GEMEEHE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER REIMS- EN ADIERTENTIE-REID VOOR DE fy. I r 1 NOVEMBER WOENSDAG EN laat- voer pge- ct. 4 4 4 k, alen Krachtverspilling. 1876. No. 90. 4 4 Oct. 'A. I 1 j T| r. -- IIII A A T. SMI.h E 0 N 8: V L A o. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. begrippen heeft het men t bij len l le- vali- van ER- time LEN 17 Een kwaadwillige hand heeft op eenige te veld staande kooien van een schoenmaker te Welie in Groningen zooveel arsenicum gestrooid, dat zijn huisgezin, na het gebruik van een halven kool, ongesteld werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. van 1866 986 mil- Uit Limburg wordt aan het Hand, bericht, dat de brigades der marechaussee aldaar zijn aange schreven de processies voortaan niet meer te be moeilijken. Het blad neemt dat bericht zonder eenige toelichting op. In hoeverre hel juist is, zal nader moeten blijken. 5.60 1,555 7,17 7,58 8,43 9— door 9,15 door 9,34 951 door door door 0'14 I - I A M. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 17 tegen 16 stemmen besloten ƒ100,009 op de begrooting te brengen voor reorganisatie der po litie. Aan de klachten in de hoofdstad over het gebrekkig toezicht kan nu een einde worden ge maakt. In de jongste raadsvergadering te Den Ram is de burgemeester geïnterpelleerd over het ge beurde bij het vergrooten der consistoriekamer, waarvan wij vroeger de bijzonderheden hebben meêgedeeld. De mededeelingen van ’t hoofd der gemeente kwamen neer op ’t geen reeds omtrent deze zaak bekend is. Hij verzekerde, volgens den berichtgever der Ar. R. Ct., dat hij, zoodra er genoeg werkvolk was of hulp van een briga de rijkspolitie, den op bevel van kerkvoogden opgetrokken muur zou laten afbreken. De uitvoering was overigens vrij verdienste lijk. De beide hoofdrollen waren in goede han den. De rol van Gabrièle werd op bevallige wij ze gespeeld en gezongen door mij. Traphagen. Ook de heer Lettinger heeft aanspraak op lof voor de verdienstelijke wijze, waarop hij zijne vaak moeilijke partij heeft weergegeven. Vooral het trio in de finale van de derde akte: »Trenne nicht das Band der Liebe” werd met veel bij val ontvangen, ’t Is trouwens een der schoon ste gedeelten uit deze opera. Ook de ensemble stukken werden vrij goed gezongen. Jntusschen behoeven we niet te zeggen, dat het gemis aan voldoende muziek zich het gehee- le stuk door deed gevoelen en dat dit gemis niet kor. worden vergoed door een mager piano-ac- compagnement. Te verwonderen is hel dan ook lioen frs., aan Pruisen 45,600 man en 222 mil- lioen frs. En nu eindelijk de Fransch-Duitsche oorlog. Deze kostte aan Frankrijk 225,000 man en 13 milliard 621 millioen frs, met inbegrip der gronds- waarde van Elzas-Lotbaringen, (geschat op 4 mil liard 333 millioen), aau Duilscbland 300,000 man (van welke I90,0t'0 gesneuveld) en 2 milliarden fr., met inbegrip van oorlogmateriëel, pensioenen enz., anders slechts 1 milliard 148 millioen, vol gens berekening van prins Bismarck. Deze becijfering betreft zooals men ziet slechts de oorlogen, die sedert het begin dezer eeuw, in Europa-zelf gevoerd zijn. Wij laten dus de verliezen, die Frankrijk bij den oorlog in Mexico, en bij de expeditie in Syrië, en Enge land bij die in Abyssinië en tegen de Ashanlijnen geleden heelt, hier nog geheel buiten beschouwing. Alsof ’t ook nog niet genoeg ware en te- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. «De vooruitgang wordt in Europa overal geke tend en belemmerd door het militaire stelsel, dat aldaar wordt gehuldigd. Men sla slechts een blik op deze eenvoudige cijfers Frankrijk heeft 1,200 000 soldaten. Italië heeft er 500,000 Pruisen ongeveer 1,000,000; Oostenrijk 800,000; Rusland ten naaste bij 1,000,000. De pentarchie van het vasteland dus slechts de vijf voor naamste mogendheden zonder te rekenen de mogendheden van minderen rang, waarvan de minste bijna een grooter staand leger heeft dan l dat van de Vereenigde Staten, hebben steeds een I oorlogsmacht op de been van ongeveer vijf mil- 4 lioen soldaten.” Zóó schreef voor weinige jaren de groofe ame- rikaansche schrijver Motley in een zijner keurig geslijleerde historische Essay’s en hij voegde er, I het voor ons werelddeel zoo beschamend, vonnis bij: «In Europa wordt systematisch de kern van alle burgers in elke mouaichie weggenomen- De geheele jeugd en de bloem van middelbaren leef tijd wordt voor een tijdperk van vijftien tot negentien jaren verstoken van hunne familie, hun huis hun landzij worden slechts burgers van dien gevaarlijken militairen stand, die poten taten en onderdanen te gelijk in zijn ijzeren vuist houdt geklemd. In waarheid het eindresultaat van de Europesche beschaving lost zich op in de vraag: «welke natie het lalrijkste leger en de grootste kanonnen heeft Is het niet treurig te moeten erkennen, dat Motley gelijk, dal hij niet overdreven heeft Als we bovenstaande cijfers, door hem in 1869 gegeven, vergelijken met die, welke de statistieke opgaven tegenwoordig vermelden, dan komen we nog tot een veel grooter totaal-cijfer. In bijna alle landen van Europa toch heeft het militaire element versterking gekregen. Invoering van al- gemeenen dienstplicht hier, en verlenging van diensttijd ginds, heeft het aantal geuniformde «nummers” in ons werelddeel aanzienlijk doen toe nemen, en nog altijd schijnen we het toppunt van «beschaving” niet te hebben bereikt. De reusachtige fabrieken van Krupp en consorten hebben bijna geen handen genoeg om hare 'tel kens meer geperfeclionneerde vernielingswerktui- gen op tijd te kunnen afleveren, en telkens grooter wordt het aantal «landskinderen”, dat zich oefenen moet in de kunstom in den kortst mogelijken tijd «plat” te maken, wat na zoo ja ren lange inspanning was opgebouwd. Europa wordt meer en meer herschapen in ’een algemeen drilveld; het a. b. c. voor den aan komenden wereldburger begint bij «Achterlader” ea eindigt?misschien met: «Zelfvernietiging”. M. a. w.Europa dreigt te bezwijken onder zijn eigen zwaarte. Met zijn kostbaar militair stelsel, dal den spot drijft met alle economische wetten, die productieve krachtsaanwending pre diken en geen improductieve krachtsverspilling, evenzeer als het zondigt tegen de eenvoudigste De Minister voegde er nog bij, dat ’t bestuur zich van inmenging zou onthouden en de zaak aan haar na tuurlijken loop zou overlaten zonder drang uit te oefenen. Hij begrijpt niet, hoe die verklaring zooveel afkeuring, ja zelfs legenstemming heeft veroorzaakt. Vervolgens is de Kamer, na aanneming van twee kleine wetsontwerpen, tot nadere bijeenroeping gescheiden. dar ken, plat- i in richt zon- sch- Hol- be- oop, eilig ver- I vay’s j n en ■rtoe allen jdu- SNEEK, 31 October. Het opera-gezelschap uit Arnhem, bezorgde aan het vrij talrijk auditorium, dat j.l. Zondag in de concertzaal was opgekomen om van Kreut- zer’s eenvoudige, maar lieve en aan schoone me- iodiën zoo rijke opera Das Nachtlager in Gra nada, te genieten, eene niet geringe teleur stelling, toen het even voor den aanvang der voorstelling liet annonceeren, dat we een opera zouden moeten hoorenzonder muziek. Niet dat we op een volledig bezet orkest hadden ge rekend, maar dal we alléén op piano-accompag- nemenl zouden worden onthaald, hadden we evenmin kunnen denken. Bij de uitvoering wer den we bovendien nog op half rantsoen gesteld, door de massa coupures, die in hel stuk waren gemaakt. Zoo werd ons bijv, het geheele eerste gedeelte van de derde acte onthouden. Democratie, het toppunt van politieke ont- l" wikkeling en de toekomst van geavanceerde volken. van individueele vrijheid en moraliteit, zich een last op den hals gehaald, die op den duur ondragelijk zal blijken te zijn. De oorlogs-budgetten toch klimmen met den dag. De duizenden, vroeger voor het danaïden- vat gevraagd, zijn millioenen geworden gelijk met het toenemen der fïnantiëele lasten werd ook de individueele druk-zelf zwaarder ge maakt. Aan landbouw, handel en industrie worden, voor korteren of langeren tijd, telkens méér pro ductieve handen onttrokken en hel aantal impro ductieve, of. beter gezegd arbeidskracht en kapdaa\-vermorsende handen, neemt gedurig toe. De nijvere stand krijgt dus hoe langer hoe meer «parasieten” te onderhouden, in den vorm van niets- of Awaad-doende in uniform gestoken «nummers”, die door het belastingbetalend «ar tikel” burger gekleed én gevoed moeten worden. «Niets”- of »kwaad”-doende?” Welzeker! Klinkt dat zoo vreemd? Ei lieve, zet die geuniformde nummers eens aan ’t werk, aan ’t vernielingswerk, waartoe lij eigenlijk geroepen zijn en overreken dan eens de productiviteit van hun arbeid. De mo raliteit daarvan zullen we op ’t oogenblik nog maar buiten beschouwing laten. Ziethier eenige welsprekende cijfers voor de productieve kracht van den soldaat, als hij in zijn «metier” is De oorlogen van Napoleon 1 hebben aan Frankrijk bijna 3 millioen menschenlevens en 25 milliarden of 25,000 millioen franken gekost. Van 1800 tot 4815 bedroegen de oorlogskosten voor Italië, Piuisen, Oostenrijk, Spanje, Rusland en Engeland te zamen het schrikwekkende- cijfer van 93 milliarden, terwijl het verlies aan men- schenlevenn voor die rijken 6,745,000 man be droeg. Engeland in zijne oorlogen tegen Napo leon 1 had alleen 12 milliarden en 300 millioen verspild. Griekenland heeft zijne onaf hankelijkheid moe ten betalen met 3 milliarden en de Europeesche natiën hebben daartoe nog 6 milliarden moeten bijpassen. De Krim-oorlog heeft gekost aan Frankrijk 200,000 man en 2 milliarden franken, aan En geland 22,000 man en 5 milliarden aan Pië- rnont 2000 man en 175 millioen aan Rusland 630.000 man en 4 milliarden, aan Turkije 35,000 man en 400 millioen franken. Aan geheel Europa te zamen heeft deze veldtocht dus totaal gekost 889,000 man en 11 milliarden 375 millioen fran ken. De Italiaansche oorlog van 1859 heeft gekost aan Frankrijk 80,000 man en 1100 millioen fran ken, aan Italië 60,000 man en 150 millioen frc., aan Oostenrijk 120,000 man en 875 millioenen frc. Totaal 260,000 man, 2 milliarden 125 millioen frc. De oorlog van Sleeswijk kostte aan Pruisen 30.000 man en 75 millioen franken, aan Oos tenrijk 15,000 man en 60 millioen frc, aan De nemarken 12,000 man en 45 millioen franken, De Pruisisch-Ooslenrijksche oorlog kostte aan Oostenrijk 65,000 man en U 1 T D E T W E E D E K A M E R. De Kamer heeft zich in de vorige week vrij v ug door de Indische begrooting heengewerkt Zij is reeds in baar geheel aangenomen, niettegenstaande vele, en ge deeltelijk nog al belang-ijke, discussien daaraan vooral’ gingen. Vooral in de zitting van Vrijdag jl. werden een aantal punten besproken. De Minister van Koloniën heeft de oorzaak der tijdelijke stagnatie in de Indische kassen toegesehreven aan de toeneming van de uitgaven voor den oorlog met Atchm en de meerdere uitbetaling voor de koffie, len gevolge van een zeer grooteu oogst' Er werd den Minister op het hart gedrukt, te waken; dat de Indische bevolking, die kiflïe afljverde daardoor niet zou worden benadeeld. Bij de uitvoerige bespreking der verandering van ge meenschappelijk in persouulijk bezit heeft de Minister zich zeer gunstig over die conversie uitgelaten en ’t communaal bezit als abnormaal g«-qualificeerd, welke toestand zich langzamerhand zal oplossen. Maar du, moet aan haar natuurlijken loop overgelaten worden. De heeren van de Putte en van Houten dankten den minister voor die belangrijke verklaring. De laatste zeide, dat ’t geen nieuw verschijnsel is, dat conservaüeve Ministers liberale hervormingen invoeren, door liberalen voorbereid. De heeren vau Nispen en Wassenaer zijn minder of niet bevredigd; de laatste zou wegens ’s Ministers ver klaring zijne stem aan de begrooting onthouden. In den verderen loop der discussie is met 44 tegen 13 stemmen aangenomen een ameudemenl vau den heer Mirandolle, om de uitgetrokken f 1L0.G00 voor repre sentatiegelden van adsistent residenten te doen vervallen. Nog is aangenomen eeu amendement van den heer van der Loeff, lot oprichting eeuer hoogere burgerschool te Samaraug. Een amendement van d< u heer Oorver Hooft werd verworpen met 36 tegen 20 stemmen Het geheele hoofdstuk, uitgaven in ludie, is aangenomen met 39 tegen 18 stemmen. Opmerkelijk is het, dat de tegenstemmers allen be lmoren tot de rechterzijde. De be.er Mees schijnt op koloniaal gebied met minder liberaal te zijn dan zijn voorganger van Goltstein, wiens richting ook niet in den smaak vierder koloniale behouders. In de zitting van den volgenden dag liep de behandeling der indische begrooting in haar geheel af. Hoofdstuk II, uitgaven in Nederland, is met 32 tegen 13 en de beide hoofdstukken der middelen zijn respectivelijk met 10 eu 11 stemmen tegen aangenomen Bij de onderafdeling „opiumpacht,” welke de heer Winlgens in verband bracht melde stemming van den vo rigen dag en de verklaring van deu Minister vau Koloniën over de verandering vau communaal (gemeenschappelijk) in persoonlijk grondbezit, waardoor wij stonden tegenover een socialen ommekeer en loslatmg van ’t Koloniaal stelsel, heeft de heer van der Hoeven betuigd, verbaasd te staan. De Minister had niets nieuws verklaard, zeide hij. De Minister heeft alleen ’t ouomsloolelijke feit geconstateerd, dat vroeger op Java persoonlijk grondbezit dc gewone toestand, communaal bezit uitzondering, was en dnt dit laatste, zooal niet ingevoerd, dan toch groo tendeels bevorderd was dooi' hel cultuurstelsel. -V ‘Hf A »Jrc •e— N b, I l'i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1