GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR HE 5 I No. 80. 1876 SEPTEMBER. WOENSDAG OPG E VISC II T. EN. na- aar- 400 zeu- 7.. 4 '4 bliek para 3. O A VI. B IN N E M.l MI afloop pér Vier u P. bÜ hou- te te I A. I ane- j is; te Mil- ihofl i i K. Mep- i.50 5öli ,17 ,68 1.43 loor >.15 oor ,34 51 loor loor loor 14 5 82jr iept. ries, itjes roe- mes v. alk.) um. J te Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. A M. 'pt. 8 3/ 8 8 z. 8 f 8 «Is de heer de Savornin Lohman te ’s Her- togenbosch niet conservatief met eene kerkelijke tint vroeg de N. Arnh. Ct. aan de Standaard. «Naar zijne geschriften luidt het antwoord is hij radicaal anti kerkelijk”, namelijk tegen overheersching van den Staat door de Kerkte gen ondersteuning van de kerk door den Staat.” «Met het uitvoerig geschrift van den heer de Savornin Lohman kunnen wij ons, als anti-revo- lutionairen, zeer goed vereenigen.” etze laid :o,z. a, z. [aria Te Amsterdam in de Ferdinand-Bolstraat zijn Donderdag voormiddag een drietal in aanbouw zijnde perceelen met donderend geraas ingestort. Onder de puinhopen raakten negen werklieden bedolven. Zij werden door de spoedig aange- rukle brandweer daaronder weggehaald, en brancards naar het gasthuis overgebracht, werden licht, vijf echter zwaar gewond; een hun ner zal er waarschijnlijk het leven bij verliezen. Omtrent de oorzaak van hel onheil wordt gemeld, dat bij het opbrengen van de kapgebinten op een der perceelen een dier omvangrijke getimmerten tegen een éénsteens scheidsmuur is gesloolen. Daardoor is een gedeelte van den muur ingestort, en viel het bovendeel op de balklagen, die braken, tengevolge waarvan de tweede scheidsmuur naar binnen viel. De beide andere perceelen zijn daar door geheel ingestort en van eerstgenoemd per ceel een groot gedeelte. Bij de wegruiming van het puin is later nog het lijk gevonden van een 64 jarig werkman men schijnt niet te hebben geweien dat deze zich aldaar had bevonden, hoewel er van de zijde zijner aanverwanten onderzoek naar was gedaan. Z. M. de Koning woont de Amsterdamsche Zangersfeesten niet bij, naar men zegt omdat zijne gezondheid in de laatste dagen eenigszins te wen- schen overlaat. 8'/a I. »Als gij zegt de conservatieve Rotterdam- i sche Courant tegen de Standaard er toe ktint komen om het kerkelijke streng te scheiden van het staatkundige en geen anderen invloed van den godsdienst op den Staat toelaat dan den ethischen, dat is die van het zuurdeeg op het meel, dan zult gij spoedig tot de ontdekking komen, dat de anti-revolutionairen eigenlijk niet anders zijn dan conservatieven.” De proclamatie aangaande samenscholingen van meer dan 5 personen te Amsterdam is ingetrok ken, daar de rust geheel hersteld is, onder dank betuiging aan allen, die door hunne kalme en waardige houding de maatregelen tot herstel en handhaving der openbare orde genomen, zoo krachtig hebben ondersteund. De heer van Nierop zal in de aanstaan de zitting van den Gemeenteraad B. en W. interpelleeren over de plaats gehad hebben- ste Algemeene Vergadering van de Evangelische Maatschappij«de Regeering moet hoofdstuk VI der Grondwet strikt handhaven bepaaldelijk dat artikel 't welk voorschrijft ««alle kerkgenoot schappen houden zich binnen de aangewezen gren zen.” «Onze Grondwet nu staat tegenover hetultra- montanisme, dat zich op zijne beurt niet kan ver eenigen met de Grondwet. «Als de Regeering waakt, zal zij zich verplicht gevoelen aan geen aanhangers van het ultramon- tanisme eenig staats-ambt toe te vertrouwen. «De ultramontaan is een vreemdeling vijand van Nederland.” De ultramontaansche Tijd noemt dat eene po ging tot herinvoering eener kermis en wel de kermis der beeldstorming en zegt, dat de Evan- gelie-dienaren, die zóó spreken onder den tab baard het schootsvel verbergen. Hij ziet er in eene aanhitsing tot burgeroorlog, leidende tot één punt, een punt «aan welks ein de de straatsteenen liggen.” De Tijd vergat te zeggen, dat het ullramonta- nisme zich wèl kan vereenigen met de grond wet. II. «Of wij zegt de Rott. Ct. ook ontwik keling willen van niet-neutraal onderwijs, zelfs al mocht dit in onzeoogen slechts door weinigen begeerd worden »Gewis maar niet door het doen vervallen van de neutrale volksschool als regel, of door de toepassing van het restitutie-stelsel. «Wij willen het bijzonder onderwijs verbeteren, in dien zin, dat de concurrentie, ten opzichte van de schoolgeld-heffing, eerlijker worde. «Tegen de uitspattingen van de openbare school mogelijk sedert het opkomen der moderne school moet de bijzondere een heilzaam correc tief opleveren. Haar het middel daartoe, wette lijk te verzekeren, is het ernstig doel der con servatieve partij.” Licht in dal «correctief’ ook vervulling der be lofte van den heer Heemskerk: ik zal de anti revolutionairen bevredigen III. De conservatieve Nieuwe Arnhemsche Courant, ook over de lager onderwijs-quaeslie sprekende, wijst er op, hoe een liberaal bewind het vroolijk schouwspel gaf, van eene school zonder kinderen, zooals te Wons en te Schraard een schouw spel, zegt zij dat Westerwoude ook had kunnen aanbieden, maar niet aanbiedt, dank zij de Minister Heemskerk. IV. De conservatieve bladen zegt de Standaard die, nu het Ministerie aanblijft, zich, even als in vorige tijden, meer en meer achter algemeene woorden verschuilen, zonder ooit te zeggen, wat zij, ter gemoetkoming aan onze grieven, willen die telkens, als het op handelen aankomt, be wezen dat zij, door het een en ander uiterste te helpen verhoeden, hun plicht reeds vervuld hebben, terwijl zij in gebreke blijven, om aan te toonen, dat het beginsel verlaten, of zelfs, dat de ontwikkeling daarvan gestuit is aan de hulp van zulke dagbladen hebben wij niets, omdat op den duur, langzaam maar zeker, de tegenpartij ons toch vermoordt. «Als de vijand ons óf met den kogel, óf met den hongerdood bedreigt, zijn wij zeker zeer dankbaar, zoo onze bondgenoot den kogel weet af te wenden, maar als hij ons aan den gewis- sen hongerdood overlaat, dan hebben wij aan zijne aanvankelijke hulp niets.” V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen bij deze ter algemeene kennis dat zij bij hun besluit van den 23 September jl. aan JOUKE SEFFINGA bakker te Sneek, en zij ne rechtverkrijgenden vergunning hebben verleend tot het oprichten en uitoefenen eener Broodbak kerij in het perceel gem. Sneek sectie A. no. 941 aan den Trek weg alhier, met bepaling dat die inrichting in werking moet zijn gebracht bin nen een maand na de dagteekening van gemeld besluit. Sneek den 26 September 1876. J. van DRIESSENL. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. en een ping van artikel 1 van de militiewet het ontslag niet rechtvaardigde. De thans aanblijvende mi nisters hebben overigens aan den herhaalden aandrang des Konings om te blijven, toegegeven: het spreekt van zelf, dat zij alleen daarvoor ver antwoordelijk zijn. Na de gegeven ophelderingen werd het debat gesloten en ’t ontwerp-adres in al zijn paragrafen en daarna geheel zonder discussie met algemee ne stemmen aangenomen, waarna de zit tin werd gesloten. In de Tweede Kamer heeft dienzeifden dag de heer De Bieberstein, tijdelijk voorzitter, den beer Dullert geluk gewenscht met het hernieuwd schit terend blijk van vertrouwen, hem door zijne be noeming tot voorzitter gegeven. De heer Dullert antwoordde daarop en aanvaardde hel presidium. Daarna werden de afdeelingen samengesteld. Tol voorzitters zijn gekozen de hh. Fransen van de Putte, Geertsema, van Houten, Mirandolle en Kappeijneondervoorzitters: Gevers Deynoot, van Nispen, de Bruijn Kops, Begram en Blussé. De commissie voor ’t adres van antwoord be staat uit de hh. Tak, Smidt, De Bruijn Kops, Begram en Kappeijne. Alle reeds bekende wetsontwerpen zijn inge- komen, zoomede de spoorwegbegrooling voor 1877 en vele regeeringsbescheiden. Het aan hangig ontwerp tot herziening der kiestabel is ingetrokken. In de middag-zitting van j 1 Vrijdag is bepaald, dat de aanbieding der staatsbegrooting, Maandag te 1 uur zou plaats hebben. Voorts is het ont werp-adres van antwoord op de troonrede, nadat het in de afdeelingen was behandeld, eenigszins gewijzigd ter tafel gebracht en is de beraadsla ging daarover bepaald op Maandag, na afloop der finantieele rede. Uit de millioenen-speech, op dien dag (Maandag) door de minister van financiën inde Tweedekamer uit gesproken, blijkt, dat de dienst ’73 is afgesloten met een batig saldo van circa 1 /2 millioen de dienst ’74 idem met 6 millioen de dienst ’75 levert voorloopig eenig overschot, maar is nog niet afgesloten de dienst ’76 is nog loopende. Ofschoon, om die dienst te doen sluiten, machti ging was verstrekt voor de uitgifte van 9 milli- oen 3 ton schatkistbiljetten, zal het te kort slechts 1 millioen beloopen, dat ruimschoots is te dek ken uit hel overschot van ’74. De staalsbegroo- ling voor 1877, die echter na de optreding van een definitief minister van oorlog zal moeten verhoogd worden, is uitgelrokken op ruim 115/2 millioen, met inbegrip van 10 millioen voor spoor wegen en 37‘/4 ton voor de voltooiing van het vestingstelsel. De raming der middelen beloopt 107 millioen. Tot sluiting der begrooting is we derom machtiging tot de uitgifte van schatkist biljetten, ad 8 mill. 7 ton, gevraagd. Wanneer de progressie der gewone middelen gelijken tred houdt met vorige jaren, dan kan de algemeene opbrengst der middelen over ’77 de raming met 8 millioen overtreffen. Voor de nog te wachten buitengewone uitgaven in ’77 zouden dan nog voorziening door buitengewone middelen noodig zijn. Voortgaande met den spoorwegaanleg, de vestingbouw en andere groote werken, zullen ten slotte buitengewone middelen onvermijdelijk zijn. De meerdere uitgaven voor ’77, vergeleken met ’76. beloopen, na aftrek van verminderingen, 7*/4 ton, waarin het ministerie van hinnl. zaken 't grootste aandeel heeft. Bij de daarop gevolgde beraadslaging over de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede, heeft de beer De Casembroot nadere inlichtingen gevrsagd aan den minister en den heer Kappeyne over den loop en den afloop -jder crisis. Hij meende, dat de heer Kap- binet te formeeren en schelstede groote nadeelen der crisis. De heer Heemskerk verwijst meerendeels naar zijn rede in de Eerste Kamer en doet vooral uit komen, dat de ministers er op hebben aange- dröngen, den heer Kappeyne te hooren, en dat deze kon welen dat hem de opdracht lol for matie van een kabinet cusu quo zou worden ge daan. De heer Kappeyne geeft eenige inlichtingen. Van eenige poging om te adviseeren, of ’t Kabinet moest vervangen worden, was geen sprake. De heer Teding van Berkhout keurde hel af, dal de minister den Koning de voorwaarde stelde om den heer Kappeyne te hooren. De heer Heemskerk herinnert, dat de directeur van het kabinet des Konings met den heer Kappeyne, in den geest van een opdracht, casu quo gesproken heeft. De heer Kappeyne meent dat alleen van den Koning zoodanige opdracht kon uilgaan en dat dit niet is geschied. Do hh Casembroot, Begram en Idzerda meenen dat de zaak nog niet duide- delijk is. De heer Kappeyne herhaalt dat op 9 Augustus hem niets anders is kenbaar gemaakt dan de aanwijzing van den dag, waarop hij bij den Koning zou worden toegelalen. De minis ter wijst er andermaal op, dat aan den heer Kappeyne gezegd is, dat de vraag zal worden gedaan, om zich casu quo met de formatie van een kabinet Ie belasten. De discussie is hierop gesloten. Morgen voortzetting van de behandeling der paragrafen. JiTATEN-tENEIlAAL. Onze Volksvertegenwoordiging heeft in de vo rige week hare werkzaamheden hervat. Plaats gebrek belette ons in het vorig nummer van de eerste zittingen der beide Kamers melding te makingen, Wij meenen er daarom hier nog e- ven vluchtig op terug te moeien komen. In de Eerste Kamer dan heeft, bij de algemeene dis cussie, welke Donderdag gevoerd werd over het adres van antwoord op de troonrede, de heer van Twist den loop en de oplossing der ministerieele cri sis besproken. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, heeft daarop dadelijk geantwoord. Hij was het eens met den heer Duymaer van Twist over ’t schadelijke en belem merende van telkens wederkeerende, ministerieele crisissen. Maar hij moest betwisten dat door het ministerie, het besluit lol ontslag-aanbieding verwer-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1