rm GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ,u. BWS- Eil ADVIRMTIE-BLAD VOOR DE No. 79. 1876 ZATERDAG Ie 23 SEPTEMBER. DE TROONREDE, waarin men gewoonlijk de menu meent te vin den voor de open tafel onzer binnenlandsche po litieke aangelegenhedenpasseert op ’t oogenblik de revue. EXAMENS. J 4'4 3'Z. 2'7.. f 64. 2863,20 2542,98 2798,25 1349,23 2064,45 1327,22’ 1557,05’ 1317,17’ 2534,85’ 2628,92’ 1692,35 1634,50 3081,33’ 3977,54 2608,87 87» 7'4 4% 2’4. 90 6% 8'7. '/ie 1.09 9'4, an oi li t 5 K K r. IFF. te onderwijzen en te gene- keur re IB I XiW E X L A X 1479,45 1542,85 k Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Limburg 1 »d« Joorl. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In het begin der volgende maand zal te Dok- kum de vrijmetselaarsloge «Excelsior” worden geopend. 949,975 1125,41 2002,82s 2016,30 >7,50. 32.50 0.50, ,50 In Den Haag liep dezer dagen het gerucht dat een minnend paar zich verdronken had. Na eenig zoeken heeft men in de vaart aan den Noordwal het lijk van het 17jarig meisje gevonden. Tot nu n'DIG a der 1 nber, NEN uur. V DAM. Sept. 3 i Kilo >4.50 59 50 oerd I a en den. ƒ15 f a. 5.60 6,556 7,17 7,58 8.43 I 9.- door 9,15 door 9.34 951 door door door 10 14 sprj 5 Naar men verneemt, is Maandag op de Bergu- mer kermis twist ontstaan uit jaloerschheid over eene meid en werd dientengevolge een zoon van een pelmolenaar twee messteken in hoofd toegebracbt, aan welke wonden bedoelde persoon onmiddellijk moet zijn overleden. De dader bevindt zich in handen der justitie. van Friesland vcor blijkens hun besluit no. 36,? Ie lid. Uitgegeven te Sneek den 22 September 4876 Burgemeester en Wethouders voornoemd. J van DRIESSENL. Burg. S. HAAGSMA, Secretaris. Naar de N. R. C. verneemt, is de in vrijheid gestelde dader van den in de vorige maand op een Belgischen gendarme nabij Luijksgestel ge- pleegden moord, door de brigade maréchausée weder gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht. Het schijnt, dal er nu termen zijn gevonden om een rechtsvervolging tegen hem in te stellen. Zondag en Maandag heeft ook op onderschei den plaatsen van Noordholland een hevig onwe- der gewoed. Te Purmerend is een watermolen door den bliksem getroffen. De molenaar werd mede geraakt. Te Zaandam zijn een boerenmeid, die in een land zat te melken, en een jongetje van ongeveer 11 jaren, dat zich aan hare zijde bevond, door den bliksem getroffen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongentje was dood. De hals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd te zijn gekloven. Twee jaar geleden werd een ander zoontje van denzelfden vader in ’t zeilde lamj mede door den bliksem getroffen. ministers misschien de gewichtigste zinsnede daar in is «De herziening der kieswet is noodig.” Uit deze verklaring pul het de vooronderstelling, dat eene voordracht tot wijziging der kieswet zal worden ingediend. Zulk eene voordracht zou ze ker met vreugde door het land worden ontvan gen, indien men maar geen grond had om te vreezen dat de heer Heemskerk zulk een werk niet onderneemt zonder de bedoeling om aan partijbelangen deze herziening dienstbaar te ma ken. Herziening der kieswet is werkelijk noodig, en men had mogen verwachten, dat deze Regeering reeds lang een voorstel daartoe zou hebben in gediend Nu zij er meê komt onder de tegen woordige omstandigheden, kan men de gedachte niet van zich zetten dat in herziening der kies wet het middel zal gezocht worden om eene an dere meerderheid in de Tweede Kamer te bren gen. Dat een adder onder het gras schuilt zal naar de K. C meent wel spoedig blijken. a. s. >ber Zij ng te Staat >cdigt r uit, i Door de infanterie wordt sedert eenigen lijd bij gebrek aan mariniers de wacht betrokken aan de Landswerf te Amsterdam Dit was ook Zaterdag jl. het geval. Nu moet de broeder van den man, die op een der avonden in de afge- loopen week bij een charge der infanterie door stoken is, aan de gevolgen waarvan hij is over leden, ter oore gekomen zijn, dat de dader zich onder die soldaten bevond. Toen het werkvolk Zaterdagavond te 6 ure de werf verlietwas de broeder van dien overledene bij den uitgang en veroorzaakte daar eenigen oploop waarop de commandant der wacht het raadzaam achtte den miliciën-infanterist te verwijderen. Het volk ging toen spoedig uiteen. Deze milicien iszoo men zegt, reeds naar een andere stad gezonden. De burgemeester van Amsterdam heeft het verbod, waarbij aan de tapperijen in den omtrek van het Koningsplein bevolen werd van des avonds 8 uur tot ’s morgens 8 uur te sluiten, ingetrok ken. Voor het overige blijven de dezer dagen door den burgemeester uitgevaardigde proclama tion tot nadere kennisgeving van kracht. De postiljon van v. Gend Loos, die Donderdag avond in de Leidschestraat een gevaarlijken slag met een sabel in den nek ontving, zal, naar men meldt, waarschijnlijk van die wond herstellen. De stad heeft haar gewoon aanzien herkregen. De Amsterdamsche schutterij is weer vrijge steld van het betrekken der wacht. ’t Gerucht, dat het Zangersfeest niet zou plaats hebben, is ongegrond. Z. M. de Koning zal dat feest morgen bij wonen. v 2991,20 AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 2 Sep tember 1876, no 72 is vastgesteld navolgend be sluit De Raad der Gemeente Sneek: Gelet op zijn besluit van den 4 Maart jl. no 5, waarbij in beginsel is aangenornvn om voor min vermogende jongelieden d7e~door gunstigen aan leg, vlijt en goed gedrag uitmunten o. a. den zoo- gen voorbereidenden Cursus, verbonden aan de school voor gewoon lager en meer uitgebreid on derwijs voor jongens, kosteloos open te stellen', Gezien het Reglement, voor die School dd 2 December 1872 no. 10, medegedeeld aan H. H. Ged. Staten van Friesland blijkens hun besluit van den 27 Februari 1873 no. 39 BESLUIT: Aan art 3 van gemeld Reglement als 5e lid toe te voegen »Tot dat onderwijs kunnen door het gemeente- «bestuur aan te wijzen minvermogende leerlin- »gen, die door gunstigen aanleg, vlijt en goed ge- adrag uitmunten, kosteloos worden toegelaten. En zal dit besluit worden medegedeeld aan HH. Ged: staten van Friesland. Bovenstaand besluit is door HH. Ged. staten Friesland vcor kennisgeving aangenomen, van den 14 September 1876 er beter Bekeken van onderscheidene kanten en door verschillend gekleurde politieke glazen wordt de spijskaart die ons voor het thans aangevangen Zittingsjaar door de regeering wordt aangeboden, ook al weer zeer verschillend beoordeeld door de organen der publieke opinie. De een vindt de politieke menu wat schraal en mist er ’t een of ander gerecht op dat hij gehoopt had er op te zullen vinden een ander vindt haar nog al rooskleurig getint, en is vol verwachting omtrent de door deze ministers aangeboden hoofdschotels, die «pikant” beloven te zullen worden. Over ’t geheel genomen echter is het oordeel der pers niet ongunstig over ’t geen de ministe- rieele tafel volgens de troonrede belooft te zullen aanbieden. Zoo wordt zij door ’t Hand, met ingenomenheid begroet. Op besliste wijze vertoont zich het mi nisterie voor de vertegenwoordiging. In ondub belzinnige taal, zoo gunstig afstekende bij de al gemeenheden van een vorig jaar, wordt ter ken nis gebracht, dat de hervormingstaak ter hand zal worden genomen. Moge het blijken zoo be sluit het blad dat de «moed” geen «overmoed” is. Het Dagblad meent dat de rede niet geheel is vrij te pleiten van een optimistischen toon en dat er een wat al te rooskleurige tint over som mige toestanden wordt verspreid. De toestand van Atchin is nog altijd verre van bemoedigend en ook met Venezuela schijnt nog niet alles in orde te zijn. Met voldoening gewaagt het blad echter van de spoedig te verwachten verbetering der militaire wetgeving en de hervatting der be langrijke werkzaamheid van den minister van ju stitie. Ook heeft het mét genoegen de wetten tot herziening van de kieswet en van de school wet hooren aankondigen. De N. R. C. wijst op de soberheid der troon rede. In beloften is zij matig. Maar de zoolang verwachte wijziging der schoolwet wordt in dui delijke woorden aangekondigd, en in ’t besef dat aan deze zaak de eerste zorgen van regeering en vertegenwoordiging behooren, heeft het blad vrede met de soberheid der beloften. Dat vraagstuk beheerscht den toestand en in dezen stand van zaken had de herziening der kieswet zelfs ach terwege kunnen blijven. Over de politieke zijde van den toestand schorst het blad zijn oordeel op tot na het hooren der inlichtingen, die wel spoedig zullen komen. Uit die inlichtingen moge hel blijken, dat de sluitingsrede, het aanblijven der ministers met 's Konings naam dekkende, meer tegen den goeden stijl dan tegen de grond wet gezondigd heeft. Ook het Vaderland had voor ’t oogenblik niets meer verlangd dan de aankondiging der school wet, welke, naar ’t blad weet mee te deelen, reeds bij den Raad van State is ingediend en geen wij ziging van enkele artikelen, maar een geheele herziening geldt. Hel blad wijst mede op de optimistische schets van den toestand vin ons land. Op een punt echter wordt hiervan afgeweken en wel waar het den strijd op Sumatra’s noordkust belreft. Met het oog op de buitengewone volharding door on ze troepen betoond, doet het de vraag of het niet gepast ware geweest een woord van war men dank Ie brengen voor alles, wat het Indi sche leger voor ’t vaderland verricht. De Kamper Crt. die de troonrede tamelijk rooskleurig noemt en meent dat de steller daar van buitengewoon goed gehumeurd moet geweest zijn, oppert de meening, dat in de bedoeling der 2821,50 3582,78 ƒ21796,22’ ƒ22870,88’ 20535,28. Bij al het tragische, dat zich in den afgeloo- pen week te Amsterdam voordeedzijn ook weder comische scènes voorgevallen, zegt de corr. van hel D. v. Z. II. Zoo wordt mij mededeeld, dat een hulponderwijzer uit Utrecht, die Woens dag met den trein ten 8 ure alhier arriveerde en met de omnibus tot aan den Dam reed, al hier geruimen tijd als een kat in een vreemd pakhuis bleef rondkijken. Een agent van politie merkte den vreemdeling op en knoopte met hem een gesprek aan. Hij schijnt hierbij niet de vol doende reden van zijn komst te hebben opgeven en bleef er bij dat hij enkel gekomen was om een Amsterdamsch standje te zien onze agent begreep nu, dat hij wel een gevaarlijk Rotter dammer kon voor hebben en verzocht den vreem deling mede te gaan, waarop hem dan ook in een politie-bureau vrij nachtlogies gegeven werd; de man vertrok den volgenden ochtend per eer sten trein weder naar de plaats, vanwaar hij gekomen was. De Staatscourant loopt schier eiken dag over van aankondigingen van examens, die over korter of langer tijd zullen plaats hebben, en van ver slagen van gehouden examens. Daar is, sedert de examen manie-heerschende is geworden, al wat benauwdheid o^er het goede Nederlandsche volk gekomen, en de leergrage jongelingsschap heeft dikwijls de spo ren gevoeld, waarmede ijverige docenten haar prikkelden, teneinde klaar te zijn op den grooten dag der intellectuëele keuring. Wat zijn er al getuigschriften van verschillenden aard i uilgereikt tot blijdschap der jonkmans en tot in- mg zielsgenoegen van ouders, wat al bewijzen van bevoegdheid om zen, rondgedeeld De laatste helft dezer eeuw moet al een sterk 68.00 corps zeer-veel-welende jongelieden hebben voort- gebraeht, als men de examens met goed succès optelt. Zijn daaronder meer veel-weters dan ontwik, kelde denkers? Getuigt de meerderheid van africhtings-kunst of van helder oordeel en degelijke kennis Is de tijd reeds gekomen, om hierop een vol doend antwoord te kunnen ontvangen Het examen geeft of weigert het diploma, maar was elke examinator bekwaam genoeg voor dat werk, en wist hij in zijn eisch, ten aanzien van de kennis van den te examineeren jongeling, niet te hoog en niet te laag te gaan «Men heeft zegt een schrander man al wal examinatoren versleten, en die bleven, om dat men hunne bekwaamheid en hun tact op prijs stelt, zijn allengs duurder geworden.” Dat heeft in de Tweede Kamer aanleiding ge geven tot klachte, en er werd aangedrongen om ook in dezen wat zuiniger te zijn maar het was eene klachte in de woestijn. Zuinigheid maar de koffie-oogst en de koffie prijs zijn immers goed! Er zijn anderen, die minder denken aan de zilverlingen van de schatkist, voor de examens gevraagd, dan aan het antwoord op deze vraag zijn de examens soms ook schadelijk En ’t antwoord door hen gegeven, luidt: ver kort de uitgebreidheid der examens en de ont er ze- wikkeling van het aankomend geslacht zal ker niet onder lijden. De verhouding tusschen veelwetende- en denkende koppen, zal van worden. De kosten der eind-examens aan de Hoogere Burgerscholen waren als volgt in 1873.' in 1874. in 1875. Noord-Braband 537,15 645,82 1371,26 2821,50 2991,20 2308,28’ 3582,78 4095,11’ 3754,53 ADVBRTENITËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. adres JER m 25 I omes

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1