r GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 9 1 No. 66 1876 16 AUGUSTUS. WOENSDAG EN. 4 '0 i Hl, ver veer opti- 00- 'ES 4 7„ 4 1 0IR A N SMIhlR B S X X E X I. A X B B I T E X b A X 19 OVERZICHT. De huiveringwekkende berichten onlangs door tzien te e n op- aan ■oot- OOL *VP- s. Jan A M. lw<7. 3/ /l6 6 ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'4 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. i Uil de gemeente Aalsmeer zijn in dezen zomer naar Amsterdam en Rotterdam verzonden voor eene waarde van vijf en twintig duizend gulden aan aardbeziën. Toen dr. Persijn, directeur onlangs zeide, dat de voorbeschiklheid lol het 1 krankzinnig worden werd gevoed door te veel Ie 6.50 i,5ó6 7,17 7,68 8,43 9.— door 9,16 door 9,34 9 51 door door door 0-14 J 5 ne Burgemeester van Sneek brengt ter ken- Jjl nis van de gebruikers der betrokken per- ceelen, dat volgens bij hem ontvangen schrijven, door de ambtenaren der Staatsspoorwegen, dezer dagen, zal worden overgegain tot de uitbakening in deze Gemeente van den Spoorweg Stavoren Leeuwarden. Sneek, 10 Augustus 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. ’t Zou ook wat te zeggen wezen, als zooveel to leeren en daarvoor zooveel geld uit te geven naar Meerenberg voerde. Men brengt nu dr. Persijn ook al geen vriend van 1789 onder de aandacht, dat van de 146 lijders, in 1875 opgenomen, 122 alleen lager onderwijs, één mannelijk lijder middelbaar en één mannelijk lijder booger onderwijs hadden genoten. Vermoeienis der hersenen door geestes-arbeid is dus bij al die 146 lijders hoogstwaarschijnlijk niet de oorzaak geweest van hunne krankzinnig heid. Ass. Cl. wacht het blad weinig, daar geen straf helpt te gen een feit, waarin men niets misdadigs ziet. Een afdoende maatregel zou zijn geheele hermun- ting van ons kopergeld, gelijk ook in ’t aanhan gig wetsontwerp wordt voorgesteld, de invoering van bronzen munt, met een middellijn, die zoo veel mogelijk van die der Brabantsche centen af wijkt. Juist met ’t oog op dit voornemen is hel zonderling dat de minister een vernieuwde krach tige aanmunting van Nederlandsche centen toe zegt. Wat ruimer pasmunt zou meer helpen. Het blad geeft den minister ten slotte in over weging, bij afzonderlijk ontwerp de invoering van bronzen munt voor te stellen van Meerenberg Het Gemeentebestuur van Sneeft, gevolg gevende aan de uitnoodiging, gedaan bij besluit van heeren Gedeputeerde staten van Fries land d. d, 10 Augustus 1876, no. 22 (Prov.blad no 84) brengt ter kennig van de ingezetenen dat, ter Provinciale Griffier te Leeuwarden, voor den prijs van vijf cent afdrukken verkrijgbaar zijn van prov. blad no. 85, bevattende de intrek king van provinciale verordering tot heffing van rechten voor het gebruik van Waterstaats werken, die met 1 Augustus 1876 bij het Rijk in onderhoud en beheer zijn teruggekeerd. Sneek, den 15 Augustus 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. ^8 fver- glas, lij- nde- be- zich iaar- Een brievenbesteller te Utrecht heeft bij hel doorhakken van turf een gouden ring, naar men zegt van zeer ouden datum, in een der turven gevonden. Het Hand, heeft niet bijzonder veel verwach ting van de maatregelen door den minister van financiën genomen legen de Brabantsche centen. Zelfs van de voorgenomen strafbepalingen ver- nen schouwburg te Amsterdam, l. „1I-1 l„,-l- De heeren de Jong, de Ruiter Zylker, Wijben- ga. Gevers Deynoot en Schepel, leden van de Tweede Kamer, hebben aan die vergadering voor gesteld gebruik te maken van het recht van en quête en dat onderzoek te doen houden omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee. De voorstellers geven in overweging dat on derzoek omtrent de volgende vraagpunten le dcen loepen 1°. Welke is de gezondheidstoestand van het rundvee in Nederland, met betrekking lot de be- smellelijke longziekte 2° Welken invloed hebben daarop gehad de werking en uitvoering der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131) en der Kon. besluiten daarop ge baseerd, in verband met de wetten van 8 Juli 1874 Stbl. no. 98 en 99) 3°. Welke zijn de oorzaken, dat de maatregelen van overheidswege sedert de invoering van die wetten en besluiten genomen, in sommige ge westen en gemeenten gunstige uitkomsten heb ben opgeleverd, terwijl zij elders hunne werking in meerdere of mindere mate missen 4°. Kunnen er van overheidswege maatregelen worden genomen om deze nationale ramp met zoodanig gevolg te bestrijden, dat zij worde over wonnen of althans zoozeer gefnuikt dat de be lemmerde bepalingen, die ook den veehandel de scheepvaart benadeelen, kunnen worden geheven SNEEK, 15 Augustus. Het kiescollege der Herv. gemeente alhier heeft Vrijdag avond het navolgende zestal predikanten vastgesteld Heineken te Renswoude; Romeijn, te Heerde; de Be), te Hallum; Gunning, te Alk maar; Wartena, te Dedemsvaart, en Raima, te Barneveld. Aan de school voor meer uitgëbreidlager onderwijs voor Meisjes te Delfshaven, is benoemd tot hoofdonderwijzeres, mej. M. Buisman van Sneek, thans hulponderwijzeres te Harlingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Barradeel den heer van Dalsen Fontein, thans burgemeester van Sloten; tot burgemeester van Slot-n den heer Lichtenvoort Cats, en tot burge meester van Sneek den heer Reijneke van Slu we. den loop der gebeurtenissen in het Oosten af, maar men wantrouwt elkaar voortdurend, zooals men dat van af den beginne heeft gedaan. Vooral te Parijs en te Londen bespiedt men nauwlettend de houding, welke Rusland zal aan nemen. De République Franpaise weet hare lezers t er uit Petersburg last- zou zijn gegeven, om verscheiden legerkorpsen zoo wel in Polen als in Bes-Arabie op voet van oorlog te brengen. Een der parijsche berichtgevers der Indép. Beige, die zijn berichten uit officieele bron put, verzek°rt echter, dat die geruchten ten eenenmale van grond ontbloot zijn en dat Rusland een volmaakt vredelievende houding be waart. De Times is intusschen van meening, dat de Turksche regeering wè) dienst gewaarschuwd te worden, dat men niet van plan is, haar onbe perkt van hare overwinningen partij te laten trekken. De Porte zou zich bedriegen, indien zij waande, dat de Turksche troepen op Servisch grondgebied ongehinderd het honderdste gedeelte der wreedheden zullen kunnen bedrijven, welke zij in Bulgarije hebben gepleegd. Servie zegt de Times staat onder de bescherming der groote mogendheden en welke misslagen het ook begaan bebbe, op den weg der beschaving ging het met even snelle schre den voorwaarts, als het Ottomanische gedeelte van Turkije zich in achterwaartsche richting be woog. Ook andere staten nog dan Rusland zoo besluit het blad zouden ongezind zijn, Servie onder de heerschappij der Tuiksche pacha’s te zien terugzinken, of zelfs te gedoogen dal Bel grado op nieuw door een Turksch garnizoen werd bezet. Zou het city-blad achter de diplomatieke cou lissen hebben gezien, of zou ’t slechts phrazen- makeiij zijn, ’t geen zij ons hier opdischt? De verschillende berichten omtrent de jongste gebeurtenissen op het Servische oorlogstoo- neel stemmen hierin overeen, dat de Serviërs op nieuw een nederlaag hebben geleden. Het leger van den Ibar is bij Stienilza geslagen, ter wijl Tscholak-Antich zich genoodzaakt heeft gezien, de verschansingen te ontruimen welke hij aan de zuidzijde van Servie had opgeworpen. Generaal Tschernajeff heeft zich te Banja ver- eenigd met het overschot der bij Knasjewatz ge slagen troepen. De Weener Abendpost, de jongste wapenfei ten besprekende, schijnt de zaak van Servie reeds als verloren te beschouwen. De c-erste phase van den oorlog zegt het officieele blad is met deze gebeurtenissen geëindigd. Voor de Servische troepen valt er van nu af a. n g?ene oflensieve bewegingen ineer te denken er is thans nog alleen sprake van een langeren of koe leren verdedigings-krijg. Volgens bij de Weener Polit Core.ontvangen berichten uil Belgrado, begint men in het Ser vische ministerie van oorlog te gelooven dat het Turksche leger in gesloten kring op Belgrado zal aanrukken. Belgrado wordt daarom met een ling - van anderhalf mijl diameter van versterkingen om ringd. Alle groote stukken geschut uit de arse nalen van Kragutevac worden naar Belgrado ge zonden. De minister van binnenlandsche zaken sloot contracten voor oogenblikkelijke levering van groote voorraden paoviand voor Belgrado, dat men, naar hel schijnt, zoo lang mogelijk wil verdedigen. Vorst Milan is nog te Deligrad. Tusschen Banja en Alexinac verwacht men een grooten veldslag De vorst van Montenegro heeft zijn marsch om zijne vereeniging met het Servische leger te Te Leeuwarden bij den heer II. Bokma is het proefnummer verschenen van het Nieuw Leeu warder Dagblad. Dat blad kiest partij voor de confessionele richting en verschijnt eiken dag der week, be halve op Zondag. Bij den heer Jan Haan te Delfzijl zal op 2 September het licht zien ’t eerste nominee van het Noorden, anti revolutionair weekblad voos de provincie Groningen. Het heeft Z. M den Koning behaagd aan de vereeniging: »Hel Nederlandsch Tooneel” voor het tooneeljaar 1876/77 een subsidie te verlee- van ƒ5000, ten behoeve van den stads- en van lü,000 ten beheeve van het Hollandsch tooneel te ’s Graven- I hage. de dagbladen verspreid omtrent de beestachtige gruwelen door de T u r k e n in Bulgarije ge pleegd, zijn niet overdreven geweest, gelijk on langs in het Engelsche parlement werd beweerd. Integendeel als men het rapport leest der En- gebche commissie van onderzoek, die verschei dene dorpen in Bulgarije heeft bezocht, dan zou men allicht tol de vooronderstelling moeten ko- reeds te verhalen, dat men, dat de eerste berichten daaromtrent nog beneden de werkelijkheid zijn gebleven. Volgens den heer Baring toch zijn alleen in het district Philh'ppopoli 10,000 menschen ver moord en liggen er een duizendtal lijken onbe graven. De tegenwoordigheid van Kianipacha heeft zegt hij geen uitwerking hoegenaamd; zijn gezag wordt ten eenemale miskend. De Turken beletten den wederopbouw der verbran de huizen. De oogst verrot op bet land; het vee is weggevoerd. De typhus maakt groote ver woestingen onder de kinderen. De uitgemergel de bevolking is tol wanhoop gebracht. Ook de Amerikaansche, Duitsche en Fransche correspondenten zijn verontwaardigd over de in Bulgarije gepleegde gruwelen. Men heeft er 30U0 lijken, 100 afgehouwen hoofden 300 verbrande meisjes, enz.gevonden. En soortgelijke gruwelen tracht men nog ach ter den diplomatieken mantel te verbergen en men neemt het air aan, alsof men van niets wist, in de hoop zeker daarmeê de algemeene kreet van verontwaardiging te zullen kunnen be dwingen, die het »mené, mené lekei upharsin” wel op het Turksche rijk zou willen toepassen dat met zijne gruwelen "en ongerechtigdheden een anacht oiiismus begint te worden in de negentien de eeuw, de eeuw van vooruitgang en humani teit 1 Schreeuwend contrast, voorwaar Men breidt kousjes voor negerkinderen, men stuurt zende lingen uit om de Kaffers enz. te bekeeren tot hel christendom; men rust oorlogschepen uit om aan de afrikaansche kusten den slavenhandel on mogelijk te maken, en men Iaat toe, dat dui- zende bij duizende onschuldige en weerlooze vrou wen en kinderen op de gruwelijkste wijze wor den vermoord, omdat ja omdat de politieke belangen van enkele grootmachten bedreigd zou den woiden, indien force rnajeure een einde ge maakt werd aan de integriteit van het Turksche rijk, dat als een pestbuil ettert aan de negenliend- eeuwsche beschaving van ons werelddeel 1 »O, Engelsche philantropen”, zou men geneigd zijn uit te roepen, »bespaar toch eene philantro- pie, die begint bij bijbel en breikous, om te ein digen bij Uncle Tom's cabin; die van verre een exploitatie-veld zoekt, terwijl er nagenoeg in uwe onmiddelijke nabijheid, zoo’n ruim veld te bear beiden voor u open ligt; bespaar uwe phan'ropie of dwing uwe regeering met eene staatkunde te breken, die T zij dan uit een ingebeeld of wezenlijk eigenbelang haar medeplichtig maakt aan de afschuwelijke gruwelen wel ke in de laatste jaren, tot schande der mensch- heid, telkens in het Oosten werden bedreven. En gij, diplomaten, die knutselt en knoeit, die schrijft en politiseert over de Oostersche quaestie en deze kunstmatig in ’t leven houdt, door den szieken man” uit eigenbelang te steunen, schaamt u I Het nageslacht zal u vonnissen en U verantwoordelijk stellen voor zooveel noodeloos vergoten menschenbloed De heeren diplomaten schijnen zich intusschen voorshands albitter weinig te bekomeren over het eventueel oordeel van het nageslacht. Wel houdt men thans, sedert, tengevolge de jongste neder lagen der Serviërs, de toestand van Servië hoogst bedenkelijk begint te worden, in de Eu- ropesche diplomatieke kringen natuurlijk een oog in ’t zeil en wacht men niet zonder spanning leeren, dachten wij al dadelijk; »die stelling zal worden weersproken te eerder, daar zij deed denken aan het gezegde van een ander »de hoogere burgerscholen zuilen aanleiding geven tol bet vergrooten der krankzinnigengestichten.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1