NWS- 0 ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN RET ARRONDISSEMENT SNERK. No. (58. 1876 E E N-E N-D E R T I G S T E WOENSDAG 23 AUGUSTUS N. .1 i,ss p. I. BURGEMEESTER en WETHOUDERS hi In- I sslel SNIJhlR CO 14 4 T. a M. BINNEN LAND. 6 0 s II. a. ook van en iiuiiiruiabiiuoiu.ii'jjiuiiJÏ.' 2"? Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7l/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. KENNISGEVING. De heer A. Moens heeft hel eere-lidmaatschap der Nederlandsche openbare hulponderwijzersver- eeniging aangenomen. is 4 van ia 69 60 bb 17 58 43 11 os* den nm v. a. b. c. 5. Door de politie te Rotterdam zijn gearresteerd en aan de justitie overgeleverd twee personen, schoenmakers van beroep, die in den laatsten tijd niet gedachtig waren aan de wijze les van Apelles, maar zich hadden schuldig gemaakt aan het namaken en in omloop brengen van valsche rijksdaalders. >or 15 io r 34 61 lor lor lor 14 5 Hoe entrefiletjes soms in de wereld komen I Twee spotvogels zagen de heeren Kappeyne en Hubrecht Maandagmorgen in dezelfde spoorweg coupé gaan. Hoe is het toch mogelijk, zèi de een, dat Heemskerk een ambtenaar, die zijn waar digheid zoozeer vergeet, dat hij met Kappeyne in één coupé gaat zitten, nog langer aan zijn de- Van wege het Dep. van Binnenl. Zaken zal eene gekleurde afbeelding van den kolorado-ke- ver, met beschrijving, worden uitgegeven. partement duldt? Breng het feit ter kennis van de redactie van het Dagblad, antwoordde de an der, en ik durf een pari aangaan, dat er spoedig een artikeltje zal worden geplaatst om te betoo- gen, dat mr. Hubrecht voor die intimiteit met Kappeyne met ontslag moet worden gestraft. De pari werd aangegaan en de weddenschap is reeds gewonnen, (zie ’[Dagblad van Woensdag). (Vad). De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek Overwegende dat de aanhoudende droogte het gevaar van het ontstaan van brand in de hand werkt Art. 176. Geen vuur, heete asch of sintels mogen builen ’s huis worden ver voerd dan in genoegzaam overdekte voor werpen, noch buiten ’s huis worden neêr- gezet dan in metalen of steenen bakken of potten van gelijksoortige deksels voor zien. Art. 177. Geen vuur mag op straat worden gelegd, noch heete asch, op de straat, of in asch-, mest- of vuilnishakken aan de straat, worden uilgestort. Art. 179. In schuren, stallingen of welke bergplaatsen ook van stroo, heide, turf, brandhout, takkebossen of van ande re licht ontvlambare stoffen, mag geen vuur gebruikt worden. Art. 180. Wanneer hooi vermoed wordt, door te sterke broeiing, gevaar voor brand op te leveren, zal de eigenaar daarvan ter stond kennis aan de Politie geven en de door deze te bevelen maatregelen van vei ligheid onverwijld opvolgen. Art. 181. De kuipers zullen, bij het branden of heeten van vaatwerk, dit door een houten winkelhaaks-scherm of schut ting omgeven, ter hoogte van minstens 12 en ter breedte wederzijds van minstens 9 palmen. Bij sterken wind, zal dit werk buiten ’s huis niet mogen plaats hebben en in allen gevalle op de eerste aanzegging der Politie, in het belang der algemeene vei ligheid, moeten gestaakt worden. Art. 182. Bij werkzaamheden op daken of aan goten, waartoe heet of gesmolten metaal gebezigd moet worden, zal dit be neden moeten worden gesmolten of heet- gemaakt tenzij de Burgemeester om bij zondere reden anders mocht vergund heb ben. Bij sterken wind is dit werk geheel ver boden. Art. 183. Het is verboden, behalve in daartoe overeenkomstig de bestaande ver ordeningen behoorlijk opgerichte fabrie ken, olie, teer, pek of andere licht vlam- vattende stoffen te koken, anders dan ter plaatse door Burgemeester en Wethouders aangewezen. De ingezetenen nadrukkelijk uit te noo- digen om verder datgene te doen of na- telaten wat het brandgevaar zal kunnen voorkomen of verminderen. Sneek, 22 Augustus 1876. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSENL. Burgem. heeft besloten: de ingezetenen te herinneren aan de vol gends bepalingen der Algemeene Politie verordening, luidende: Art. 175. Hel is verboden, steenkolen, turf, houtskolen, spaanders, krullen, zaag sel, turfmolm of andere brandbare stof fen, binnen den afstaud van 6 palmen van eesten smidsen of andere vuurplaatsen en binnen dien van 3 palmen van schoor steenen of kachelpijpen op te stapelen neder te leggen of voorhanden te hebben. Bij den bekenden pred. ds. Koeken te Moer dijk is weder aanzegging gedaan van een gerech- telijken verkoop ter inning eenersom van f 1214,39 buiten de kosten. Dinsdag ochtend viel te Rotterdam bij het in stappen van een boot voor de Willemskade een meisje te water en verdronk. Zij heet Anna Court. De politie, die haar signalement opgeefl oud 15 a 16 jaren, enz., voegt daar o. bij «Duitsche spraak”! >ek- !eil- T. Met ingang van 1 Oct. a.s. is o.a. bevorderd tot commies-verificateur eerste categorie de comm.-verificateur tweede categorie P. J. G. Lours te Sneek. 't Wageningsch Weekblad zegt «Men heeft ons medegedeeld en onze zegs man scheen zeer goed op de hoogte te zijn dat de minister Heemskerk niet alleen de con- cept-wet op ’t lager onderwijs nog niet aan den Raad van State heeft ingediend, maar zelfs daar mede nog niet in gereedheid is.” 1. tus. elte lak- Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie te Sneek den heer mr. van Manen, substituut- officier te Alkmaar. Herbenoemd tot burgemeester der gemeente Menaldumadeel den heer mr. W. A. Bergsma. Den heer mr E. Attema eervol ontslagen als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen en tot lid van dat college benoemd den heer mr. W. J. van Welderen baron Rengers wethouder te Leeuwarden. Door den gemeenteraad van Workum is tot secretaris benoemd de heer J. P. A. F. Notten van Leeuwarden. Met leedwezen verneemt het Vad. dat de heer Jonckbloet, lid der Tweede Kamer en van de Sneek, brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der Wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad no. 138) ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en on derhoud van militairen in aanmerking komen bij hun besluit van den 19 Augustus 1876 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en geduren de 14 dagen ingaande den 23 Augustus 1876 op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden neêrgelegd en dat de bezwaren tegen die Lijstbinnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage bestemd schriftelijk moeten worden ingediend. Sneek den 22 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. IIAAGSMA, Secretaris. oen bij en De koninklijke goedkeuring is verleend aan de wijzigingen van het «algemeen reglement van Volksonderwijs, vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en schoolbezoek in Neder land.” ||et Gemeentebestuur van Sneek gevolg gevende aan de uitnoodiginggedaan bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Fries land, d.d. 11 Augustus 1876, no 1, (Prov. blad no. 86) brengt ter kennis van de ingezetenen dat, ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voor den prijs van 10 cent afdrukken verkrijgbaar zijn van prov. blad no 87, bevattende wijziging der enkel provinciale begrooting voor den dienst van 1876. Sneek, 22 Augustus 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. Als nieuws betreffende de ministerieéle crisis meldt men uit den Haag aan het Utr. Dagbl. dat Z. M de Koning alleen aan den heer Kap- peijne verzocht heeft hem zijne denkbeelden om trent de crisis mee te deelen. De heer Kappeij- ne had eenige dagen uitstel gevraagd om met zijn vrienden te raadplegen, «In den raad der liberalen is men tot het inzicht gekomen, dat het beter ware zich vooralsnog niet aan den proef wagen. Eensdeels bleek over voorname punten van regeeringsbeleid nog geen voldoende een stemmigheid verkregen te zijn, van den anderen kant zouden in een eventueele combinatie ka merleden moeten optreden, in wier districten de verkiezing van een liberaal in hunne plaats ver strekt niet boven twijfel verheven scheen. Men is daarom overeengekomen, dat de heer Kappeij- ne aan Z. M. als zijne meening zal te kennen geven, dat onder de bestaande omstandigheden hel aanblijven van dit ministerie het meest wen- schelijk zou zijn. De Arnh. besluit een artikel over de crisis als volgt «Deze crisis zal, gelijk elke crisis, ten slotte weder een ministerie opleveren. Welk ministe rie dit zij en van welke kleur, het bedenke wel waarvoor het komt. Het moet regeeren, regee- ren in den waren zin des woords het moet willen regeerenhet moet kunnen regeeren. Het moet wel weten wrat het onderneemt te vol voeren. Een ministerie dat de kiemen zijner aanstaande ontbinding reeds van den aanvang met zich bracht, dat niet volkomen op zijne ei gene kracht en op den steun des Lands vertrou wen konzou slechts een hoofdstuk meer zijn in deze treurige martelaarshistorie, welke, sedert een tiental jaren, de historie onzer parlementaire regeering is. Elke crisis wier oplossing slechts de voorbereiding is eener aanstaande crisis, zal het land afkeeriger maken van de bron waaruit al deze crisissen opborrelen en den lust doen ontstaan haar te stoppen. De quaestie van libe ralisme en niet-liberalisme wordt hierbij een ondi r geschikte quaestie. Zij verdwijnt wanneer het de quaestie wordt, of het beter is constitutioneel en parlementair geregeerd te worden, of niet- constitutioneel en niet-parlementair. Elk ministerie dat thans blijft en niet blijven kan, of komt en niet duren kan, zal de verant woordelijkheid dragen voor zijn helpen afbreken van prestige en het gezag der constitutioneele en parlementaire regeering.” VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Woensdag 23 Augustus 1876 ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling 1. Beëediging der nieuw benoemde Raads leden de heeren F. II. Kok en II. Pijttersen Tz. 2. Resumtie der notulen. 3. Mededeeling van ingekomeri stukken, goed gekeurde raadsbesluiten enz. 4. Jaarlijksche benoeming van Voorzitters en Leden van de Gommissien van bijstand voor de exploitatie der faecale stoffen; het beheer over Gemeente-eigendommen en het onderhoud der straten en wallen. Idem van twee Raadsleden voor de Gas fabriek. 6. Benoeming van twee leden van de vaste commissie voor de strafverordeningen. 7. Benoeming van een hulponderwijzer aan de Tusschenschool. 8. Aanbieding van het gewijzigd verslag over 1875 der Commissie van beheer der faecale stoffen. 9. a. Te besluiten omtrent de benoeming van den Raad tot provisor der door wl. Dr. L. A. Buma opgerichte stichting van beursen voor stu diën. b. Voorstel van Mr. L. G. Verwer, beheerder der aan die stichting verbonden onroerende goe deren, tot het doen van de eerste der voorge- schrevene aankondigingen. 10. Verzoek van den heer T. J. H. Adriani, om eervol ontslag als Leeraar aan de Hoogere Burgerschool. 11. Aanbieding van een concept reglement op de kostelooze plaatsing van leerlingen op de 11. B. School en op den voorbereidenden cursus. 12. Adres van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk ‘Nationaal Schoolonderwijstot overdracht van grond naast de school dier Ver eeniging. 13. Voorstel van de Raadsleden de heeren J. Gorter en W. T. van der Molen, tot wijziging der instructie van den Gemeente-Architect. 14. Idem van de raadsleden de heeren Johs. Schijfsma en H. Jz. Kingma. 15. Request van de Stads-vroedvrouwen M. Elsing en T. Dikland om verhooging van trac- tement. 16. Resolutie van H.H. Ged. Staten van Fries land, omtrent de jaarwedden van den Burgemees ter en den Secretaris. 17. Rapport der Commissie tol onderzoek der Hoogëndster Waterpoort en advies dien aan gaande. 18. Adres van den heer H. Jongbloed tot toe lating van meisjes aan de Hoogere Burgerschool. lllll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1