaard heer, is vrij ernstig verwond, ’t Behoeft nauwelijks vermelding dat dit voorval op nieuw algemeen de vraag op het tapijt brengt; waarom militairen buiten dienst wapenen dragen. Men leest in de Arnh. Courant »Wie geeft licht in de duisternis!” roept het Wageningsch Weekblad uit, de vraag stellende hoe Prins Frederik en Prins Alexander, een stipt godsdienstig man en een jongijgensch,die zijn voet stappen drukt, vrijmetselaars kunnen zijn daar deze over het algemeen zich niet aan de gods dienst laten gelegen liggen De Prinsen alleen, zegt de Ass. Crt., die vraag beantwoorden, maar het zou ook kun nen wezen, dat men voor zich zelven godsdienstig man kan zijn, maar heeft in dat gekibbel over zaken weet en die voor ieder slechts een kwestie geloof zijn. Van de vrijmetselarij hebben wij wel eens gehoord, dat zij elke geloofsovertuiging en elke politieke overtuiging eerbiedigt, zoodat in de vereenigingen van vrijmetselaars de oorzaak van verdeeldheid niet bestaat, die in de maat schappij de menschen van elkander verwijdert en tot eikaars tegenstanders maakt. Is dit zoo dan is het misschien deze eigenschap, welke de Prinsen heeft aangetrokken en die voor hen meer aanlokkelijks heeft dan hel ijverig en onvermoeid verketteren en veroordeelen van andersdenken den. Het is slechts een vermoeden 1 De Prinsen zelven zijn, wij herhalen het, de eenigen die de heeren van het Wageningsch Weekblad in de duisternis, waarin zij verkeeren, kunnen terecht helpen. tot 150 grammen 5 225 7*4 300 10 van De Tijd heeft nu een protest legen »het ver metel bestaan van den heer mr. L. E. Lenting, die in den vrijen Staat der Nederlanden eene nieuwe macht heeft geproclameerd, eene macht, die het toelegt op het vrije bestaan van vrije burgers, gereed tot gehoorzaamheid aan ’s Lands wetten, met voorbehoud van hun geweten, ge reed tot gehoorzaamheid van hel Staatsgezag, niet tot slaafsche onderwerping aan eenige par tij- De Tijd protesteert met nadruk tegen den «vreem deling, die, Neêrland’s gastvrijheid genietend, op Neêrland's vrijen bodem zijne goedkeuring heeft durven betuigen aan beginselen en strevingen, die een deel van het Nederlandsche volk in het diepst der ziel moesten grieven en ons eene toekomst voorspellen gelijk aan het heden, waaronder zijn rampzalig Vaderland gaat gebakt.” ’t Is aardig de Tijd wil het doen voorkomen alsof het ultramontanisme voor de vrijheid strijdt. Ja het strijdt voor de vrijheid om een an der de vrijheid te ontnemen. De Nederlander, ook die geen vrijmetselaar is, wil zich door geen kerk de wet laten voorschrij ven. d en i. 20 a 16, Sedert het treurig feit der opsluiting van kind in een huis op den Haarlemmerdijk Ie Am sterdam ontdekt is, hebben voor dat perceel her haaldelijk vclksoploopen plaats gehad. Toen de ontaarde ouders Zaterdagmiddag voor den rechter van instructie werden geroepen kon de politie hen te nauwernood aan de woede der volksme nigte onttrekken, en werden daarbij aan de ech telieden enkele doch geduchte slagen toegebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondagtoen men vernomen had, dat zij nog op vrije voeten wa ren, liep weder eene groote menigte verontwaar digden voor hel huis te hoop en dreigden vier personen het perceel in brand te slëken, wanneer de ontaarde ouders er niet uitkwamen. De vier helden, die zich wilden opwerpen als straffers zijn echter in verzekerde bewaring gebracht waarna de rust werd hersteld. Nog moet Zaterdag eene vrouw die uit het huis der beschuldigden kwam en voor de stief moeder werd aangezien, deerlijk mishandeld zijn. Weder een bewijs zegt de Amst. Crt. hoe blind de menigte te werk gaat, als zij meent recht te kunnen doen en hoe ongerijmd demee- ning is van hen, die wel eens zeggen, dat op zulke monsters, als die kinderen mishandelen en paar den levend verbranden, de lynchwet behoorde te worden loegepast. en aldus tieven met elkander in aanraking kwamen. De schok was hevig; de passagiers werden tegen el kander geworpen; een gedeelte van de handba gage vloog hel netwerk uit; delichlen doofden uithet was stikdonker. Dat alles had plaats in een ondeelbaar oogenblik. Daar de schok zich niet herhaalde ontbranden de lichten weer van zelf. Men was er met den schrik afgekomen. Van alle kanten vroeg men inlichting, die met werd gegeven. De trein reed dadelijk op het station terug om de Utrechtsche wagens aan te haken. Op het. station te Harmelen liet de sta tionschef den reizigers de keus, daar te blijven of direct door te rijden. Een onderzoek of dooi den schok ook aan het onderstel van een der waggons iets kon beschadigd zijn, werd niet in gesteld. »Het had^j niets te beteekenen”luidde de verklaring, maar het had zeer veel te be teekenen kunnen hebben. Men heeft hier met een nalatigheid te doen, die een vreeselijk onge luk in het leven had kunnen roepen. We geven er daarom openbaarheid aan. Volgens de lezing die het Handelsbl. gebeurde geeft, moet zelf overdreven zijn. Art. 3 van hef koninklijk besluit van 9 Janu ari 1876 (Staatsblad no. 7), houdende vaststel ling van een algemeen reglement voor het ver voer op de spoorwegen, bepaalt Het is aan elk, wien het uit den aard zijner betrekking niet vrijstaat, verboden a. enz. e. zich in een staat van dronkenschap te be- vinden of rumoer te maken op stations. Het publiek wordt zeer gebaat door de wijzi ging in de pestwet, welke 1 Aug. in wei king is getreden. Te rekenen van dien dag kunnen op den voet van drukwerk mede worden verzonden de gedrukte naam- of zoogenaamde visite-kaart- jes. De bepalingen omtrent bijvoegingen en ver anderingen in gedrukte stukken, het verbod om zoodanige stukken in de brievenbussen te steken, zijn in alle opzichten op die kaartjes van toepas sing. Het bezigen van open briefomslagen voor de verzending dezer kaartjes is derhalve niet toe gelaten. Het is echter geoorloofdom hel adres op de achterzijde van het kaarje te plaatsen, mits het kaartpapier, waarop het is gedrukt, van geen mindere stevigheid zij dan dat der briefkaarten, geschikt om beschreven te worden en de afme tingen niet minder zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter in de breedte. Volgens de nieuwe wet is voorts op monsters of stalen van koopwaren het volgende tarief van toepassing tot 75 grammen ingesloten Stalen of monsters, die het gewicht grammen te boven gaan, worden niet ter verzen ding toegelaten. Uit ’s Hage wordt bericht, dat volgens gerucht, Z. M. de Koning den heer Kappeijne, die zich buiten ’s lands bevond, tol het houden eener conferentie op het Loo ontboden had, doch dat dit onderhoud tot geen resultaat had geleid. Als wij goed ingelicht zijn, schrijft het Dag blad, moeten in de minislerieele crisis de kansen voor de radicale richting sedert eenige dagen aanmerkelijk verbeterd zijn. Het Vaderland spreekt echter het geheele ge rucht van het bezoek van den heer Kappeyne op T Loo tegen. In een sloot nabij Vlaardingen kwam dezer da gen een dame ongelukkig om het leven. Naar de Amst. Crt. verneemt heeft de politie, naar aanleiding daarvan, proces-verbaal opgemaakt te gen twee landbouwers, op grond dat zij niet spoedig genoeg van het feit kennis gaven en geen redding beproefden toen deze wellicht nog mo gelijk was geweest. Het D. v. Z. II. voegt hierbij; Waarschijnlijk zou dit argument, in alle voorko mende gevallen loegepast, doeltreffender werken dan tot dusver alle vertoogen met woorden tot uitroeiing van het heilloos wanbegrip, dat men een drenkeling met de voeten in ’t water moet laten liggen tot de politie komt. Uit Nieuwe Schans schrijft men aan de Prov. Gron. Crt., dd. 1 Aug.Onlangs werd door de N. Winsch. Crt. medegedeeld, dal de aansluiting van de Duitsche baan met de Nederlandsche bij Nieuwe Schans een fait accompli was. Wij kun nen echter de verzekering geven, dat dit bericht onjuist is. De aansluiting is niet bewerkstelligd, om de zeer eenvoudige reden, dat zulks onmo gelijk is. Tenzij de tijden van Munchhausén we der aanbreken, zien wij geen kans een locomo tief mei loebehooren over 't Wiemeersterdiep te krijgen, waar nog geen spoor van brug, alleen de hoofden te zien zijn. Deze voorbarigheid ech ter daargelaten, kunnen wij toch mededeelen, dal er thans ijverig aan de aansluiting wordt gewerkt en dat hel geen twijfel lijdt of zij zal op den vaslgestelden tijd kunnen plaats hebben. Bij het Depart, van Koloniën zijn per telegram men van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indie de navolgende berichten uit Aljeh ontvangen Den 7den Juli zijn twee kolonnes onder lei ding van den generaal-majoor Wiggers van Ker- chern uitgerukt om het gebergte in de IV en VI Moekim van vijanden te zuiveren en de plaatsen te verwoesten, waar zij zich schuil hielden of hun voorraad borgen. Dit doel was 20slen Juli ge heel bereikt. Alleen zocht men nog in het ge bergte Atjeh-hoofd naar de schuilplaats van Radji Aboe, wiens kampong Lambaroe was verbrand. Op den liuker-oever der Koerong Raba wordt een post opgericht. Bij het bouwen van eene brug over dien riviermond werden twee man gekwetst. Eene patrouille uit Beloel zuid heeft bij nacht eene vijandelijke kampong overrompeld, wapens en amunitie buit gemaakt en zestig huizen ver brand. De vijand liet 7 dooden achter. Aan onze zijde werd slechts 1 man licht gewond. Het weder was droog en zeer warm en de ge zondheidstoestand behoudens enkele cholera gevallen niet ongunstig. De opiumpacht in Atjeh is aan een Chineschen pachter van Batavia afgestaan voor 10,540 de pacht der dobbelspelen voor 8500 ’s maands.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1