GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE I No. 81. 1876 E E N-E N-D E EN. 30 SEPTEMBER BERICHT. Het kruis en de halve maan hebben reeds eeuwenlang vijandig tegenover el kaar gestaan. 1.50, 5,00. 1.50 '4 SMJhlEl (OIRAVT. van keur 4: de tinnen der christentempels. En het altijd hongerig staal schreef met bloe dige letters in de annalen der menschheid dat de godsdienst der liefde verre stond van beiden zoowel van Christen als Mahomedaan. En dat is zoo gebleven tot op dezen dag 5.00 e) 5.60 5,5 bb 7,17 7,58 8,43 9.- door 9,15 door 9,34 9 51 door 8 00 srd 240 en. f 26 12 a r 66. ADVERTENTIfiN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /T.65, buiten de Stad franco /1.90. a M. ept. Ól Van af 1 October wordt <le abonne mentsprijs van dit blad verlaagd tot f 1 per kwartaalfranco per post f 1,2S- Abonnementen voor Advertentil?n kun nen op ZEER VMMEKUCE voorwaar den worden verkregen bij DEN UITGEVER. J. dei nnes ade, rou- z. v. >erd, >eide en yios- uwe, i, Ie r en aria, lOUt, bega mismus, als de halve maan zich trots verhief naast door door 10 B >r) 5 schen de volgelingen Wat al strijd is er niet reeds gestreden tus- van Christus en Mahomet hoeveel bloed al niet vergoten, oeveel menschont- eerende gruwelen zijn er niet door beide bedre ven, sedert Peter van Amiens in de kerkvergade ring te Clermont (1095) de christenen opriep tot den »heiligen” strijd tegen de ongeioovigen; toen het: »God wil het!” in Europa weerklonk en de hulp van het zwaard werd ingeroepen om het kruis te beschermen. Welk een zwarte bladzijde vullen ze niet in de Kilo 6.00 geschiedenis der christelijke kerk, die lange reeks van bloedige oorlogen die bekend onder den naam van kruistochten met den naam van God op de lippen werden aangevangen door hen, die zich volgelingen noemden van den meester, die een maal leerde: «Kinderkens hebt elkander lief.” Welk een treurige bijdrage leveren zij niet van de vree- selijke uitwerkselen der menschelijke hartstochten, als deze eenmaal door fanatisme in beweging zijn gebracht. Welk menschehjk gemoed heeft wel niet eens getrild van innigen afschuw en heilige veront waardiging, als hij, die bladzijden uit de geschie denis der menschhpid opslaandeen daarin even den sluier opgelicht vindende die ’t grijs verle den bedekte zich voor een oogenblik verplaatst zag in die tijden toen kerkelijk fanatisme zich 1 aan het ruwst geweld toen men de leer dor humaniteit meende te moeten voortplanten door de kracht van het bebloede staal. En niet maar alleen toen het den strijd gold om ’t bezit van het heilige grafmaar nog eeu wen daarna hebben christenen en mahumedanen door de kracht van ’l zwaard trachten uit te ma- K A M E R-0 V E R Z 1 C H T. De hoofdschotel voor het parlementair debat van Dinsdag j 1.waarin de behandeling der pa ragrafen van 't adres van antwoord op de troon rede werd voortgezet, was geleverd door den heer Van der Hoeven, die een amendement had voor gesteld op 5. Door de commissie van ’t adres was die paragraaf de gewichtigste uit het ge- heele adres aldus geformuleerd »A/et voldoening vernamen wij dat Uwer Ma- jesteits aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijft. Vooral stellen wij er prijs op, dat het wetsontwerp op het lager onderwijs ons weldra bereike; een onderwerp, welks goede re geling zulk een overwegenden invloed kan uit- )7 50 ken, welke godsdienst eigenlijk de ware was; die, f welke in den Bijbel of die welke in den Koran gepredikt werd. Dat men 't daaromtrent nooit ééns is kunnen worden ligt zeker hieraan, dat men een verkeerden scheidsrechter inriep het zwaard toch bleek altijd een wispelturigen, dus weinig betrouwbaren, scheidsrechter te zijn. Nu eens klonk een plechtig Te Deum der chris tenheid als het kruis geplant was op de mos keen der ongeioovigen en dan weer werd Al lah’s naam groot gemaakt door geheel het Isla- KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 8 November e. k, van ’s voormiddags elf tot ’s na middags een uur, op het gemeentehuis alhier, de vergadering zal worden gehouden, ter aan vulling van plaatsen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, die met het einde dezes Jaars, aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de heeren Jan Houwink, Popco Martinus Taco Dethmers en Durk Gor ter; dat de lijst der kiesgeregtigden, voor een ie der ter inzage ligt op de Secretarie dezer ge meente, en dat de bezwaren tegen de Lijst ge durende acht dagen, te rekenen van heden, bij het gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd. Sneek den 30 September "1876 Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. S. HAAGSMA Secretaris. Hoe wij, kinderen der negentiende eeuwons ook prat mogen verheffen op onze verlichting en beschaving, op den vooruitgang, die, zoowel op intellectueel als stoffelijk gebied, zich allerwege doet gelden, op het gebied der ware humani teit blijft nog altijd een ruim, braakliggend veld ter bearbeiding voor ons openliggen. We) heeft de dierlijke ruwheid der middeneeuwen plaats gemaakt voor mildere zeden; wel om pantsert de geschubde wapenrusting niet meer de zachtere aandoeningen van het menschelijk hart; wel open baart het gemoedsleven zich thans lieflijker dan misschien ooit te voren, maar in het beteu gelen onzer slechte hartstochten, en vooral in het breidelen van het godsdienstig en kerkelijk fana tisme, zijn wij lang nog niet in die mate vooruitge gaan en nog niet met zoovele reuzenschreden verwij derd van het verleden, dat met de scherpte van het staal het dictée gaf van de boodschap der hu maniteit. De godsdienstige verdraagzaamheid tusschen de christenen onderling, ja zelfs tusschen de huisge- noolen des geloofs, openbaart zich helaas nog maar al te vaak in plukharen over stelsels en dogma’s, en de christelijke liefde heet het thans nog in sommige Staten van ons werelddeel al heel ver te hebben gebracht, als men bijv, er den Israëliet... duldt als mensch en staatsburger. Nog, evenzeer als voor eeuwen geleden, ziet de Christen minachtend neder op dan Mahomedaan en deze wederkeerig op den Christen; nog altijd staan kruis en halve maan vijandig tegenover elkaar en blijft de godsdiensthaat tusschen beide voortduren, en een klein vonkje is vaak slechts noodig om deze tot fanatisme te doen overslaan. En hoe dit, ook nog in de zoogenaamde verlichte negentiende eeuw en in het meest beschaafde wereld deel, als een helsche furie kan woeden, leert ons de geschiedenis der laatste maanden. De strijd, op het Balkan-schiereiland ontbrand wordt met eene verbittering gevoerd, bijna zonder voorbeeld in de geschiedenis, en de gruwelen, door de fana tieke mahomedanen tegenover duizende bij duizen- de weerlooze menschen gepleegd, die zich christenen noemen, gaan in afschuwelijkheid en dierlijkheid alle beschrijving te boven. De beleedigde mensch heid slaakte dan ook een kreet van afschuw en veront waardiging en hier en daar werd in Europa bij na een moderne kruistocht gepredikt tegen die fa natieke geweldenaars, die nog slechts bij de gratie in ons christelijk werelddeel worden geduld. En, ware ’t niet, dat de tegenstrijdige politieke belan gen der groote mogendheden nog steeds den toe stand in het Oosten beheersehen en voor velen hunner de status quo van het Ottomanische rijk wenschelijk maken zeer zeker zou dan de halve maan reeds uit Europa zijn verdreven. En wat nog heden of na verloop van korteren of langeren tijd gebeuren kan, is moeilijk te zeggen. Intusschen kon eene poging daartoe wel eens het sein worden van een versehrikkelijken gods- dienst-oorlog tusschen de Christenen en Mahome danen. De belijders van den Islam toch beschouwen den sultan van Turkije als den plaatsvervanger van den profeethij is de Kalif, de opvolger van paarde I /s De Haagsche correspondent van de Zutf. Cour. weel betreffende de bij den Raad van State in gediende wet op ’t lager onderwijs te verhalen dat het een bijna geheel nieuw ontwerp is de voorgestelde wijzigingen betreffen evenwel bijna uitsluitend paedagogische zaken. Meer onderwij zers, hoogere tractementen ziedaar ook twee hoofdpunten in de wet van Heemskerk. Als een concessie aan de clericalen kan beschouwd wor den een bepaling tot invoering van verplichte schoolgeldheffing. Mohainmet. Als hoofd der geloovigen geldt iede re krenking, hem aangedaan elke vermindering van zijn macht en aanzien, als eene beleediging voor al de belijders van den Koran. En als on der de millioenen aanhangers daarvan de geest drijverij op godsdienstig gebied eens geprikkeld was en dat kost doorgaans niet veel moeite bij den Mahomedaan dan zouden zeker dui zende bij duizende toestroomen om zich rondom de halve maan te scharen als haar bestaan in Europa werd bedreigd. En ofschoon wij er volstrekt niet aan twijfelen, dat in die worsteling het kruis eindelijk de overwinning zou behalen zoo zou deze toch zeker niet dan met stroomen bloeds kunnen worden gekocht. Alles doet intusschen vermoeden, dat het laatste woord in de zoogenaamde Oostersche quaestie nog niet is gesproken, en, afgescheiden van de staat kundige vraagstukken waarin zij verwikkeld zit en die hel zwaard tot nu toe in de schede te rugdwong, zou de macht der gebeurtenis sen en de eeuwenoude godsdiensthaat tusschen christen en mahomedaan, ten slotte nog die staat kundige vraagstukken wel eens kunnen beheer- schen. En in een nieuw aangevangen worsteling om de heerschappij tusschen kruis en halve maan, zou dan aan de menschheid het bewijs worden ge leverd, dat het godsdienstig fanatisme in de ne gentiende eeuw nog sterker is dan het humani- teits-beginsel dat in ieder mensch, van welke geloofsbelijdenis ook, zijn broeder wil zien en eene universeele beteekenis toekent aan het: ïkinder- kens hebt elkander lief 1” oefenen op het zedelijk welzijn en de toekomst der natie." Het amendement wilde gelezen hebben »Mét voldoening vernamen wij dat Uwer Majesteits aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijft en dat gewichtige wetsontwerpen ons eerlang zullen bereiken.” De heer Van der Hoeven, zijn amendement toe lichtende, gaf te kennen, niét te kunnen instem men in den aandrang bij de regeering op spoe dige indiening waardoor van wantrouwen zou worden blijk gegeven, dat feitelijk ongegrond en constitutioneel onvoegzaam ware. De aanneming van de paragraaf zou na het debat van gisteren den indruk geven van adhaesie aan ’tadvies, door den heer Kappeijne aan den Koning gegeven. Van verschillende zijden werd het gevoelen van den heer van der Hoeven bestreden o.a. door den heer Heijdenrijck die niets vijandigs in de paragraaf van *t adres had gezien en door de commissie van redactie, die, bij monde van den, heer Tak, verklaarde, dat zij alleen een weerklank op de troonrede bedoelde, waarin door de regee ring de onderwijswet op den voorgrond was ge steld. Aan het einde van ’t debat deed de mi nister Heemskerk uitkomen, dat de regeering niet bedoelde de wel op het lager onderwijs vóór al les te doen behandelen; zulks achtte hij in strijd met ’s lands belang. ’t Amendement-van der Hoeven werd verworpen met 57 tegen 15 stemmen, eveneens als het amende ment van den heer Schimmelpenninck van der Oije, dat den middenweg zocht tusschen dat van den heer v. d. H. en de paragraaf der commissie, ’t Laatste echter met 45 tegen 27 stemmen waarna paragraaf 5 werd goedgekeurd. Bij paragraaf 6 (koloniale paragraaf) heeft de heer Wintgens gewezen op de verderfelijke in voering van het opiumschuiven en dobbelspelen op Atchin. De heer Fransen van de Putte heeft daarna de regeering geadviseerd niet voort te gaan op den weg der agressieve optreding in Al ehin maar zich te bepalen tot vestiging over eenkomstig de oorspronkelijke instructies en ge schiedenis van onze vestiging in Ned.-Indie. De minister van koloniën betoogde, dat het z i. een illusie ware, te meenen dat op die wijze de oorlog zal kunnen worden opgelost. De koloni ale paragraaf is onveranderd aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft gerust stellende verklaringen gegeven over onze betrek king met Venezuela. Ten slotte is ’t geheele adres met G5 tegen 4 stemmen aangenomen. De voorzitter deelde in de gisteren (Donder dag) gehouden zitting het antwoord des Konings mede, bij de aanbieding, Woensdag namiddag, van hel adres van antwoord der Tweede Kamer. Z. M. zeide: »Met genoegen vernam ik hetgeen mij door de Tweede Kamer in haar adres van" antwoord wordt te kennen gegeven, en ik ver zoek u haar mijnen dank daarvoor te lietuigen en haar levens de verzekering te geven, dat ik met groote belangstelling de vruchten van haren arbeid gedurende dit zittingjaar toegemoet zie.” Daarna zijn de leden naar de sectien gegaan tot het onderzoek der Indische begrooting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1