GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER NIITWS- EN ARVERTENTIE-BLAR VOOR DE 1 k. 1876. Xo 94. 15 NOVEMBER. WOENSD Ad EN l L i lÜ I kwijning -j- Sloten, 13: Nov. 'i W ‘1liMIliHdW KI ItlNKSKLAIB* B I I T F. X L A X B OVERZICHT. a i den 4 wereld Even als vorige jaren be- 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. .60 >bb 17 68 Ai Hij de Tweede Kamer zal eerstdaags eene nieuwe zegelwet inkomen. es de be- aanne- van be- >or 16 tor 34 51 >or >or >or 14 -VAS 00- jnd de ;n f nen bij sn M. rov. i 16 I ver ve r- dood tengevolge moeten hebben. hikt en ;erè erst Zalf de 'ge il ?n iele te het vat - isle jsle >or- mesje gevonden Een onzer landgenooten meldt uit Rosario, in Brazilië, dat aldaar onlangs onder daverende toe juichingen in ’l openbaar een voordracht gehou den is van een Spaansche vertaling van Multatu li’s «Vorstenschool”, door een Duitscher bewerkt. In Buenos Ayres verschenen in druk Spaansche vertalingen van stukken uit Multatul.Ji Ideën en Minnebrieven, die mede nog al opgang [maakten. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40-€ents, 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent, te vernemen bij den staaf ook nu weer het plan, cm aan alle school kinderen een St. Nicolaas cadeau te vereeren. i Om dat doel te bereiken, heeft zich een dames commissie gevormd, die de regeling van een en ander op zich heeft genomen. Om deze zaak zooveel mogelijk te steunen, zal aan de ingezete nen een lijst ter inteekening worden aangeboden. Tot hulponderwijzer aan de Openbare La gere School alhier, is door den Gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd, de heer F. v. d. Molen, thans kweekeling aan de School van het nieuwe Stads-Weeshuis te Leeuwarden. dergelijke voorwerpen blijven zitten of een keerde richting nemen, zij onvermijdelijk en houders, I voeren, I soortigste voorwerpen, zooals spelden naalden stalen pennen, vingerhoeden enz. Ja zelfs werd eens bij een koe, die aan het kwijnen raakte en daarom verkocht werd, een klein aardappelen- i en bij een ander een borduur- schaartje. Een zekere waarheid is het, dat als I J1 11. m x» niflnn of nAH dert geruimen tijd knaagde van vroegere bouwkunst en noodzakelijk was daarin door algeheele ling te voorzien. Door de commissie werden daartoe twee plan nen aangeboden. Het eerste heeft de strekking de poort met bovenbouw enz. te herstellen in haar tegenwoordigen toestand; het tweede om haar te restaureeren volgens den primitieven toe stand, waarin zij, blijkens een ter gemeentesecre- taiie aanwezige schilderij, zich bevond voor' 1758, altijd wat de bovenbouw betreft. De kosten van het eerste plan zouden plm. ƒ4400; die van het tweede plm. f 6000 bedragen. Op voorstel van den heer Mulder werd, na am pele discussien door den Raad besloten, de be slissing over het voorstel van Burg, en Weth. als nog aan te houden en het Dag. Bestuur uit te noodigen inmiddels te beproeven of de Hooge Regeering ook genegen zou zijn eene rijks sub sidie te verleenen ter tegemoetkoming in de kos ten en zoo ja, tot welk bedr ag. Tot hulponderwijzer aan de school v. k. onderwijs alhier werd benoemd^ A. Keuning, te Oppenhuizen, Gisteren avond werd in de Concertzaal alhier de 6e Algemeene Vergadering gehouden van de leden der Ijsclub vFriso”, welke door 70 leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, bracht de secretaris, de lieer B. deJongh, verslag uit van de handelingen in den afgeloo- pen winter van 1875/76, o. a. ook wijzende op de totstandkoming van het Noorder IJsveree- nigingsbond. Wij wenschen heden ons overzicht daórmeëte- beginnen, waar we ’t in ons vorig nummer meê hadden willen besluiten, maar waartoe ’t ons toen aan de noodige ruimte ontbrak namelijk met een kijkje te nemen aan gene zijde van den Oceaan en wel in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar dezer dagen eene ge wichtige aangelegenheid aan de orde was, en wel de verkiezing van een nieuwen president der Unie. De president en vice-president in Noord-Ame rika worden niet rechtstreeks gekozen maar door 369 zoogenaamde «kiesmannen” in de verschil- v lende Staten De verkiezing zelf geschiedt eerst in December. Daar echter genoemde «kiesman nen” (presidential-electors') gekozen worden met de bepaalde opdracht, op wien zij hun slem moe ten uitbrengen, weet men reeds van te voren, welke de uitslag zal zijn van hun keus, wanneer men weet, welke partij onder hen de meerder heid heeft. Twee groote partijen betwisten elkaar in de laatste jaren voortdurend de zege: de democra tische en republikeinsche partij. Republikeinen noemde men oorspronkelijk de ontslagen, die aldaar vijf jaren lang in de gijze ling heeft doorgebracht. Dit is geschied kiachiens artikel 591 Wetb. van Burger). Rechtsv., luiden de«Niemand kan ter zake van dezelfde schuld langer dan vijf jaren in de gijzeling worden ge houden.” ADVERTENTIËN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Te Haarlem heeft men dezer dagen bij het af snijden eener ramenas, daarin een gouden ring gevonden, waarover de schil was heengegroeid de ring werd vóór eenige jaren bij het plukken van aarbeziën verloren en kwam op deze zonder linge wijze thans eerst weder te voorschijn, ofschoon er vier jaren na die aardbeziën altijd ramenassen gezaaid werden op dit stuk grond. Dit feit wordt meegedeeld in de Haarl. Crt. Te Harlingen zijn door burg, en weth. aan den raad voorstellen gedaan tot wijziging van den hoofdelijken omslag Voorgesteld wordt Van ’tinkomen der belastingschuldigen, aange slagen beneden ƒ6000, f 300 af te trekken. Zij, die beneden ƒ3200 zijn aangeslagen, komen voor ’t laagste cijfer der klasse voorde klasse van j 3200-f 10,001* voor ’t middelcijfer, die boven 10,000 voor ’t hoogste cijfer'. Ook ligt in ’l voor stel opgesloten een algeheele afschaffing der op centen op ’t personeel, ten behoeve der gemeen te. Dit cijfer wae tot 75 geklommen en bracht 16,000 op. Tot lid van K. Lampe Jr, terwijl in plaats Door het hoofdbestuur van bet pensioenverbond van rijksambteiiaren zijn de aldeelingen verzocht hare meening te doen kennen omtrent de vol gende voorstellen lo. Men wenscht te krijgën, hetzij door het uitschrijven van prijsvragen of we! door eene op dracht aan bepaaldelijk algemeen deskundig ge achte personeneen beknopt overzicht van de pensioenwetgeving in Nederland, gevolgd door eene criliek van den thans bestaanden toestand hier te lande, in vergelijking met dier, van andere Rijken. 2°. Eene op wiskundige gronden en op sterf- tetafels steunende beiekening van het bedrag, dal jaarlijks aan de weduwen en weezen lot 18jarigen ouderdom over het geheele rijk zou moeten wor den uitgekeerd, bijaldien aan hen een '/2 of van het pensioen werd toegekend, waarop de amitenaien hadden kunnen aanspraak maken. voorstanders der representatieve, democraten de voorstanders der directe democratie. In den burgeroorlog behoorde tot de laatste de land bouwende, slavenhoudende aristocratie van ’t Zui den, de republikeinen waren de industrieele Sta ten van het noorden, de verdedigers van den vrijen arbeid. Thans is echter het verschil tusschen beide partijen zoodanig gewijzigd en vertegenwoordigt de een zoo min als de ander meer speciaal den vooruitgang of ’t conservatisme, dat men ze even goed partij A en partij B zou kunnen noemen, die strijd voeren over de quaestiën papierengeld of specie en vrijen handel of beschermend stel sel. De republikeinen zijn de bestrijders van het papieren geld, de democraten hebben verlich ting van de drukkende beschermende rechten in hunne banier geschreven. De democraten hebben de meerderheid in de Kamer, de republikeinen in den Senaat. Sinds 16 jaren, of sedert de verkiezing Lincoln, is de republikeinsche partij aan ’t wind geweest. ’t Blaadje schijnt echter thans te zullen wor den omgekeerd althans de telegraaf meldde reeds voor een paar dagen, wat trouwens la ter wel wat voorbarig bleek te zijn dat de candidaat der democratische partij, de heer Sa muel Tilden, de overwinning had behaald, tegen over dien der republikeinen, den heer Hayi Uit latere bericlnen mag men echter vestiging van dat voorbarig bericht wel men. De nieuw benoemde president treedt Maart 1877 in functie. Van ons uitstapje naar de Nieuwe weer in de oude en wel in ons werelddeel te- rugkeereude, beginnen we natuurlyk weer’teerst SNEE K, 14 November. In de Gemeenteraads-vergadering van j.l. Za terdag is o. a. op nieuw in behandeling geko men, het in de vergadering van 8 Juli j 1, aan gehouden punt omtrent de Hoogendsler Water poort, met het dienaangaande ingewonnen advies van de drie benoemde deskundigen. Het voorstel van Burg, en Weth. was, gelijk wij vroeger meêdeelden, strekkende, om, met het oog op den bouwvalligen toestand, waarin de bo venbouw der poort verkeert, tot amotie daarvan over te gaan. De beslissing omtrent dat voor stel werd toen echter aangehouden tot na een nader in te stellen onderzoek door eene com missie van drie deskundigen. Met dit onderzoek nu zijn belast geweest, de heeren G. J. Hennink en A. Breunissen Troost van Sneek, en Gosschalk, van Amsterdam, die de resultaten van dat onderzoek hebben neêrge- legd en een vrij uitvoerig rapport, waarvan j.l. Zaterdag lecture werd gegeven. Daaruit bleek, dat door bedoelde commissie den 2 Aug. j.l. een nauwkeurig onderzoek in loco was gehouden en dat de toestaud van de Waterpoort, over ’t ge heel genomen, haar niet was tegengevallendat echter, vooral tengevolge van min doelmatig on derhoud, de tand des lijds hier en daar reeds se- aan dit gedenkstuk i dat het dringend herstel - tot 75 geklommen en bracht een nog al Het Leidsch Dagblad vermeldt ter waarschu- I -wing, dat men dezer dagen bij ’t openen van I een koe, die aan een kwijnende ziekte was over leden, in de maag of zouter 630, zegge zeshon derd dertig, groote en kleine spelden en naal den vond, benevens een groote stopnaald, die dwars in de maag zat op sommige plaatsen was de maag geheel doorboord. De oorzaak daarvan was, dat de eigenaar gewoon was, aard appelschillen tot voeder te gebruiken die hoe goed ook gereinigd, nooit geheel van gevaarlijke voorwerpen kunnen worden gezuiverd. De ei- I genaar heeft van dit oogenblik af besloten, geene schillen meer als voeder te gebruiken. Want dat het voeren van aardappelschillen de oorzaak is, wordt bewezen door de slagers, die zelden of nooit vee hebben geslacht, afkomstig van vee- die gewoon zijn aardappelschillen te of in de ingewanden vonden zij de vreemd- gekozen, de heer"E.' T. Alberda. Tot keurmees ters werden benoemd de heeren L. van Kampen en Jelle de Boer, de eerste bij herkiezing, de laatste in plaats van D. Zijlstra, die bedankt had. De Vereeniging telt thans 688 leden. De sneeuw, de vorst en de vrij hevige stor men, hebben, blijkens de berichten in verschil lende bladen, tot groote vertraging geleid in de communicatie. Op de spoorwegen in het noor den van ons land is vrij wat stoornis ontstaan. Op vele plaatsen zijn de telegraafpalen cmgewaaid en gedeeltelijk met het draadwerk op de rails ge vallen. De telegrafische gemeenschap werd daar door gedeeltelijk verbroken en de treinen onder vonden veel oponthoud. Ook hier ondervindt men al het lastige van het zoo onverwacht ingevallen wintertje. De scheep vaart is voor ’t oogenblik gestremd ook de boo ten kunnen niet, of slechts ongeregeld, dienst doen, een en ander zeer ten nadeele van het onder ling verkeer, welk ongerief zich vooral heden op onze weekmarkt onaangenaam deed gevoelen. De commissie die zich in onze gemeente ge vormd had met het doel om gelden in te zame len ten behoeve van de typh uslijders te Kuinre waaromtrent in den laatsten tijd allertreurigste berichten zijn ingekomen, mag met voldoening terugzien op hare bemoeiingen, Onze ingezete nen hebben zich ook thans weer niet onbetuigd gelaten. Eene door bedoelde commissie gehou- dene collecte toch, heeft naar wij vernemen, de belangrijke som van ƒ312,87 opgebracht. Moge dit voorbeeld elders navolging vinden er zal dan véél gedaan kunnen worden tot le niging van den» nood dier ongelukkigen. j- Franeker, 9 Nov. Bij de heden gehouden verkiezing van twee notabelen zijn de liberale cahdidaten met 83 en 80 stemmen verkozen. In ’t geheel waren 85 stemmen uitgebracht. Sedert een paar jaar kenmerkt zich de orthodoxe partij, bij de kerkelijke verkiezingen door geheele ont houding, zoodat het kiescollege en ’t college no tabelen en kerkvoogden geen orthodoxe bestand- deelen meer bevatten. Met vernieuwde kracht heerscht hier weder de terecht gevreesde typhus. Sedert jl. Zaterdag bezweken 4 lijders. Ook zijn weder de maze len uilgebroken, die pas een jaar geleden, waren geweken. Jammer maar,„dat de benoeming, van een gemeentë-geneesheér hier zich nog altijd laat wachten 1 j- Westergoo, (noordelijk deel) 13 Nov. De vorst heeft onze landbouwers, die in de laatste dagen druk bezig waren de aardappelen in de bulten te brengen, leelijk verrast. Reeds den eersten nacht waarin het vroor, zijn vele bulten, die nog slechts met riet toegedekt waren, voet diep ingevrozen, zoodat de schade aanzienlijk is. Alhoewel er nog gras genoeg in de weiden was, moest het vee nu wegens den invallenden winter opgezet worden, zoodat in een paar dagen de weiden van rundvee ontvolkt zijn en de toe vlucht tot den opgegaarden wintervoorraad geno men moet worden. ’t Weidde anders nog aardig wat voort, 't welk velen uitmuntend te stade kwam. Het vee wordt ook hier gevoed met bónte aardappelen, ten deele althans, en de veehouders bevinden zich wel hierbij. De boter mag er wat harder door wordenmaar ’t vee op zich-zeif vaart er goed bij. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester over het afgeloopen boekjaar, bleek, dat het voordeelig saldo bedroeg 409,62. hel bestuur werd herkozen de heer s van den heer W. Haanslra, die bedankt had, als zoodanig werd gekozen, de heer"E. T. Alberda. Dinsdag jl. is te Groningen uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering een persoon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1