GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EN ADFERTENTIE-READ VOOR DE 1 I s I 0 No. 69. 1876 E E N-E N-D E R T I G S T E 20 AUGUSTUS. HK4\ 1 schje I. «7 c. II. III IL BINNENLAND. I MMliBWWaïilliil <0 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Het bericht dat dr. Jonckbloet in Philadelphia ernstig ziek ligt, is volgens een nader bezoek van het Vad. onjuist. Naar men verneemt bestaat het voornemen'aan ’s Rijks Munt na het slaan van de benoodigde koperen pasmunt, een millioen 10- en öcentstuk- ken te slaan. wel 10. 124 34, s 2 1 5.50 ,554 .17 ’,58 1,43 toor >.15 loor 1,34 151 loor loor loor 144 5 ^eru- beste en. ■i 8 eemt ming dng 'uch- joede houtwerk op de straat, zoodat dit aan het vuur een geleidelijken overgang verschafte naarde huizen aan de overzijde. Aan beide zijden der straat woekerde het vernielend element met alle kracht voort, zoodat reeds ten half 10 ure acht pereee- len waren uitgebrand. Daarbij bleef het echter niet; niettegenstaande de ijverige brandweer al het mogelijke deed, werden nog vier perceelen geheel of gedeeltelijk vernield. Een brandwacht is gewond naar het gasthuis vervoerd, terwijl nog enkele anderen ligte brand wonden hebben bekomen. Uit Vlagtwedde schrijft men aan de Drentsche Ct. Het vuur woedt in de veenen van Vlagt wedde steeds voort. Bijna ’t geheele veen is nu in brand. Honderden voeren turf zijn reeds ver brand en evenzoo eene aanmerkelijke hoeveelheid te veld staande boekweit. Aan stuiten van den brand is niet te denken. Allertreurigst is de. toe stand. De schade door het vuur veroorzaaktis nu al zeer groot, en waar zal ’theen als er niet spoedig regen komt. Deze ramp zal in den aan staanden winter, vooral bij de arbeidende klasse, geducht doen gevoelen. Volgens later bericht schijnt de brand door den gevallen regen te zijn gebluscht. A M. C De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft bij publicatie de aandacht der handelaren geves tigd 1. op de omstandigheid dat, vermits men in de noordelijke provinciën van ons land de twee centimes-stukken begint te werendeze alsnu in groote hoeveelheden naar Limburg zullen over komen waar het ook moeilijk zal worden ze kwijt te raken 2. op de aanschrijving van den Minister waarbij straf wordt bedreigd tegen de uitgifte en 3. op de groote schade die het ver voer van centimes-stukken van de eene plaats naar de andere in Limburguithoofde der dou anenlinie na zich sleept. Het koffiedrinken heeft bij al het goede dat het aankleeit reeds veel onheilen gesticht. Men be hoeft om dit aan te toonen slechts te wijzen op de tallooze branden, die er hun ontstaan aan te danken hebben. Vooral in dezen tijd van droogte toont het zijne gevaarlijke zijde. In schier alle veenstreken heeft men reeds de noodlottige ge volgen er van ondervonden. Het stoken van koffievuurtjes toch heeft reeds menige turf te vroeg doen verteeren en de verveeners aanmerkelijke schade berokkend. Maar niet alleen op het vlak ke veld, ook midden in een groote stad, onze hoofdstad, heeft een koffievuurtje een belangrijken brand veroorzaakt. Maandagmorgen hadden eenige werklieden in de P. C. Hooflstraat te Amsterdam een vuurtje aangemaakt, om daarop koffie te zetten. En dicht bij liggende hoop krullen schijnt hier door vlam te hebben gevat, welk vuur zich me dedeelde aan het huis, waaraan gewerkt werd. In een oogenblik stond hel in lichtlaaie vlam en daarop deelde de brand zich mede aan eenig Door den hoogleeraar S. Ribbing is aan de universiteit te Upsala de som van 966,87 bij eengebrachtwelke aan het Spinoza-comilé te ’s Hage is overgemaakt. Het heeft deze aanzien lijke bijdrage geheel aan het initiatief van genoem den hoogleeraar te danken, met wien het in gee- nerlei betrekking stond. Dr. J. Th. Cattie te Arnhem verzekert in de Arnhemsche Courant, dat een slager te Arn hem op 12 Augustus eene koe op stal zette en die den 18den terughaalde, zonder het arme dier in die volle zes dagen (bij een tropische hitte) eenig voedsel te doen geven. Is dat geen schandaal en is dat niet strafbaar? Neen, want het is niet in ’t openbaar geschied. Alleen moreele strafoefening is hier mogelijk, Te Maastricht zijn uit de militaire bergplaats voor munitie 2100 patronen gestolen, zonder dat men den dader of daders tot hiertoe beeft kun nen ontdekken. Het vreemdsoortige van dezen diefstal is, dat bedoelde bergplaats door een of meer schildwachten voortdurend wordt bewaakt. heeft besloten: de ingezetenen te herinneren aan de vol gende bepalingen der Algemeene Politie verordening, luidende Art. 175. Het is verboden, steenkolen, turf, houtskolen, spaanders, krullen, zaag sel, turfmolm of andere brandbare stof fen, binnen den afstand van 6 palmen van eesten smidsen of andere vuurplaatsen en binnen dien van 3 palmen van schoor steenen of kachelpijpen op te stapelen neder te leggen of voorhanden te hebben. Art. 176. Geen vuur heete asch of sintels mogen buiten ’s huis worden ver voerd dan in genoegzaam overdekte voor werpen, noch buiten ’s huis worden neer gezet dan in metalen of steenen bakken of potten van gelijksoortige deksels voor zien. Art. 177. worden gelegd, noch heete asch, op de straat, of in asch-, mest- of vuilnisbakken aan de straat, worden uitgestort. Art. 179. In de schuren, stallingen ef welke bergplaatsen ook van stroo, heide turf, brandhout, takkebossen of van ande re licht ontvlambare stoffen, mag geen vuur gebruikt worden. Art. 180. Wanneer hooi vermoed wordt, door te sterke broeiing, gevaar voor brand op te leveren, zal de eigenaar daarvan ter stond kennis aan de Politie geven en de door deze te bevelen maatregelen van vei ligheid onverwijld opvolgen. Art. 181. De kuipers zullen, bij het branden of heeten van vaatwerk, dit door een houten winkelhaaks-scherm of schut ting omgeven, ter hoogte van hoogstens 12 en ter breedte wederzijds van minstens 9 palmen. Bij sterken wind, zal dit werk builen ’s huis niet mogen plaats hebben, en in al len gevalle op de eerste aanzegging der Politie, in het belang der algemeene vei ligheid, moeten gestaakt worden. Art. 182. Bij werkzaamheden op daken of aan goten, waartoe heet of gesmolten metaal gebezigd moet worden, zal dit be neden moeten worden gesmolten of heet- gemaakt tenzij de Burgemeester om bij zondere reden anders mocht vergund heb ben. Bij sterken wind is dit werk geheel ver boden. Art. 183 Het is verboden, behalve in daartoe overeenkomstig de bestaande ver ordeningen behoorlijk opgerichte fabrie ken, olie, teer, pek of andere licht vlam- vattende sloffen te koken, anders dan ter plaatse door Burgemeester en Wethouders aangewezen. De ingezetenen nadrukkelijk uit te noo- digen Om verder datgene te doen wat het brandgevaar zal kunnen voorkomen en verminderen. Sneek, 22 Augustus 1876. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. Een bijna 70-jarige schoenmaker te Amster dam heeft zijne medehoogbejaarde huisvrouw met welke hij reeds 35 jaren gehuwd is geweest, doch van welke hij sedert eenige maanden ge scheiden leefde, Zondagavond op een donker ge deelte van de Prinsengracht opgewacht en haar verradelijk eene zoo belangrijke verwonding aan den hals toegebracht, dat zij naar het Binnen- Gasthuis moest worden vervoerd, waar zij niet buiten levensgevaar verkeert. De dader, door de politie gearresteerd, heeft, naar men aan de Haarl. Ct. bericht, zijne misdaad beleden en is daarna naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Het Dagblad verneemt, dat de heer Kappeyne heeft te kennen gegeven, het mandaat lot sa menstelling van een kabinet niet le aanvaar den. Het Vad. zegt, dat van het aftreden van hel ministerie als zoodanig geen sprake meer is. dat is bekendmaking van het feit, overtuigd dat de naam des daders spoedig genoeg bekend zal zijn. De Arnh. Crt. schildert een groote stad die zingt en danst, zich er op toelegt om veroverm gen te maken en even als eene coquette vrouw een keurig en rijk toilet, maar binnenshuis voor het geriefelijke en nuttige en noodzakelijke niets over heeft. Buitenshuis eene dame binnenshuis eene slons. »Wij behoeven niet ver te gaan zegt die courant om het voorbeeld te vinden van eene dezer coquette en groot-toiletmakende steden der negentiende eeuw die hare bekoorlijkheden op de meest in’t oog loopende wijze ten toon spreidt, maar waar de straatgoten stinken dat de voor bijganger er van walgt, waar de grond doortrok ken is van doorsijpelende faecale stoffen waar de champagne overal verkrijgbaar ismaar ner gens zuiver drinkwater. »’t Is niet voor niet wanneer zulk eene stad zich parfumeert hel is om hare kwalijkriekend- heid te verbergen.” Blijkens de statistiek van het Spaarbankwezen over 1873, door mr. G. A. Fokker in de Eco- monist geplaatst, werden in dat jaar opgericht 9 en opgeheven 4 spaarbanken, zoodat de vooruit gang slechts 5 banken bedraagt. Het aantal spaargelegenheden (banken en bijbanken) bedroeg op hel einde des jtjars 268, of gemiddeld één bank op 13,000 zielen der bevolking, tegen één op 15,100 in het jaar te voren. De provinciën loopen echter in dit opzicht zoozeer uit elkander, dat, terwijl in Groningen op de 6,100 zielen één spaargelegenheid werd aangelroffen, Limburg met zijn 227,469 inwoners het met één bank deed. In Zeeland was de verhouding één op de 14,000. ’(Aantal bekende bewaargevers steeg van 108,502 tot 120,693; eene toename dus van 8 pet. Lim burg had op iedere 1000 zielen der bevolking 3,3 spaarders, Zuid-Holland 53,3, Zeeland 22,4 het geheele rijk gemiddeld 32,4. Het te goed der bewaargevers bedroeg in ’t geheel ƒ16 714 945, zijnde gemiddeld per in woner over het geheele Rijk 4 50 tegen 4.06 in 1872. Het minst was dit gemiddelde natuur lijk in Limburg, waar het ƒ0.52 bedroeg, dan volgt N.-Brabant met ƒ1.10; het hoogst was het te Groningen ƒ10.78. In Zeeland bedroeg het ƒ2.20 per inwoner. Er werd in het geheel meer ingebracht dan terugbetaald 1.301.580, zijnde 134.080 meer dan in 1872. Wijzen deze cijfers op eene langzame toene ming van het aantal spaarders zoowel als van hun spaargeld, de redenen daarvan zijn vooral te zoek en in de verbeteringen, welke in de inrich ting der spaarbanken plaats grijpen, in het daar door opgewekte grootere vertrouwen en in de vermenigvuldiging der zittingen bij vele spaar- Zaferdag is uit Barneveld gevankelijk naar Arn hem getransporteerd een vrouw, E. R. genaamd, die verdacht wordt van moord op haar overleden echtgenoot. Haar derde man, een jongeling, die als knecht bij haar heeft gewoond, is mede ge arresteerd. Geen vuur mag op straat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Gelet op art. 54 3 lid der Gemeentewet, doen te weten dat de Gemeenteraad, in zijne vergadering van den 23 Augustus j.L, heeft benoemd Voor den tijd van een jaar in te gaan met den len Dinsdag in de maand Sep tember e. k. tot leden der navolgende Commission van bijstand, waarvan sleeds de Burgemeester of een der Wethouders, Voorzitters zijn Voor de exploitatie der faecale stoffen: de Heeren W. T. van der MOLEN. Mr. L. REITSMA en H. PIJTTERSEN Tz. b. Voor het beheer der Gemeente-eigendommen de Heeren Mr. P. FEENSTRA KUIPER. F. H. W. MULDER en W. T. van der MOLEN. Voor het onderhoud der Straten en Wallen de Heeren H. JOUSTRA. T. GONGGRIJP en J. GORTER. Voor het tijdvak loopende tot 1 Juli 1877, tot Leden der Commissie van administra tie over de Gasfabriek de Heeren II. Jz. KINGMA en N. G. BOUMA. Ter vervulling der vacatures, bestaande in de vaste Commissie voor de Strafveror- rlpvuiti npTi de Heeren Mr. L. REITSMA en F. II. KOK. Sneek, 25 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. Het Gemeentebestuur van Sneek gevolg gevende aan de uitnoodiging, gedaan bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland d d. 18 Augustus 1876. no. 6, (Prov. blad no. 88); brengt ter kennis van de ingezetenen dat, ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voor den prijs van 50 cents, afdrukken verkrijg baar zijn van Prov. blad no. 89, inhoudende de door den Koning goedgekeurde rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, over 1874. Sneek, 25 Augustus 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek Overwegende dat de aanhoudende droogte het gevaar van het ontstaan van brand in de hand werkt,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1