GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 187 6. No 97. E E N-E in-u E R T? 1 O S T E N Gr ZATERDAG 25 NOVEMBER. Multapatior's-Bond. J 4 ilo Ik F/ )p- d >o’ COURANT. SNEER g. i. er E LANB. onze ver ft d: 70 De kroniekschrijver verwacht levendige begroo- lings-discussië. de de en uur M. IV. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. .60 >55 ,17 ,58 .<3 oor ,15 oor ,34 51 oor oor oor ■14 10, )0, >0, de 4 m- zi» lan ia jk- Itje Ir. 2 er- 21 A ?8, tot v. v. ar- md v. ■ts. ske v. ft ft Het bond, welks naam hierboven geplaatst is, heeft, hoe jeugdig ook, geen aanspraak op het epitheetrii,eu.w. Het doel dat het najaagt is oud maar daarom niet minder edel. Niemand dan ook, die het om zijn beginsel zal willen ver- oordeelen. Dal hel recht had zich te constitueeren en zich als tweelingbroeder met meer vrijzinnige vormen evenwel te plaatsen naast het Genootschap tot Afschaffing van den sterken drank, durven wij volmondig toestemmen. Nu het afschaffings-genootschap door een lang zaam verval van krachten, veroorzaakt door zijn absolutisme, bewijzen van onmacht heeft gege ven in het bestrijden van een der vreeselijkste volkskwalen, was hel althans een goed denkbeeld van den stichter des Ronds, den heer I'hilippona te Uden, te trachten, langs andere wegen, op meer vrijzinnige grondslagen, tot hetzelfde doel te ge raken. Zijne grondwet geeft blijk, dat hij reke ning houdt met de bestaande toestanden, met de dringende eischen van onzen tijd, o.a. door toe passing van de gezondheidsleer, het stichten van arbeiderswoningen, enz. als een der vele mid- Volgens de Haagsche kroniekschrijver van de Gron. Crt. zou de heer Heemskerk eene gewij zigde kieswet wenschen behandeld te hebben voor de gewijzigde wel op T lager onderwijs. De Kroniekschrijver hoopt en verwacht ook dat de liberale partij deze vraag zal stellen »de on derwijswet ga voor de kieswet en de Kamer worde in de gelegenheid gesteld om de eerste te behandelen, onmiddelijk na de kersUacantie.” Omtrent den uitslag van het najaars-examen van 1876 in de verschillende provinciën, deelt de Wekker een slaat mede, waaruit blijkt dat er van de 1833 candidaten 1726 examen hebben afgelegd, dat aan 977 acten zijn toegewezen, aan 735 geweigerd, en dat enkelen zich onder *t esa- ARVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wie beproeven zou de namen op te sommen en het doel te beschrijven van al de Vereenigin- gen, Bonden, Maatschappijen, Genootschappen, enz., die voor en na in ons lieve Vaderland zijn tot stand gekomen, zou spoedig bemerken, dat hij het onmogelijke ging beproeven. De reglemen ten, wetten en statuten, of hoe men de bepalin gen, waarnaar de vereeniging wil trachten te le ven, ook noemezij alléén zouden reeds een lijvig boekdeel vullen. Te verwonderen is hel dan ook niet, dat on der die velen slechts enkelen bestand zijn tegen den stroom des tijds. Het meerendee), soms met grooten ophef aangekondigd, onder luide toe juiching geboren, lijdt een treurig kwijnend le ven om eindelijk den teringdood te sterven en met stille trom begraven te worden. Vanwaar dit verschijnsel? Het antwoord op deze vraag is niet moeielijk. Alles wat leven wil moet rekening houden met de eischen van het tegenwoordige, moet zich on derwerpen aan de wetten van het bestaanbare. Vele vereenigingen nu zijn gebaseerd op toe standen, die nog herinneren aan de staartpruik- jes onzer voorvaderen; toestanden, die wij, god dank, voor goed achter den rug hebben an deren streven naar utopiën. Beide moeten te gronde gaan. Zij slechts, die telkens zich wijzigen naar den drang van den stroom van richtingen en mee- ningen die niet schromen het doel, dat zij be- oogen, telkens langs nieuwe wegen te naderen die oude vormen durven verbrijzelen en hun be ginsel kleeden in een nieuw kleedzij alléén kunnen zich staande houden en als ’t ware eene onsterfelijke jeugd genietende der maat» schappij voortdurend ten zegen zijn. delen op te nemen. Zal echter sMultapalior’s Bond tot bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken”, gelukkiger zijn dan zijn stervende tweeling-broe der Zal het meer resultaten zien van zijne bemoeïngen, of zal ook zijn stem wezen als die des roependen in de woestijn zijn arbeid een Sisyphus-arbeid steeds vruchteloos den steen wentelend tegen de steile helling des bergs Zal het Bond den drankduivel, den vloek van zoo menig huisgezin, den kanker, die aan Nêer- lands volksbestaan knaagt, jaar op jaar meer of fers vraagt en jaar op jaar meerdere pen ningen afwerpt voorde schatkist; penningen^door de tranen, de vervloekingen van zoo menig on gelukkige veroordeeld en als het ware de prijs waarvoor zedelijkheid en menschelijkheid werden verkocht; zal het Bond, een Theseus gelijk, als verwinnaar keeren uit den strijd met dit veel hoofdig monster Een ook door ons opgenomen opmerking van den Haagschen correspondent der Amh. Cour. is niet juist. Hij doet het voorkomen alsof het vrij groot aantal kloosterlingen of nonnen, aan wie in den laatsten tijd verlof gegeven werd hier te lande lager onderwijs te geven, zonder exa men werden toegelalen, terwijl met ’t oog op de laatste alinea van art. 6 der wet op ’t lager on derwijs door het woordje bovendien dui delijk blijkt, dat de vergunning eerst verleend wordt na afgelegd examen. Dit artikel luidt sNiemand mag Jager onderwijs geven, die niet in ’t bezit is der bij deze wet gevorderde bewij zen van bekwaamheid en zedelijkheid. »Vreemdelingen behoeven bovendien gunning.” In haar nommer van Dinsdag komt de Amh. Cour, ook op de opmerking terug. Het blad besluit aldus: »Mochl echter de heer Heemskerk, van liberale zijde gedrongen, reeds nu het recht der bijzondere school opoffe ren, mocht reeds bij beraadslagingen over de begroeting het weigeren van alle recht aan de verongelijkten regel van regeeringsbeleid blijken, dan is voor ons eerbiedig wantrouwen langer onmogelijk en openbare strijd gebiedende plicht. »Wij hopen echter, dat het ministerie-Heems kerk, gaat het bezwijken, met eere en in eere zal bezwijken. Het is wellicht reeds zóóver ge komen dat het vallen moet. Maar de gevolgen van den val kunnen zeer verschillen. Het kan met een liberale wet op het lager onderwijs nog wel een overwinning behalen, maar die laatste overwinning zou gelijkertijd de volkomen neder laag zijn.” Er zijn er, die meenen, dat ook hier een streven naar het onbereikbare wordt aangetroffen, die, uitgaande van statistieke opgaven, roet een beroep op de ervaring, de kwaal als ongeneeselijk beschou wen en Multapatior’s-bond een doodgeboren kind noemen. Voor het oogenblik schijnt deze meening de overheerschende te zijn. Sedert ruim een jaar is het Bond geconstitueerd en nog zijn slechts enkele afdeelingen gevormd, is het aantal cor respondenten gering en dat der leden beneden de duizend. In de laatst gehouden algemeene vergadering waren slechts ruim een tiental leden aanwezig, en de stichter en voorzitter moest de treurige verklaring afleggen, dat tijdens zijne langdurige afwezigheid buitenlands tengevolge van de ziekte zijner dochter, door het waar nemend hoofdbestuur niets was tot stand ge bracht. Aan de ééne zijde de onverschilligheid, de lauwheid, het ongeloof in de zegepraal van een edel beginselaan de andere zijde de tegen werking van het kwijnende afschaffersgenoot- schap; waarljjk, er behoort moed toe voor den stichter en de weinige afdeelingen, om met_ dg geringe middelen, waarover zij nog kunnen be- j schikken, den strijd te aanvaarden en vol te hou den tegen de telkens krachtiger optredende volks zonde. Ook wij gaan niet mede met hen, die niets verwachten van Multapatiors-Bond. Als wij slechts ernstig willen en werken, moet er iets tot stand komen van hetgeen wij wenschen. Het oordeel I over een of ander voorgesteld doel moge ver schillen; de wijze waarop, de middelen waardoor men tot dat doel zal geraken, mogen verschil lend worden opgevat; te ontkennen is het niet, dat elke ernstige samenwerking noodzake- hjk moet leiden tol vervulling vanalbans voor een deel het gewenschte. Welnu, het beginsel van M -B., »de welvaart des volks te bevorderen, door hel bestnjden der nadeelen, voortvloeiend uit het steeds toenemend misbruik van bedwelmende dranken” zal wij zeiden ’t reeds boven wel bij niemand tegen stand ontmoeten. Daarom heeft het Bond aan spraak op algemeene medewerking. Iets anders is het of de meening, dat M.-B. spoedig en volkomen het voorgeslelde doel zal bereiken, op goede gronden steunt. Men make zich tot geen illusie! Hoe zeer ook genegen el ke poging in de goede richting te steunen, kun nen wij ons dit gunstig uiterste evenmin voor stellen. Ook deze vereeniging zal wil zij nut stichten zich telkens moeten wijzigen naar de behoeften des tijds, naar de eischen van het oogen blik. Ook de stichter heeft dit gewild, toen hij vrijheid een der eerste rechten van het lidmaat schap noemde, en elke afdeeling vrijliet, zelve de middelen te kiezen, waardoor zij trachten wil, de beginselen van het Bond te doen verwezen lijken. Maar nu wij ons nog niet op ervaring in dezen kunnen beroepen, van de vereeniging nog weinig meer hebben gezien, dan dat zij ge boren, gedoopt is en zich heeft voorgenomen naar zekere wet te levennu meenen wij geen overtollig werk te doen met de middelen, welke die wet aangeeft, te bespreken. Dit in een volgend nummer. In het ontwerp van een nieuwe wet op het zegel dat thans de Kamer heeft bereiktis o a. vrijstelling van zegelrecht voor de registers van den burgerlijken stand opgenomen. De wijziging in de kieswet, welke in de troon rede is aangekondigd, bepaalt zich naar het Hand, verneemt, tot zeer kleine verlaging van den census in de voornaamste steden waar thans hooger census wordt vereischt dan in de overige plaatsen van het district, waartoe zij behooren. Daar de minister van binnenlandsche zaken verhinderd is 27 dezer de plechtige opening van de spoorweglijn Nieuwe SchansIhrhove bij te wonen, is thans die opening twee dagen vroe ger gesteld en bepaald op morgen (Zaterdag) 25 November. De feesttrein zal ’s morgens te 8 uur 25 min. van Groningen naar Leer vertrekken, waar aan de autoriteiten, die aan den tocht deelnemen, een dejeuner zal worden aangeboden ongeveer 3 uur zal men te Groningen terugkeeren met Pruisische autoriteiten, die met de leden van Provinciale Staten en van den gemeenteraad met de overige autoriteiten dezerzijds te 4 zullen deelnemen aan een diner in het concert- huis. De Standaard zegt in een hoofdartikel, onder het opschrift »de beslissende slap”. »Wij bele ven een hoogst belangrijke gebeurtenis, name lijk de overgang van hel Ministerie-Heemskerk tot de liberale partij, nadat hel twee zijner hoofd vestingen had prijs gegeven de school en het gemeenschappelijk grondbezit op Java.” In een artikel over het ministerie en de par tijen, komt de Tijd tot de conclusie, dat het te genwoordige ministerie van zijn eerste optreden af tot nu toe, blijk heeft gegeven van een bui tengewone behendigheid en ook zeer gelukkig is geweest. Te behendig was het echter toen hel den heer Alting Mees tot Minister van kolomen koos, want daardoor is het vertrouwen der oude garde van de conservatieve partij geschokt. Het was te gelukkig en daardoor is men gaan vra gen naar de middelen waardoor dit verkregen werd en men is scherper gaan toezien. De toestand is nu van dezen aard Tegen over het ministerie slaan de liberalen in het volle bewustzijn der meerderheid en rekenend op de overwinning; de conservatieven ontmoedigd, schuw en weifelend; de anti-revolutionairen en de ka tholieken vol wantrouwen. Want hel is waar, de gelukkige grepen van dit ministerie hebben bij de welwillende toeschouwers het vermoeden van kunstjes gewekt en de groote volgzaamheid geeft aanleiding tot twijfel aan de volharding. Wij willen nog niet betwijfelen, zegt de Tijd, of de heer Heemskeik in zijn wetsontwerp op hot la ger ondei wijs een iets heeft geschreven wij durven nog niet verzekeren, dat hij hiermede slaan of vallen zal. Wat dat iets is weet ieder. De heer Heemskerk zal zeggen dat hj niets be loofd heeft; hel zij zoo; maar de heer Heems keik is iets sinds het jaar 1868 en een gedaan teverwisseling zou wat te zichtbaar zijn. Men waclite af, ’t zij met of zonder vertrouwen, en dringe aan op spoedige indiening der onderwijs wet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1