NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ;n. No. 64. E E N-E N-D E R T 1 O S T E J 1876 WOENSDAG 9 AUGUSTUS. DUBBEL EMPLOOI. ui I k Mr. W. F. SCHOOK. - ,jr. ira- d. I er, fc jirk I SMIhl! A A T. net de I 4 L M. <7- 5? J A A B X L A A IS Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspnjs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Zaamdamsche Gemeenteraad heeft besloten, te beginnen met den nieuwen cursus, de Hoo- gere Burgerschool ook voor meisjes open te stel len. De Ned. Maatschappij ter bevordering van Nij verheid heeft een adres aan den Koning gericht, waarin zij, erkennende dat, zooals de toestand thans is, er voor Nederland niets anders overblijft, dan m d rlof .60 >5ó ,17 ,68 ,43 oor ,15 oor 34 51 jor oor oor 14 5 B L I K S L A G E R IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben ver leend tot oprichting eener Blikslagerij, aan PIET HANJA en zijne rechtverkrijgenden in het per ceel Gemeente Sneek, Sectie B. no. 2354, staan^ de zuidzijde der Pol alhier. Sneek, 8 Augustus 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. ia i i i 16 ttt 16 /.o 10 l W. an- dts. te J fl am, (aar De Amsterdamsche brandweer is op de ten toonstelling te Brussel, met den eersten hoofdprijs, het sdiplóme d’honneur”, bekroond. Eerstdaags wordt, naar met zekerheid wordt vernomen, het besluit verwacht van den Minister van Financiën, dat de Belgische centen in open bare kassen en kantoren niet meer in betaling zullen worden aangenomen. n., ir. rol- nt- d. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De heer B. P. Korteweg schrijft het volgende aan de Gron. Cour.: Vergun mij naar aanlei ding der mededeeling mijner verloving met mej. Elize Baart in uw blad dd. 4 Augustus (overge nomen uit de Arnh. Cour.}, de opmerking te maken, dat het mij volkomen onverklaarbaar is, hoe door de redactie van genoemde courant uit die praemissen de conclusie getrokken word'dat »het uitzicht, mej Elize Baart zich aan ons too- neel te zien wijden, voor goed verloren is.” Te recht wordt opgemerkt »dat mej. Elize Baart zich op het gebied der kunst naam heeft gemaakt” en men zou hier kunnen bijvoegen, dat hel Nederlandsch looneel waardig wel behoefte heeft aan altisten van naam. De onderstelling, dat onze verloving een hinderpaal zoude wezen om haar hare roeping te doen volgen, komt mij beleedigend voor èn voor mij, èn voor haar. De eenige verklaring daarvan te vinden, zou gelegen zijn in zekere maatschappelijke veroor- deelen en de meening van mannen, waarlijk niet uitmuntende door kracht, dat de vrouw als be- hoorende tot bet zwakke geslacht, niets beters te doen heeft dan volgen 1 Ook hierom trent echter ben ik de denkbeelden toegedaan, wier verkondiging zij zich voor een deel tot maat schappelijke roeping gekozen heeft. hun geweten, d. w. z. op ’t standpunt van De Tijd, met voorbehoud om eerst het advies van den clerus in te winnen. Wel heeft de richting van De Tijd velen gewonnen, maar elke stembus levert het bewijs, dat in bijna iedere gemeente een aanzienlijke minderheid niet ophoudt kiach tig te protesteeren legen het ultramontaansche drijven. De clericale leiders doen het echter gaarne voor komen, of zij ook voor de geheeie kerk spreken. Niet alleen wordt de invloed van den clerus steeds grooter, maar zij weten zeer goed, dat zij de kracht hunner tegenstanders breken door hen, die hun ultramontaansche politiek bestrijden, dag aan dag als vijanden van hun kerkgenootschap af te schilderen. Van niets is ons volk en te recht zoo afkeerig als van geloofsvervolging. Vrijheid van godsdienst is de roem onzer historie. Zeg een eenvoudigen Nederlander, die van poli tiek niets begrijpt, dat de vijanden van het ul- tramonlanisme den ondergang van het Katholi cisme beoogen, en tien tegen één dat hij, schoon ijverig Protestant, partij zal kiezen vóór de rich ting, met wier beginselen hij onmogelijk vrede kan hebben. Dat weten de clericalen en daarop speculeeren zij. De Kon. bewilliging is verleend op de acte van oprichting van de naamlooze vennootschap »de Friesche Landaanwinning-maatschappij”, ge vestigd te Makkum. Het Vad. komt even terug op het protest van De Tijd, in zake het gesprokene op ’t jubilé van Prins Frederik- Nog nooit, zegt het blad, is door het hoofdorgaan der clericalen vermeteler gesproken. Niet alleen worden de tegenstanders van het ultramontanisme vijanden van alle Ka tholieken en voorstanders van den burgeroorlog genoemd, maar'zelfs wordt de Duitsche Kroon prins aangevallen, omdat hij het gewaagd heeft de vergadering van eene Vereeniging bij te wo nen, die zich in de antipathie van De Tijd en haar geestverwanten verheugt. Maar vooral de heer Renting wordt met scheldwoorden overladen. Zijn geestdrift voor den beminden Prins van Oranje wordt als huichelarij voorgesteld, zijn opwekking tot den strijd tegen het clericalisme als een op wekking tot godsdienst-oorlog. En dat alles om dat hij als grootredenaar van de orde der vrij metselaren in Nederland in herinnering heeft ge bracht, dat die orde gekant is niet tegen het Ka tholicisme, maar tegen het ultramontanisme! De Tijd vergeet, dat hetzelfde honderden ma len m haar eigen kolommen is gezegd. Zij maakt nu alleen met zooveel woede van de zaak gewag, wijl zij de gelegenheid, om haar haat te luch ten tegen het Duitsche vorstenhuis en de gods dienstige hartstocht harer geloofsgenooten op te zweepen, niet wil laten ontsnappen. ’t Zou er treurig uitzien als werkelijk het ul tramontanisme niets anders was dan de (Katho lieke kerk. Als alle Katholieke burgers gehoor zaamheid betuigende aan de wetten van het land, daarbij de reserve maakten, met voorbehoud van Ik wil thans wijzen op iets dat maar al te veel voorkomthet bekleeden van te vele amb ten door een en denzelfden persoon, er moge al of niet bezoldiging aan verbonden zijn. De eenige vraag isof de bijeenvoeging van verschillende betrekkingen aan de behartiging der enkelen in den weg staat. Over het algemeen zijn in Nederland ook el ders de ambtenaren, zoowel van den Staat, het Gewest cf de Gemeentete karig gesalarieerd zoodat zij, om te kunnen leven, er iets bij moe ten doen. Vooral springt die karigheid in hel oog bij de onderwijzers aan de lagere schooldie van hun ne bezoldiging vooral in de dorpen niet leven kunnen. De Wel op hel lager onderwijs verbiedt hun ambten of bedieningen waar te nemendan met goedkeuring van Gedeputeerde Staten (art. 24) Die bepaling zou goed zijn indien hun inko men geëvenredigd ware aan hunne noodzakelijke behoeften om te leven. Met die goedkeuring gaat het soms al vreemd in het eene gewest wordt zij klakkeloos verleend, in het andere hardnekkig geweigerd. Een en andermaal beslist over de verleening, het »witte voetje” dat de verzoeker heeftgun stig,of het tzwarle blaadje” waarin zijn naam staat, afwijzend. Dat is meten niet richtig. In sommige gewesten wordt geen bezwaar ge maakt, de onderwijzer te vergunnen eene kerke lijke betrekking waar te nemen; vooral is dit het geval in Friesland en Groningen. Ik meen dat die vergunning in strijd is met het beginsel van kerkelijk-secteloos onderwijs (daargelaten nog art. 194, lid 2, der Grondwet.) Een onderwijzer mag geen handel drijven, dus niet koopen roerende zaken, met het doel ze we der te verkoonen. Ook zijn gezin ligt onder dit verbod als na melijk de leden er van bij hem inwonen dus kan men aannemen, dat niemand hunner het mag, tenzij ze volgens de wet zijn hoofden van huis gezinnen, d z. meerderjarige, of daarmee gelijk gestelde alleen-wonende personen. Volgens de Patentwet zou onder het woord nberoep" vallen het verbod van het onderwijs in teekenen, zang- en toonkunst, in vrouwelijke hand werken doch de regeering heeft deze uitlegging der misselijke Patentwet gewijzigd door dit als geoorloofd aan te nemen. Eene décisie die m. i.niet door den beugel kan wanneer men consequent wil zijn Zij is altoos in strijd met de Memorie van Toelichting op de L. O. Wet. De Gemeentewet laat toe de betrekking van Burgemeester en Secretaris in één persoon te ver- eenigen mits de gemeente of gemeenten ieder niet meer ingezetenen hebben dan 5Ü00 of 10000 te zamen en zij aan elkander grenzen. Met 496 burgemeesters is dit het geval, en 219 secretarissen zijn tevens gemeente-ontvangers. Het dubbel emplooi maakt vele malen, dat de hoofdzaak beschouwd, behandeld wordt als bijzaak. Vooral zal dit het geval zijn, wanneer aan het hoofdambt een vaste bezoldiging is verbonden en de belooning der andere afhangt van den ijver der ambtenaars: Iemand is, bijvoorbeeld, ambtenaar op een tractement van ƒ1000, niet meer en niet min der; hij mag doen, wat hij wil, mits hij zijn plicht doe. Hij is ijverig en vervult zijn plicht zoo goed mogelijk. Hij krijgt er later een baantje bij, dat percentsgewijze betaald wordt, bijv, een agentschap voor eene assurantie-maatschappij. Het natuurlijk gevolg moet zijn, dat de laatste betrekking met meer ijver zal waargenomen wor den dan de eerste, want het geld verzoet den arbeid, en aan welke waarneming het grootste voordeel verbonden is, aan die zal ook de meeste vlijt besteed worden. Dus zal de laatste voorgaan wegens het te verwachten voordeel. met twee maten en derhalve Uithoofde van de zoo schrale bezoldiging is de ze vereeniging wenschelijk. Het overtreden van het verbod der Wet wordt dikwijls oogluikend toegelaten. Leden der rechterlijke macht bekleeden niet zelden verboden ambten. Ik heb een predikant gekend, die kassier was, alhoewel de kerkelijke reglementen dit verbieden. Zeker nu reeds lang overleden rijksamb- tenaar was begiftigd met 19 goed-bezoldigde posten waaronder die van postdirecteur en se cretaris eener gevangenis. Toen hij bij het nederleggen zijner betrekkin gen voor het pensioen van eenige, waaraan geen groote som verbonden was, bedankte, benoemde Willem I hem tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Daar hij de meeste zijner ambten voor half geld deed waarnemen, kan men gemakkelijk na gaan of het publiek bij dien toestand al of niet gebaat was. Voorheen was het erger dan thans. Geliefde kinderen werden met vele winstgeven de betrekkingen overladen de overigen mochten loezien. Doch ook nü nog is er veel te veel dubbel emplooivooral wat de leden der Tweede Ka mer betreft. Men heeft onder hen leden der rechterlijke macht, griffiers van gedeputeerde staten, opzie ners en inspecteurs bij het lager onderwijs, bur gemeesters. Dat óf het een óf het ander emplooi moet verwaarloosd worden, zal wel niet behoe ven gezegd te worden want dezelfde persoon kan niet op verschillende plaatsen te gelijk zijn. Het voormalig hof in Drenthe heeft om deze reden meermalen geen zitting kunnen houden. De leden waren naar den Haag en konden dus niet vergaderen intusschen bleven de preven- tief-gevangenen achter slot en grendel opgesloten zitten en de civiele processen kregen een ver lengstuk, ten nadeele van hen, die renten van hel geeischte moesten betalen, berekend sedert den dag der introductieve dagvaarding. Deze werden op die wijze in de beurs gestraft voor het dubbel emplooi van een ander. Billijkheidshalve hadden de afwezige rechterlij ke ambtenaren dit moeten betalen, omdat de ei- scher geen renteverlies mocht lijden en de ge daagde aan de vermeerdering der rente geen schuld had, daar deze veroorzaakt werd door eene vrijwillige daad der rechterlijke ambtenaren. Ik kan mij denken, dat eene vordering van eene ton gouds op deze wijze een jaar langer in be handeling moet blijven. Aan de verliezende partij kost deze soort van dubbel emplooi de bagatel van 6000 (zegge zes duizend gulden Nederlandsch Courant.) En toch vermocht hij er niets tegen. Er zijn voorbeelden aan te wijzen dat door diezelfde oorzaak, iemand, die dadelijk bleek on schuldig te zijn, toen zijne zaak behandeld werd, bijna elf maanden in voorarrest gezeten heeft. Door het dubbel emplooi was hij te gronde gerichtdoch hij kon er niets aan doen en de Koning ook nietdoch treurig was het i-' v. z. ?eg. illje v. Üu- las-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1