ms- EN ADEEmm-BUD VOOR HE GE1EE1WE EiV DET ARROIVDISSEIEIVT SNEEK. I i I) B.g 7*6 7. No. 65. 1876 ZATERDAG 12 AUGUSTUS' LIES, irdigd en bij em, IJzer- I fEL. >2,00. 19,50. R. 6. r ;inle t - 1- 7» '4 4. 1'4 7. 7« ii SNEEKER (01 RAVI. B1XN EX L AM). ƒ37. keur NB. 35.00 B II IT E JL A A I> OVERZICHT. i A M. ,e Burgemeester van Sneek brengt ter ken- I nis van de gebruikers der betrokken per- ceelen, dat wegens bij hem ontvangen schrijven, door de ambtenaren der Staatsspoorwegen, dezer dagen, zal wordeii overgegaan tot de uitbakening in deze Gemeente van den Spoorweg Stavoren Leeuwarden. Sneek, 10 Augustus 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. Tegen negen notarissen in Noordbrabant is procesverbaal opgemaakt, omdat zij in hunne aan kondigingen in de Me.ierijsc.he Courant gebruik hebben gemaakt van de benamingen: pond, mud, bunder, en voet. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. onze ge- De Nieuwe Arnh. Crt. vraagtis er al nieuwe koperen pasmunt genoeg klaar voor den dage- lijkschen kleinhandel Geen dag kan die ontbreken, zonder groote moeielijkheden te veroorzaken. «Adres der Nijverheid over en aan- sen vernielen. r- >6.— >3 »erd en len. ƒ20 10a ƒ32, ADVERTENTJËN van 1 tot. 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken’ de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 14.50, 5.50 S,56ó 7.17 7,68 8.43 9— door 9,16 door 9,31 9 61 door door door .0 14 t) 6 De Minister van Financiën (Get.) H. J. van der HEIM. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Wordt vastgesteld de wijze waarop het jaar-verslag door de kamer zal worden opge maakt. 7. Sluiting der vergadering. In dén Haag heeft een suikerbakker, die te vergeefs trachtte eene schuld van ƒ87.50 van een zijner habitué’s te bekomen, diens beeld in suiker laten maken en voor de ramen gesteld, met het bedrag der schuld op een papier er naast gelegd. Het ongeluk wil, dat de vermoedelijk bedoelde persoon, een Engelschman, zich nog al in het oogloopend kleedt, zoodat het publiek hem terstond herkende. De politie heeft deze con currentie met de deurwaarders verboden. Niet voldoening aan die voorschriften zal tot persoon lijke schade niet alléén, maar zelfs tot ernstige maatre gelen voor de overtreders kunnen geleiden. Het publiek zal door aankondiging, mijnerzijds her haalde malen in de Nederlaudsche Staatscourant te plaatsen met deze vernieuwde aanschrijving worden bekend gemaakt en tevens worden gewezen zoowel op de schade, die het zich door de aanneming der voormelde Belgische twee centimesstukken met het oog op do vermoedelijke kort aanstaande inwisseling van de Neder landsche centen tegen nieuwe op den hals haalt als “7 J’ J’_‘ 'J Jaanneming der ovengenoemde vreemde muntstukken ingevolge de reeds door de Re geering gedane voorstellen eerlang strafbaar zou worden gesteld.” ag. /i o '/4 10 3,— SNEEK, 11 Augustus. De kermisdagen bleven tot nu toe vrij stillet jes, alhoewel het getal tenten en kramen belang rijk is toegenomen en daarmeê tevens de gele genheid tot amusement elk op zijne wijze. Wij twijfelen er dan ook volstrekt niet aan, of in de volgende week zal daarvan wel drukker gebruik worden) gemaakt, vooral als hel weder zoo gunstig blijft als tol nu toe. Onder de tenten, waarin het kermis-publiek de gelegenheid aangeboden wordt zich te amuseeren, merkten we bij eene vluchtige revue o. a. op Werij's Honden- en Apen-théatre, wiens gedres seerde viervoeters zeer zeker ook thans weêr veel bezoekers naar zijn tent zullen lokken, vooral cmdat het programma van werkzaamheden nog al wat verscheidenheid aanbiedt. Een zware concurrent voor bovengenoemde dreigt echter te worden- het Nieuw Arabisch Paar denspel, onder directie van Sidi Hassan, ’t welk el ders, o.a. te Zwolle, veel succès schijnt te hebben gehad en dan ook den liefhebbers van paarden- dressuur en kunstrijden enz., zoowel hier ter ste de als in den omtrek, zeer zeker een welkome gast zal zijn. Voorts merkten we op: een paar flinke panora ma’s en eenige kleinere tenten die de een meer de ander minder allen zeker hunne be zoekers zullen trekken. Ook de liefhebbers van zoet en zuur vinden gelegenheid zich te vergasten. De traditionneele pof fertjes-, wafelen-en zuurkramen toch zijn voldoen de vertegenwoordigd, om voor de bon bouche der kermisgasten te kunnen zorgen ’t Zeilde kan gezegd worden van de gewone kermis-étalagedie wij te zien krijgenals we van het meer woelige en drukke, langs het meer kalme maar daarom niet minder levendige ker misterrein wandelen, waar, in verschillende kra men, pêle mêle de kermiskoek en verdere zoetigheid, is uitgestald naast de poppetjes en de verdere kramerijen waarmeê de kinderhand ge vuld wordt. Minder voor de kinderhand be stemd maar daarom zeker voor meer bejaarden niet minder welkom meenen we hier in t bij zonder de aandacht moeten vestigen op de kraam met optische instrumenten en brillen van den heer J. J. Lauwers, sedert jaren een soliede be zoeker onzer kermis. Onze vluchtige kermis-revue uit den aard der zaak kan ’t niet meer zijn dan eene revue mag niet worden besloten zonder een woord van erkentelijkheid aan het vlaamsch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Victor Driessens, dat. reeds van af den eersten dag der kermis den liefhebbers van het tooneel de gelegenheid aan bood van zijne voorstellingen te profiteeren. Geldt dat woord van dank in de eerste plaats den hoofdvertooners den heer Driessens en Mej. Beersmans ook het overig personeel komt dank toe voor de ff nke wijze waarop de vroeger geannonceerde looneelproducten door hen Volgens de Haagsche kroniek in de Gron. Crt blijft men aan de departementen van Finantiën en Buitenlandsche Zaken fluisteren van «aftre ding” en «vervanging” en men noemt nog voort durend de heeren van Kuyk en van Gollstein. Aan oorlog daarentegen is nog alles in ’t onzeke re. Een hoofdambtenaar van dat departement ver zekerde dezer dagen, dat de heer Klerck als Mi nister van Oorlog bepaald wil aftreden, maar ook blijven zou als men geen opvolger kon vinden. Gelukte dit wei, dan zou het Ministerie «als con- tra-be1eefdheid” een departement van Openbare Werken instellen, waarvoor den Minister Klerck dan en de schrijver meent dit zonder vrees voor tegenspraak te mogen beweren de aan gewezen chef zou zijn. Aan het slot wordt het gerucht medegedeeld dat de heer Kappeyne (die dan natuurlijk op *t Loo moet zijn geweest) niet verklaard zou heb ben geen Ministerie te kunnen vormen maar hij zou de opdracht hebben geweigerd om een voorwaarde, die Z. M. zou hebben gesteld, dat nl. de heer de Roo niet als Minister van Oorlog in ’t Kabinet zou optreden, iets wat de heer Kap peyne niet bestaanbaar achtte met de parlemen taire en constitutioneele eischen. De kroniekschrijver zelf hecht echter geen waarde aan het gerucht. Blijkens een bij hel Depart, ven Koloniën ont vangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned-Indie heeft de generaal majoor Wiggers van Kerchem onder dagteekening van 30 Juli jl., het navolgende uit Atjeh. bericht Door de van twee zijden te gelijk ondernomen operalien is thans de bergpas Ghataroen geheel van vijanden gezuiverd. Eene prtrouille van 30 man kwam nabij de benting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vij anden, die echter met achterlating van 10 doo- den werden teruggedreven, terwijl er van zijde 5 mindere militairen sneuvelden en 7 wond werden. De weersgesteldheid was droog en warm, de gezondheidstoestand was beterende, evenwel kwa men nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevesligden adsistent-resident voor de Noordkust, in Groot-Atjeh aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen, te vens civielen bevelhebber. vertolkt werden. Wij vertrouwen dan ook, dal het dit in de volgende kermisdagen zal blijken, dal het Sneeker kunstlievend publiek, op prijs weet te stellen. Aan de jl. Woensdag gehouden harddraverij met paard en chais is deelgenomen door 12 paar den. De prijs (ƒ100) is behaald door de zwarte mer rie Juffer van den heer P. van der Wier te Goënga pikeur S. van der Wier. Het laatste l mede in de baan was de zwarte merrie Snel, op de omstandigheid dat de van den heer S. R. Vellinga, te Klooster-Anjum, pikeur Hetlinga. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag I 8 Augustus 1876. Afwezig de heeren H. Jz. Kingma en J. Hou- wink. 1. De notulen der vorige vergadering en de sedert uitgegane stukken worden gelezen en goed gekeurd. 2. De ingekomen stukken no. 80 provinci aal blad van Friesland no. 72 en 73 houdende reglement op de botervaten; no. 81, 82, 86,92: consulaire en andere mededingen pag. 1—56 van 1876; no. 83 statistiek van handel en scheep vaart van Mei 1876 no. 84 en 91 verslagen over 1875 van de Kamers van Utrecht en’sHer- togenbosch; no. 88 missive van de Kamer van Leeuwarden, over de opname der friesche stati ons in het rechlstreeksch goederen vervoer met Holland no. 90, verordening op het beurtveer WinschotenSneek no. 93, circulaire van den Minister van Fmantien over het port van «dienst brieven”, worden, met gedeeltelijke bestemming voor de boekerij, voor kennisgeving aangenomen. 3. Omtrent no. 87: eene missive van de Ka mer van Leeuwarden, dat zij, op verschillende gronden, geen adhaesie kan schenken aan een adres der Vereeniging Schuttevaer, betreffende de tolheffing en den langen duur der sluiting van de Prins-Hendrikbrug en die bij den Wirdumerdijk te Leeuwarden, wordt besloten aan de Ver eeniging Schuttevaer kennis te geven van de be moeiingen der Kamer en te berichten dat adhae sie aan hel adres niet kan worden gegeven, om dat het naar hel oordeel niet aan de bevoegde macht is ingediend. 4. Wordt aangehouden no. 89 Maatschappij tot bevordering van de muntkwestie.” 5. Komt ter tafel eene missive van den Mi nister: «over de Brabandsche centen.” Ter vol doening aan het daarin vervatte verzoek volge hier de hoofdinhoud der daarbij gevoegde circu laire „Het zal uwe aandacht niet ontgaan zijn, dat sedert eenigen tijd eene zekere neiging onder bet publiek is ontstaan om de Belgische twee centimesstükken niet meer in betaling aan te nemen. De Regeering kan die verandering bij bet publiek dat, niettegenstaande herbaalde aanmaningen harerzijds sedert jaren is blijven doorgaan aan de ongeoorloofde praetijkeu tot het in omloop brengen dier vreemde munt stukken, zij bet dan ook zijdelings, de hand te leenen niet anders dan met genoegen opmerken. Zij wil deze neiging ten goede dan ook, zooveel in haar is, steunen eensdeels door op nieuw aan hare ambtenaren ten streneste te verb.eden om de meergemelde vreemde munt onder welk voorwendsel ook in betaling aan te nemen anderdeels door in de eventueele behoefte aan Nederlandsche centstukken, door vernieuwde en krachtige aanmunting op voldoende wijze te voorzien. Met verwijzing naar vroegere circulaires heb ik de eer ’s Kijks rekenplichtigen van welken aard ook op nieuw te herinneren aan het reeds dikwijls op dit punt gegeven voorschrift, om bij elke ontvangst, die zij doen, bedoelde stukken ten strengste te weren en aan het verbod om ze l van kas in rekening aan te nemen. ’t Begint meer en meer te blijken dat de Serviërs niet tegen de Turken zijn opgewas- in de kunst van vechten, van moorden Van aanvaller reeds spoedig tot gevallene gedegradeerd, ziet Servië den vijand met toenemend succès ageeren op zijn eigen grond gebied, waarop de Turken op 't oogenblik reeds een eind ver zijn doorgedrongen. Alhoewel de oorlogskans natuurlijk nog keeren kan, staat de ze op ’t oogenblik dan ook alles behalve gunstig voor Servië. Men raadplege slechts het kaartje van het oorlogstooneel, in verband met de vol gende berichten der laatste dagen, die we hier in hoofdzaak laten volgen. Scheen het aanvankelijk dat de veldslag bij Knjaschevatz (Gurgusowatz) gunstig voor de Ser viërs was uitgevallen een officieel bericht uit Belgrado, opgenomen in ons vorig nummer, volgens ’t welk de Turken een mijl achteruit wa ren geworpen, zou, indien het waarheid behelsde, dit moeten doen gelooven uit nadere berich ten van meer geloofwaardige bronnen (sedert zelfs van Servische zijde bevestigd) blijkt, dat integen deel de Turken aan alle kanten meester bleven van hel slagveld. De positiën rondom Knjasche vatz werden niet alleen door hen genomen, maar ook de stad zelf viel in hunne handen, waardoor den toegang tot het binnenland van Servië voor hen openstaat. Zóó althans luidt het oordeel van de berichtgevers, die den loop der gebeurte nissen uit een «startegisch” oogpunt beschouwen. Of ze gelijk hebben staat niet aan ons te beslis sen. Liever laten we hier eenige nadere bijzon derheden en beschouwingen volgen omtrent de laatste gebeurtenissen. Luidens een officieel bericht dan uit Konstan- tinopelhebben de Turksche troepen, na een tweedaagschen strijd, Knjaschevalz ingenomen welke stad daarop door de vrijwilligers in de asch is gelegd. De verliezen der Serviërs waren zeer aanzienlijk. De prefect te Alixinatz bericht, dat de Turk sche troepen Knjaschevatz in brand hebben ge stoken, nadat de plaats door de Serviërs wa- ontruimd. De dorpen aan beide zijden van de Timok gelegen, hebben, volgens hem, een gelijk lot ondergaan, voor zooverre de Turken die in bezit hebben genomen. Een officieel bericht uit Belgrado verzekert t dat de kolonel Itorvatovie gedurende 5 dagende bij eenigerlii verificatie of overneming hoogten van fresibate tegen een overmachtigen 1 vijand heeft verdedigd. Toen was hij, uilgeput Geen Belgische centen meerdat is het parool van den dag en ieder ziet wat hij ontvangt en schiet er de Belgen uit. De Arnhemsche Crt. vraagtde Regeering wil hel aannemen van Belgische centen strafbaar stellen, maar heeft zij er de macht toe? Mag iemand zich niet meer laten betalen in ongangbare munt, als hem dit behaagt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1