NIEUWS- EN ADWTENTIE-IIUD VOOR HE fiEMTE EN HET ARROWSSEfflT SNEER. I I No. 88. 1876 E E N-E N-D E R T I AVOENSDAG 24 OCTOBER. A EN. ivoer r nog auw. BERICHT. I- r 7< 7,. 7, '4 34 05 1,50 i I SUEklK MT. ‘para UIT DE TWEEDE KAMER. ipen, 0 A IH NN I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. lagen tand tan door Pand voor V P. bij thou- te te A. •ane- lis; te 'aau- rdiofl n K. Mep- Van af 1 Oct. Is de abonnementsprijs van dit blad verlaagd tot fl per kwar taal; franco per post fl.35. Abonnementen voor Advertentlltn kun nenop ZEUR VOORDEELIGE voorwaar den worden verkregen bij I1E.V UITGEVER. A M. Oct. >4 water t pa •volge iraclit ibi.en idr-in, villen :n en >n 80 '/2 Onder Berg-Ambacht heeft een krankzinnige knaap in drift zijn vader zoodanig aan hoofd en hals verwond, dat deze enkele uren Jater aan de gevolgen bezweek. Het Vad. is ten zeerste ingenomen met de tot stand gekomen wet op de coöperatieve vereeni- gingen. De wet behoeft, zooals zij is aangeno men, voor de meeste buitenlandsche niet onder te doen zegt het blad. Niet het minst is de goede uitkomst te danken aan den minister van justitie en zijn tact in ’t bevorderen van ge meen overleg. Na hem mag een woord van dank niet uitblijven aan de meerderheid der com missie van rapporteurs, de hh. De Bruijn Kops, Van Houten en Mackay, wier gemotiveerde ad viezen den minister zeer te stade gekomen zijn. Het blad voegt hieraan nog het volgende toe »Het lust ons niet bij deze gelegenheid een lofrede te schrijven op de houding der liberale partij, maar waar zij zoo dikwijls, ook door geest verwanten, met harde verwijtingen wordt over stelpt, daar brengt toch de billijkheid mee te doen uilkomen, hoe gunstig de liberalen zich bij de behandeling dezer wet van de anti-liberalen hebben onderscheiden. Zonder den krachtigen steun der liberalen wij zijn er zeker van, dat ook de minister dit met ons eens is zou er van de wet niets tot stand gekomen zijn. Bij de rechterzijde was een onverschilligheid waar te nemen, die voor de voordracht noodlottig zou zijn ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. (jj Eene eukele opmerking: *t Kan zijn, dat de heer van Rees in dezen gelijk heeft, en dat „volhouden” hier een wet is, ons door de noodzakelijkheid opgelegd, alhoewel we het „beter ten halve gekeerd dan ge heel gedwaald", ook nog altijd eenige overweging waard achten. Want gedwaald heeft men, toen men op een luchthartige wijze, zoowat a la manière van den Franschen minister, die van de knoopen van de slopkou- zen der soldaten eene grootere studie scheen te hebben gemaakt, dan van de weerkracht der natie den oorlog met Atcbiu begon zonder de weerkracht van den vijand te kennen en zijne eigene te overrekenen. Intusschen is ’t opmerkelijk, dat de ex-minister Fransen v. d. Putte, onder wiens ministerieel beleid de hand werd gesto- kea in bet onzalig wespennest, thans met ongevraagde adviezen voor den dag komt, die, blijkens het gevoelen van mannen als van Rees en anderen, niet uitvoerbaar zijn. Had de ex-minister Fransen van de Putte indertijd geluisterd naar de waarschuwende stem, die Multatuli reeds in September 72 in zijn „brief aan den Koning" heeft doen hooien, dan waren zeer zeker heel wat men schenlevens en millioenen sebats de oorlog met Atchio heeft in 1873, 74 en 75 reeds 45 millioen gekost bewaard gebleven. En we zijn misschien nog lang niet aan het einde van dien onzaligen strijd. Multatuli had gelijk .- „We zijn niet machtig genoeg om ons de weelde der geweldenarij te veroorloven". 5.60 6,556 7,17 7,58 8,43 9.- door 9,15 door 9,34 951 door door door 10-14 - 6 - De N. W. Crt. maakt melding van een onge luk dat jl. Donderdag heeft plaats gehad met den laatsten trein van Winschoten naar N. Schans, maar dat, in zooverre nog weder gelukkig is afge- loopen, dat van de passagiers niemand eenig let sel heeft bekomen. Ook de machinist bleef on gedeerd. Minder gelukkig kwam de stoker, B. Kruiter, er af, die een been heeft gebro ken. Hem werd terstond de eerste hulp ver leend door den heer dr. Tresling, uit N. Schans, die zich met een paar dames op den trein be vond, doch die allen, gelijk we reeds zeiden, met den schrik vrijkwamen. Het ongeluk is hieraan te wijten dat er zich op den weg een viertal paarden bevonden die zich daar denkelijk hadden nederiegd voor den nacht. Men zegt, dat zij uit het land waren ge raakt, doordien het afsiuitingshek openstond en nu denkelijk daar op den hooggelegen spoorweg een drooge ligplaats hadden gezocht Twee er van werden gedeeltelijk, een derde geheel uit elkaar gescheurd, en het vierde lag met gebroken bee- nen. Door den schok is de locomotief ontspoord, en vervolgens ook de kolenwagen en de daar achter volgende vrachtwagen. De locomotief lag, volgens een ooggetuige, zoo goed als geheel uit elkaar, en ook de beide an dere wagens werden zwaar beschadigd: Enkele stukken lagen aan de overzijde van de sloot. Er werd ook nog al belangrijke schade veroor zaakt aan den weg zelf. Blijkens een Vrijdag bij hel departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, d d. 11 dezer heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 7den te voren, het navolgende uit Atjeh be richt Den 27 en 28 September werd gewerkt aan de versterking te Kadjoe (in een vorig telegram Pradjoe genoemd, op 1200 meters ten zuidoos ten van Gighen) en het omliggend terrein schoon- gekapt. De vijand was zeer talrijk en beschoot het bivouae. Den 29 September werd de vijand uit den omtrek verdrevenwaarbij 9 stukken geschut buit gemaakt en de kampongs verbrand werden. Aan onze zijde werd een verlies van 15 minde re militairen geleden. Den 30 September drong de vijand weder op en werd hij daarbij verdreven. Daarbij sneu velde één mindere militair, terwijl -gewond wer den de kapitein Gohen (licht) en voorts 14 min deren en 2 dwangarbeiders. Aan ’s vijands zijde werd Tongkoe Payah (hoofd van Tandjong Sen- rantoh aan de oostkust) ernstig gewond. Op 3 October werd de versterking Kadjoe voltooid en bezet. Thans was onze noordooste lijke linie tot Kwalla Gighen naar eisch beves tigd. De ageerende troepen keerden naar Kol- ta-Radja terugaangezien het zeer ongunstige weder verdere operation volslagen ónmogelijk maakte. Het cholera-hospitaal was ledig, de gezond heidstoestand overigens minder gunstig. Den 4 October kwam de te Pedir geplaatste adsistent-resident, met een hoofd van Gighen, te Kolta-Radja aan. De radja van Gighen was weer in zijn land teruggekeerd. De gezindheid ter noordkust was ^bevredigend. In het Vaderland van Dinsdag, Woensdag en Donderdag jl. komt de heer W. A. van Rees een man met Indische toestanden niet minder vertrouwd dan de heer van de Putte, tegen diens geworden, indien zij niet door des te oprechter medewerking van de politieke tegenstanders van het ministerie ware geneutraliseerd geworden.’’ De N. R. Cf. is mede zeer met de wet inge nomen: Wanneer men schrijft het blad het eerste ontwerp met het gewijzigde vergelijkt zooals het uit de smeltkroes der openbare be raadslaging is te voorschijn gekomen, dan wordt men getroffen door de belangrijke verbetei ingen en aanvullingen, die in het ontwerp zijn gebracht. De coöperatieve vereenigingen staan tbans op vasten bodem; zij zijn niet alleen bekend, maar zij zijn geregeld. Een duidelijke definitie wijst aan wat onder coöperatieve vereenigingen wordt verslaan. Aan de dubbelzinnigheid, of zij als vennootschappen dan wel als corporation zijn te beschouwen, is een einde gekomen en uitdruk kelijk beslist, dat deze vereeniging als rechts persoon optreedt. De hoofdelijke aansprakelijkheid der bestuur ders is duidelijker en vollediger geregeld; wat de acte van oprichting moet bevatten, met meer stiptheid aangewezen en wederom heden, met krachtige medewerking der liberale partij, de regeling van het bewijs en van de aansprake lijkheid der leden voor de verbintenissen der ver eeniging »voor zoover deze op de vereeniging zelve niet verhaalbaar zijn” op voldoende wijze vastgesleld. Kortom, er zullen zich later nog wel leemten voordoen, maar de regeling kan den toets der vergelijking met buitenlandsche wetten ten volle doorstaan, ’t Ontwerp is daarbij in ieder geval een nationaal ontwerp, moge het in waarheid nationaal worden om door te dringen bij het volk. meester geweest van Makassar, zonder verder buiten de hoofdplaats te komen, dan ons geschut reikte. Zoo ook op Sumatra. Honderd jaar zijn wij in het bezit van Padang geweest, zonder ons in de binnenlanden te kunnen vestigen.” Zij dit waar, welnu, andere tijden, andere zeden. De communicatiemiddelen van den tegenwoordigen tijd, de publiciteit onzer dagen de ligging van Atchin in de nabijheid van Pedang en Singapo re het Atchineesche volk zelf, dat ons met kracht tegenhoudt het een zoowel als het andere dwingt ons met beleid en overleg voort te gaan al ware het alleen om het vergoten bloed en de gevallen offers door ziekte en vijandelijke kle- wanghouwen voldoening te geven, al ware het alleen om ons prestige in Indië, waarmee ons geheel bezit in Indië staat of valt. advies bij gelegenheid der behandeling van het adres van antwoord op de troonrede aan de re- geering ongevraagd, ongeweigerd gegeven met kracht op. Wilde de heer van de Putte dat wij niet verder den oorlog met Atchin zouden dóór zetten, maar ons in de veroverde kratonlinie zou den nestelen en afwachten totdat de bevolking tot ons kwam de heer van Rees plaatst daar tegenover zijn advies en wel dit, »dat de vijand dadelijk het door ons ontruimd terrein hernemen en zich wreken zou op de nu onderhoorigebevol king die wij aan haar lot zouden overlaten dat hij de handen vrij krijgende, gemakkelijker geld en strijders bij de vasalstaten kan requiree- ren dat bij de oorlog kan voeren, als het hem ge legen komtd. i. nadat de oogst is binnenge haald dat hij nog strenger dan tot nu toeelke toenadering van vredelievende hoofden tot ons kan verhinderen dat hij onze stelling met een verschanste linie nauw insluit zooals reeds eenmaal geschiedde na van Swieten’s vertrek dat hij ons dagelijks beschiet en eenige soldaten buiten gevecht stelt ons dikwijls noodzaakt om uitvallen te doen, die telkens meer bloed zullen kosten, naarmate hij ervaring opdoet in het oorlogvoeren dat hij on ze communicatie onophoudelijk bedreigt en over rompelingen beproeft dat onze troepen steeds geharceleerd en ge- harraseerd, door die defensie uitgeput, ontzenuwd en ontmoedigd worden dal er voor den vijand geen enkele reden meer bestaat om het hoofd in den schoot te leggen dat Nederland zich vruchteloos uitput, zonder succes eindelijk dat ons prestige in Indië geheel ver loren wordt. Dit zullen de heillooze gevolgen zijn van het aannemen eener beperkte stelling. Dit bemoedigings advies dunkt ons met de Amh. Cour, oneindig beter en rationeeler dan het ont- moedigings-advies van den heer van de Putte. Eens begonnen moeten we volhouden, (f) Aan het voortdurend onrust stoken van Atchin moet een einde komen. Trekken we ons nu terug, ja dan zijn wij in het geval van den man die uit zee gered op een kale rots geklommen is, maar daarmede nog niet veel gewonnen heeft. En daarvoor is te veel bloe'd vergoten, zijn te veel offers gebracht, te veel weduwen en weezen in rouw gedompeld. «Wij zijn zegt de heer v. d. Putte, 150 jaar Vrijdag is te Amsterdam plotseling overleden jhr. mr. Jeronimo de Bosch Kemper. In het gebouw van hel Grootboek, waarin hij zich des morgens bevond, zonk de oud-hoogleeraar plot seling ineende heelmeester G. W. Juh), die zich in de nabijheid bevond, en terstond hulp verleende, kon slechls den dood conslateenn. De Bosch Kemper schrijft het Hand. was een der geleerdste mannen van zijn tijd, die geheel voor de wetenschap leefde en voor hare toepassing op de maatschappij. Zoon van den beroemden Johan Melchior Kemper, heeft hij den naam van zijn geslacht uitstekend ge handhaafd. Voor heden stippen wij slechts met enkele woorden zijn verdiensten aan. Bet be- kleeden van het openbaar ministerie wekte hem op tot een zijner voornaamste werken de ann- teekeningen op het Wetboek van Strafvordering, een klassiek werk in onze rechtsgeleerde letter kunde, dat kort na de invoering onzer nieuwe wetboeken verscheen. De staathuishoudkunde en de statistiek hebben in ons land vooral aan zijn krachtigen stoot hare steeds aangroeiende beoefening te danken. In 1848 richtte hij de Gedurende de vorige week waren de zittin gen der Kamer bijna uitsluitend gewijd aan de coöperatieve vereenigingen, waarover jl. Vrijdag de discussie afliep. Nadat de minister van Justi tie sommige amendementen van de meerderheid der commissie van rapporteurs overgenomen, en de ze enkel ingetrokken had en nog onderscheidene andere wijzigingen in de wet waren gebracht werd deze ten slotte aangenomen met 58 tegen 7 stemmen. In de zitting van gisteren (Maandag) heeft de Kamer de beraadslagingen over de Indische be- grooting bepaald na afloop van de aan de orde gestelde ontwerpen. De beraadslaging is aangevangen over het ont werp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandsche spoorwegmaatschappij. De hh. Harinxma, Bredius en van den Berch, voorstanders van Staatsexploitatie, hebben ver schillende bezwaren tegen de overeenkomst ingé bracht, als te voordeelig voor de maatschappij, te» genover de weinige voordeelen, die de staat er langt. Vooral de verlenging der concessie voor het Hollandsche spoor tot 1917 lokte veel beden king uit, in verband met eene eventuele naasting der spoorwegen door den staat. De heer van Baar verklaarde zich tegen Staats exploitatie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de overeenkomst uitvoerig verdedigd, op den voorgrond stellende, dat de kwestie van Staats exploitatie al dan niet, daarmede niet gemoeid mag zijn, als zijnde reeds beslist in 1863. Hier valt alleen de overeenkomst te toetsen aan hel publiek belang. Heden voortzetting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1