GEDTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK WWS- EN AIIIEIITENTIE-IILill VOOR HE I r i I l I I- No 93. 1876. E E N-E N-D ERTIGSTE J 11 NOVEMBER. ’EN Voor onze eeuw vvcg<*eleo;d zül,e Plesen 0 i I advertentien voor eiken regel langlijk lager. 1 Uitgever. SWIklit (IM litVI. lisie. ie- on- mo.) Prijs leel- afle- nak- aa te a de en en »mj_4 »ay JbJUMwauiMiaiwi Ja ii i A A K 3% ïu A X a. 2. slzte wei- Prij- >.60 ,556 'XI ’,58 i,43 loot 1,16 oor ,34 51 oor oor oor 14 DUI- 1UW- :hter De haven van het Noordzeekanaal in de Noord zee is thans officiéél met den naam van «Haven van IJmuiden” gedoopt. 5 de ontwikkeling der magistra- en onbeteekend werk, inderdaad een groot nadeel zijn, omdat zij den jeugdigen rechter de gelegenheid niet ver schalen, om zich practisch in zijn vak te bekwa men. Gegeven de 'eisch des tijds zoo resu meert de Z. Ct. haar betoog die hoogere be zoldiging der rechterlijke ambtenaren dringend A M‘ Nov' 1. I Hel is thans zoo goed als zeker, dat de ope ning der nieuwe lijn Nieuwe SchansIhrhove in directe verbinding met Duilschland, zal plaats hebben op 1 December e.k. Bij deze gelegen heid zullen er feesten van wege de Handelsver- eeniging te Groningen en andere corporatiën ge geven worden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Als een merkwaardigheid dient, dat in de ge meente Dalfsen de eehtgenoote van bakker E. H. W. is bevallen van 4 zonen, waarvan één levenloos geboren. Volgens de Zutf. Ct. zijn de bestrijders van het voorstel der regéering lot reorganisatie van de rechtbanken en kantongerech'en in drie cate gorieën te verdeden. Allereerst heeft men prin- cipieele bestrijders, dan gemoedehjke bestrijders, eindelijk belanglooze besli yders. De eersten zien in het regeerings-voorste) een te wijde strekking. De vertegenwoordiging nam bij de aanneming der hovenwet de zedelijke verplichting op zich, nu ook mee te werken tot verbetering der bezoldi ging van de lagere rechterlijke ambtenaren maar geenszins, volgens hen, om 11 rechtbanken en 43 kantongerechten op te heffen. Zij beweren voorts, dat door het legeerings-voorstet wordt geprejudicieerd op eene latere rechterlijke orga nisatie, want de opheffing van een reeks der la gere rechtscollegiën is onmogelijk zonder den toe- komstigen wetgever aan banden te leggen. Wat dit laatste punt betreft, wijst de minister in zijn memorie van antwoord er terecht op, dat de aanhangige voorstellen alleen op de rechterlijke indeeling des rijks betrekking hebben, zonder iets over de bevoegdheid en den werkkring van de rechterlijke organen te bepalen, zoodat de vrees van de principieele bestrijders geheel ongewettigd is. De gemoedeiijke bestrijders van 's minis ters voordracht betuigen hun medelijden met de slagers, bakkers en groentevrouwen, die door het wegnemen van een rechtbank of kantongerecht schade zullen lijden, omdat zij niet meer kunnen verkoppen aan leden der rechterlijke macht. Alsof de Staat rechtbanken en kantongerechten zou moeten aanhouden, uitsluitend ten grieve van eenige weinige eigenaren van huizen en levens- benoodigdheden 1 Het verval en de welvaart eener plaats hangt zeker het allerminst af van de af schaffing of het voorbestaan eener rechtbank. De belangelooze bestrijders hebben uitsluitend het oog op ’t belang van de rechterlijke macht gevestigd. Kleine rechtbanken zijn, naar hunne van 1 tot. 4 regels, gewone letter, 40 Cents, I meer 7 '/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daarcmiient te vernemen bij den De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 20 November, 's middags 3 uur. die, al wat buiten hun engen horizont valt, ter i te stellen, of af te keuren, öf te bespotten, niet eenige Jeering kunnen trekken uit de wijze, waarop de «internationale areopagus” in Europa in dezelfde eeuw wordt beoordeeld Zieldaar ïrfderdaad eenige beschouwingen en vragen, die, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, alle overweging verdienen. Sedert weken en maanden toch wordt Europa weer in voortdurende pijnlijke spanning gehou den omtrent den dreigenden toestand in het Oos ten. De politieke evenaar heeft koortsachlig ge trild en elk oogenblik vreesde men het zwaard in de weegschaal te zien werpen en de vrede- schaal hoog in de lucht te zien slingeren. De sedert jaren hangende Oostersche Quaestie de gordiaansche knoop voor de geheele Europesche diplomatie schijnt een Alexander te zoeken (of omgekeerd), die force majeure de quaestie beslist met het zwaard. Die Alexander nu bestaat. Hij zetelt in hel hooge Noorden en hij beschikt vrijmachtig over ethjke legioenen krijgers, die zich op een enkele wenk van hem in beweging zullen zetten. Met nog meer recht neen nog meer naar waarheid dan zijn voorganger kan de tegenwoordige keizer aller Russen zeg gen «ik heb een millioen, als ik verzoek heb ik twee millioen, en beveel ik ’tdan heb ik drie millioen soldaten. Zijn wensch toch is bevel zyn wil de hoog ste wet. Is het wonder, dat Europa rilde bij de gedach te, dat elk oogenblik die duizende bij duizenden krijgers in beweging konden worden gebracht om het staal te ontbloolen tegen die andere dui zendtallen, die, om dynastieke of diplomatieke be langen te dienen, tegen elkaar worden opgezweept, nadat godsdienst- en rassenhaat reeds sedert ja ren wederzijds de zwaarden hebben doqn scher pen En of die wenk nu gegeven wordt van uit het noorden of uit het zuiden; of Europa in vuur en vlam gezet wordt door een bevel uit Petersburg of Konstantinopel of van elders; of de zucht tot uitbreiding van grondgebied, dan wel een slape- looze nacht van hel een of ander gekroond hoofd de oorlogs-fui iën ontketent, dat alles doet er ten slotte al bitter weinig toe. In elk geval toch zullen de noodlottige gevol gen niet uitblijven. De verschillende «landskin deren” zullen bij duizenden en duizenden voor het kanon tuimelen de groote maaier zal zijn gescherpte zeis slaan in den bloem der jonge lingschap, in de hartader van den vollen, krach- ligen mannelijken leeftijd, en zich kunnen ver heugen in den rijken oogst, hem zoo welwillend door den een of anderen machtigen monarch aangeboden. De heerlijkste landdouwen zullen binnen korten tijd in reusachlige kerkhoven her schapen en de algemeene welvaart zal geknakt, zoo niet geheel vernietigd zijn. De volkeren worden in elk geval de dupe van de bloedige historie, die meestal werd aangevan gen om «voldoening te verschaffen aan de harts tochten en hel onverstand van belrekkelijk wei- Z. M. heeft aan jhr. mr. P. J. van Beijma, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek, en tot lid van dit college benoemd mr. H. van Manen, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Sneek. Het is nu ongeveer zestig jaren geleden, dat de merkwaardige Fransche denker Saint Simon in een zijner talrijke geschriften het voorstel deed, de internationale geschillen door een Eu- ropeesch gerechtshof te doen vereffenen. Ten dien tijde sloeg men geen acht op het denkbeeld van den man, dan om het glimlachend als eene utopie ter zijde te leggen. Zijn voorslel kwam echter dezer dagen de Zutf. Ct. in de herinne ring terug, toen haar een manifest, door den En- gelschen arbeiders-vredebond aan de werklieden van Europa gericht, onder de oogen kwam Met klem van redenen betoogt deze proclamatie, hoe dwaas, onverantwoordelijk en verderfelijk het is, scharen van volwassen, voortbrengende mannen prjjs te geven aan het kanon, teneinde voldoe ning te verschaffen aan de hartstochten en het onverstand van betrekkelijk weinigen. De eerste schrede om de volkentwisten door een scheids- rechlelijke beslissing te vereffenen, is reeds ge daan en met het beste gevolg. De heer Henry Richard, secretaris van den vredebond en lid van het Engelsche Parlement, heeft in het La gerhuis ’t voorstel gedaan, te verklaren, dat het wenschelijk is, een college van scheidsrechters te benoemen, ter vreedzame beslechting van ge schillen. Dit voorstel werd ondersteund door 1,038,497 Eng. burgers, die bij het Parlement op de aanneming er van aandrongen, en aange nomen met eene meerderheid van 11 stemmen. Hel voorbeeld vond navolging in de wetgeven de lichamen van de vereemgde Staten Italië Zweden Nederland en België zoodat in twee jaren tijd zes parlementen een denkbeeld huldig den, dat nog voor korten tijd als een utopi* werd bespot. «Groote moeielijkheden staan nog aan de uitvoering in den weg. Maar om dit doel te bereiken, moet ieder Europeesch werk man zijn plicht doen. Hel beginsel der «raden van verzoening” moet in ’t politiek program op genomen worden, en ieder, die den steun der arbeiders komt vragen, moei verplicht worden hel groote werk te steunen. Als elke kiezer in dien zin handelt, zullen de vertegenwoordingen van Frankrijk, Duilschland en Oostenrijk zich weldra bij de zes andere aansluiten. Is dit ge schied, dan moeten de vertegenwoordigers der Europeesche staten samenkomen, om een inter nationaal wetboek te ontwerpen en hel hof van arbitrage samen te stellen.” Het manifest eindigt met een bezielde aanma ning aan de werklieden van Europa, om den toe- komstigen geschiedschrijver der 19de eeuw in staat te stellen, te vermelden, dat door de vermoeide pogingen der werklieden een tijdperk is ingewijd, waarin de krijgstoerustigen beperkt, het oorlogsgevaar duizendvoudig verminderd, de volkeren van de drukkendste belastingen bevrijd werden en een ongestoorde vrede zijne zegenin gen verspreidt. Zou Saint-Simon, vraagt de Zutf. Ct., zelfs in een oogenblik van hooggespan nen verwachting zich hebben voorgesteld, dat zijn denkbeeld binnen zoo korten tijd bij vele dui zenden weerklank zou vinden En zouden zij De Haagsche gemeenteraad heeft met groote meerderheid in beginsel besloten tot de oprich ting van een algemeen slachthuis. toeval ontving een hunner de geheele lading zijn medemakker in hethoofd, zoodat hij op plaats dood bleef. de radelooze zich begrijpen. Donderdagavond iVis aan de Herv. kerk te Doesborgh inbraak gepleegd. De dief heeft zich welen meester te maken van het geld uit twee oflerbussen, terwijl hij zijne maag te goed deed ijoor het ledigen van vijf flesschen wijn, aldaar aanwezig ten gebruike bij het H. Avondmaal. Hij scheen niet aan wijn gewoon te zijn, ten minste niet aan zulk eene groote hoeveelheid. De ge volgen lieten zich dan ook niet wachten. Op straat baande de wijn zich weder een wog naar buiten, maar ongelukkig juist in tegenwoordig heid der politie, die hem vroeg, hoe hij aan wijn kwam. Door een leugen zou hü zich nog gered Een treurig voorval heeft onder de gemeente Peer (Braband) plaats gehad Een paar Belgi sche heeren, aldaar op de jacht zijnde, ontbeten aan den kant eener sloot, toen eensklaps in hun ne nabijheid een haas te voorschijn sprong. Bei den wilden schieten, doch door een ongelukkig van de Het waren boezemvrienden toestand van den dader laat Uit Doesborgh verhaalt de N. A. Ct., dd. 4 Nov., het volgende: «Men zegt, dat bij do alhier gehouden najaars- markl, op Woensdag 1 dezer, een incident plaats had, dal voor anderen tot leerling strekken kan. Een boer verkocht een eenwinter (kleine koe) voor den prijs van ƒ50. Bij de levering werd hij betaald met vijf gouden tient jes. In een win kel een van deze willende uitgeven, maakte de winkelier de opmerking, dat hij het voor 1 cent niet doen kon. De boer ontwaarde met schrik, dat hij vijf nieuwe koperen centen voor zijn koe ontvangen had. Koopman met koe waren gevlo gen en zullen moeielijk te ontdekken zijn, daar de boer geen nadere aanwijzing doen kan. Zeker is voor vijf centen nog nimmer een koe gele verd. «Als tegenhanger dient, dat heden in een bak kerswinkel door eene boerin voor 12 centen brood werd gekocht. De eerlijke bakkersvrouw maakte haar attent, dat zij een gouden tientje voor een een cent wilde geven. Dankbaar stak de boerin het goudstuk weer in haar zak. nigen.” Hierin nu kan en moet verandering komen- De Europesche geschillen moeten langs anderen weg worden beslecht dan door het zwaard. Ziet- daar hetgeen door mannen als Henry Richard en anderen wordt beoogd. Zullen zij nog eens de vruchten zien van hun edel pogen kwam Door een leugen zou hij zich nog gered - - - hebben, indien de diefstal in de kerk niet spoedig meening, rioodzckehjk voor de vorming van goede was bekend geworden, zoodat hij een paar dagen rechters. Tegenover dit gevoelen staat echter de later door de politie werd opgepakt. meemng, dat voor de ontwikkeling der magistra- tuur de rechtbanken met weinig en onbeteekend Onlangs maakten wij melding dat in de ge meente Leens, prov. Groningen, een gezin, na het gebruik van kool, ongesteld was geworden en zich verschijnselen .yan arcenicum-vergifliging hadden voorgedaan, liet vermoeden, dat de kool nog te velde staande, moest zijn vergiftigd, heeft zich, na een deskundig onderzoek, volkomen be vestigd, doch de patiënten zijn gelukkig allen hersteld. Het mocht der politie evenwel nog niet gelukken den dader uit te vinden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1