it rm GFJEEME EilllET W0WISSE.W SM. «WS- EN ADVERTENTIEBLAD 1001! DE I I K No. 87. 1876 21 OCTOBER. ZATERDAG BERICHT. El 1,00. 14,50. Eene gezonde beweging. 7a 7a 7.. 7< 7.a *nga, "“■H? van op hoe deze >z naam- K R A N K A L .1 N I ven ïbel- Ru- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f\.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. :harl. 'gen. chlg. Kilo 4,00, 0,50. >erd 200 den. ƒ20 12 i ƒ42, ƒ64. 2,50, van a Tl iwer, a, 1 Van af 1 (let. is de abonnementsprijs van dit blad vcrlaajjd tot fl per kwar taal; franco per post fl.25. Abonnementen voor Advertentil'n kun nenop ZEER VOORDEELIGE voorwaar den worden verkregen bij »EA UITGEVER. en aan- hoe 05 7 /i« A M. Oct. ct. hier, rs Je ries mnes Ja- Ids DW. >ren: >nga, Zee 1. v. OU. Jout- 1. v. i. Ste- 5.60 6,5óó 7,17 7,58 8.43 9.- door 9,15 dooi 9,34 9 51 door door door 10 14 - 6 2.50, 0. bij herhaling dit belasting en naar meer en kleine fa brikant zich vaak de meest verschillende paten ten tot vrije uitoefening van zijn weinig winsl- gevend bedryf moeten aanschaffen. weerklinken als deze liederen door melodie en woorden wat schoons en waars uitdrukken dan trekken ze ook de aandacht van ouders broers en zusters, dan zingen of neurien onwil lekeurig alle leden van het gezin mede. Dan zal in vriendenkringen en op verjaarpartijtjes er nog ander gemeenschappelijk eigendom zijn dan vulgaire straatliedjes. De invloed van den zang zal dan ten goede werken, want onwillekeurig zullen dan die straatdeunen uit verscheidene krin gen geweerd worden, waarin ze tot nu toe, 'he laas zoo vaak weerklinken. De commissie wenscht elk halljaar enkele lie deren op te geven, die dan door alle onderwij zers in de school moeten worden geleerd. Voor dit halfjaar is de keus gevallen op Heije’s liede ren «Naar zee”, «Recht op” en «Vogelenlied.” Al even onbillijk en willekeurig komen hun de verschillende vrijstellingen voor, die o. a. on derwijzers, godsdienstleeraars rechtsgeleerden kunstenaars, landbouwers, ambtenaren enz., deze belasting genieten. De patentwet, zooals die thans bestaat, is vendien eene belasting enkel op handel en verheid gelegd, en in een land als het voor 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den Eene commissie uit de afdeeling Amsterdam van ’l Nederlandsch onderwijzers-genootschap heeft aan alle hoofdondei wijzers in Nederland mede werking verzocht tol een door haar1 ontworpen plan voor verbetering van ’t volksgezang, Ieder een kent de gewone straatdeunen en ieder zingt ze mee De commissie wenscht ook eenstemmig heid te verkrijgen in de goede liederen en zoo doende eenheid legen eenheid stellen. Als uit bijna alle huisgezinnen dezelfde schoolliederen ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7'/2 Cents, langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. bo- nij- een land als het onze, waar het beginsel van gelijkheid voor allen voor de wet in hel Staatsrecht ten grondslag ligt, gaat het niet aan, een enkelen stand eene bijzondere belasting te laten opbrengen, vooral niet, indien de aldus getroffen stand het meest bijdraagt tot den sloffelijken, en hierdoor ook zedelijken voor uitgang van het vaderland. De patentbelasting verhoogt nog daarenboven den prijs van den arbeid, van eenen arbeid, die voorwerpen voorlbrengt, waaronder vele onmis baar zijn en tot de eigenlijke levensbehoeften be- hooren. De patentwet ignoreert geheel en al de groote veranderingen, die, door de invoering van den stoom en andere natuurkundige hulpmiddelen op het gebied der nijverheid zijn tot stand ge bracht, en neemt nog steeds het getal werklie den tot maatstaf aan, om de uitgebreidheid en winstgevendheid eener handels- of fabriekzaak te berekenen en diensvolgens in de belasting aan te slaan. Al evenzeer blijkt hoe verouderd en onbruik baar deze belas!ing is uit het classificeeren der aanslagen naar den rang der gemeente, waarin de patentschuldige verblijf houdt. Ten laatste wijzen adressanten er belasting hoofdzakelijk op de kleine industrie, dé neringdoenden en winkeliers drukt. Immers, uit de door de Regeering zelve medegedeelde opga ven blijkt o. a., dat van 38,244 kooplieden, bin nenlands in het klein handelende, niet meer dan 4480 een hoogeren aanslag dan 5 kunnen bij dragen, terwijl onder 67,999 winkeliers ruim 63,470 met een kleiner aanslag voorkomen. Reeds hebben een groot aantal Kamers van Koophandel en Fabrieken en Vereenigingen voor Handel en Nijverheid, corporation en bijzondere personen zich verklaard ten gunste der grond wettige beweging ter afschaffing der Palent-be- lasting, en bereids hun voornemen te kennen ge geven, om adhaesie-adressen aan de Wetgevende Macht en den Koning te zenden. Mo^e dit voorbeeld algemeene navolging vin den en weldra een algemeen petitionnement uit den boezem der natie deze gezonde beweging op krachtige wijze steunen. Een der belangrijkste, maar tevens een der moeilijksle sociale vraagstukken, in ons land reeds aan de orde gesteld, maar ook tel kens weer terzijde geschoven, is voorzeker de herziening van ons belastingstelsel. Dat ons belastingstelsel grootendeels op een vicieusen grondslag berust; dat het vaak zondigt tegen de regelen eener gezonde staathuishoud kunde en bovenal tegen het beginsel van recht vaardigheid, dat alle bevoorrechting op het stuk van belastingen buitensluit, is eene waarheid, die geen bewijs meer noodig heeft, omdat bijna ieder dit thans wel erkent. Bijna niemand zal thans nog durven beweren, dat ons tegenwoor dig belastingstelsel wèl deugt. Zonneklaar is bij herhaling in het licht gesteld, en op degelijke gronden ook nooit weersproken, dat daarin I juist het hoofdvereischte wordt gemist, waardoor een belasting dragelijk en zedelijk kan gemaakt worden: evenredige druk. Elke belasting is ’t woord zelf drukt het reeds uit uit den aard der zaak een druk, die f hoe noodzakelijk en onmisbaar ouk voor de instandhouding en geregelde werking der groote machine, die het staats-, provinciaal- ol gemeenteleven in beweging moet houden, door velen niet dan met weerzin gedragen wordt. Is zij echter evenredig en billijk verdeeld, zóó, dat ieder belast wordt naarmate van zijn draag kracht, dan zal die druk veel minder worden gevoeld en daarmeê tevens de weerzin daartegen, zoo al niet geheel weggenomen, dan in elk geval toch vrij wat getemperd worden, bij de gedachte, dat ieder naar zijne krachten meê moet werken tot instandhouding van eene geregelde orde van zaken, omdat ook ieder daarbij belang heeft. Men zal dan, het onvermijdelijke der belas tingheffing beredeneerende, eindigen met zich zonder morren neêr te geven onder het volstrekt noodzakelijke. Bestaat er echter op het stuk van belastingen bevoorrechting van den een boven den ander; zijn de belastingwetten zóó ingericht, dal zij op in ’t oog vallende wijze den één treffen, terwijl zij den ander vrijstellen, dan kan de ontevre denheid daarover niet uitblijven. Die ontevredenheid nu heeft in ons land recht van bestaan bij onze tegenwoordige belastingwet ten, die wij hebben dit reeds meermalen in het licht gesteld eene schromelijke bevoor rechting in ’t leven roepen van den bezitter bo ven den niet-bezitler, of liever boven den nij- veren middenstand. Deze toch wordt in de eer- ste plaats de dupe van onze onbillijke lastverdee- ling. Uit Den Ham wordt in de N. R. C. gewag gemaakt van een ernstig geschil, ontstaan lusschen de burgerlijke gemeente en het bestuur der Her vormde kerkelijke gemeenle aldaar. Het plein rondom de Hervormde kerk slaat kadastraal ten name der burgerlijke gemeente, zoodat kerkvoog den ter vergrooting der consistoriekamer afstand van grond moesten vragen. Dit werd echter niet gedaan. Toen de aannemers met de fundamen ten begonnen, maakte de burgemeester proces verbaal tegen hen op en liet, na drie dagen, vol gens art. 180 der gemeentewet, alles wegruimen. Eenige dagen later kregen de aannemers van kerkvoogden den scluiftelijken las! de werkzaam heden te hervatten. Andermaal verscheen de burgemeester en sommeerde hen het werk te staken, doch de aanwezig zijnde kerkelijke auto- riteiten gaven bevel het werk voort te zetten Toen den volgenden dag het hoofd van politie met werklieden kwam om den muur af te bre ken, werd hij hierin verhinderd door de tegen woordigheid van 30 a 40 gedeeltelijk met stok ken gewapende boeren, die zich in en om de consistoriekamer hadden opgesleld. Nadat de burgemeester zich verwijderd had, werden de boeren op jenever getracteerd. Met belangstel ling ziet men den afloop dezer zaak tegemoet. SNEEK, 20 October. Bij de jl. Woensdag plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van nog vier leden van hel kiescollege bij de Herv. Gemeente alhier, waren uitgebracht 868 stemmen, waarvan 1 in blanco. Gekozen zijn de candidaten van «Reformatie” de heeren A. D. de Boer, W. R. Dijkstra, T. Ferwerda en L. de Roos, respectivelijk met 436, 443, 440 en 440 stemmen. Op de candidaten van Gelijk recht voor allen", de heeren N. G. Bouma, K. G. de Jong M. H. Reidsma en L. Schuijt Korver, waren uitgebracht 430, 423, 424 en 420 stemmen. Na gehouden vergelijkend examen zijn on der anderen door den Minister van Binn. Zaken tot klei ken bij den Rijkstelegraaf benoemdP. v. d. Weij, hulponderwijzer te Sneek, en H. Hijl- kema, kweekeling aan de Normaalschool te Sneek. Beide worden met 1 November e. k. te Rot terdam geplaatst. j- Heebhnveen, 19 Oct. Bij de raadszitting van Schoteiland op heden gehouden, is met 10 tegen 4 stemmen het adres, onderteekend door verreweg de mees te ingezetenen van Heerenveen, afgestemd. In dat adres werd gewenscht, dat de weekmarkt van Zaterdag op Donderdag werd gesteld. Een menigte Heereuveensche ingezetenen woonden de zitting bij Tot hulponderwijzer aan de Burgerschool te Hee renveen, is op 700 tractement benoemd, de heer T. Zwart, te Tjalleberd. Dit springt vooral in ’t oog als men let op de werking onzer patent-belasting. Op den oneven- redigen druk daarvan is door ons reeds meer malen gewezen, en bij herhaling hebben wij aangetoond, dat de patent-belasting in de eerste plaats behoorde te worden afgeschafl. Op ’t zelfde aambeeld werd, reeds voor gerui sen tijd geleden, geslagen door Multapalior (L. P. Philippona) die zijne beschouwingen daarom trent in eene welgeschreven brochure blootlegde- En thans staanwij, naar aanleiding zijner bemoeiin gen, voor eene grondwettige beweging ten gun ste der afschaffing van de patent-belasting; eene beweging, die alleszins gesteund dient te worden, omdat zij, flink aangevat en doorgezet, misschien ten slotte tot het beoogde doel zal kunnen leiden. Multapatior wordt in zijn streven gesteund door de Vereeniging voor Handel en Nijverheid te ’s Gravenhage, wier bestuursleden zich, mèt hem, per request hebben gewend tot den Koning en de Tweede Kamer, ter verkrijging zoo mogelijk van afschaffing der alleszins onhoudbare en ver oordeelde Patent-belasting. Zij wijzen er in hun request op, dat de bestaande Patent-belasting alleen dan voor de ingezetenen minder drukkend zou wezen, indien zij propor- tionneel werd geheven van alle inkomsten, win sten en voordeelen, die ieder burger trekt of redelijkerwijze kan geacht worden te trekken van zijn handel, beroep, bedrijf, handwerk, zijne nering, eene staals- of andere betrekking, in één woord: van zijn middel van bestaan. Nu deze belasting echter enkel geheven wordt van handel en nijverheid, meenen adressanten dat zij in strijd is met de eischen van gelijk recht voor allen, in onze Grondwet als beginsel gesteld, een beginsel dat zeer zeker ook in zake van belasting moet gelden. En daar, van den eenen kant, de Patentbe lasting opgeeischt wordt van bedrijven en kleine neringendie zoo luttel winst opleveren, dat de uitoefenaars er van daarin in verre na geen vol doend middel van bestaan kunnen vinden van den anderen kant, van de grootste en zienlijkste handelshnizen in geen geval en aanzienlijk hunne inkomsten en winsten ook zijn mogen, ooit een hooger recht dan een van ƒ460 mag worden geeischt, meenen zij, dal de Patent belasting niet naar evenredigheid van het belas- ting-draagvermogen der ingezetenen wordt ge heven. Die onevenredigheid treedt volgens hen mede in het licht door de omstandigheid, dat looze vennootschappen slechts patent betalen wanneer en nadat zij winst uit haar bedrijf (rek ken terwijl de gewone industrieel vooruit en zelfs bij verliesvoor de uitoefening van zijn bedrijf in ’s Rijks schatkist moet bijdragen. Ook tegen het bijna willekeurig opeenstapelen van de grondslagen tot heffing van middel hebben de adressanten groote zij meenen alleszins gegronde grieven te daar juist de kleine neringdoende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1