t r 1 GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE i I No. 67. 19 AUGUSTUS. X ft I V a Vil- \k- - ren S A K l IK 0I K A A ssa BIXNEXL.IM). i zijn 37. ver- eur 50 M. ‘9- Z8 B r IT EX I. AVI» OVERZICHT. ‘z ft I ADVERTENTIËN van I tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/^ Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. t Uit Enschedé wordt aan de Twentsche Courant geschreven Aan verscheidene fabrieken heerscht gebrek aan water, in die mate, dat, komt er niet eerstdaags regen, eenige het werk moeten staken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. stijgen, wacht. de de te te ou- 00. 50. oor ,15 so r 31 51 lor 3or aor 14 .50 >53 .17 ,58 .43 len ser Ier v. lin ies. Vil- sen v. ier. na. van van Als een bewijs dat hel ernst is met de wering der Brabandsche centen moge dienen dat een blindeman op de Heerengrachl te Amsterdam ze hardnekkig weigert. De heer de Pauw zal a. s. Dinsdag met luchtballon «de Nederlanden” te Groningen op- Daarna wordt hij te Leeuwarden 50 50 d en tl. 16 Da 30, Door de Rijksambtenaren is onder de gemeen te Lmjksgestel proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren P D., wegens invoer van eene groote partij Belgische centen. In het Feestgebouw te Rotterdam is Zondag de eerste «skaking rink” in Nederland geopend en voor het publiek toegankelijk gesteld De zoo genaamde ijsbaan een uitgestrekte vlakte van aphalt neemt het geheele middelgedeelte van de reusachlige zaal in en voldeed bij de eerste proef neming zeer goed. Er werd aanvankelijk een druk gebruik van gemaakt. De geoefende schaat senrijder vond zich zeer spoedig op de rol-schaat- sen te huis. I I k De heer Poirrier, alias de Kogelman, (l’homme obus) die sedert eenige avonden in het Paleis voor Volksvlijt, het talrijk publiek door zijne bui tengewone werkzaamheden aan de trapeze in ver wondering bracht, zou zich 'Maandagavond, als gewoonlijk uit het reuzenkanon laten schieten, doch daar de kleine knaap die hem bij dezen «tour de force” behulpzaam is, den trekker te vroeg overhaalde, kwam de heer Poirrier hals over kcp uit den vuurmond op het net, dat on der de trapeze gespannen is, terecht, en had daarbij het ongeluk zijn linkerbeen aan den en kel erg te verzwikken, zoodat hij moest worden weggedragen. De Amst. Cour, voegt bij dit ver haal nog de mededeeling dal de Kogelman uil het .kanon wordt geschoten met een drukking van 2500 Kilo. en een verguld zilveren medaille, 4e prijs 100 en een vergold zilveren medaille 5e prijs 50 en een verguld zilveren medaille; 6e prijs een varguld zilveren medaille, een verguld zilveren medaille voor den besten liefhebber; een dito dito voor de beste liefhebster; een dito dito voor de beste tooneelspeelsler. Voor bljjspel le prijs ƒ250 en een gouden medaille; 2e prijs 150 en een gouden medaille; 3e prijs ƒ100 en een verguld zilveren medaille; 4e prijs ƒ50 en een verguld zilveren medaille; 5e prijs een verguld zilveren medaille; een ver guld zilveren medaille voor den besten liefhebber; een dito dito voor de beste liefhebster; een dito dito voor de beste tooneelspeelsler. Buitenge wone prijzen 1. Een gouden medaille voor de vereeniging, die door inhoud en strekking van het op te voeren stuk het meest toont de volksbe schaving te willen bevorderen. 2. Een gouden medaille voor de vereeniging die het beste oor spronkelijk Necjerlandsche stuk, waaraan bijzonde re verdiensten kunnen worden toegekend, opvoert. Met genoegen, zegt het Dagblad, kunnen wij melden, dat het conflict tusschen Nederland en Venezuela op het punt staat geheel uil den weg te worden geruimd. De uitlevering van de «Mi- das”, waarvan wij reeds vroeger gewag maakten, heeft rechtstreeks aan Nederland plaats gehad maar moest, daar wij op dit oogenblik te Cara cas niet vertegenwoordigd zijn door tusschen- komsl van den Duilsehen consul geschieden. Deze eerste toenadering is te danken aan tusschenkomst en de goede diensten van Noord-Amerikaansche Unie. Na een maand of drie «routine” dan hebben ze «practijk.” is geweest, al was dan ook het aantal tenten en kramen vooral niet kleiner dan in de laatste ja- ren. Er zullen daaronder dan ook zeker zijn, die slechte zaken hebben gemaakt. De schouwburgtent van den heer Victor Dries sens werd, vooral in de laatste dagen flink bezocht en ook verschillende muziek- en café chantante gezelschappen in sociëteiten en koffie huizen trokken een vrij goed publiek, zoowel van ingezetenen als vreemdelingen. Vooral jl. Dins dag was het getal kermisbezoekers van buiten zeer aanzienlijk. Onder eene tropische warmte, die zelfs Aelus scheen le ontstemmen, althans voor de echte liefhebbers liet hij zich vrij onbetuigd werd jl. Woensdag de gewone jaarlijksche Zeilwedstrijd gehouden, die, zooals gewoonlijk, veel bezoekers lokte en overigends ook flink afliep. Het muziekcorps der d d. Schutterij, onder lei ding van zijn verdienstelijken kapelmeester den heer Edzard Gréfe droeg niet weinig bij tot op luistering van dit feest. De uitslag van den ge houden wedstrijd was als volgt Eerste klasse. Vracht- en beurtschepen 4 mededingers, prijs, 5 gouden Willems, gewonnen door Jonge Grietje, van Tj. Boorsma te Warga; premie, een nieuw zilveren servies, bestaande' uit trekpot, koffiekan, suikervat en melkkan, door de Vlieg, van J .1. Kramer te Oostermeer. Tweede klasse. Boeiers jachten en booten, boven 4,8 meter, geen mededingers. Derde klasse. Vischaken, 8 mededingers, prijs ƒ40, gewonnen door de Goede Vangst, van Ger- ben Boolsma te Lemmer; premie, ƒ15, door W. de Vries van Warns. Vierde klasse. Booten van af 4,8 meter, 6 mededingers, prijs, een barometer en thermome ter in rustiek hout, gewonnen doof Frisg, van T. Sikkema te Grouw; premie, twee porseleinen bloemstanders op voet, door twee Gebroeders van L. Lijckles te Grouw. Vijfde klasse. Booten, getuigd met sprietzeil, van af 4,4 meter lengte en daar beneden en niet meer dan 1,7 meter breed, buitenwerks, 8 .me dedingers, prijs, twee kristallen karaffen met zil ver gemonteerd, gewonnen door de Ëagrs, van U. Brinksma te Oppenhuizen; premie, een nieuw- zilveren gebakschaaldoor de Zwa\uw j van dr. T. Risselada le Sneek. De gewone jaarlijksche Ringrijderij, die voort durend in den smaak schijnt te vallen vooral van de buitenlieden besloot gisteren de pu blieke kermisvermakelijkheden en bad 58 paren uitgelokt lot deelneming aan dien eigenaardigen wedstrijd, waarvoor als prijs en premie ƒ130 of ƒ150 was gesteld. De prijs werd behaald door K. Grijdanus en A. Bijlsmabeide te Wirdum de premie door A. Wiersmate Oosthemen P. Dijkstra, te Folsgare. De Standaard wijdt een laatste woord aan de bekende Schutters-quaestie te Zaandam. De zaak toch is geëindigd met het gevangenzetten van den laats ten schutter en met nul op ’t re quest van alle regeenngsorganen tot welke de doleerende partij zich gewend had. ’t Is een be kentenis van teleurstelling over zulk een afloop en een bescheiden herinnering aan wie krachtens hun ambt geroepen zijn om voor ’s volks hoog ste recht te waken, en het zedelijk gewicht van de zaak die hier op bet spel stond. Het blad had zich met een anderen afloop ge vleid. Hoewel er verschil bestond omtrent on dergeschikte punten, in hoofdzaak waren allen die namens de richting der Standaard hel woord voerden, het eens. De toestand waarin de bij de grondwet gewaarborgde gewetenvrijheid, ten aan zien van een zoo groot belang als de Zondagrust tot een doode letter kan worden gemaaktmoet langs wettelijken weg worden veranderd. Alle moeite echter om hierin verandering le brengen, heeft niets gebaat. Van de anti-revolutionaire Kamerleden had men iets verwacht dat naar een cri de conscience geleek, maar er is niets van gekomen; bij den minister van Binnenlandscbe zaken vond de klacht ter openbare audiëntie, mede geen gunstig onthaal. Toch gelooft het blad niet dat de quaestie voor goed afgedaan is. Zij blijft gelijk de schoolquaestie, en de staatkundig-ker- kelijke quaestie, en alle andere qaeslies, die in hoe verwijderd verband ook met de conscientie- vrijheid staan, op de rol en heeft met het aan blijven en aftreden van ministers als zoodanig niets te maken. Zij vormtmet al die onderdeelen de ééne groote albeheerschende quaestie die onze gan- sche politiek in gisting brengt en zal blijven bren gen, totdat een man opstaat, met beginsel genoeg om hare oplossing aan te durven, en met toewij ding genoeg om zich bij dien arbeid door geen ambitie van de lagere soort het spoor bijster te laten maken. Waarin zijn taak bestaan zal heeft de heer Groen, in een dier onsterfelijke aphorismen, waar van zijne vlugschriften overvloeien, negatief, doch zóó dat men het positief niet verbeteren kan omschreven «Op Nederlandschen bodem vooral behoort al wat de vrijheid der consciëntie aanrandt, zonder eufemistisch mededoogen te worden gebrand merkt.” SNEEK, 18 Augustus. De kermisvermakelijkheden zijn weer voorbij. Alhoewel de laatste dagen wat levendiger wat en dan de voorgaande, kan toch niet gezegd worden Te Weesp is door den kantonrechter iemand veroordeeld, die op den spoorweg voor de terug reis gebruik had gemaakt van een retourbiljet, dat een ander voor de heenreis gediend had. Deze meer volkomende wijze van gebruik maken van een retourbiljet blijkt dus strafbaar te zijn. Naar wij vernemen, zoo meldt de Asser Ct. heeft te Nieuw-Dordrecht, gem. Emmen, weder een ergerlijk misdrijf plaats gegrepen. In een twist moet iemand zoodanig gesneden zijn dat men zeer bevreesd was voor doodbloeden. De justitie Heeft zic'h van bier derwaarts begeven. Nadere bijzonderheden zijn ons nog niet bekend l1 I Een programma is vastgesteld voor den groe ten internationalen tooneelwedstrijd uitgeschreven door de koninklijke letterlievende vereeniging «Hooger zij ons doel te Amsterdam. Uitgereikt zullen worden Voor treur tooneelspelen of dra ma, le prijs 500 en een gouden medaille 2e ƒ250 en een gouden medaille; 3e prijs ƒ150 Omtrent de schaarschte aan goudgeld deelt men mede, dat de gouden tientjes door sommige kan toren worden opgehouden en naar Indie gezon den. Op eik gouden tientje zou vijf en twintig cent worden gewonnen. Van dezelfde zijde wordt beweerd, dat een rijksdaalder op dit oogenblik slechts ƒ1,68 aan oud zilver waard is, zoodat het maken van rijksdaalders eene zeer winst-gevende industrie zou zijn. Deze tak van nijverheid is wel is waar niet in Nederland geoorloofd, maar de winst is groot genoeg om de vestiging van fabrieken in het buitenland te bevorderen. Te Rijssel is op een Nederlandsch vaartuig een moord gebeurd. De gezagvoerder, Frederik Mol- legrave, moet door een zekere Van der Buyzen verwond zijn geworden. De beschuldigde is in hechtenis. Het IV. v. d. D. steekt de jongelieden die het eindexamen aan de hoogere burgerscholen met goed gevolg hebben volbracht, een hart on der den riem, als zij zich soms vervaard hebben doen maken door de opmerkingen van eenige «kennissen van Job”, dat zij volslagen onbruik baar zijn voor ’t leven door hun studie. De kracht van hen, die met ’t diploma niet veel op hebben, luidt ongeveer als volgt «Luister eens naar den jongeling, die uil het lokaal van ’t eind examen een koopmanskantoor binnen slapt, luis ter eens wat hij weet van de drie talen, die hij geleerd heeft en waarvan hij zelfs de litteratuur heet beoefend te hebben. Hij spreekt onbehol pen Duilsch, hij stottert in ’t Fransch, en heeft den zinbouw vergelen van het Engelsch. Hij heet het Italiaansch boekhouden te kennen, maar gun hem eens de gelegenheid den balans op te maken van uwe welgeregelde zaak Er komt niemendal van terecht, heusch niet. Koopmans- correspondenlie De jonge mensch is totaal vreemdeling in de meest gebruikelijke termino logie. En gij weet toch hoe gemakkelijk die is meneer Neen, die burgerschool jongelieden zijn voor de praktijk onbruikbaar, ’t Komt eigenlijk daar vandaan, dat zij te veel welenHet mid delbaar onderwijs heeft de schuld.” Van zijn kant voegt het blad aan deze klacht het volgende toe «Ja, deze jongelieden zijn onbruikbaar. Om bij T koopmanskantoor te blijven. De jongemensch, die tot 17, 18jarigen leeflijd op de schoolbanken heeft gezeten zit vreemd te turen als hij voor ’t eerst aan den lessenaar plaats neemt, ’t Is zelfs niet onwaarschijnlijk dat hij den eersten dag geen Hollandsch kan spreken, laat slaan En gelsch of Fransch. We zouden niemand raden hem de eerste week met de gewichtigste corres pondentie van *t huis te belasten noch zouden we aan zijne zorgen het grootboek toevertrouwen. Ook zien wij de noodzakelijkheid niet in hem terstond door een zekere hoeveelheid Fransch Duitsch en Engelsch le overbluffen, ofschoon wij van die «onbruikbaren” hebben gekend en nog kennen die niet zoo eig naar de woorden be hoefden te zoeken. Laat ons den bedoelden jon genlui even meedeelen dat «practijk” in den mond van velen nog al eens «routine” beduidt. Van het oorlogstooneel in het Oosten kwa men in de laatste dagen geen belangrijke berich ten. Men mag dus aannemen dat daar niets belangrijks is voorgevallen en de toestand er ta melijk onveranderd is gebleven. Intusschen schijnt de stemming van de Servi sche bevolking tamelijk gedrukt te zijn wat trouwens na de gebeurtenissen der laatste dagen i zeer verklaarbaar is. Vorst Milan, die j 1. Zater dag in de hoofdstad, Belgrado lerugkeerde, werd door de bevolking aldaar met eene in ’t oog dat de kermis dit jaar bijzonder druk en geanimeerd loopende koelheid bejegend. werd door de bevolking aldaar met 'i'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1