GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HE ft No. 72. 1876 E E N-E N-D E R T I WOENSDAG CONSERVATIEF. EN. 6 SEPTEMBER. PAARDENMARKT. t ge- 1,85 o a 4 •7b 'o I 4 4 S E K K E K C i 11 H A A I. 01. oon- zijn, dat de nood drong. nes. vormen BIA EM, A X lijk gevolg De geschiedenis leert, dat in alle landen, waar het conservatisme het roer van Staat in handen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnernentspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. men bij len diter r. den Sep- A M. ?pt. /lO ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 5.50 ,554 ’Al '.58 8.43 lede Dirk »ten, erk nnd. - Al trijn a jlkje j<’. nnd. uitgang vrijheid vooruitgang en algemeene beschaving in den weg staan. heeft, de uitgaven toenemen en de Staatsambten niet vergeven worden aan personen omdat zij daarvoor bekwaam en geschikt zijn, maar omdat zij lot de vrienden behooren of kruiwagens hebben. Is het conservatisme de baas, dan worden er doorgaans nieuwe ambten ingesteld, die noodeloos en daardoor wordt dus ’s Lands geld verspild. Het conservatisme houdt zich meer met per sonen dan met zaken op; T geen een noodzake- van zijn egoïstisch karakter is; het kent om dezelfde reden geen algemeen belang, tenzij voor zoo verre dit bevorderlijk kan zijn aan het eigen belang, bijv, om zich staande te houden. Uit eigen belang zal het conservatisme we) eens inwilligingen moeten doen, die het alge meen belang bevorderen, doch als dit geschiedt, z16 34 1 G 8'/a 2 dezer is aangeboden: de rekening van alle ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1875, en dat die rekening, te beginnen met den 6 dezer maand gedurende 14 dagen van ’s morgens 9 lot ’s namiddags 1 uur voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter Secretarie de zer gemeente en voorts in afschrift tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 5 September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burg. S. HAAGSMA, Secretaris. Van onderscheidene geloofwoordige zijden wordt verzekerd, dat de ministers van Golstein en Klerck hebben volhard bij hun gevraagd ontslag, en dat in hunne plaats in het overigens aanblijvend mi nisterie zullen treden, de heeren A. J. Swart, lid van den raad van state, gewezen president van het hoog gerechtshof in Indië, als minister van koloniën, en de generaal-majoor H J. R. Beijen, directeur van het materieel der artillerie, als mi nister van oorlog. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat op de Se cretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen, te beginnen met den 6en dezer maand, voor een ieder ter lezing is neergelegd en in afschift te gen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan den Raad aangebodene begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Sneek, voor het jaar 1877. Sneek den 5 September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. Een der geachtste ingezetenen te Wageningen heeft zijn beklag ingediend bij den Minister van Oorlog, over het gevaar, waaraan die gemeente heeft blootgestaan door het onbewaakt laten van eene hoeveelheid dynamiet. De militairen, aan wie de zorg voor het vervoer was opgedragen, zwierven als liedjeszangers door de stad, terwijl een bejaard stadsarbeider nog door de ge meente verstrekt, geheel alleen de wacht hield; Het Hbl. herinnert dat de wet op den kinder arbeid, die, zooals in ons vorig nummer werd gezegd, den 19 Sept. 1874 is gegeven, den 24 De naam var. conservatieven of mannen van het behoud drukt de richting der partij welke men wil aanduiden niet goed uit. De volbloed conservatief wil het bestaande alleen behoudenvoor zoover het hem voordeelig is daarentegen is hij zeer sloopzuchtig waar het geldt volksvrijheden en instellingen, wier nut ten bate van allen komt. Zelfzucht is het karakter der conservatieve par. tij overal en altijd geweest, en zal dit wel blijven ook, daar het conservatisme eigenlijk geen poli tieke richting, maar eene richting is van persoon lijk belang. Het individueel ik staat bij die richting op den vocrgrond. Een gevolg daarvan is dat de conservatieven vijandig gezind zijn tegen elke verbetering in den volkstoestand,en dat zij alle vooruitgangen bescha ving van het volk en diens ontwikkeling in vrij zinnigen geest, met hart en ziel tegenwerken. Een ander gevolg van hun egoïstisch streven is, dat zij als Wetgevers meestal ongeschikt zijn en als regeerders veel kosten; want ze zijn ver kwistend en brengen zeiden iets duurzaams lot stand. Ongaarne komt de conservatief met een uitge werkt plar. voor den dag daar hij dan zijn ei genlijke bedoeling zou moeten blootleggen die hij liefst verborgen wil houden, wel wetende, dat, zoo hij rond en open voor zijne bedoelingen uit kwam het al heel spoedig met zijn rijk gedaan zou zijn. Zelfbehoud verbiedt hem dit, en daarom moet hij, zal hij staande blijven, veinzen. Reeds daarom alléén is deze richting af te keu ren; zij veroordeelt zich zelve. Openlijk durft de conservatief de vrijheid, voor- en algemeene beschaving niet bestrij den, want dan zou hij zich gehaat en onmogelijk maken doch hij heeft andere middelen tot zijn dienst t. w.onjuistheden aangaande en verdacht making van hen, die hem, als voorstanders van KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend dat aan den gemeenteraad in zijne vergadering van Het laatste woord over den welbekenden toast van jhr. Mock schijnt nog altijd niet te zijn ge sproken. Jhr. Mock komt nu althans in het Dagblad op tegen de bewering van den heer Bredius, voor een paar dagen in het Vaderland uitge sproken, dat hem tot het volbrengen van den bekenden toast, zoodra men de strekking er van bemerkte, het woord zou zijn ontnomen. Inte gendeel, zegt hij, verzocht de voorzitter, toen hij bemerkte dat er eene opschudding ontstond, aan de vergadering stilte, «om aan den redenaar, aan wien het woord verleend was, gelegenheid te geven uit te brengen wat hij te zeggëh had.” Hij verklaart voorts voor onwaar, dat zijn toast slechts door enkelen zou zijn verstaan. Hoewel de tafel te lang was om door allen te worden ver staan, hebben toch een vijftigtal gehoord wat hij zeide. Ook is de toast uitgesproken, zonder dat er een enkel woord is afgelaten. Deze toast was dagen te voren, onder wikken en wegen van ieder woord,, met zorg opgesteld en zoo gereed gehouden, dat hij, na afloop van het feest op Maandagavond, onmiddelijk ter plaat sing naar den Haag kon gezonden worden, ten einde er de noodige publiciteit aan te geven. Of hij nu op het feest door 6, 12, 50 of 100 gasten gehoord werd, is tamelijk onverschillig, hij heeft in alle gemeenten van het vaderland de ronde gedaan, is door honderdduizenden gelezen en ook plichtmatig ter kennis van Z. K. H. den Prins van Oranje gebracht geworden. Dat was het hoofddoel. ’t Doet ons genoegen, dat de heer M. de moed zijner opinie blijft bewaren ondanks al het marktgeschreeuw, dat van verschillende kanten daartegen wordt aangeheven. Wij hebben ons gevoelen, omtrent het door hem gesprokene, gezegd en wenschen daar voor- loopig niets bij te voegen. Zonder ons den pro fetenmantel te willen omhangen, gelooven wij toch, dat er nog wel eens een tijd kan komen, waarin men den heer M. dank zal weten voor zijn a tête reposée gereed gemaakt mannelijk woord. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de najaars-Paardenmarkt dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 20 September e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. zijn, ioor 1,15 Ioor 1,31 >51 Ioor Ioor - Ioor 14 5 doen verspreiden. Indien gij zoo eindigt die beschrijving dien kever, in welke gedaante ook, ontmoet doodt hem onmiddelijk De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene plaat, waarop eieren, jonge larven, volwas sen larven en de Colorado-kever zelven zijn af- gebeeld, vergezeld van eene beschijving van dien geduchten vijand van den aardappel-oogst, alom De Standaard blijft de conservatieve partij op duidelijke wijze de waarheid zeggen. Naar aan leiding van een opmerking in de conservatieve Rott. cour, adat het voor de christelijk-hislorische richting veel waard moest zijn, dat de conserva tieven met haar gemeenschappelijk tegen de «scherpe resolutie” strijd voeren, en dat van een conservatief bewind nimmer een wetsontwerp in den zin van het decretum horribile te wachten is”, antwoordt de Stand.«Neen, dat is ons niets waard De scherpe resolutie en decretum horribile zijn de noodzakelijke gevolgen van het thans geldend beginseléén neutrale school voor allen. Zoolang dit beginsel geldt, moet de Staat zorgen voor- zoo goed mogelijk ingerichte scho len. Eerst als dit beginsel wordt verlaten, als men erkent: de grondwet wil het vrije onder wijs en wil dus geen schoolwet die met nood wendigheid het vrije onderwijs vernietigt, eerst dan kan men zich met hoop op succes tegen de tirannie der liberalen en het opwinden van gods dienstige hartstochten verzetten. «.Wel moeten wij ons zoo gaat het blad voort tegen de Moens- en Kappeyne-toepas- sing der liberale politiek blijven verzetten, omdat wij niet uit kansberekening een polilieken tegen stander mogen steunen en zelf de rampen die ons dreigen, over ons helpen brengen. Wij mo gen God niet verzoeken. Maar, indien men ons vraagt wat wij liever willen de spoedige of de langzame invoering der scherpe resolutie, dan zeggen wij veel liever de spoedige. Wanneer men in 1857 datgene gezegd en gedaan had waaraan de natie nu reeds bijkans gewend is geraakt, dan zou de geheele schoolquaestie reeds lang zijn opgelost. Met bijkans algemeene stem men zou het hedendaagsche stelsel van neutrali teit zijn verworpen en men zou datgene inge voerd hebben wat in dat jaar zelfs de liberaalste Protestanten verlangden Maar door het schoor voetend meegaan der conservatieven is telkens het gunstig oogenblik van redres voorbijgegaan en de na tie al dieper en dieperin ongeloof verzonken. Niet de verhaaste toepassing van ’t beginsel doodt ons maar wel het beginsel zelf, zoo God het niet ver hoedt.” kan men er zeker van De naam conservatief is in zooverre juist, als zij beduidt, dat degene, die tot de conservatieve richting behoort, alles behouden wil, wat hem voordeelig is. Gemis aan politieke richting is oorzaak, dal het conservatisme zich in allerlei vormen ver toont, in allerlei bochten wringt. Het kan niet anders; want zelfbehoud is daarbij de eenige drijfveer. Dr. Feringa zegt in Democratie en Weten schap," hl. 68, dat alle onderwijs den behouds- mannen eene dwaasheid is, zoo geen gruwel. Dit is, m. i., niet geheel juist. Hij heeft, gis ik, bedoelduitgebreid onderwijs voor de zooge naamde lagere klassen der maatschappij. De conservatief is doorgaans een voorstander der openbare school en dat bewijst, dunkt mij, dat hij van goed onderwijs niet afkeeng is. Nu weet ik wel, dat men beweert, dat dit een gevolg is van eigenbelang, daar, als de bijzon dere school de openbare ten onder bracht, het conservatisme door de overmacht van het radica lisme machteloos zou worden, doch voor die bewering is geen enkel bewijs; zij steunt louter op gissingen en heeft derhalve geen waarde. De conservatief is op kerkelijk gebied meestal moderngezind, nimmer confessioneel, waardoor hij dan ook bij de laatstgenoemde richting slecht staat aangeteekend. De confessionelen zien zeer goed in dat de conservatief nooit voordeelig kan zijn aan hunne partij, want op kerkelijk gebied staan zij vijan dig tegenover elkander. Het was goed van hen gezien, dat zij in der tijd eene véreeniging met de conservatieven hebben afgewe zen ofschoon zij later weder samengespannen hebben. Velen zijn van meening, dat de conservatieven hel bestaande willen behouden; dat dus de libe raal van heden, niet met den tijd medegaande de conservatief van morgen zal zijn. Dit is echter eene dwaling, waarin ook Multa- tuli vervallen is. De volbloed conservatief heeft het bestaande alléén dan lief als het hem voordeelig is is dit niet het geval dan is hij sterk voor veran dering en betoont zich revolutionair. Men houde hierbij wel in het oog, dat ik geen personen, maar een zaak heb behandeld. Mr. W. F. SCHOOR.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1