GEJlEEWEEHIETARROBMimSilEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE T I I No. 77. 1876 'EN. Kalvermarkt te Sneek. jaarlijksche Kalvermarkt aldaar zal plaats hebben op Maandag 2 October 1876. PAARDENMARKT. Lager Onderwijs. 4 7* 4 7,o 7u 4 7,. VI. SNiJk ïschje K A A' E A I. A X ID het ta- keur 60. 15 het enkel lezen. lezen noth schrijven leemt niing Peru- beste oen. J. van DRIESSENL. Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. i de die Sep- van 18.50 e) 3.50, UO a 2,24 2,23 2,31 1,58 22,82 19,79 17,74 15,46 dit ver- iring 'ruch- goede f. i. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen door deze ter algemeene kennis, dat de in 1846—48 1859—62 1863—67 1868—71 A M. ipt. Z. M. heeft benoemd tot kantontechter te Lem mer den heer mr. Kein, thans giiffier bij kantongerecht te Hoogezand. lezen noch schrijven 10,15 11,20 12,29 16,63 17,04 18,70 20,52 21,73 25,94 27,93 36,38 5.50 ,553 7,17 7,58 8,43 9. door 9,15 door ),34 J 51 door door door 9-14 5 7i c >7'/2 75 konden lezen en schrijven. 88,41 87,98 86,95 81,29 80,68 76,94 76,27 74,48 72,21 70,41 62,51 namens den hoofd-commissaris ’s Gravenhage eene som van 80 is uitgereikt. Kilo 9.00 2 50 erd en en. ƒ15 12 a f Aangaande het gereconstrueerde ministerie weel de Haagsche cörresp. van de Groninger nog mede te deelen, dat het nog verre van zeker is, of kolonel Beijen de oorlogsportefeuille zal aanvaarden. Niet onaardig is verder het versje van Vader Cats dat de Spectator den heer Heemskerk in den mond legt lek heb de mees zoo fijn gekregen Door soet gefluit en sacht gequeel, Een vogel liet mij noch verlegen, Dus helpt de kip mij casueel. Ick mocht wel geeren beijen winnen Wie weet of dit noch slrack niet luckt De nering kan nu weer beginnen. Al is die uyt ’t verband geruckt.” 23 Augustus 1876, no. 18. (get.) J. van DRIESSEN. Voorz. S. HAAGSMA, Seer. dat dit besluit door Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken, blijkens bericht van 8 Sept. 1876, no. 56, afd. V, voor kennisgeving is aangenomen. Uitgegeven te Sneek, den 12 September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burg. S. HAAGSMA, Secretaris. In haar beschouwing over de jongste wijziging in ’t ministerie gaf de Amsterdamsche Courant als haar meening te kennen, dat de aftreding van den minister van koloniën, den heer Van Goltstein, buiten het staatkundig geschil van den laatsten tijd stond, en dat aan dien bewindsman de gelegenheid welkom was, zijn taak neer te leggen. Het blad heeft dientengevolge een schrij ven ontvangen van den heer Van Goltstein, waar in wordt te kennen gegeven, dat de verwerping van art. 1 der welsvoordracht op de nationale militie de eenige reden was- voor de aanvraag om collectief ontslag op 16 Juni jl., terwijl de ex-minisler tevens verklaart, dat het hem zeer veel leed doet, zijn betrekking vaarwel te moe ten zeggen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de najaars-Paardenmarkt dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 20 September e. k. J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. Men verneemt dat door den burgemeester van Delfshaven aan Behagel, die met de Jong en Verlindt verdacht werd van den moord op mevr, v. d. Kouwen, en die thans in Delfshaven woont, Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van Eerste Kamergedurende de vergadering, zal aanvangen op den 3den Maandag van I tember 1876, mr. J. A. G. baron de Vos Steenwijk, lid van die Kamer. HISTORISCHE TENTOONSTELLING VAN DE PROVINCIE FRIESLAND. Er is gezegd dat wij zulk eene tentoonstelling zouden hebben en wel in onze schoone hoofd stad Leeuwarden. Bestaat dat plan nog of is het gedeponeerd ter griffie In ’t eerste geval is er reeds iets gedaan om het zoo interessant denkbeeld, op het papier een vorm te geven Is er van gedachten ge wisseld over de localiteit die ruimte zou hebben; over het tafereel van Frieslandsgeschiedenis voor de openbaring van het Friesche leven in iederen kring Friesland heeft mannen, ten volle berekend om deze zaak aan te vatten en tot een goed einde te brengen en dat deze lust hebben en hun tijd wilier, geven om ons eene tentoonstelling aan te bieden, die groote belangstelling zou wekken en groot nut zou stichten, mag vrijelijk geloofd wor den. Zeide de commissie, die geroepen was om het vei loop der geschiedenis in Amsterdam aan Ne derland te doen zien: «Onze tentoonstelling heeft geen voorgangster’’ trouwens de tentoonstellingen te Gouda en Zaandam waren van veel beperkter grenzen zij, van wie men het ontwerp van sjortgelijke tentoonstellingen in onze Provincie mag verwachten zijn van betere conditie. De geschiedenis van de Amsterdamsche tentoonstel ling en deze zelve, leveren hun de bouwstoffen, die het zeker moeielijke werk zeer kunnen verlichten. De geschiedenis van Friesland biedt voor zooda nige tentoonstelling een uilgestrekt en wel voor zien terrein aan, om daarop te brengen wat ons in het verleden, wat ons als T ware te midden van de toen levenden doet rondwandelen. Wij gelooven dat bij vele familien op het land en in de stad voorwerpen genoeg zijn, die men tot completeeiing van zulk een tafereel behoeft. Dat die voorwerpen, tijdelijk aan eene com missie, bestaande uit mannen op wier zorg men kan vertrouwen, zouden geleend worden, mag men niet betwijfelen. Een Fries zou er wel wat voor over hebben om de historie in Friesland, het publiek en hui selijk leven zijner voorouders, door voorwerpen van alleilei aard eens te zien. Wij hopen alzoo spoedig te vernemen, dat Leeuwarden ons in den zomer van 1877 eene Historische Tentoonstelling van Fries land zal aanbieden. N.-Holland Drenthe Groningen Z.-Holland Friesland Utrecht Overijssel Gelderland Limburg Zeeland N.-Brabant Waarom heeft Friesland op deze oflicieele bel no. 5 Die weet, verplicht ons met een antwoord. Voor de provinciën verkreeg men voor het tijdvak 184671. (van hel jaar 1850 ontbreken enkel de opgaven) de volgende cijfers enkel lezen. 1,44 0,82 0,76 2,08 2,28 4,36 3,21 3,79 1,85 1,66 1,11 In onderscheidene bladen vindt men verschil lende bijzonderheden vermeld omtrent de be- treurenswaardige ongeregeldheden die Maandag te Amsterdam hebben plaats gehad en zich ook la ter hebben herhaald. Reeds sedert eenige maanden schrijft het Hand was in de rapporten der politie aan den proAireur-generaal gewezen op den weinig be vredigenden «openbaren geest” van een deel der bevolking, dat niet alleen van plan scheen, flink kermis te houden ook zonder kermismaar daarbij tevens van voornemens blijk gafweinig strookénde met de belangen van rust en orde. De overheden achtten het daarom geraden alles te vermijden, dat in de 2e Septemberweek aanlei ding kon geven tol groote volksverzamelingen. Dit blijkt o. a. ten duidelijkste uit het verschui ven der feesten van Amstels Mannenkoor en uit het afbreken, op bevel der overheid, van tentjes en gebouwtjes reeds geplaatst op de terreinen van de Keizerskroon buiten de Raampoort, waar een groot «kermisfeest” zou worden gevierd. Ook andere maatregelen werden beraamd toen in het eind van Augustus uit oproerige aanplak- billetten, naamlooze brieven met bedreigingen enz., bleek dat de gisting niet had opgehouden. Het garnizoen werd versterkt, de politiedienst werd gewijzigd, zoodat ook des nachts een aan tal agenten beschikbaar waren, en alles zóó in gericht, dat bij de geringste rustverstoring ten spoedigste hulp kon worden verkregen, om, mocht hel kwaad zich vertoonen, op krachtige wijze uitbreiding te beletten. Deze maatregelen had den tot grondslag zooals dan ook jl. Zaterdag in een algemeene dagorde voor alle politieambte naren werd te kennen gegeven veel door de vingers te zien, zonder dat de waardigheid der politie daaronder schade kon lijden, maar krach tig op te treden in geval van feitelijkheden. De gevreesde feitelijkheden hebben dan ook plaats gehad. Op de beurs, waar de kinderen mogen trommelen, hadden Maandag middag reeds kleine dronkemans-tooneeltjes plaats gehad. Te gen 8 uur trokken talrijke troepen opgeschoten knapen en mannen in optocht van Rapenburg en Mar ken naar Oostenburg en Wittenburg. Eenige lan taarns werden vernield. Daarop begaf zich de bende naar den Dam en splitste zich in tweeën. De een trok de Kalverstraat door, de ander langs de Heeren- en Keizersgracht. In de Kalverstraat werden eenige kolossale spiegelruiten ingeslagen, terwijl langs verschillende grachten van tal van woningen de ruilen werden verbrijzeld. Het ont brak daarbij niet aan allerlei dreigende liederen, o. a.»Hop 1 hop 1 hop I Hangt den burgemees ter op!!” «Kermis moet er zijn, of anders moet Thorbecke van het plein!” enz. Bij ’t huis van den Burgemeester werd een ruit boven de deur verbrijzeld door een daarin geworpen zakmes. Voor het huis stond een wacht infanterie. Een sterke divisie politieagenten kwam echter opzet ten en verdreef den troep spoedig. Onderwijl werden de noodige£ maatregelen ge nomen om de .stad tot rust te brengen. Te ruim half twaalf kwam een detachement infanterie en een zestigtal hussaren op den Dam en veegden daar de plaats schoon. Te twaalf ure werd door ’t slaan van alarm de schutterij in de wapenen geroepen. Tot laat in den nacht trokken pa trouilles de stad door en handhaafden overal de rust. De Amst. Cour, deelt mede dat in 101 per- ceelen ruiten verbrijzeld zijn. Een 36tal perso nen zijn in hechtenis genomen. Een van hen, die zich met geweld verzette, is daarbij gewond. Overigens heeft men zich over het geheel van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De heer A. Moens heeft naar ’t Hand. meedeelt in zijn betrekking van inspecteur bij ’t lager onderwijs in Utrecht, een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen in die pro vincie omtrent de regeling van T godsdienstig onderwijs. De inspecteur vestigt daarbij de aandacht op de stoornis, die het onderwijs ondervindt, door het komen en gaan der leerlingen van of naar de catechisatieop den wensch der godsdienstonder wijzers, dat hun onderwijs niet alleen gegeven, maar ook ontvangen worde, terwijl de kinderen, uit de school komende, dit niet zoo frisch en op gewekt als noodig is kunnen volgen. Een en ander zoude kunnen worden weggeruimd, indien op een geschikten dag in de week (evenwel niet des Zaterdags) een behoorlijke lijd, geheel en onverdeeld, aan het geven van godsdienstonder wijs werd besteed. Daartoe geeft de inspecteur aan de gemeente besturen in overweging, in overleg te treden met de besturen der kerkgenootschappen omtrent de vraag: welke uren het best voor het geven van godsdienstonderwijs aan de kinderen kunnen wor den besteed, en daarna een verdeeling vast te stellen der schooluren, die zooveel mogelijk aan het redelijk verlangen van de gehoorde kerkbe sturen voldoet. Tot de statistiek over de uitkomsten van lager onderwijs, geeft ook het leger eene bijdrage. Het bleek namelijk, dat van de in 184648, 185962 186367 en 186871 ingelijfde manschappen koiden lezen en schrijven ton honderd.' 74,94 77,98 79,95 82,96 (Herplaatsing wegens misstelling.) AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat de Raad dier gemeente den 23 Aug. 1876, sub no. 18 heeft vastgesteld navolgend^ BESLUIT TOT AANVULLING VAN HET REGLEMENT voon de HOOGERE BURGERSCHOOL te SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek Gelet op zijn besluit van heden, waarbij is be paald dalmet. den aanvang van den cursus 1876/77 op de H. B. School met Öjarigen cur sus alhier, ook meisjes onder de gewone bepa lingen als leerlingen, kunnen worden toegelaten. BESLUIT: om aan het Reglement voer die School dd. Januari jl. als slotbepaling toe te voegen «Zoo dikwijls het woord «jongelieden in «reglement voorkomt worden daaronder «staan, zoowel jongens als meisjes”. En zal dit besluit worden onderworpen aan de goedkeuring van Z. E. den Minister van Bin- nenlandsche zaken. Gedaan te Sneek ter openbare zitting van den van ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1