GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. MEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE X. v: A 1876. No. 92. E E N-E N-D ERTLOSTE J 8 NOVEMBER. WOENSDAG elds waarde. uem- Het verloren gaan van brieven met echt- fEN 1 I I om op 1 tueen. COURANT. SMIhl aan Meer a le. 2e BINNENLAND. ,i| Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. o- <r n ge- na- 242 Scha- met Jon- s 28 nmer. I lagen, D. d Óct. ^Utske Graai i, z. v. rf, le t Ere- k) le ia en Uiltje terga. liertje Stram- larrit, Dos- Dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen noodigt alle vereerders en volgelingen van Charles Dar win uit hem voor den Isten December 1876 toe te zenden hun photographisch portret (formaat carte de visite) met bijvoeging van hun hand- leekening, benevens vermelding van hun titula tuur, beroep, woonplaats en maatschappelijken stand. Elk portret moet vergezeld gaan van eene geldelijke bijdrage van minstens 25 cent. Voor dit geld zal H. H. koopen een pholografiealbum, daarin de portretten plaatsen en een en ander namens al de bijdragers aan Charles Darwin op zijn 69sten verjaardag ten geschenke zenden. 3e. In elk dezer gevallen is het dader aan te wijzen; terwijl het wel arme stand kon bieden, als hij den inhoud brief, die hem óf door doorschijnend papier, óf op andere wijze deed vermoeden geld te bevat ten, in verband bracht met de hongerige magen, die thuis op veizadiging wachtten. De meeste postbeambten worden te laag bezol digd. Laat ons hen daarom niet in verzoeking brengen en ons vrijwaren voor minder aange name ontmoetingen met justitie en politie maar voortaan zeHs geen muntbiljet van ƒ10 per post verzenden, tenzij aangeteekend en behoorlijk voorzien van 5 zegels met een wapen of Naam cijfer in lak afgedrukt. uluwe I schip- Fer- acobs I i A M. Nov. 3/U '7 ’/.o 05 50 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Bij abonnement is de prijs be- daarumlrent te vernemen bij den De Haagsche briefschrijver in de Zaanl. Qrt. zegt«Ofschoon er nog niets is uitgelekt van de onderwijswet van den heer Heemskerk, thans bij den Raad van State in behandeling, is mij van ADVERTENTlEN van voor eiken regel meer 7‘Z, Cents, langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. drag was geteekend te Amersfoort 12,00, te Amsterdam 240,00, te Arabt-Ommen 10,00, le Arnhem 60,00, te Assen 40,00, te Breda 80,00, te Delft 30,00, te Dordrecht 75,00, le Gorinchem 5,00, te 's Gravenhage ƒ460,00, te Haarlem 20,00, le 's Ilertogenbosch 10,00, te Hoorn 40,00, te Leeuwarden 30,00, te Leiden 35,00, te Maastricht f 25,00, te Over- schie 5,00, te Rotterdam 665,00, te Schie dam 80,00, te Sneek 55,00, te Vlaardingen 2,50, te Zwolle 25,00, makende een totaal van 8744,50. In de «Vlugmaren” van de Spectator schrijft Flanor Wij hopen, dat die belangstelling voort ga, zich te verheffen tot »oranjerie”-warmte. Het geldt niet de vraag of men het in ieder op zicht met Spinoza’s wijsbegeette eens is, noch of de studie der filosofie na hem niet vele schre den vooruit is gegaan. In het beeld van Spino za moet de erkenning vastgesteld worden van het feit, dat hij in een hooge mate bevordelijk is geweest aan hare ontwikkeling en dat Spino za een der helden van het onafhankelijk denken is; en voorts: «Er moesten zich overal kleine kringen vereenigen, deze om den kop, gene om de schoenen, anderen om de beenen, de handen enz., bijeen te brengen. Zoo zou men er later met zelfvoldoening op kunnen wijzen, als hij een maal staat op de Paviljoensgrachtzie, die schoe nen heb ik gegeven; zie, de kraag is van ons; kijk, onze stad is het, die den mantel schonk. Op het gebied van het afgetrokken denken niet waard zijn schoenriemen te ontbinden, heb ik, Flanor, mij beijverd voor de zolen bij te dragen.” Te Amsterdam is op een kantoor in de Hout tuinen een poging tot diefstal gedaan waarbij men beproefd heeft het slot van de brandkast te doen springen door buskruit in ’t sleutelgat te brengen. Wel is het slot beschadigd, maar daar is het ook bij gebleven, en de ongenoode bezoe kers hebben zich met een luttel geld, in een der lessenaars gevonden, moeten vergenoegen. spakelijk voor de ongeschonden bewaring van den brief, tot het tijdstip van verzending. Alsdan wordt de brief ingepakt en aan een advies gelakt, waarop het adres uitdrukkelijk ver meld staat, zoodat het kantoor van aankomst zijne bevinding omtrent de goede ontvangst kan berichten. Bovendien wordt in dit geval het ge- heele pakket brieven van een aan tee k eni n gs- stempel voorzien en op den pas van den bode, postiljon of conducteur, met de expeditie belast, vermeld welke en hoeveel aangeteekende pakketten hem ter verzending zijn toevertrouwd. Een meer nauwkeurige en voorzichtige behan deling kan men dus niet eischen terwijl het dan ook hoogst zelden zoo niet nimmer voorkomt, dat op die wijze verzonden brieven, in het onge- reede geraakt zijn. Hoe dwaas het dus gehandeld is, als men zich verheelt, dat men juist door a an t e e k e nin g de aandacht van baatzuchtige ambtenaren op de brieven zou vestigen, is, dunkt ons, na ’t geci teerde, zoo klaar als de dag. Integendeel blijft een brief met geldswaarde onaangeteekend, zoo loopt men gevaar dat de geadresseerde de ontvangst ont kent. dat de persoon met de bezorging belast, zich van den inhoud meester maakt en den brief vernietigt. dat deze op andere wijze teloor gaat. zeer moeilijk den eens een postbode was, die de verzoeking geen weer- van een Een onbekend persoon heeft in de woning van den heer V. d. V. te 's Hertogenbosch uit de voorkamer eenige zilveren voorwerpen weg genomen. Daarmede de woning verlatende, ont- dan eens hoort men klachten over het verloren gaan of in het ongereede geraken van brieven, die geldswaarde bevatten en waarvan de aanteekening door de afzenders verzuimd was. ’t Zij dit verzuim nu opzettelijk of uit onwetend heid geschiedt, ’t is en blijft altijd een verzuim, dat zeer onaangename gevolgen na zich sleept en bovendien, uit een zedelijk oogpunt beschouwd, Vrijdag jl. had in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen een schromelijk ongeluk kunnen ge beuren. Men is daar nl. bezig een oud huis te verbouwen, gedeeltelijk te vernieuwen en kel- derhol te maken, tot welk laatste doel men een gedeelte van den grond had uitgegraven, waar door vooral de voorgevel voor een groot deel van zijn steun werd beroofd. Plotseling hoorden de aanwezige werklieden een onheilspellend kraakzij staakten terstond hun werk en men ijlings de vlucht gelukkig nog bijtijds. Nauwelijks hadden zij de straal bereikt of de geheele voorgevel en het grootste gedeelte van het dak en van den zolder stortten met donde rend gekraak naar beneden alleen materiële schade veroorzakende. geadresseerde 5.60 >,566 7,17 7,58 8,43 9— door I 9,15 door 9,34 951 door door door I 014 Het Spinoza-comité heeft zich aanvankelijk niet te beklagen over den uitslag zijner pogin gen, om bijdragen voor het op te richten stand beeld te bekomen. Naar we vernemen, is aan gaande den geldelijken toestand op de jongste vergadering (22 October) het volgende meège- deeld: Door het hoofd-comité werden tot op dien dag inschrijvingen ontvangen ten bedrage van f 2165,00. (Daartoe behooren de aanzien lijke sommen, door H. M. de Koningin, benevens HH. KK. HH. de Prinsen Frederik en Hendrik toegezegd, terwijl Z. 1\. H. Prins Alexander het cijfer zijner bijdrage nog niet heeft doen opge ven). Uit het buitenland werd tot dusverre in ronde cijfers ontvangenUit Duitschland 890,00, uit Frankrijk 715,00, uit Groot-Brit- tanje en Ierland f 1225,00, uit Italië 200,00, uit Rusland 500,00, uit Zweden 965,00, uit Zwitserland f 80,00. In de meesten dezer lan den rekent men nog op een grootere of kleine re toeneming van het bedrag, terwijl uit de Ar- genlijnsche Republiek, België, Neèrlandsch Oost- Indië, Oostenrijk-Hongarije en de Vereenigde Staten van Noord-Amenka nog bericht wordt verwacht. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot op den 22 October 2004,50. Van dit be zeer vertrouwbare zijde verzekerd, dat de nieu we schoolwet een echt liberalen geest ademt en den liberalen oneindig meer stof tot tevredenheid zal geven dan den clericalen. Geen liberaal Mi nister kon liberaler verbeteringen hebben voor gesteld dan in het ontwerp van den heer Heems kerk worden aangetroffen, en deze patiënt zal slechts geringe operatiëu behoeven, om eene bla kende gezondheid' te genieten. imer. mer. was plust, zaam --J“ ”«r- ongeoorloofd is. Door een brief met geldswaarde zonder aan teekening te verzenden ontduikt men toch de Wet, brengt vaak karig bezoldigde postbeambten in verzoeking, berokkent zich zelven nadeel en is de aanleidende oorzaak, dat ter goeder naam en faam bekend slaande ambtenaren, vaak on- schuldig verdacht worden. Wordt bovendien wat uit den aard der zaak dikwijls voorkomt, de schuldige niet ontdekt, dan blijft de publieke opinie voortgaan met verkeerde personen te ver denken. Het moge nu Frankrijk, waar De minister van Justitie heeft bij de beraadslagin gen over het wetsontwerp op de coöperatieve vereenigingen in de Tweede Kamer gezegd «De meerderheid van de commissie van rap porteurs wil iets geheel nieuws in het le ven roepen, dat eigenlijk eene premie zou zijn op het kunnen lezen of schrijven. Ik zou niet durven zeggen, of reeds nu de tijd is gekomen om, wat ook ik gaarne zou zien ge beuren, den leerplicht in te voerenmaar ik acht het niet goed, om het tegendeel indirect te bevorderen.’’ Wij noemen dit zegt de Arnh. Cour. eene opmerkelijke bekentenis en hopen daaraan te zijner tijd te herinneren. in ons land niet zijn als in het verzenden van onaangelee- kende brieven met geldswaarde in ’t algemeen verboden is en met geldboete gestraft wordt toch ademt onze wet denzelfden geest, als in art. 12 gezegd wordt y>De aanteekening is verplicht bij verzending van brieven of pakketten, waarin gereed geld, edele metalen of andere kostbaarheden besloten zijn”, enz. Daar het echter moeilijk is, om zonder ope ning te weten of een brief bankpapier bevat of niet, heeft de Wetgever dat geval niet bespro ken, maar het tarief van aanteekening zoo laag mogelijk gesteld, het aan 't publiek overlatende van dezen gunstigen maatregel in zijn eigen belang al dan niet gebruik te maken. ’t Is er echter wel verre van af, dat de rnen- schen hun eigen belang in dit opzicht algemeen zouden begrijpen, daar zij, niettegenstaande her haalde waarschuwingen, steeds voortgaan met hunne onvoorzichtige expeditie van bankpapier. De oorzaak daarvan moet voornamelijk gezocht worden in onbekendheid met, en daaruit voort vloeiend wantrouwen in de p o s ta d min is tra- tie. Waren allen beter met de behandeling en wij ze van verzending der aangeteekende brieven be kend, wij vertrouwen dat er meer uitsluitend van de aanteekening zou geprofiteerd worden. Onbekend maakt onbemind. Zoo ook hier. Wanneer een briefbehoorlijk toegelakt, op de voorgeschreven wijze aan een der post- of hulpkantoren ter aanteekening wordt aangeboden, schrijft de aanwezige ambtenaar hem in ’t Regis ter en geeft u een reen, dat het nummer der inschiijving, benevens den datum van afzending en den naam des afzenders met dien van den en diens woonplaats, bevat. Zijn handteekening stelt hem persoonlijk aan- Men zal zich herinneren, dat prof. Harting te gen de lijkverbranding te velde is getrokken met het betoog, dat door 't verbranden der overblijf selen te veel ammoniac zou verloren gaan. In de Berichten en Mededeelingen van de «Vereeniging voor lijkverbranding” wordt thans door den hoog- leeraar Franchimont het ongegronde van dit ar gument betoogd. Om aan het niet deskundig publiek te toonen, dat het oordeel van prof. Fran chimont over het ammoniac bezwaar in Weten schappelijke kringen vrij algemeen wordt gedeeld, is aan zijn artikel een verklaring toegevoegd van eenige bekende deskundigen, dat zij met prof. Fr’s oordeel instemmen. Deze deskundigen zijn de hesren dr. L. Aronstein (Breda), prof. J. M van Bemmelen (Leiden), P. Brouwer Rz (Deven ter), dr. Vitus Bruinsma (Leeuwarden), dr. S. Hoogewerff (Rotterdam), dr. H. F. R. Hubrecht (Amsterdam), prof. D. Huizinge (Groningen), dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman (Amersfoort), dr. L. C. Levoir (Delft), dr. D. de Loos (Leiden), prof. R. S. Tjaden Modderman (Groningen), prof. A. C. Oudemans (Delfi) prof. G. A. J. A. Oudemans (Amsterdam), dr. O J. Risselada (Almelo), prof. W. F. R. Suringar (Leiden), dr. Hugo de Vries (Würzburg,) en dr. J. E. de Vrij (’s Gravenhage). In de Gron. Cour. wordt in herinnering ge bracht, dat de mededeeling omtrent het verkoo- pen van den gouden beker van Tromp voor ƒ50,000, nadat onze regeering den aankoop ge weigerd had, eenige toelichting behoeft. Tromp zou den beker ontvangen hebben van den tocht bij Ghattain, maar toen was hij niet in dienst der Staten. Voor dien tocht werden gouden be kers geschonken aan De Ruyter, Corn, de Witt en Van Ginl. De A R. C. deelt mede, dat het de beker van Cornell's de Wit is die ver kocht is geworden. Zij was het eigendom van de familie H le Leiden, de laatste afstammeling van Jan en Gornelis de Wit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1