T T I li EHELXTE EN HET ARRONDISSEMENT SN EEK MEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1876 No 73. E E N-E N-D E R T 1 G 8 T E J A Z ATER.DAG EENE VREEMDE POLITIEKE UISTORIE. 9 SEPTEMBER EN. ,00. ,50. 4 w. Ho 00 50 d en jr-> 1 SMIJtUt Kok, BI5N EV LAMS- 50. 00. mr van ’t oog Joopende wijze T I O L F. 5 t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 50, 4 .00 1 8 S >0 >6 7 8 3 dlin- van nlje, I. 20 la 15. verzekerd, dat de schuldige aan het letterkundig bedrog ontdekt was en binnen kort de geheele geschiedenis aan het licht zou komen. Z. M. heeft aan dr. L. Ali Cohen, inspecteur van het geneesk. Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, vergunning verleend onderwijs te ge ven in de gezondheidsleer aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden. Een paard, voor een chais gespannen liep Maandagmiddag door een der groole spiegelrui- i te igel- le te sma, irik, Wij hebben hier te lande lal van zoogenaamde Minister-Crisissen gehad, waaronder zeer ingewik kelde en hoogst vreemde maar die welke wij nu al eenige weken beleven is van gansch bij- zonderen aard. Nadat de Tweede Kamer, op 16 Juni 1.1., het inilitie-wetsontwerp had verworpen, deelde de lij delijke Voorzitter van den Ministerraad aan de Tweede Kamer mede, dat de Ministers gezamen lijk, als zoodanig, ontslag hadden gevraagd. Zij zagen dus in die afstemming een afkeurend politiek votum, of eene gewenschte aanleiding om van de leiding van ’s Lands zaken ontslagen te worden. De conservatieve pers, althans de Nieuwe Arn hemsche Courant verklaarde dan ook dat het besluit des Ministers door evengenoemd votum volkomen gerechtvaardigd was. Die verklaring had waardeomdat de Nieuwe Arnhemsche Courant zoo zij een officieus Re- geeringsblad is dat spaarzaam laat blijken en officieus sprekende, er altijd nog iets nevelachtigs overheen werpt. In dit geval echter trad zij met open vizier op en riep de oppositie toe >gij hebt met het Mi- idel. Sch uwe >bes r. ■okje odrik e, z. sma, s. v. i, te larij- I Wil- 'geb. Men schrijft uit ’s Gravenhage, 6 Sept. De vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel” gaf hier gisteravond voor de abonné’s van den Hollandschen schouwburg hare eerste voorstelling. Aan de residentie viel de primeur van Geibel’s drama sSofonisbe” ten deel, door Schimmel in schoone Nederlandsche verzen overgebracht. Rehalve de commissarissen van het Ned. too neel merkte men onder het vrij talrijk publiek verschillende letterkundigen van naam op. Werd de eerste avond met spanning tegemoet gezien, de algemeene indruk was gunstig. Het publiek heeft met de beste kracten van het gezelschap kunnen kennis maken in een stuk, dal gewis tot een van de schoonste van het repertoire zal be- hooren. Mochten de dames Ellenberger, Verwoert, de heeren Moor, Spoor, Vos en anderen in de toejuiching en herhaalde terugroeping bewijzen zien van waardeering hunner talenten, een lau werkrans viel aan de heldin van het drama, mevr. Kleine, na het vierde bedrijf ten deel. Omtrent het Oera-Linda-Bók deelt dr. Eelco Verwijs in de Groninger Courant mede, dat hij niet de schrijver daarvan is tot welke ver klaring hij in genoemd blad door v. W. B. was gesommeerd maar dat eerlang de schrijver wel bekend zou worden. Op hel diné der Maat schappij van Letterkunde toch had een tafelge noot, inwoner van den Helder, hem en anderen Met het ontwerp tot wijziging van de wet op ’t lager onderwijs, dal door den Min. van Bin nen!. Zaken »heet” te worden klaargemaakt, is in de dagbladen nogal gesold. Eerst was het at bij den Raad van State, later was er nog geen regel van op ’t papier, nu weer vertelt de llaag- sche-Kroniek schrijver van de Groninger, dat het zoover klaar is, dat de verzending er van naar ’t »vóór-parlement” nog vóór de opening der nieuwe zitting, althans nog in deze maand zou kunnen geschieden. We willen hopen, dat het waar is. Want er moet verandering komen in den toestand en liefst spoedig. Zijn we wel in gelicht dan hebben zich voor 10 vacante plaatsen als onderwijzer 3e klasse in Ned. Indie ruim 60 sollicitanten aangeboden. Een veeg teeken voor den toestand hier te lande 1 Vroeger nam men voor Indie, wat men krijgen kon, orndat er geen animo was. Thans tracht menig jong onderwij zer, die wanhoopt aan een toekomst in Nederland, eene benoeming in Indie machtig te worden. En waarom zou hij ook niet Naar aanleiding van de philippica door de Stand, tegen de liberalen gericht in zake Groen’s Handboek der Vaderlandsche Geschiedenis, leest men in het hoofdartikel der Kamp. Cour, het volgende »Hoe eerlijk In één adem noemt men voor name liberale schrijvers (Bakhuizen van den Brink, Jonckbloet, Fruin) die het boek geroemd en ge prezen en er onder de hunnen de belangstelling voor opgewekt hebben en insinueert men dat de liberalen ten aanzien van het boek juist zoo handelen als de ullramontanen I »Wij zouden de Stand, niet durven verzeke ren, dat alle liberalen het Handboek gelezen heb ben, maar dat het hun niet verboden wordt, toont de Stand, zelf te weten, en dat aan alle libera le onderwijzers de lectuur niet ontraden wordt is even zeker. •'iWaarom mocht de kleingeestigheid en de lichtschuwheid der ultramontanen niet aangewe zen warden, zonder dat men het valschehjk deed voorkomen alsof ook anderen aan dit euvel mank gingen Is het, omdat het min of meer tot ver- schooning van de ultramontanen kon dienen, van de ultramontanen, wier politiek bondgenoot schap de Stand, op in zoekt Onder de dagbladen, die vooral niet te veel over de crisis spraken, en, deden zij het, haar met omzichtigheid behandelden, nam het Han delsblad eene voorname plaats in. Dat het niet altijd op de hoogte was en aan vankelijk geen rechtslreeksche waarheid behel zende mededeelingen ontving, van ’l geen er tus- schen Z. M. den Koning en den heer Kappeijne Men schrijft uit het Noorden aan het Vad., dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het gevoelen van Gedeputeerde Staten heeft ingewon nen over een wijziging der kieswet. Men deelt aan de Amst._ Crt. mede, dat Z. K. H. de prins van Oranje te Trouville in gezel schap zijnde van Z. K. H. den prins van Wales, van dezen de uitnoodiging ontvangen en ook aangenomen heeft, om in Engeland aan het jacht vermaak deel te nemen. Onze kroonprins is, naar men meent, reeds tot dal doel naar de overzijde van het kanaal vertrokken. nisterie geen vrede gewild draag dan ook, bij de schuld van een votum, de gevolgen daarvan 1” Z. M. de Koning zoo werd gezegd en al gemeen geloofd weigerde echter de te zijner dispositie gestelde portefeuilles aan te nemen. Alzoo, decrisis was gekomen en de crisis bleef. Maar ziet, op 't onverwachts komt uit de resi dentie de tijding: »Z. M. wenscht den heer Kap peijne van de Goppello te spreken”en een wei nig later werd gemeldde heer Kappeijne heeft bij Z. M. audiëntie gehad. Van dit oogenblik afwas die audiëntie hel thema op ’t welk tal van variatiën werden ge maakt. De één verwachtte, dat de man, die als adviseur op ’tLoo was geweest, ook de opdracht had ont vangen om een nieuw kabinet te formeeren en voorspelde dat die taak zeer spoedig volbracht zou zijn. Men noemde als aanslaande Ministers, mannen, die goeden naam hebben en dit gaf der voorspel ling crediet. De ander wilde weten dat de heer Kappeijne van de Coppello zich beleefdelijk van de opdracht geëxcuseerd had. Maar, al de beschouwingen, over de bewuste au diëntie hier de revue te laten passeeren, zou licht vervelend zijn en wij willen ons daaraan niet schuldig maken. >r 5 >r 1 >r »r 4 6 Het artikel, voorkomende in ’t Handelsblad van 2 September, is door velen met genoegen gelezen, ook door hen, die wel eens met leed wezen bespeurden, dat het anders zoo gedeci deerd liberale blad, in de laatste jaren nu en dan iets weifelends had in zijne politieke rich ting en, even als de Arnhemsche, hoewel niet in zoo erge mate, door onberaden criliek, de li berale partij in de Kamer hielp verzwakken. Het Handelsblad, dat zooveel lezers telt, dat door gansch Nederland huisrecht heeft, moge al tijd bedenken, dat als het licht valt om gaande weg een gebouw te ondermijnen, het zeer moei lijk valt om, wat men hielp bederven, weer te herstellen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Als een bijzonderheid deelt men aan de N. Veend. Crt. mede, dat het paard van den heer Ritsema te Garsthuizen, met inbegrip van den gewonnen prijs op 28 Augustus 1. 1 te Groningen, met het harddraven in dit jaai alleen aan contanten heeft gewonnen de aanzienlijke som van ƒ1800. De Haagsche berichtgever der Zutf. Ct. schrijft het volgende »Wij gaan zonder eenigen twij fel een woelig zittingjaar tegemoet waarin Heemskerk een laatste wanhopige poging zal doen om zich staande te houden maar waarin hij steeds duidelijker het bewijs zal leveren van de onmoge lijkheid om in de Tweede Kamer tusschen de partijen door te zeilen. De schoolwet zal het hoofdpunt worden van den strijd, en op dat ter rein zijn de liberalen het sterkst, niet alleen om dat zij de meerderheid der natie aan hunne zij de hebben, maar ook omdat zij daarover het minst ver deeld zijn. Ondanks de tegenspraak van het Wageningsch Weekblad blijf ik volhouden dat Heemskerk zijn nieuwe schoolwet, waarin hij al le partijen zal trachten te bevredigen, reeds in September of October bij de Volksvertegenwoor digers zal indienen.” Bij besluit van den 5n dezer heeft Z. M. goe - gevonden. 1. niet te verleenen het ontslag gevraagd door hoogstdeszelfs ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van binnenlandsche zaken van ma rine en van financiën en, met ingang van den lln dezer 2. op hun verzoek, eervol ontslag te verlec- nen aan G. J. G. Klerck, hoogstdeszelfs minister van oorlog, en aan mr. W. baron van Goltstein, hoogstdeszelfs minister van koloniën, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan den koning en aan den lande be wezen 3. aan hoogstdeszelfs minister van marine W. F. van Erp Taalman Kip, tijdelijk de func- fiën van minister van oorlog op te dragen tot den 30n September e. k. en 4. tot minister van- koloniën te benoemen mr. F. Alting Mees, laatstelijk president van het hooge gerechtshof van Nederlandsch-Indië. van de Coppello was besproken, bleek duidelijk, maar dat het zonder parlij-drift en met kalmte de oorzaak der crisis zocht, en het beloop van de groene-tafel-ziekle oplettend volgde, is zeker, even zeker, als het in zijn hoofdartikel van 2 September j.L, onthullingen kon doen, die van goede herkomst waren. ’t Handelsblad verzekerde toen, dat Z M. de Koning het oordeel van den heer Kappeijne had gevraagd over het votum der Kamer, betreffende het militie-wetsontwerp, of liever dat Z. M. wensch- le te weten, of, naar de zienswijze van den heer Kappeijne, dit votum oorzaak moest zijn van het aftreden van het Ministerie. De heer Kappeijne antwoordde, dat de liberale partij, in de verwerping van bedoeld ontwerp, zoodanige reden niet zag. Dat Z. M., die den heer Kappeijne zeer heusch ontving, met dezen over de Binnenlandsche po litiek nog het een en ander besprak, mogen we wel gelooven, maar toen Z. M. blijkbaar alleen de opinie der liberale partij over het votum, ten aanzien der militie-wet uitgebracht, wenschte te weten, bepaalde de heer Kappeijne zich ook strikt tot een eenvoudig maar bepaald antwoord op die vraag. Had Z. M. de meening van den heer Kappeij ne willen weten over de politieke richting het Ministerie er zou dit zeggen wij met het Handelsblad een ander antwoord gege ven zijn, en had, dientengevolge, Z. M. aan den heer Kappeijne van de Coppello de opdracht gedaan om een Ministerie te formeeren, hij zou die taak gewisselijk aanvaard en zeer spoe dig volbracht hebben. Er is ook gevraagd was het de wensch van den heer Heemskerk, dat Z. M. het advies vroeg van den heer Kappeijne van de Coppello? Wij meenen hierop te mogen antwoorden, dal Z. M. uit eigen beweging, althans niet op be geerte van den heer Heemskerk, het bewuste advies heeft ingewonnen, terwijl wij er bij voe gen, dat de zooveel besproken audiëntie, die voorshands de toestand liet zooals hij was, ge volgen kan hebben, die zich misschien spoedig openbaren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1