GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ZllilINVS- EN ADIERTENTIE-READ EOOR DE 1876. No. 83. 7 OCTOBER ZATERDAG TEN, 81,00 1 ,31.00|' BERICHT. MAL A I S E I En*ïe Weenen? Mannen van invloed; ja volksvertegenwoordigers, wisten concessiën voor deze of gene onderneming te verkrijgen, vorm den daarna een consortium tot het oprichlen eener maatschappij, aan welke zij dan onmiddel lijk de concessie voor grof geld verkochten, en dan moest de beurs het overige doen! (Olim SNEEKE iosma, 11 .2,50.’ keur I van BI 5 X E> 1,15 I). en In het gezin te Princenhagewaar gelijk wij j van ia 61 Leipzig, en de invloed gepredikt, sparen wordt ge Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 68.00 ere ronden 1 220 t 38. ■- r- l Ook de verhooging treurige gevolgen gehad. Bij de vraag om meer geld werd 5 5.60 6,556 7,17 7,58 8,43 9.- door 9,15 door 9,34 9 51 door door door I 4 1014 rspr> 5 ,55 ra en Tjai. 16 Kilo 69.00 47 00 toerd m 245 rden. ■n 15 12 i a ƒ-. IN DA» Oct. i27i« '37,. 12% 2% .00 »6',8 >6'/a >4% 4% 19% 16’/, 2,06 51,- De onbekende weldoener die reeds zoovele duizenden guldens aan de Maatschappij van Wel dadigheid heeft geschonkenheeft opnieuw de belangrijke som van ƒ8000 aan die instelling toe gezegd. te Onderdendarn tot de 3de kl. gebracht. De jaarwedde der kantonrechters 2de klasse wordt op ƒ2500, van die der 3de klasse op ƒ2200, van die der 4 de klasse op ƒ1800 bepaald. Rechtbanken zullen gevestigd zijn te: ’s Her- togenbosch, Breda, Maastricht, Roermond, Arn hem, Zutfen, Tiel, Zwolle, Almelo, ’s Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzbe, Am sterdam, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Heerenveen, Groningen, Winschoten, en Assen. Opgeheven worden derhalve de Rechtbanken te Eindhoven, Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorinchem, Goes, Hoorn, Amersfoort, Sneek en Appingedam. De zetels van de Kantongerechten in Friesland, Groningen en Drenthe zullen gevestigd zijn te Leeuwarden, Berlikum, Dockum, Bergum, Har lingen, Sneek, Bolsward, Heerenveen, Beetsler- zwaag, Lemmer, Steenwijk, Groningen, Zuidhorn, Appingedam, Onderdendarn, Winschoten, Zuid- broek, Assen, Hoogeveen, Meppel en Emmen. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden desbetreffende te vernemen bij den Uitgever. Blijkens een bij hel Depart, van koloniën ont vangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indie, welk bericht wij in ons vorig num mer niet meer konden opnemen heeft gene raal-majoor Wiggers van Kerchem den 18den dezer het navolgende uit Atjeh bericht Van 13 tot 17 September waren de troepen bij Passer-Koeroeng-Tjoet bezig met het bouwen van bruggen, het maken van versterkingen en het openen van de gemeenschap met Lamprit. Een patrouille van 20 man onder bevel van den kapitein Nuysink is slaags geweest met den vijand, die op de vlucht gejaagd werd en 14 dooden achterliet. De genoemde kapitein werd, zwaar gewond, door den flankeur Keuken- brink, hoewel deze zelf gewond was, buiten het gevecht gedragen. Overigens werden nog 4 min dere militairen gewond. Binnen Kolta Radja kwamen veel koortsen en buikziekten en een enkel cholerageval voor. Bij de agerende troepen was de gezondheidstoestand redelijk, de stemming uitmuntend. Voortdurend had men storm en hevige regen. De chef van het station Piet Gijzenbrug aan den Hollandschen spoorweg is door een sneltrein overreden. Terwijl hij nog den weg naar het station wilde oversteken, heeft de aankomende trein hem verrast en tegen den grond geworpen. De trein reed hem over het been en ook op an dere plaatsen werd hij gekneusd, zoodat hij eeni- ge uren later is bezweken. Van af heden Is de abonnementsprijs van dit blad verlaagd tot fl per kwar taal franco per post fl.26. Abonnementen voor Advertentli'n kun nen op ZEEK VOOKKEEL.IGE voorwaar den worden verkregen bij DEN UITGEVER. lil n arm»n—-tntn— «Die ’t meeste leed, door de roekeloosheid van den speler, ’t was de nijvere eerlijke werkman. «Bedelaar en zelfmoordenaar werd hij, zoo luidde het verslag van den Consul te Mannheim die een weinig vroeger in financiëele kringen den ^on aangaf.” Aan Weenen was het opgedragen, om den speculatie-honger in gansch Oostenrijk te bevre digen en te zorgen, dat, in weerwil van spelers, die met alle regelen den spot dreven, de groote zaken marcheerden. Toen aan Weenen die last te zwaar viel, vlood Beurs en Bank naar de regeering, maar ’t anti woord was beheer zelve uwe eigene zaken De regeering vergat dat zij medeplichtige was. Zij toch gaf concessie aan hem die er on?.,vroeg, zonder er eenige controle op uit te oefenen,en zoo dacht het goedgeloovig publiek aan spel noch aan zwendelarij. Ook te Hamburg is veel geleden, omdat er veel is gespeeld. De effectenhandel of effectenzwendel is er in volle fleur, maar sterker nog wellicht in Pesth. Bittere jammerklachten zijn het, die daar, na de geldcrisis van Weenen, werden aangeheven. In een enkelen dag verdwenen de fortuinen, door jaren langen onverpoosden arbeid en nauw gezette spaarzaamheid bij elkander gebracht zegt hel consulair rapport van leer, zelfs door mannen van was: «niet door werken en rijk, maar door dobbelen De onnadenkende menigte geloofde het werd arm. »De koopmacht des publieks werd na elke crisis kleiner, schrijft men uit Mannheim, trou wens alle standen der maatschappij werden in hunne inkomsten gekortwiekt. De Minister van Justitie wenscht het bij de ontwerpen tot nieuwe regeling van het rechts gebied der rechtbanken en kantongerechten niet te laten. Blijkens zijn antwoord op het Kamer verslag over die ontwerpen, gaat de Minister voort met de medewerking eener doortastende verbe tering van ons rechtswezen. Wetsontwerpen in dien geest zijn in bewerking, o. a. tot geheele afschaffing van den dubbelen rechtsbijstand (af schaffing der procureurs), waardoor men een stap nader zal komen tot beter en goedkooper recht, waartoe de aanhangige ontwerpen reeds bijdragen door afschaffing van de emolumenten der kantonrechters. Wijziging in de bevoegdhe den der kantonrechters zijn bij den Minister in ernstige overweging. Om moeielijkheden, wat het notariaat betreft, weg te nemen, wordt in de aanhangige wets ontwerpen voorgesteld te bepalen, dat de tegen woordige notarissen bevoegd zijn hun bediening te blijven waarnemen in den geheelen pmtrek van hun voormalig arrondissement en dat zij te vens bevoegd zijn voor het geheele nieuwe ar rondissement hunner standplaats. Over de hypo- theekbewaring zal de Minister van Justitie in overlég treden met zijn ambtgenoot voor Finan ciën. De Minister blijft de afschaffing voorstaan van de lijsten van aanbeveling en de aanstelling van eene nieuwe categorie van ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten. De afschaffing der emolumenten voor de griffiers wenscht de Minister nader te overwegen. Bij alle Rechtbanken der 1ste klasse zullen nog een substituut-officier en nog een substituut- griffier kunnen worden aangesteld. De jaarwedde der voorzitters bij de Rechtbanken der 2de klasse worden ƒ500 en die der officieren van justitie bij diezelfde klasse 300 hooger gesteld, teneinde aan rechters en substituut-officieren 1ste klasse een prikkel te geven, om een benoeming in een Rechtbank 2de klasse aan te nemen. De Kan tongerechten te Ameloo, Zierikzee, Heerenveen, Tilburg en Gouda worden tot de 2de klasse, dat pt. - er, e Bak- i an nes I bei. Johan- rnslra, J Son- na, 1 Die de consulaire mededeelingen der laatste jaren nauwkeurig leest, vestigt, onder de indu- striëele steden van Europa, 't oog ’teerstop Berlijn. In 1872 werden daar in 't leven geroepen 144 nieuwe instellingen van nijverheid met een kapi taal van twee honderd en zeventig millioen gul den. Van die verbazende som werd ongeveer tachtig millioen gebruikt door 29 bouwvereeni- gingen, 13 maatschappijen voor bouwmaterialen en 3 gasfabrieken, terwijl zeven-en-twinlig mil lioen werd genomen door 17 mijnwerken. En hoe stonden nu al die ondernemingen op de beurs aangeschreven Slechts vijf-en-twintig daarvan slondenffboven pari en 5 pari, het lot van de overige, is wel te denken. duclen onverkocht bleven toen op stilstand van handel en nijverheid moedeloosheid en wantrou wen volgden en de crisis. De aandeelen in deze en geene onderneming, die men elkander als ’t ware uit de handen greep, werden onverkoopbaar de rijkaard van gisteren was heden arm of bankroetier stilte was er in de fabrieken en in de magazijnen en dat alles het gevolg eener speelwoede, onder wier verder- felijken invloed dwazen en verstandigen verkeerden en waaraan ook de laatsten zich niet konden ont trekken. ’t Is eene jammerlijke geschiedenis die van handel en nijverheid over de laatste drie jaren. Iets op ’t touw te zetten door de kracht der asso ciatie en dan in het papier die associatie in spel ta brengen dit werd in Duilschland en Oosten rijk op groote schaal in practijk gebracht. En hoe? Door het oprichlen van fabrieken en ook van bouwvereenigingen. Er zat finantiëel vernuft of, wil men zeg gen, sluw overleg? in het denkbeeld, dat zoodanige ondernemingen bijzonder geschikt acht te voor spel. De oprichting van fabrieken en bouwvereeni gingen riepen onmiddellijk in ’t leven: sterke, aanhoudende vraag naar grondstoffen en werk krachten. ’t Loon steeg, de goederen verkregen hoogere waarde en schier eiken dag nam de welvaart toe. Zelfs mannen van kennis en ondervinding, dien toestand met vreugde begroetende, werden de ■dupes van finantiëele specialiteiten. Zij hadden niet vermoed dal er gespeeld werd met gebou wen en werktuigen dat de productie niet ont staan was door behoefte, maar door spel. Dat werd bun duidelijk, toen er wel aanbod was, maar geen vraag, toen de, uit alle oorden saamgeroepen wei klieden geen brood meer kon den verdienen, toen, met het ophouden van aan vraag, de prijzen der grondstof daalden en de pro- in handel en nijverheiddoor gansch Europa 1 heen. Wie ziet en ondervindt haar niet en waar is het antwoord op de vraagvan waar komt zij In de eerste plaats noemen wij den Duitsch- Franschcnoorlog, met al zijne heillooze gevolgen. In de tweede plaats de onbetoombare specu- lalie-woede, overal en in alle standen der maat- schappij. Duilschland ontving van Frankrijk zijne milli- arilen en deze, op de geldmarkt verschenen, dre ven tot ondernemingen en speculatiën op het pa pier, welk papier, ander zoogenaamd geldswaar dig papier deed ontstaan, waarmede de een on noemelijke winsten behaalde en de ander tot den bedelstaf werd gebracht. Onder het menschelijk geslacht dat thans leeft, wordt in theorie druk geschermd met een woord van groote beteekenis dat is met het woord I ontwikkeling, maar wat leert de praktijk des levens De ontwikkeling van den geest, die verstand moet baren, heeft nog niet die hoogte bereikt, of nog niet dien omvang verkregen, dat de mensch zijne dikwerf zuur verdiende penningen niet te grabbel werpt dat hij, zonder argwaan, zich ten prooi geeft aan bet sluw beleid van een bedrieger, wiens finantiëel vernuft hij bewondert en vertrouwt. van arbeidersloon heeft er niet altijd aan gedacht of het loon in evenredigheid stond met de kosten van het bedrijf en de waarde het verkregen product. Dikwerf was de vraag alleen 't gevolg van eenik wil het zoo 1 of van overschatting van de waarde van eigen werk. Somtijds zelfs vroeg men een weekloon, dat de behoeften, welke men zoo vrij was voor zich zel- ven te scheppen kon bevredigen. Dat ook hierdoor den gang van het raderwerk der groote handels-en mjverheids-machine belem merd werd, behoeft geen beloog. Wij vernemen, zegt het Vad. dat aan het Departement van Justitie een wetsontwerp tot aanvulling van de wet op den kinderarbeid in bewerking is. Ook de schrijver der Haagsche kroniek in de Gron. Courant wil weten, dat de heer Heems kerk het lager onderwijs wil bevorderen door meer kweekscholen, meer en beter gesalariëerde onderwijzersmaar daarentegen dat on derwijs weder drukken door verplichte school- geldheffing. Men deelt hem ook mede, dat zoo wel d« «Christelijke deugden” als de eerbiediging van de «godsdienstige begrippen van andersden kenden” vervangen zijn. In dit opzicht moet de nieuwe wet er zeer liberaal uitzien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1