1 GEMEENTE EN «ET ARRONDISSEMENT SNEEK- NIE11WS- EN ADWTENTIE-READ VOOR DE 1 >1 Lij I I r No. 91. 1876. E E N-E N-D E R T I Gr S T E J ZATERDAG 4 NOVEMBER EN den Vooruitgang. De Tolk van I te 50, dat er „1XA E .V LA» D. met lof i F iens IUW Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Door den minister van financiën is na afge legd examen benoemd lot adspirant landmeter bij het kadaster, de heer van der Werf te Sneèk. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij? eengeroepen tegen Dinsdag 7 November ’s avonds te 8 uur. teurs en len, geeft Nabij Loenen-Vreeland is een boerenarbeider, die zich op de rails bevond, door de sneltrein aangegrepen en geheel verpletterd. ,50. het be- .50 5b6 ,17 ,58 43 '10 s 1 M. 'cl 0 a 50, ff., elle s de uis, te i in l Kilo 50, - a 00, ,00. - 1 10 rd 100 ;n. 19 2 a 65, W. en óke en d. nm. rkje S. ijn- hjk. ima Z. M. heeft benoemd tot directeur van het post kantoor te Sneek de heer M. G. Engelhardt, com mies der posterijen; tot ontvanger der directe belastingen te Dockum de heer J. H. Rekking, thans te Woudrichtem, en Mr. Huber advocaat bij het gerechtshof te Leeuwarden, belast met de waarneming van de rijksadvocatuur in Friesland. zoowel hanteeren de vio- en slaan de pau- De Arnhemsche Courant wil, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp op ’t lager onderwijs behandele vóór dal van den heer Moens. «Wil de Minister zegt zij aan het on- van de bijzon- gemoet ko- om zulks te billijk verlangen der voorstanders dere niet neutrale school, te men de liberale partij zij daar beletten.” 200 inteekenaren ko- van 4 maandelijksebe «De Minister van Koloniën zegt het blad is ter zake van het gebeurde in de Tweede Kamer op Vrijdag jl. door zijne 18 natuurlijke vrienden verlaten. «Daardoor zijn de Ministerieële dagen van den heer Alling Mees geteld.” oor ,15 oor 34 51 oor oor oor 14 helzen, wordt verworpen door de hoofden der Roomsch-Catholieke kerk, door de hoogwaardige Bisschoppen en door den grijzen opperherder te Rome. oln 1848 brak het liberalisme zich baan on der de Roomsch-Catholieken, maar Rome heeft de misleiden de oogen geopend en hen de valsche grondstellingen van dat liberalisme doen verlaten. «Thans is het onder de Catholieken, als men een handje vol lieden niet meêrekent, totaal uit geroeid." De aandeelhouders der «Maatschappij tot land aanwinning op de Friesche Wadden” zijn opge roepen tot een buitengewone vergadering op Vrij dag 3 November, in het lokaal «Eensgezindheid”, Spui, te Amsterdam. Door het bestuur zal aan de goedkeuring van aandeelhouders worden on derworpen een overeenkomst, welke de Regeering genegen is te sluiten, behoudens bekrachtiging door de Wetgevende Macht, betreffende een door het Rijk te verstrekken renteloos voorschot, tot voltooing van den verbindingsdam tusschen Ame land en den vasten wal. Het beticht, door eenige bladen meêgedeeld, dat de Staat het werk geheel zou overnemen blijkt dus onjuist. De Middelburgsche Courant voorspelt dat weer een Ministerieële crisis in aantocht is. Hoogst gewaagd is die profetie met. Dr. S. bespreekt in de Huisvrouw de vraag «Hoe moeten wij wonen?” en zegt o. a. Hoe dichter opeengehoopt een bevolking woont, des te rijker oogst vindt de dood. Hel uitbreken eener epidemie op een of ander punt der stad wordt, omdat er tusschen de verschillende deelen eener bevolking zoo talrijke punten van aanraking zijn, spoedig een algemeen gevaar en steeds ma ken de epidemien hare talrijkste slachtoffers in de groote steden. In de donkere, vochtige, overbe volkte, onfrissche en onzindelijke woningen der behoeftigen ontwikkelt zich gewoonlijk de kiem der besmettelijke ziekte, doch spoedig grijpt deze vei der om zich heen op uitgestrekter gebied, en eischt zoowel in het vriendelijk woonhuis van een burger, als in het-paleis van den rijke zijn of fers. Hoe grooter de armoede en de overbevol king in zekere gedeelten der stad, des te hooger stijgt het gevaar voorde omgevingen deze omstandigheid moet bij de keuze eener woning vóór alle andere omstandigheden in aanmerking genomen worden. Wel moet de armoede ook door een reeks van andere oorzaken tallooze offers inboetenslechte voeding, overspanning van lichamelijke krachten, het dikwijls overmatig gebruik van s'erken drank, dragen voor een goed deel bij tot de grootere sterfte onder de behoeftige klassedoch al deze oorzaken te zamen voeren een vroegeren dood niet meer offers in de armen, dan de ellendige woningen, waarin een groote, opeengehoopte be volking vaak haar dagelijkse!) verblijf en haar nachtelijk onderkomen vindt. Men heeft uit zorg vuldige statistieke gegevens bevonden, dat de gemiddelde levensduur bij de welgestelde klas sen 44,- bij den middelstand 25 en bij de arbei dersbevolking slechts 22jaar bedraagt, en dat we der van de kinderen in de welgestelde klassen 1 onder 4 5, in den middelstand 1 onder 2.5, in de lagere klassen 1 onder 2 geborenen den dood ten prooi komt. Deze cijfers spreken met een verschrikkelijke duidelijkheid. Het Dagblad is zeer verontwaardigd over de onbewimpelde verklaring, door den minister van koloniën in de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag afgelegd in zake het landbezit in Indie. ’I Was een volkomen radicale geloofsbelijdenis en hem is dan ook van radicale zijde vrij wal lof toegezwaaid. Volgens het blad moet één van vie ren *1 geval zijn, óf de minister is in het kabi net opgenomen zonder dat het hoofd daarvan zich te voren overtuigd had welke beginselen de nieuwe titularis, dien hij een plaats nevens zich aanbood, was toegedaan óf de minister van ko loniën heeft zijn ambtgenooten omtrent zijn be ginselen een verkeerde voorstelling gegeven óf het ministerie heelt gemeend, dat het bestuur kon gevoerd worden met een amalgama van begin selen aan de groene tafel, óf ook de overige le den van het kabinet zijn, voor zooveel hunne an tecedenten vroeger van het tegendeel getuigenis hebben afgelegd, tot hel koloniaal ladicalisme o- vergegaan. «In 't eerste geval, betoogt het blad, zou het mogelijk zijn, dat de ambtgenooten van den mi- De AL R. C. verneemt dat het Noordelijk zendingsfeest in 1877 zal worden gehouden op het terrein van baron Van Heemstra te Veen klooster. De Tijd zegt«hetgeen de statuten van Werklieden-Verbond nopens het onderwijs dit historisch voorwerp voor het rijksmuse- um voor ƒ50.000 aan te koopen. Uit N. Schans schrijft men aan de Winschot er Courant 31 jl. «Voor de eerste maal hebben waggon van nister van koloniën door bedoelde verklaring e- venzeer verrast zijn geworden als blijkbaar de geheele Tweede Kamer met ons. Maar dan moe ten zij zich ook bewust zijn geworden dat zij door de opneming van dezen collega in hun midden, niet alleen een onvergeeflijke lichtvaardig heid hebben gepleegd, maar dat daardoor ook een toestand is ontstaan, die onhoudbaar is. In het tweede geval zullen de ambtgenooten van den minister van koloniën gemakkelijk kunnen be slissen wat hun te doen staat. In het derde geval zien wij een kabinet voor ons, dat door ieder als een ongerijmdheid zal beschonwd wor den. In het vierde eindelijk zouden wij een mi nisterie bezitten, dat op dit oogenblik onze tegen partij is, maar na zulk een merkwaardige om- keering op een voornaam beginsel van regee- ringsbeleid weinig aanspraak op vertrouwen van wien ook, zou kunnen maken.” In 1875 werd te Rotterdam eene debating-club opgericht. Zoo althans heette zij, doch eigenlijk was zij bestemd eene schrijfvereeniging te zijn, daar, het geen er besproken werd, voor de pers bestemd was, teneinde de beginselen van vooruitgang, zoowel on der de leden als aan het publiek, bekend te maken. Dit geschiedde in den vorm van een tijdschrift, dat doet denken aan Dn. Feringa’s Vrije Gedachte. De periodieke pers nam er weinig notitie van, wat jammer is, omdat het doel van het tijdschrift bestaat in «onder zooveel mogelijk gelijk-gezin- den, zonder twisten, vraagstukken van den dag en beginselen (te) bespreken waartoe de bonte samenleving zelden geschikt is, omdat allicht an dersdenkenden gekwetst worden, zender het te willen al is men ook met de meest vredelie vende meening vervuld.” Eene partij-leus kent de vereeniging niet. Zij wil in vrijzinnige richting ostichten", waar aan behoefte is op zedelijk, verstandelijk en stof felijk gebied. Een voornaam medewerker is iemand, die, we gens zekere omstandigheden, onder den pseudo niem T. Mousset schreef. Multatuli vindt in dat tijdschrift eene welver diende verdediging, ook van de zijde des heeren I. W. T. Cohen Stuart (niet te verwarren met A. B. Cohen Stuart). Met groot genoegen las ik Mijne Levensbe schouwing" door Mousset, een opstel dat eene logische aaneenschakeling is en getuigt van ijve rig en diepnadenkeud zoeken naar de nog onop geloste vraagwat is waarheid op godsdienstig (metapbysisch) gebied Behalve dit, komt er nog veel meer in voor, wat den denker aantrekt Eéne aanhaling slechts J Misschien zal menigeen de leuze: «wijsheid, kracht, schoonheid”, beter vinden dan: egoïsme, humaniteit, studie van ’t zijn.” Toch doe ik niet anders dan een schakel opklimmen in den keten der causaliteit. Egoïsme voert tot wijsheid; stu die van 't zijn tot kracht; humaniteit tot schoon heid." Ware woorden, mits ze goed verstaan wor den. Het woord egoïsme wordt gewoonlijk ineen kwade beteekenis opgeval, en Baco a Verulano’s woorden «het egoïsme beheerscht de wereld en moet haar beheerschen”, worden vaak in verband gebracht met den persoon van dien diepdenkenden, geleerden staatsman, geschiedkenner en wijsgeer, doch laagharligen, onwaardigen rijkskanselier en veilen opperrechter in Engeland, tijdens de re geering van koningin Elisabeth. Minder bevalt mij een stuk van eene juffrouw, die van het vrije huwelijk niet alkeerig schijnt te zijn. Est modus in rebus, sunt denique certi fines; voor alles is eene maat. Wie goed, en met het oog op de eischen van het maatschappelijk samenzijn, nadenkt, kan het zoogenaamd tvrije huwelijk" ónmogelijk verde digen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. we gister een de Oldenburgsche baan voor 't sta- tion*Nieuwe Schans gezien, die een paar heeren heeft gebracht en weggehaald, welke een verga dering hebben gehad met eenige heeren van de directie van den Nederlandschen Staatspoorweg. «Naar men verder verneemt, is Zondag een proefrid gehouden over de Eemsbrug. Het Ned. Tooneelverbond, dat zooveel invloed ten goede uitoefent en ons met de tijd zeker ac- actrices zal geven, die natuurlijk spe- een Tijdschrift uit in 12 afleveringen ieder van één vel druks. Dat Tijdschrift zal, als er men, een Bijblad hebben afleveringen te zamen 50 vel druks en 6 kos ten. Wij hopen, dal onze rederijkerskamers zich dal werk zullen aanschaffen. Er zal gewisselijk veel uil zijn te leeren. ’t Europeesche dames-orchest heeft zich te Am sterdam laten hooien allen in t groen, i..~. heeren achter zich, gekleed als pikeurs. De dames spelen de eerste viool letterlijk als overdrachtelijk loncel en de logge contra-bas ken. Zelfs is er eene dame bij met een hoorn! De meeste blaasinstumer.ten worden echter door heeren bespeeld. De Amsterdamsehe Courant spreekt met over T concert. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Oostslellingwerf den heer mr. J. A. Raedt. Ook de verdediging (eenigermale) van zulk een toestand door den Hr. T. Mousset kan ik niet goedkeuren. Gedachten en korte gezegden, van denzelfden, zijn pittig, doch niet allen kan ik beamen. In enkele toch straalt de goedkeuring van het vrije huwelijk door, bijv, in 3 en 4, bl. 124. Mr. I. W. T. Cohen Stuart, te New-York, besprak Multatuli en v. Vloten’s Onkruid onder de tarwezoowel den een als den ander keurt hij af. Met de zending op Bali neemt Nathaniël Lub bers te Amsterdam, een loopje, en dat te recht. Kortom, den lezer wordt rijke verscheidenheid van stof aangeboden. Ik wensch dit tijdschrift in veler handen, daar de lezing er van bevorderlijk moet zijn aan hu maniteit en liberaliteit. Mr. W. F. SCHOOK. Volgens mededeeling van den Haagschen kro niekschrijver der Gron. Ct. is de gouden beker, die admiraal Tromp na den zeeslag van Chattam werd vereerd en die in ’t bezit eener Leidsche familie was, dezer dagen voor 80.000 aan baron Von Rothschild te Frankfort verkocht, na,weige ring van den minister van binnenlandsche zaken om z£s.1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1