NIEUWS- EN ADVERTENTIE-REID VOOR HE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER No. 70. WOENSDAG EEN SENSATIE-MIKENDE TOAST. SN. Bakkerij. 187(5 jr. Nij- en toelating worden b. Jar- i, te /ijst die nen Zaai de Een Art. 1. de school Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. slra ikje, te 2 8 IS 1 A M. Iu0. 8 8 16 8 f 16 Z8 t 8 Ko- een die als het ware bij overeenkomst, uit een zeker gevoel van schroom, tegenwoordig rnet stilzwijgen na Op- van >.60 566 ,17 ,68 1.43 loor >15 oor ,34 >51 !oor loor loor >14 6 hebben gesproken Waarde Oud-Kameraden «Onder de toasten, die op leden van het ninklijk geslacht worden uitgebrecht, is er Men bemerkt hel die toast onderscheidt zich in zooverre van de gewone soort dat hij iets meer bevat dan een gewoon complimentje met knal-eflect, welks indruk dan ook gewoonlijk niet veel langer duurt dan tot men den bodem ziet van bet geledigde glas hij beval een wenk wil men: een les aan een hooggeplaatst persoon, een wenk die overweging verdientvooral als men bedenkt bij welke gelegenheid en door wien hij werd uitgesproken. Dat de beteekenis van het gesprokene dan ook niet wordt voorbijgezien, blijkt uit de wijze waar op het door onderscheidene bladen beoordeeld wordt. Als het de bedoeling is geweest van jhr. Mock om eene zaak algemeen ter sprake te bren- Moelen we dal in dezen ook doen met den toast, door Jhr. Mock uitgesproken ter gelegen heid van een dezer dagen te Dordrecht gehou den bijeenkomst van de leden van het Metalen Kruis; een toast die vrij wat hilariteit in ons land verwekte en nog steeds door onderscheide ne bladen op verschillende wijze besproken wordt. Ziethier hoe jhr. Mock, vrijwilliger van 1830, thans lid van de Prov. Staten en van den Haag- schen Gemeenteraad bij die gelegenheid moet Het Gemeentebestuur van Sneck brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend, dat de Raad dier gemeen te, in zijne vergadering van den 21 Augustus jl. sub. no. 11, heeft vastgesteld navolgend REGLEMENT op de KOSTELOOZE TOE LATING van LEERLINGEN op de HOOGE- RE BURGERSCHOOL en op de SCHOOL voor gewoon LAGER ONDERWIJS en MEER UITGEBREID ONDERWIJS voor JONGENS (de zoogenaamde voorberei dende cursus). Op de Hoogere Burgerschool en op voor gewoon Lager- en Meer Uitge breid Onderwijs voor jongens, voor den cursus in de beginselen der Fransche taal (de zoogen. voorbereidende cursus) kunnen minvermogende leerlingen, die door gunstigen aanleg, vlijt en goed gedrag uitmunten, kosteloos worden toegelaten. Art. 2. Burgemeester en Wethouders beslis sen of er al dan niet termen tot die kostelooze toelating bestaan. Art. 3. Bij de aanvrage om overgelegd a. eene opgave gen waarover door velen in ons land gedacht werd maar die niemand tot dusver openlijk waagde te bespreken dan moet men er kennen, dat hij daarin heel goed is geslaagd. Hel door hem geavanceerde wordt thans alge meen besproken zij ’t dan ook dat hij-zelf zich daardoor tot hel enfant terrible maakte van hen, die misschien wel de lust maar nietue moed hadden om ’t zelfde te zeggen als hij, De een betwijfelt thans of het gesprokene wel «voegzaam” kan heeten; een ander komt vertellen, «dat de openbaarmaking van dien grievenden aan val op het particulier leven van onzen troonop volger die waarschijnlijk over eenige jaren als onschendbare Koning over Nederland zal regee- ren, niet strookt met zijn begrip van vaderlands liefde en liefde voor hel vorstenhuis,” ja men gaat zelfs zoover te beweren «dat de daad van jhr. Mock uitmuntend geschikt is om het pres tige der monarchie te ondermijnen Men ziet het: de grieven tegen den toast van jhr. M. zijn vele en ze zijn schijnbaar zwaarwichtig. Wij zeggen schijnbaar, want inderdaad: wij zien de gegrondheid dier grieven nog volstrekt niet in. De vraag: wie opvolger is en reidt voor van tijd en plaats der geboor te en van de namen der ouders van den candidaat. een of meer verklaringen van zijne onder wijzers omtrent zijn gunstigen aanleg, vlijt en goed gedrag. Art. 4. Op hen die kosteloos tot de Hoogere Burgerschool toegelaten wenschen te worden, zijn ook de bepalingen van het reglement voor die school toepasselijk omtrent de al of niet toela ting gelden alzoo de gewone regelen. De Directeur brengt omtrent den uitslag van het toelating examen, verslag uit aan Burgemees ter en Wethouders die daarop de candidalen aan wijzen welke kosteloos zullen worden toegelaten. Art. 5. Zij die op den voorbereidenden cur sus wenschen foegelalen te worden,' zullen een examen moeten ondergaan. Hel wordt afgenomen door den hoofdonderwij zer van dien cursus. De Plaatselijke Schoolcommissie wordt tot de bijwoning daarvan uitgenoodigd. Omtrent den uitslag van dit examen, wordt door den hoofdonderwijzer, die het heeft afgeno men, aan Burgemeester en Wethouders verslag gedaan, die daarop over de al- dan niet toelating beslissen. Art. 6. Aan hen, die kosteloos op de Hooge re Burgerschool of op den voorbereidenden cur sus toegelaten zijn, worden de leermiddelen voor- zoover i en Art. 7. sus zal door meester en 3rs, Er wordt al heel wat in de wereld getoast. Op «familiare” verjaar- en bruilofspartijen, bij volksvermakelijkheden en v^htrjden, bij officieë- le en officieuse jubilé's, bij^Knie’s van oud-stu- denden en oud-strijders ja waar niet al wordt men, onder leiding van vader Bacchus en ge ïnspireerd door diens «edel nat”, vaak onthaald op een stroom van welsprekendheid, die, vóóraf pas klaar gemaakt of onder den indruk en invloed van zekere omstandigheden geboren, het tafel- vuurwerk zou kunnen heeten, dat meestal ter eere van gastheer of genoodigden en ook soms een beetje ter verheerlijking van den fabriekant zelf, met meer of minder succès wordt afgesto ken. Men is gewoon de toasten te verdeelen in «Officieele, officieuse en familiaire.” Niet al tijd echter is het karakter er van duidelijk te on derscheiden er loopt wel eens iets officieus tus- schen het officieele en wel eens wat familiairs tus- schen beiden door. Daarbij is het ook vaak moeilijk uit te maken of een toast is: geestig of plat; pikant of grofzalvend of brusk ad rem of bij de haren er bij gesleept logisch of onlogisch «igen fabriekaat of geleend uit de Breet's toas- tenboekfiliciteerend of condoleerendcompü- menteerend of beleedigend, enz. enz. Dit is voor- 4il ddarom moeilijk uit te maken, cmdat men wij houden voor een oogenblik onze vergelijking vol nij ’t beoordeelen van vuurwerk en toas ten wel degelijk rekening dient te houden met de omstandigheden, waaronder beide worden «af gestoken.Een goed vuurwerk valt in ’t wa ter als de hemel gelieft te plasregenen, en een flinke toast ondergaat helzelfde lot als god Bacchus den spreker of hoorder «voor goed te pakken heeft.” In T algemeen echter draagt de toastmanie een heel goedaardig karakterzij is bijzonder vredelievend, want zij beweegt zich meestal op complimenteerend terrein, en wenscht aan ieder iets «goeds” toe. Wij hebben er dan ook nooit van gehoord, dat door een toast een vijand verslagen werd of dat daardoor eene groote maatschappelijke om mekeer van zaken tot stand kwam. Onder de gunstigste omstandigheden uitgesproken en aan gehoord, is zij trouwens nooit meer dan de uit drukking van een individueel gevoelen; waarmeê wc dus slechts, onder bepaalde omstandigheden, rekening hebben te houden. en wat onze toekomstige troon- op welke wijze hij zich voorbe de gewichtige taak, die eenmaal op zijne schouders zal rusten, is een vraag van al gemeen belang, die o. i. zeer «voegzaam” in ’t publiek kan worden besproken, vooral als het op zoo welmeenende wijze geschiedt als in casu ’t geval was. Juist thans, nu de koninklijke on schendbaarheid den welmeenenden nederlander het slot nog niet op den mond legt juist thans is het o. i. nog tijd om te spreken en te waar schuwen, en ’t is bij ons zeer de vraag: wien ge brek aan vaderlandsliefde of liefde voor het vor stenhuis moet worden ten laste gelegd hij die als van Alphen’s welmeenende vriend, openlijk de feilen aanwijst waar hij die meent te vin den, of hij die ze verborgen wil houden achter het aureool eener toekomstige onschendbaarheid? En wat betreft de bewering, dat de daad van Jhr. Morck uitmuntend geschikt zou zijn om het prestige der monarchie te ondermijnen T komt ons voor dat deze bewering niet ernstig kan gemeend zijn. Als toch ’t prestige van het ko ningschap zelfs niet bestand is tegen een toast, dan zou ’t waarlijk al zeer wankel staan en zou er heel veel moed toe behooren het nog te ver dedigen. Neen I ’t komt ons voor, dat het prestige der monarchie zich juist moet handhaven dooi den adel harer leden. Ook in dezen moet het niet het ambt zijn dat adelt, maar wel de persoon, die het bekleedt of later bekleeden zal. En daarop te wijzen en daaraan te herinneren is o. i. juist het tegenovergestelde van wat men qualificeert als gebrek aan vaderlandsliefde of ondermijning van het prestige van het koningschap. ’I Komt ons dan ook voor, dat jhr. Mock door zijn mannelijken toast, in plaats van eene beris ping, veeleer den dank verdiend heeft van alle weldenkenden in den lande. noodig ter beoordeeling van Burgemeester Wethouders, kosteloos ingebruik gegeven. Na afloop van eiken jaarlijkschen cur- het hoofd der school aan Burge- Welhouders verslag worden gedaan omtrent het gedrag, de vlijt en de vorderingen der leerlingen. Art. 8. De vergunning om de school kosteloos te bezoeken zal, door Burgemeester en Wethou ders worden ingetrokken indien het in het vorig artikel bedoelde verslag daartoe aanleiding geeft, wegens elders gebleken wangedrag der leerlingen, of indien naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders de redenen tot de kostelooze toela ting vervallen. Sneek25 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voorn oemd J. van DRIESSENL. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. wordt voorbijgegaan het is die op den Prins van Oranje, «Als mannen, die onder de drie eerste Willem’s gediend, bij alle gelegenheden houw en trouw Oranje ter zijde hebben gestaan, voegt het ons, op dit herinneringsfeest aaneen roemrijk verleden, een woord te richten aan Hem, die, volgens men- schelijke berekening, bestemd is eenmaal als Wil lem de IVe over ons te regeeren. Met vrijmoe digheid durf ik dan beweren, dat de Natie de handelwijze en de houding van dien Prins in de laatste tijden met leedwezen waargenomen heeft. «Onder voorbijzien van de bepaling der Grond wet, dat Hij is eerste Onderdaan des Konings, schijnt Z. K. H., als vrijwillig banneling, Parijs tot verblijfplaats gekozen te hebben en aan de boorden der Seine en op de Boulevards een tijd te besteden, die aan den dienst en de belangen des vaderlands behoorde gewijd te zijn, en waar toe, zoo men zegt. Zijn uitmuntende aanleg en geestvermogens hem ten volle in staat stellen. Betreurenswaardig navolger van Frederik den Groote, in diens verhouding als Erfprins tot zijn vader, kan de Prins van Oranje, bij het bekende liefdevolle en vaderlijke hart van onzen Koning niet de verontschuldiging doen gelden die aan Frederik II, ten gevolge van de harde behande ling van Koning Frederik Willem I van Pruisen, ten goede kwam. «De natie, zoo innig aan het Vorstenhuis ge hecht, betreurt het daarenboven, dat de Prins in het belang zijner Dynastie haar niet reeds voor lang in de gelegenheid heeft gesteld, eene Prin ses van Oranje te verwelkomen en te begroe ten. «Moge de Prins van Oranje, zich spiegelende aan het zoo edel en Vorstelijk gedrag der Prin sen Frederik en Hendrik der Nederlanden, eer lang toonen te zijn hetgeen Hij in jeugdiger leef tijd reeds beloofde Ie zullen worden, namelijk een waardige telg van het Huis van Nassau, en het volk van Nederland hetwelk zijn Vorsten niet blindelings aanbidt op de wijze der volkstammen van Azië of Afrika, maar gelijk het een fiere vrije natie betaamt, de handelingen dier vorsten gadeslaat en ze vereert en waardeert naar hun verdiensten zal dan ongetwijfeld zijn vroege re toegenegenheid aan den Prins van Oranje te rugschenken. «Mijne HeerenIk stel u voor dit glas te le digen op Zijn spoedigen terugkeer in het Vader land, opdat wij eerlang weder uit volle borst zullen mogen uitroepen. «Leve de Prins van Oranje!” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1